waaraan een 100-tal personen deelnamen, ten einde te hooren behandelen: #De slavernij van den werkman", welk onderwerp zoude besproken worden door eenige leden van den Sociaal-Democratischen bond in Nederland. Het eerst deed een zich zelf noemende burger Van Stralen zich hooren. Niet alleen bestaat er slavernij aan den overkant der zee, zoo ving spreker 1 zijne rede aanook hier in Nederland treft men deze aan. Deze toch was niemand anders dan de werkmandie zoowel door den slaat als door rijkere naiuurgenooten onrechtvaardig behandeld, onderdrukt, uitgezogen en geplun derd werden. Slechts een redmiddel bestond hiertegen volgens sprekers ge voelen: de werklieden moesten met elkander zamenwerken, zij moesten zich vereenigen en mocht dit ook al niet in het openbaar geschieden, dan maar in stilte, in het geheim (sic), op dusdanige wijze zonden zjj eene macht vormen, eene kracht kunnen ontwikkelen, die in staat was hel hoofd te bieden, zoowel aan den staat zelve, als aan het kapitalisme. Na hem nam de burger Domela Nietiwenhuis het woorddie zjjne toehoor ders begon mede te deelen, dat hy zich thans in Leiden bevond, in de bakermat van Neêrlands beschaving, in de stad waar jaarlijks duizenden werden besteed voor onderwijs en wetenschap. Hier zoude men dus met recht kunnen verwachten, dat de verhouding tusschen verschillende standen beter zoude zijn dan elders, hetgeen echter volgens hem niet het geval was. Ook in deze stad was de werkman niets anders dan een ellendeling, een loonslaaf, die echter in dit opzicht van andere slaven verschilt, dal bjj, wanneer hij verkoos om te verhongeren of te bevriezen, vrijheid had zjjnen meester te verlaten. Ook hij geloofde, dat het beste middel was om in dezen bestaanden toestand verandering te brengen, hel vormen van groote vereeni- gingen, het zich aan elkander sluiten tot een hart, tot een ziel, om daar door eene machtige politieke party tot stand te brengen, tot leus voerende algemeen stemrecht. Nadat nog tusschen enkele personen eenige discussie had plaatsgehad en de pers op eene minder fatsoenljjke wjjze gehoond, belasterd en door het slijk ge sleurd was, werd deze vergadering besloten. Naar wjj vernemen werd op 25 dezer eene vergadering gehouden door het uitvoerend comité der in 1884 te Amsterdam te houden Internationale landbouw-tentoonstelling. Daar in vele gemeenten de lysten voor inteekening nog niet werden aan geboden meende het comité het nuttig en noodig in te trekken een besluit, dat bepaalde, dal een ieder die 25 by droeg donateur der tentoonstelling werd, doch als zoodanig voor 1 Januari 1883 moest toetreding, en de toetreding als donateur tegen eene bijdrage van minstens ƒ25 nog onbe paald open te moeten stellen. Op deze vergadering werd ook medege- dee'd, dat de ingekomen toezeggingen van bijdragen gezamenlijk beliepen een bedrag van ruim ƒ64000, welk bedrag men vertrouwde, daar vele ge meenten en vereenigingen waarvan zulks verwacht mag worden nog niet bericht hadden, nog aanmerkelijk zal toenemen, hetgeen noodzakelijk is om de kosten te kunnen bestrijden van eene tentoonstelling Nederlartd waar dig om tegenover het buitenland te houden. Daar echter nog veler mede werking werd verwacht schroomde het comité niet om met zijne werk zaamheden voort te gaan en ontwierp het een concept-programma, dat een aanmerkelijk cjjfer, hooger dan de toegezegde bjjdragen, als uitlovingen bevat en dat nader aan de commissie van vertegenwoordiging der Nederl. landbouw-maatschappijen zal worden aangeboden. Wij aarzelen niet om allen die nog niet bijdroegen om het zoo belangrjjk voornemen van het comité te steunen op te wekken, naar hun vermogen voor deze zoo gewenschte zaak bij te dragen en hetgeen zij willen afzon deren per postwissel of anderszins te zenden aan den secretaris-penning meester van het uitvoerend comité, den heer P. F. L. Waldeck te Loos- duinen. \an wege de Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeniging, onder