betrekking bij hel garnizoens-hospitaal le 's Gravenhage ontheven en Over geplaatst naar Maastricht. Het stoomschip Prinses Wilhelminavan Amsterdam naar Batavia, vertrok op 29 Jan. van Marseille, en het stoomschip Prins Frederik, van Amsterdam naar Batavia, is 30 Jan te Southampton aangekomen. Door het hoofd-comité van het «Roode Kruis" wordt eene hoeveelheid tabak, sigaren, pijpjes, gezelschapsspelen, bessensap en eau-de-cologne ver zonden, voor de zieken en gekwetsten te Atjeh. Tot predikant bij de Ncd. herv. gemeente te Nes en Wierum is beroe pen d». W. Klercqpred. te Koudekerkbjj Leiden. Ofschoon- in de laatste jaren de landerijen eenige daling ondergaan, is dit met bloembollengronden nog geenszins het geval. Voor eeu paar dagen geleden toch werden te Overveen bij Haarlem nog 2% hectare bloembollen- grond publiek verkocht voor ƒ40 000, dus ongeveer 16 mille per hectare. Door de Remonstr. gemeente te Meppel is het volgende tweetal opge maakt: d». J. A. Beijerman, te Leiden, en M. W. De Vries, le üokkum. Een honderdtal ingezetenen allen handelaars, fabrikanten en winkeliers van de gemeente llaskerland (in de provincie Friesland) hebben zich ge wend tot den koning met een request, waarin zjj talrjjke bezwaren te berde brengen tegen de nieuw ingevoerde zegelwet. Volgens hen zou de kwilantiezegel voornamelijk en in erge mate voor den koopman, labrikant en winkelier een drukkende last zjjn omdat de handel, vaak op open markt of beurs, veel belemmering hierdoor ondervindt. Om hier in eenigzins te gemoet te komen verzoeken z(j den koning spoedig eene wel tot wijziging der zegelwet bij de staten generaal in te dienen en daarin te bepalen dat kwitantiën en kort papier beneden honderd gulden van zegelrecht worden vrijgesteld. 's GRAVENHAGE. 31 Januari. Door Z. M. is de luitenant-kolonel F. baron Van Aerssen Beijeren van Voshol, van het 7' reg. infanterie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Door Z. M. is de officier-machinist der 2' klasse bij 's rijks stoomvaart dienst A. Jongkees bevorderd tot officier-machinist der le klasse. Door Z. M. is de machinist P. Bestelink met 1 April aanstaande be noemd lot eersten machinist aan 's rjjks werf te Amsterdam. Bij beschikking van den minister van buitenlandsche zaken is het ressort van den vice-consul der Nederlanden le Rostock uitgebreid tot Warnemiindè. till. MM. de koning en de koningin woonden gisterenavond de voorstel ling van de Rotterdamsche afdeeling der vereeniging «liet Nederlandse!) Tooneel" in den schouwburg alhier bjj, alwaar Faassen's /'Zwarte Griel" voor eene eivolle zaal werd vertoond. In de hol- en diplomatieke kringen zijn in de laatste dagen de reeks soirees en bals aangevangen. Op het gemaskeerde diplomaten-bal. dat lieden voor acht dagen ten huize van baron Sloet tol Oldrnitenborgh plaats vond, volgde gisterenavond een gecosiumeerd dansfeest door den secretaris der legatie van Hare Britsche Majesteit sir Uelyar gegeven. - Naar men verneemt zal van stadswege 'skoniugs verjaardag in den avond van 19 Februari a. s. herdacht worden door een groot vuurwerk in het Malieveld, welke ruimte in het vierkant slingersgewijze zal worden ver licht. De illuminatie van gemeentewege zal zich ditmaal tot dit terrein bepalen. BÜ1T KNLANOSCHE '11 Kit ENGELAN 1». LONDEN. 30 Januari. CUT E N. Lord Granville zond op 25 dezer eene depêche naar Parjjs. waarin op verschillende gronden de bewering van Duclerc wordt tegengesproken.- als zouden Eugeland en Egypte zonder bewilliging van Frankrijk niet bevoegd zijnzich uit de finaneiêele controle terug te trekken. 0. a. wordt in de depêche van lord Granville aangevoerd, dal het actieve leger en de controle feitelijk zijn afgeschaft; dat het gezag van den Khedive slechts hersteld is door de militaire tusschenkomst van Engeland, waaraan Frankrijk weigerde deel le nemen; en dat bedoeld gezag, lot aan het vestigen eener krachtige regeering, slechts door de aanwezigheid der Britsche troepen gehandhaafd wordt. Onder dergelijke omstandigheden kan niet wel beweerd worden, dat vroegere schikkingen nog verplichtend zijn en hersteld moeten worden, ofschoon de ondervinding geleerd heeft, dat zij ondoeltreffendja zells ge vaarlijk zjjn. Aan de Daily News wordt uit Cairo het volgende gemeld: De inge nieur Kemp zal eerstdaags hier aankomen om in overleg te treden met den heer Waierfield. den vertegenwoordiger der ontwerpers van een kanaal van