BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 29 Januari ÓS83iV". 24. BU1TENLAN DSC H E BERICHTEN. De bekende luchtreizigers Pierre Crommelin en Eugène Godard, die tijdens de aanstaande tentoonstelling te Amsterdam luchtreizen zullen onder nemen en waarschijnlijk ook een vastgelegden ballon op het tentoonstellings terrein zullen hebben, zijn voornemens om gedurende den zomer ook in Utrecht, Arnhem, Rotterdam en Den Haag op te stijgen. De heer A. J Abspoel te Amsterdam leidt namens hen de onderhandelingen met de ver schillende ondernemers en met hendie eventueel eene reis willen mede- maken. Donderdagavond had aan boord van een in de nabijheid der kust zei lend, te Nieuwediep thuis behoorend visschersvaartuig een treurig ongeluk plaats. De knecht, K. Mastenmaker genaamd, bekwam door het overslaan van het roer een slag van de stuurpen, waardoor hij overboord sloeg. On middellijk werden door de overige opvarenden pogingen in het werk gesteld om hein te redden, doch hij zonk in de diepte weg, zonder dat men iets ter zijner hulp had kunnen aanwenden. De ongelukkige was gehuwd en vader van drie nog jeugdige kinderen. Men meldt uit Zwolle: Mr. J. H. Van Royen sedert vele jaren voorzitter der Zwolsche Landbouw-vereeniging, maar om redenen van ge zondheid ontslag genomen hebbende, heeft het eere-voorzitterschap, hem op voorstel van het lid D. J. H. Van Tusschenbroek aangeboden, dankbaar aanvaard. Het nieuw benoemd lid van het bestuur mr. P. C. A. Sichierman, die m'. J. H. Van Royen als voorzitter zoude opvolgen, heelt intusschen voor die onderscheiding bedankt. Bij den eerste huishoudelijke vergadering in Maart, zal in de bestaande vacature worden voorzien. Drie huisgezinnen uit Zevenwoiden, twee jaar geleden naar Amerika vertrokken, hebben aan hunne families bericht, dat zij hopen terug te kee- ren, omdat het hun in de Nieuwe Wereld erg tegenvalt. Een hunner, die een aardig sommetje had medegenomen, was reeds tot armoede vervallen. 's GRAVENHAGE, 27 Januari. Door Z. M. is benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arron- dissements-rechtbank te Assen, mr. W. C. J. Alpherts, thans substituut- officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Tiel. Door Z. M. is de benoeming van den burgemeester van Ellewoutsdijk tot tijdelijk secretaris dier gemeente goedgekeurd. Door Z. M. is aan B. Verroste, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als gezworene van den Clara-polder, provincie Zeeland, en zijn be noemd in het bestuur van den Oostpolder, provincie Zeeland, tot gezworenen A. De Kok en C. G. Kolff. Door Z. M. is 's konings commissaris in Zuidholland gemachtigd tot het bijeenroepen van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op Vrijdag 2 Maart a. s. Door Z. M. is de heer F. G. Langenbach erkend en toegelaten als vice- consul van Columbia te Amsterdam. De heer H. B. De Waal, benoemd tot consul der Nederland te Durban, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. Door den minister van koloniën is de onderwijzeres mejuffrouw T. C. E. Olivier en de hoofdonderwijzer J. J. F. Krugers ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-lndiëom te worden be noemd tot hulponderwijzeres en tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. In de zitting van de eerste kamer van heden is, na eenige discussie, het hoofdstuk Waterstaat aangenomen met 25 tegen 5 stemmen. De spoor weg-begrooting en de West-Indische begrooting werden aangenomen met algemeene stemmen. Het hooldsluk Koloniën eveneens, nadat de minister in beginsel het stelsel van beperking op Atjeh had beaamd en verzekerd had, dat in Indië reeds wordt overwogen over de inkrimping van een aantal posten. De kamer is op reces gescheiden. De tweede kamer der staten-generaal is bijeengeroepen tegen Maandag 12 Februari te 3 uren. De gezant van Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruissen, hier te lande, is uit het buitenland in het //hotel de Bellevue" alhier terug gekeerd. ZExc. heeft in opdracht het Nederlandsche hof op officiëele wijze in kennis te stellen met het overlijden van Z. K. H. prins Karei van Pruissen, BELGIE. De minister van buiten), zaken, de jheer Frère Orban, heeft bij de kamer een wetsvoorstel ingediend tot goedkeuring van de tusschen eenige staten gesloten overeenkomst tot regeling van de politie op de visscherij in de Noordzee. Te Antwerpen heeft weder een hevige brand gewoeddie de vodden- magazijnen en werkhuizen van de heeren Serigers C°. op den Dam in de asch