beschermheerschap van Z. M. den koning, is verschenen het programma der Wedloopen, 28 Juli 1883 te Ëussum te houden Wij ontleenen hieraan het volgende: Wedrennen: I. Heath Stakes. Wedren op de vlakke baan (Handi cap). Prijs ƒ3000, voor paarden van alle landen en rassen, driejaren en onder. Afstand p. m. 2400 M. II. Tribune Stakes. Hurdle-Race. Prijs 1200, voor paarden van alle rassen, vier jaren en onder. Afstand 3200 M. III. Officiers Sterple-Chase. Prijs 500, voor paarden van alle landen en rassennoua fide het eigendom zijnde van en bereden door heeren officieren van het Nederlandsche of Nederlandsch-lndiscbe leger. Afstand p. m. 2000 M. IV. Dames prijs. Wedren op de vlakke baan. Prijs een kunstvoorwerp ter waarde van p.m. ƒ800, aangeboden door eenige dames. Voor paarden van alle landen en rassen, bereden door Nederlandsche Gentlemen Riders. Afstand 1800 M. Alle inschrijvingen moeten geschieden by den secretaris van hel Rencomilé, baron VV. Van Nagell, kasteel Schaflelaar bij Barneveld. Harddraverijen. 1. Nationale prijs. Handicap (met verschillende al- standen). Harddraverij voer inlandsche paarden, toebehoorende aan Neder landers, ingespannen voor twee of vierwielige rijtuigen. Maximum afstand 3200 M. Prjjs koningszwcep, uitgeloofd door Z. M. den koning, en 750, premie ƒ250. II. Internationale prijs. Handicap (met verschillende afstanden). Hard draverij voor paarden van alle landen en rassen, ingespannen voor twee of vierwielige rijtuigen. Maximum afstand 4000 M. Prjjs ƒ1500, premie ƒ500. III. Aanmoedigingsprijs. Harddraverij voor inlandsche paarden geboren in 1878 of later, toebehoorende aan Nederlanders, ingespannen voor twee of vierwielige rijtuigen. Afstand 1600 M. Prijs ƒ500, premie ƒ200. Harddraverjj voor jonge hengsten. - Harddraverij voor inlandsche heng sten geboren in 1883, toebehoorende aan Nederlanders, te loopen in 1886. Ingespannen voor twee of vierwielige rijtuigen. Afstand 1600 M. Prjjs ƒ2000, premie i 750. De derde aankomende ontvangt ƒ250, de vierde de inléggelden. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbend dat bjj het korps genietroepen de gelegenheid bestaat voor tien jongeling van zestien tot achttien jaar om te worden opgeleid tot korporaal en geant bij de Indische genietroepen. HH. MM. de koning en de koningin, vergezeld van het prinsesje, gj len gedurende hun aanstaand verbljjf te Londen hun intrek nemen in b «Oullands Park Hotel", te Walton on Thames, waarvan een vleugel to, hun gebruik is afgehuurd. Dit hólel is gelegen in de onmiddellijke nabj heid van het goed van den hertog en de hertogin van Albany. Het nais bjjzjjnde station is Weybridge aan de South Western Railway en het siaij Esher (voor bovengenoemd paleis) is mede niet ver daarvan verwijd Volgens het Engelsche blad Echo zou Zr. M1. bezoek tot na Pinkstert worden uitgesteld, daar Z. M. het voornemen heelt de Derby- en Ascoi wedrennen bij te wonen. Eergisterenavond is te Rotterdam brand ontstaan op een der zolde van een pakhuis, staande op den hoek van de Herderinnenstraat ent Wjjde Nieuwstraat aldaar. Twee stoom- en een aantal handspuiten, ben vens twee drjjvende spuiten hebben water gegeven. Omstreeks 1 uur «i men den brand meester. Bjj vonnis der arrondissements-rechtbank te Dordrecht, is de notiri P. H. C. Van Noorden, ter standplaats Papendrecht, en wiens tegenwoorii verbljjf QBbekend is, uit zjjn ambt ontzet. De Nederlandsche Botanische Vereeniging hield eergisteren hare gewin wintervergadering in het Piantenphysiologisch Laboratorium in den Horti Botanicus te Amsterdam. De bjjeenkomst werd geopend door den voorzint prof. W. F. R. Suringar uit Leiden. Mededeeling werd gedaan van ingekon> zaken, o. a. van het ten geschenke aanbieden van een Herbarium aam Vereeniging door den heer J. Kerbert te Haarlem. Voor de volgende wijlt vergadering werd weder Amsterdam gekozen. Wetenschappelijke mededeeliag