11 LEID8CHK €0 DRA IT. DONDERDAG 1 FEBRUARI. SP. 27. loting voor de nationale militie. I - 1883. ai De Courant reischijnt dagelijks]. Zonen Feestdagen uitgezonderd. He jrijs der Courant is per vierendeel?jaarsjf 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cenls, groole lellers berekend naar plaatsruiml STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Getien het beslnit van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 16d" Januari 1883, A. n°. 126 (2e a fel.), Provinciaalblad n". 4, houdende regeling Tïn de loting voor de Nationale Militie; Gelet op de bepalingen der wet van den 19dcn Augustas 18G1 Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8slcn Mei 1862 Staals tad n». 46) Doen te wetendat de Loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente v nwor de Nationale Militie ingeschrevenen, en al zoo voor lien die geboren zijn in het i laar 1863, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag den 13den, 14den en 15de° Februari aanstaande, telkens des J Vgens te HALFTIEN; Jat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen ui plaats hebbenen wel op Dinsdag den 13den Februari 1883, mor de ingeschrevenenwier familienaam begint met de letter A tot en met de letter G, op Woensdag den 14den Februari 1883, ^«or de ingeschrevenenwier familienaam hegint met de letter H tot en met de letter P, gljjj en op Donderdag den 15den Februari 1883, loor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter R toten met de letter Z. Voorts, dat bij art. 53 der wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is iMekomen, bet nomrner kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, «wijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan hel trekken geschiedt door den Burgc- B3s*eslcr of bet lid van den Raad der gemeente, waar de loteling is ingeschreven; 32% dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, dadelijk na hel trekken van idjjijn nomnier, de redenen van vrijstelling opgeeft, die hij meent te hebben. 37J, Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, 11 ioo Hete tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. ll) Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, vermeld bij art. 53, tot het ['.(^bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van Ie zijn eenige wet- Ufclige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee S3%bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faacn staande ingezetenen, die iljlich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onderteekening, verantwoordelijk stellen), de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente, op 8 Dinsdag den 20ite™ en Vrijdag den 23sle" Februari aanstaande, van des voor- Jjmiddags negen lot des namiddags drie uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in lg de Leidsche Courant van den lslen en den 851cn Februari 1883. ju Burgemeester en Wethouders voornoemd Lemen, 31 Jannari 1883. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. LEIDEN, 31 Januari. Bij kon. besluit van 20 Januari II. 'zijn benoemd de voorzitters en bur gerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militieraden 9.3^ voor de lichting der nationale militie van 1883. In het 3e mililiedistrict 5 van Zuidliolland zjjn benoemd tot voorzitter mr. A. A. Van Bergen IJzen- - Boom, lid der provinciale staten; tot zijn plaatsvervanger H. C. tlarlevelt, j* lid der provinciale staten; tot lid mr. S. Le Poole, lid van den gemet-nie- jij raad van Leiden; tot zijn plaatsvervanger mr. J. Bredius, lid van den ge- j Hiecnteraad van Leiden. Zeker is het veranderlijke weder, waarmede wjj in de laatste dagen IS zoo zeer geteisterd worden, de oorzaak, dat zoo weinigen gebruik hadden gemaakt van de gelegenheid om wel te doen hun door verscheidene Rolter- damsche artisten gisterenavond gegeven. Het was toch een concert dat zij in de Stadszaal gaven uitsluitend ten voordeele van de watersnoodlijdenden Dewijl het niet op het program vermeld stond, was het zeker bij wijze van verrassing dat de kapel van het vierde regiment infanterie met een fragment uit de Fedelio van Beethoven de avond opende, hetgeen ten zeerste gewaar- deerd werd. De zoo beroemde eerste baszanger der Rolterdamsche opera, de heer Behrcns, werd bij zijn optreden reeds met talrijke bijvalsbetuigingen begroet. 