Alexandriê naar Suez over Cairo. Er zal ook een Hollandse!) ingenieur ontboden worden. Sheriff Paclia begunstigt het plan; en de invloedrijke Nubar Pacha, hoewel niet in het ministerie, erkent de voordeelen die het voor handel en landbouw zou afwerpen. Inlandsche staatslieden willen aan de regeertng het recht verzekeren lot besproeiing van den Delta uit dit nieuwe kanaal De voordeelen, die de scheepvaart zou opleveren, zouden zij aan de ondernemers willen laten. De heer Waierfield verzekertdal de maatschappij de noodige besproeiing zou kunnen bewerkstelligen legen een derde der kosten van hel huidige stelsel. Men verwacht dat de regeering hel geheele plan zal aannemen. Aangaande Cetawayo zegt het Kaapsche Folksblad van 6 Januari: Cetawayo heeft Donderdag Oude Molen vet laten ten einde zich te Simons- baai op weg naar Natal in te schepen. Om zich een idee te maken van al het goed. dat de nu ontslagen gevangene met zich neemt, kunnen wij vermelden, dat hi] negen groote kisten bjj zich had, terwijl er al te voren negen wagenvrachten vol dekens en geschenken in het ruim van het schip waren geborgen. Cetawayo scheen slechts met moeite van de plek zijner gevaugenisschap te kunnen scheiden, en als men mag aannemen dat de tranen die een paar zijner vrouwen stortten oprecht waren, dan leveren zij hel onomslooteljjk bewijs dat de zoo dikwijls txklaagde lamilie er een gelukkig leventje geleid heeft. De koning, die voor een der zoons van een der oppassers, lliggius genaamd, eene groote lielde scheen opgevat te heb ben. kostte hem op Duitsche manier verscheiden malen. Hij zag er recht trotsch uit in/zijn zwart pak kleeren en met zijn wandelstok met gouden knop, dien hij van den prins van Wales heeft ten geschenke gekregen, en wij zouden wel eens willen zien welk gezicht de man zou trekken, als men hem nu zijne phntographie voorhield, zcoals die in de ramen bij Cre- wes hangt, namelijk spiernaakt, zittende aan hei achtergedeelte van de boot. welke hem van Zululand naar hier overbracht, als de personificatie uii ccn barbaar. Ten ruim een uur kwam Cetawayo te Simonsstad aan, en ion drie uur reeds koos de Briton met him zee. Dat de man in vele opzichten nog echt ruw is. bljjkl onder anderen hieruit, dal bjj bit eten vork, noch mes, noch lepel gebruikte, maar steeds zjjne handen hij gretig uitstrekte wanneer het halve rauwe vleesch hem door zjjne j meiden van de' gloeiende kolen werd toegereikt. Voor zijn vertrek Engeland dronk hij steeds kafferbier en jenever, doch na zijne lerugkt gaf hij het bewjjs dat de voorstanders der matigheid hem in Engeland hadden kunnen persuadeeren om zich bij water en limonade te bepj want toen vulde hij zich geregeld den buik met de beste cognac ei monopole. Zijne volgelingen schepten er steeds behagen in om op Kaflersche wjjze het verschil te bepraten dat er tusschen den blank, den zwarte bestond. Eeu hunner meende dat God den Kafler minder sens had gegeven dan den Europeaan, maar om hem daarvoor schade te stellen, den zwarte het voorrecht toegekend had om meer dan vrouw te nemen. Of Cetawayo zijn concertina heeft medegenomen, zjjn volk op een Schotsche reel te onthalen weten wjj niet, docht; volgende volle maan zullen wjj uit Natal wel meer daaromtrent vernem FKAlkRMH. PARIJS, 30 Januari. In de kamer van afgevaardigden verklaarde de heer De Fallières, op. aanmerking van den heer Janvier De la Motte, dal het Journ. Off. nig het ontslag der ministers, wel hunne vervanging mededeelt. Op eeneu van den heer Renault antwoordde hij, dat de prinsen van Orleans zicli; den behooren te wenden tot het Fransche gouvernement, evenals'der van Aquila tot de ltaliaansche regering. Dit antwoord werd door de lii, zjjde en het centrum toegejuicht, maar wekte gemor ter rechlerzjjde. volgens voegde hjj er bij. dat het stilzwijgen der priusen eene machte voor de regeering was om voorzorgsmaatregelen te nemen. De regee vraagt eene wet om de verbanning te kunnen toepassen, ten einde aai land volkomen veiligheid le verzekerenen de vjjandiggezinde dagbit; die complot-geruchten in omloop brachten om de republiek is discredit brengen, in bedwang te houden. Op verzoek tan den heer De Fallit die ongesteld is, wordt de verdere discussie over de pretendenteuwg aanstaanden Donderdag verdaagd. Vijf advocaten, de rechtsgeleerde raadslieden van prins Jéröme: Bi» Billault, Georges Lachaud, Jolibois S'.E Raottl Du val en Philis, hr, den