leidsche €01 RAAT. 1888. WOENSDAG 31 JANUARI. STA DS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. S". 26, De Courant verschijnt dagelijks), Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeeljaars^f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonder lij lie nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cenls, groote lellers berekend naar plaalsrniml BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden dal de passage ln de Pieterskerkstraat, op Woens dag 31 Januari a s, van des morgens negen lot des namiddags vier uren, voor rjj- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 30 Januari 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 30 Januari. Hedenmorgen had op de R. K. begraafplaats alhier cene aandoenlijke plechtigheid plaats, namelijk de teraardebestelling van eene liefdezuster, genaamd Zuster Maria Basilia; gedurende 34 jaren was zij werkzaam tot heil van hare arnte natuurgenooten, waarvan de laatste 28 jaren in de be waarschool van hel liefdegesticht in de Bakkersteeg. Stil en indrukwekkend was de stoet, waaraan ook deelnamen hh. regenten van het liefdegesticht, het R. K. parochiaal armbestuur en de leden der Vereeniging van den II. Vincentius a Paulo, welker voorzitters de slippen Van het witte met ren hlanw kruis getooide lijkkleed droegen. In de kapel werd, na afloop der kerkelijke plechtigheid, door den Z. E. heer pastoor J. Bots eene treilende rede gehoudenter nagedachtenis van haar, wier heengaan door allen, welke haar van nabij gekend hebben in haar werkzaam leventen zeerste betreurd wordt. -- Gisterenavond omstreeks 11 uur is in een wolpakhuis en riroogerij in de Looijerstraat een begin van brand op den zolder ontslaanvermoedelijk tengevolge van het springen van vonken uit de kachel. De wol, daar aanwezig, waarmede zich het vu'nr had vereeuigd. geleek in een oogenblik een vuurgloed; doch met de hulp van eenige personen mocht het gelukken die vuurmassa te dooven, zoodat de brand geen verdere uitbreiding gekregen heeft, en ook geen ongelukken daarbij zijn te betreuren, t. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist hij de Nederlandsche bank, op 27 dezer en de som der heiailmid- delen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zatnen een bedrag uitmaakten van vier millioen zes honderd tien duizend twee en tachtig gttlden dertig cents 4,610,082 30). ln een hij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur geii'-raal van 27 dezer wordt bericht, dat op 4 Januari onze troepen in Atjeh cene ontmoeting hadden met de bende van Toekoc di Tirouwaarbij zij een verlies bekwamen van vijf gesneuvelde en acht ge kwetste mindere militairen, terwijl de vijand is afgetrokken. Stc In den slaat New-York zijn onlangs nieuwe wetboeken van strafrecht en van strafvordering ingevoerd. Eerstgemeld wetboek stelt o. a. strafbaar eiken (ook btiilenlandschen) scheepsgezagvoerder, die welende dat een der opvareuden in den vreemde is veroordeeld ter zake van een feit dal, in gemelden staat gepleegd, aldaar als misdrijf zou worden beschouwd, dezen, zonder kennisgeving aan de bevoegde plaatselijke autoriteit, daar te lande aan wal zet of aan wal laat gaan. (Stc) Naar men verneemt heeft Z. M. op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan lids, hofmaarschalk baron De Constant Rebecque. Volgens gerucht zal Z. M. de koning de tentoonstelling te Amsterdam openen en zullen de koning van Italië en de prins van Wales dan eenigen lijd verblijf houden in 's konings paleis aldaar. Naar men verneemt, is een belangrijk gedeelte van de modelkamer va" l'ot ministerie van marine öf reeds in kisten verpakt óf zal hel verpakt worden om. even als hel Indisch en oudheidkundig museum, naar het fpsmnseum te Amsterdam te worden overgebracht. Naar men verneemt zal een tweede officier van administratie 1' kl. san boord van het wachtschip te Willemsoord worden geplaatst, en zou daar toe benoemd worden de officier van administratie 1« kl. J. C. De Vries. Het doei dezer plaatsing is, één dezer officieren uilsluitend de behande ling der zeekrijgsraden op te dragen, terwjjl de ander met de administratie onz. van het schip wordt belast. De luit. ter zee 1* kl. C. Vreede, thans dienende als officier-instruc- 'el|r aan het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, zal, naar men verneemt, worden benoemd tot adjudant van den nieuw benoemden kom- mandant der zeemacht in öost-Indië. Naar men vooris verneemt, is de luit. (er zee 1« kl. W. J. Derx. uitOost- Indië