5Met zijne diepe en gevoelvolle stem bracht hjj ons Das Wirlshans en Der Wanderer beiden van Schubert ten gehoore. Vooral in het laatste gedeelte van Der Wanderer in het Dort ist das Gluck toonde hij de kracht, de diepte, omvang, de volheid van zijn stem, terwijl het zangrijke het gevoelvolle ami Afzeilde stem in liet Und immer fragt der sculzer wo, immer wo, prachtig uitkwam, hok in het tweede gedeelte, waarin hij ons eveneens vergastte op eenige liederen Ob sie wohl kommen wird van Preijer en Still ist die nacht van Abt, sleepte hij als hel ware het publiek met zich mede. De talrijke.luid ruchtige en langdurige bijvalsbetuigingen noopten den gevierden zanger een aardig niet op het program vermeld stukje. Wenn icli nach der Kirche geh. als extra nummer ten beste te geven. Hij oogste hiervoor vele tee kenen van bijval in. De heer Eberle, violoncellist speelde een Adagio van Eranchomme eene Gavotte en de Arleguin van D. Popper en de Elohenu van F. Gernsheim die hem eveneens in den algemeene bijval deden deelen. Slechts een enkele aanmerking. Viool en piano stemden niet met elkander. En thans mejufvrouw Kempner. Haar ons geheel onbekende Mignon van Liszt, hare Habenera aus Carmen, haar Lieb Kindlein, gut nacht, allen waren evenveel juweeltjes en evenveel overwinningen, die zij behaalde. Ook hare krachtige en heldere sopraanstem deed een storm van toejuichingen opgaandie ook haar noopte een aardig liedje in het Hollandsch te geven, waarin zij hare toehoorders in de hoogste spanning bracht, voor wie die fijne kousjes wel konde zijn of voor Vaartje of voor Moertje, voor Grietje of voor Saartje. totdat zij ons eindelijk meldde dat zij waren voor twee bloote voe en. [)c heer Zschoppe was een uitstekende accompagnateur ook als solist in La Harpe van Gritlzmacher deed hij zich kennen als een zeer goede pianist met veel technische kennis begaald. Wij betreuren het derhalve niet alleen voor de lijdenden maar ook voor velen van Leiden's inwoners zeiven dal zjj dezen artisten niet met een be zoek hebben vereerd. l)e wetenschappelijke. Nederlander, verschijnende hij de uitgevers Klip pers en Laurey le Haarlem is ongetwijfeld haren naam overwaardig. De na men der schrijvers als Taco de 1! er, J. W. Brouwers en nir. Joan Bohl, die in dit tijdschrift hunne pennevruchten ten beste gevenleveren voor zeker een voldoende waarborg voor het degelijke en wetenschappelijke de zer bladen. De algemeene maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente gevestigd te Amsterdam heeft een alleraardigste portefeuillealmanak het licht doen zien bij de uitgevers Spin en £0011. In dit klein nel gedrukt werkje, vindt men een overzicht van bijna a'les, wat de ontwikkelde man in het dagelijk- sche leven noodig heeft. Een kalender, de feesGtagen zoowel der Christelijke als Israëlitische godsdienst, de verjaardagen van hel koninklijke huis. alles wat liet telegraaf- en post wezpn aangaat, dit alles vindt men hier vermeld, zoodat het werkje zich niet alleen kan beroemen op een aaangettaatn for maat, maar veel meer nog op een nuttigen inhoud. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Gisteren zijn 10 bomschuiten behouden van de visseherij aangekomen, sommige met verlies van al hunne kabeltouwen en ankers, welke gedurende vier dagen aanhoudend stormweer en hooge zee hebben doorgestaantengevolge van dien was de vangst niet ruim en de visch niet levend. Van 20 bommen werd nog de aankomst of bericht met zorg tegemoet gezien. De minister van financiën maakt bekend, dal bij hem ontvangen is eene som van ƒ62.33. door V. 0., uit Amsterdam, dd. 29 dezer, tot vol doening «an te weinig betaald successierecht ingezonden. De Staatscourant bevat het verslag der commissie belast met het af nemen van het examen, bedoeld bij art. 4 van het koninklijk besluit van 10 September 1864, n°. 47, (Indisch Staatsblad n". 194), zooals dat artikel luidt ingevolge II van het koninklijk besluit van 12 Mei 1878, u". 10 (Indisch Staatsblad n». 196). Blijkens mededeeling van het Duitsche gezantschap zal dc internatio nale kunsttentoonstelling te Mnnchen, op 1 Juli e. k. geopend worden. De termijn van inzending der ten toon te stellen voorwerpen is vastgesteld van 1 tot 31 Mei aanstaande. Voorts is bepaald, dat de tentoonstellings-com- missie niet verantwoordelijk kan zrjn voor de voorwerpen, die vóór 1 Mei e. k. mochten zijn ingekomen. Op verzoek van den Tnrkschen gezant wordt ter kennis van belang hebbenden gebrachtdat de door Z. M. den Sultan van Turkije verleende ordesteekenen, na het overlijden der titularissen ol in geval van toekenning van versierselen eener hoogere klasse, aan Hoogstdeszelfs opper ceremonie meester hehooren te worden teruggezonden. De teruggave kan hier te lande geschieden door tusschenkomst van hel Turksché gezantschap, dat gemach tigd is die ordesteekenen in ontvangst te nemen en daarvoor een bewjjs af te geven. De officier van gezondheid lsl' klasse (arts) dr. J. B. II. Van Son. die van het Indische bij het Nederl. leger gedetacheerd is, is van zijne

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1