minister van justitie een protest doen toekomen legen de gevangennit en gevangenhouding van den prins, die, naar zjj zeggen, een geg heeft openbaar gemaakt, dat in geen enkel opzicht het karakter vergrijp heeft. Veertien dagen lang is de instructie al aan 't opsp van de misdaad, bjj gebreke waarvan de gevangenneming en preveit gevangenhouding wederrechtelijk en willekeurig zijn. Of aldus het aan het slot is alles geoorloofd legen een Napoleon, meent; hem als staatsgevangene te mogen behandelen, enkel omdat hij tot zijg eene waarschuwing heeft willen richten, die hem ingegeven was ilour. vaderlandsliefde? De Fcltaire bericht, dat onder de papieren vau Gambelta lel d'Avray niets gevonden is. dat het depart, van buitrnl. zaken aangaat zjjn meest brieven van vrienden. In het huis der rue St. Didier w«' aanteekeningen over de legerorganisatie gevonden, die echter geen oil karakter droegen. De politie heeft eenige uildragers te Parjjs in hechtenis genomen door geschenken kinderen overhaalden, bij hunne ouders te stelen enk gestolen voorwerpen te brengen. De laatste tijdingen uit Lyon zijn zeer ernstig. De overheid hedli Parijs bevel ontvangen de wachten aan de gevangenissen te verdubbi omdat men een aanslag vreest vanwege de anarchisten om hunne ver deelde makkers te verlossen. Er zjjn verder nog buitengewone maatret genomen. De cavalerie is ten deele geconsigneerd en patrouilles doorkri .- 's avonds de straten. Tot nog toe is alles rustig gebleven. DCIT8CH LAN». De hertog en hertogin van Edinburg zjjn van Berlijn naar Pein vertrokken. Grootvorst Nikolaas ging naar Stuttgart; eerst had hij eeni onderhoud met Bismarck, die hem een bezoek bracht in t hotel der Ritss ambassade. De keizer heeft eveneens langdurige gesprekken met den ij kanselier gehouden in de laatste dagen. Volgens de Nat. Zeit. wordt in liet ministerie van openbare we te Berlijn eene wet voorbereid lot aanleg van nieuwe spoorwegen, tol bedrag van 47 millioen mark. Door de nieuwe wegen zal behoede onls aan vermeerdering van materieel, waarvoor 7 millioen zal worden a» vraagd; lerwjjl voor verschillende uitgaven der staatsspoorwegen not millioen zal gevorderd worden. Men zal trachten hel ontwerp nog int zitting van den landdag in behandeling te brengen. Met betrekking lot de verontrustende geruchten over het bezoek Ruslands minister van builenl. zaken, de heer Von Giers. te Weenen al- wordt hier van eene goed onderrichte zijde het volgende verklaard: practisch doel van een nauw verbond tusschen Oostenrjjk en Ruslandi slechts de deeling van Turkije zjjn. Doch ook wanneer Rusland en tte rijk het over de Ooslersche erfenis eens mochten zjjn, zouden zjj tocltt altijd dringende behoefte hebben aan Duitschland, als tegenwicht tegeo overige mogendheden, die bjj het Oosten belang hebben, en waartegen alleen niet opgewassen zouden zjjn. Daardoor wordt de verontrustende vatting van den staatkundigen toestand te niet gedaan. Het Bert. Tagblatt meldt, dal de kroning van den Czaar in de» helft der maand Mei zal geschieden. Eerstdaags zullen de uitnoodigiü aan de vreemde hoven gezonden worden. Prins Albrecht zal waarsclf liet Duitsche hof te Moscott vertegenwoordigen. Bij de laatste vorst te Moschaisk, in Rusland, zijn elf knapen, zich op weg naar school bevonden, doodgevroren. In het district Wild lasisk zjjn 42 menschen door de koude omgekomen. O O 9 T-I NDIE. BATAVIA. 28 December. Naar hel Bat. Bbl. verneemt zal de nieuw benoemde gouverneur Atjeh, de heer Laging Tobias, eerst in Maart liet bestuur over dat go van den heer Pruys v. d. Hoeven overnemen. De heer Tobias wordt ir begin van de volgende maand hier verwacht, ten einde eenige panic# zaken le regelen; keert alsdan naar Palembang terug om de resideniiti zjjn opvolger over te geven, en moet ten slotte weder om particuliere tien in de helft van Februari te Batavia ziju. De heer Tobias kan dm zjjn vroegst liet bestuur over Atjeh iu Maart aanvaarden; de lieer I? v. d. Hoeven is dan juist twee jaren gouverneur en heeft dus rechtop pensioen aan dien rang verbonden. Zoo wij goed ingelicht zijn, mod heer Pruys v. d. Hoeven zijn verzoek om pensioen reeds aan de regeer hebben ingediend. Uit Bandjermasin wordt gemeld: Den dezer vertrok del naar Amoentai met den resident aan boord, 't Plotseling vertrek van t bodem hangt zamen met rapporten door den adsisteni-resident van Amoei

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2