per draad uitgenoodigd zich naar Nederland te begeven, ten einde den luit. ter zee 1« kl. C. Vreede, als officier-instrucieur in de Maleische taal en het internationaal zeerecht, aan het kon. instituut voor de marine te Willemsoord te vervangen. Te Delfshaven is gerechtelijk beslag gelegd op eene lading van 1385 kisten gedistilleerd, mei een handelsmerk, ontleend aan dat van eene andere firma, welke het hare bad gedeponeerd. Door de Dordrechiscbe afdeeling van de Ilollandsche Maatschappij van Tuinbouw zal ie Dordrecht in Augustus e. k. eene tentoonstelling van Bego nia planten gebonden worden. De onvermoeide strijder voor de beweerde rechten der familie De Bour bon (Naundord) hier te lande op den Fransclien koningstroon de 89-jarige graaf Gruau de la Barre, is gisteren te Teteringen overleden. Er heeft zich bjj de kon. Ned. marine eene commissie georganiseerd, met het doel gelden in te zamelen tot bjjdragen voor hel oprichten van een standbeeld van Ifngo De Groot. In de directie der marine te Wil lemsoord hebben zich de navolgende heeren beschikbaar gesteld de bijdra gen in ontvangst te nemen: vice admiraal R. L. De Hacs, J. D. Sacbse, dirigeerend officier van gez. le kl.P. Zegers Veeckens, luit. ter zee 1* kl., P. F. Van Wage, off van adm. 1' kl en C Vreede, luit. Ier zee 1' kl. 's G11AVENHAGE 30 Januari. Te opper ceremoniemeester maakt bekend, dat ingevolge de bevelen des konings, liet bof den SI»" Januari den rouw zal aannemen voor den tijd van iwce weken, te weten vier dagen balven en «Ie overige lichten rouw, wegens hei overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid prins Frederik Karei Alexander van Pruisen. De heer M. H. F. Pichot Du Plessis, ontvanger der directe belastingen en accijnseu te Zeistis benoemd lot ontvanger derzelfde middelen le Hilversum. De heer N. B. Magnin, verificateur der 2e caiegorie voor den actieven dienst der directe belastingen, invoerrechten en accjjnsen te Helder, is be noemd lot ontvanger der directe belastingen en accjjusen te Winsum. Door Z. M. is benoemd tot notaris binnen bel arrondissement 'sGra- venhaee, ter standplaats de gemeenie 's Gravenliage, mr. A. F. A. Leesberg, candidaat-notaris en advocaat aldaar. Door Z. M. is de heer J. 11. Van der Kley, laatstelijk commandeur voor hel vak van scheepsbouw bij de bosch-exploilaiie te Pareugaii, thans mei verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst onislagen. De luit ter zee 1' kl. .1. Sickens, dienende als le officier aan boord van het schroefsloomschip Bonaire, wordt met 10 Februari aanst. op non- activiteit gesteld en met 11 daaraanvolgende als zoodanig vervangen door den luit. ter zee 1' kl. L. Dupper, dienende aan boord van hel wachtschip te Hellevoetsltiis, waar aan boord met laatstgenoemden datum wordt ge plaatst de luit. ter zee 1' kl. R. De Vidal de St. Germain. Wijders wordt de luit. ter zee 1* kl. J. Fichet met 16 Maart aanst. geplaatst in de rol van het wachtschip te Willemsoord. ln de heden gehouden zitting van den hoogen raad heeft de adv.-gen. Polis geconcludeerd tot verwerping van liet cassatieberoep van T. v. d. S., door het gerechtshof le Leeuwarden veroordeeld lol 2 jaren gevangenisstraf en ƒ50 boete, wegens het gebruik maken van een valsch ouderhandseh geschrift. liet gerechtshof te 's Gravenliage behandelde heden in cene zitting met gesloten deuren het hooger beroep van het vonnis der Haagsche rechtbank waarbij de dienstbode D. v. M. alhier, is veroordeeld tot een jaar cel straf en 25 boete, ter zake van het door onvoorzichtigheid veroorzaken van den dood van haar pasgeboren kind. De bekl. werd verdedigd door den advocaat mr. J. Van Gigch. In de openbare terechtzitting werd o. a. kennis genomen van het appèl van een vonnis der Rotlerdamsche rechibank, waarbjj de veehouder A. v. d. W. uit Overschie. is vrijgesproken van de aanklacht als zou hij in de maand Mei jl. vee gebracht hebben in eene weide, die door het bevoegd gezag was besmet verklaard. Adv.-gen. mr. Bijlevcld oordeelde het ten lasie ge legde niet bewezen en requireerde de bevestiging van het vonnis, waartoe ook de verdediger van den bekl., mr. Van der I.inden Jr.concludeerde. Vooris siond als appellant terecht de Rijnsburgsche schipper en koopman J. de R.die zich bezwaard gevoelde met eene veroordeeling lot 183 dagen eenzame opsluiting, hem door de rechtbank te 's Gravenliage opgelegd, Ier zake van diefstal *an eene som van ongeveer ƒ10 aan verschillende munt'

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1