werden gedaan door den heer H. J. Calkoen Az. van Amsterdam, o« Galinsoga parviflora, door dr. M. W. Beijerinck, van Wageningen, oi spljjting van vegetatiepuntenen in verband daarmede over bekervormig regeneratie van bladen, door d'. J. Giltay, van Leiden, over de Cant lucida van Abbe, door prof. C. A. J. A. Oudemans, van Amsterdam,» op mest voorkomende lagere gewassen, door prof. II. De Vries, van Auisit dam. over knoppen aan de bladeren van Bryophyllum caliciuum. en dt den voorzitter over monstrositeiten van Cypripedium. Op 27 Januari overleed te Amsterdam prof. dr. A. 11. Israels. Gisterenavond omstreeks 6% uur brak er te Amsterdam brand uil het stoomschip Amsterdam, gemeerd liggende aan het Westerhoofd al® Zoowel aan vaartuig als lading moet vrij aanzienlijke schade aangericht^ De bevolking van de strafgevangenis De Kruisberg, nabij Doelincbti bestond op 1 Januari II. uit 111 jeugdige manneljjke veroordeelden et opvoedelingen. Men meldt uit Curasao van 5 Januari: De gouverneur heeft ter meene kennis gebracht, dat de minister van koloniën, bjj eene aan Z. H,[ gerichte missive, den oprechten dank van Zr. Exc' ambtgenoot van uur heeft overgebracht voor het door de ingezetenen van Curasao gegeven I van belangstelling in het lot van hendie bjj de zeeramp van Z'. M'. n: lol Adder hunne verzorgers verloren hebben. Door het bestuur der kolonie is, naar men verneemt, eene coma: benoemd om rapport nit te brengen over de wenscheljjkheid van de dr stelling van een droogdok alhier. De commissie bestaat uit de heeren Jesurun Dzn.L. V. Leyba, leden van den kolonialen raad; mr. C. A. Barge, lid van het hof van justitie; W. G. F. Rillmund en H. E»er. kooplieden. 's GRAVENHAGE 29 Januari. Het heeft Z. M. hehaagd den heer Joh». Hilverdink. kunstschilder Amsterdamte benoemen tot ridder in de orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is W. H. F. baron Van Heemstra benoemd tot burgemet der gemeente Deventer, onder toekenning van eervol ontslag als ba meester van Harlingen, met ingang van 1 Februari 1883. Bij arresten heden door den hoogen raad gewezen is o a verwon de cassatie-voorziening van A. W., door het gerechtshof te 's Herlogeul* veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf wegens diefstal onder verzwarende: standigheden gepleegd, en het beroep van J. H. A., door het gerechts!» Amsterdam veroordeeld tot 2 jaren celstraf, ter zake van diefstal van in de weide. Het gerechtshof alhier deed heden uitspraak in de zaak van K.i tegen de firma Z. te Dordrecht. Het vonnis der rechtbank te Dordrti waarbjj beslist werd, dat de geint. geene rekening en verantwoording1 de opbrengst van zekere verkochte eflecien behoefte te doen, werd dooi hof bevestigd, vermits in deze niet van beleening maar van verkoop eflecten sprake kon zjjn. Hel Leidsche dronkaards-gilde verschafte heden aan de arrond.-rd bank alhier ruime bezigheid. Zjj behandelde een tiental gevallen de openbare dronkenschap bij tweede en derde herhaling. De delinqueii waren meest sjouwerlieden te Leiden woonachtig, die reeds met den tonrechter der sleutelstad hadden afgerekend en dus voor den hoor rechter gebracht werden. Tegen allen werd wegens herhaalde dron schap op de openbare straat een gevangenisstraf van 14 dagen gets voor enkelen hunner vergezeld van een requisitoir tot overbrengingi- een werkhuis. Deze bjjkomende straf zou zeker ook voor twee beis' Leidsche dronkaards zjjn aangevraagd, ware het niet dat de onherroept' heid hunner laatste veroordeelingen ontbrak, aangezien de een zieb zijn vonnis in cassatie had voorzien en de ander een verzoek om I' had ingediend, waarop 'skoning beschikking wordt gewacht. Een welgesteld bewoner uit Leiden verontschuldigde zich bjj de rechtb» dat hij, op straat dronken bevonden, juist zjjn verjaarfeest vierde, ie een Delftsche verwer, die reeds twee dronkemans vonnissen op zjjn ge*'

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2