legden. De magazijnen en werkhuizen bestonden uit houten barakken twee jaar geleden opgetimmerd op een onbebouwden grondloebehoorende aan de stad en voor 10 jaar gehuurd. Zij vormden een groot vierkant, eene oppervlakte bestaande van 2650 meters: aan den oostkant stonden eenige opzichters, benevens voor stalling enz. Verderop lag een magazijn van ledige petroleumvaten en daarnaast de zwavelfabriek van den lieer Koch. 50 a 60 meisjes waren in het voddenmagazijn werkzaam en ongeveer 10000 kiio lompen werden er dagelijks bewerkt. De brand brak eergis- terennacht te half een uit en verspreidde zich me: zulk eene snelheid, dat het geheele blok barakken eene vuurzee geworden was, waarvan de vlammen tot hoog in de lucht zich verhieven. Eenige matrozen die het eerst den brand hadden opgemerkt, slaagden er in om de boeken te redden en een groot deel der meubelen. Al de bewoners der gebouwen aan den oostkant konden zich half gekleed redden. De directeur siaagde er ook in de paarden uit de stallen te halen. De brandweer bleef den geheelen nacht werken, doch kon alleen de aangrenzende panden vrijwaren. De magazijnen en werkhuizen zijn totaal vernield: van de hoiiten barakken, die enkel met pannen bedekt waren, zijn slechts puinhoopen overgebleven. Van de kan toren en de woningen, zijn alleen de muren blijven staan. De schade wordt geschat op 3 a 400,000 fr. Alles was voor 400,000 fr. verzekerd bij verschillende vreemde maatschappijen. De oorzaak van den brand is niet bekend. Het vuur heeft zich met zulk eene groote snelheid verspreid dat men zelfs niet weet in welk magazijn of werkhuis het ontstaan is. Gelukkig dreef de noordewind de vlammen langs den kant van de vaartdok en dei- vaart, zoodat er geen gevaar was voor hel nabijgelegen magazijn van petroleumvaten. Zondagavond is een arme verkooper van dagbladen te Gerpinnes op eene laffe wijze aangerand door twee individuën. De ongelukkige kwam uit een koffiehuis, waar men hem geroepen had om een dagblad tekoopen, toen een der twee bandieten op hem toesprong, en hem zulk een gewel digen slag op bet hoofd toebracht, dat hij als voor dood op den grond viel. Een voorbijganger, getuige van deze laaghartige daad, kwam aanstonds toegesneld. De aanranders namen de vlucht en zijn niet bekend. Wat het slachtoffer betreft, het verkeert in zorgwekkenden toestand. E W e E Bi A Bf ïft- LONDEN, 26 Januari. Davitt, Healy en Quinn weigeren cautie te stellen en willen dus voor zes maanden gevangen gezet worden. Op de Engelsche kust heelt gisterennacht een verschrikkelijke storm gewoed. Voor Liverpool zonken drie groote schepen. Het water op de Theems bij Londen is tengevolge van den storm zóó laag, dat zelfs de kleine pennybooten de vaart gestaakt hebben. Aan de Times wordt gemelddat de quaestie der gemengde rechtban ken in Egypte nog niet tot eene bepaalde oplossing is gekomen. Alle mogend heden hadden wel toegestemd om haar nog een jaar te doen voortbestaan, doch Frankrijk blijft bij zijn eisch van vijf jaren. De benoeming van Colvin tot financiëelen adviseur wordt wel ieder oogenblik verwacht, maar is nog niet geschied, daar de Engelsche regee ring nog geen kennis heeft gegeven van hare goedkeuring op het decreet. Uit Washington meldt men. dat dertig republikeinsche senatoren hebben besloten, dat over het ontwerp-taricf zou worden beraadslaagd op eene wijze welke meer geschikt is om de aanneming van het ontwerp vóór het einde der zitting te verzekeren. De democratische senatoren hebben gelijk besluit genomen en er bestaat alle reden om de aanneming in deze zitting te verwachten. Wederom wordt uit de Unie eene spoorwegramp gemeld. Een zware kolentrein derailleerde op eene steile helling bij Cumberland in West-Virginia en stortte van eene hoogte van honderd voet neer. Twee locomotieven en zestig wagons vormden eene vormlooze massa en 15 spoorwegbeambten verloren het leven. In Ecuador duurt de revolutie voort. Te Guayaquil is het rustig, maar de regeering verklaart niet langer verantwoordelijk te kunnen zijn voor de veiligheid en den eigendom der buitenlanders. FBAIKKIJ K. PARIJS, 26 Januari. Er had gisteren geen ministerraad plaats wegens ernstige ongesteld heid van den minister-president. Gisteren kon dientengevolge de minister "ook niet den brief ontvangen van den heer Marcouwaarin hem de beslis sing der commissie over het wetsontwerp betreffende de kroonpretendenten werd medegedeeld. De minister van binnenlandsche zaken is heden door de commissie gehoord. De minister verzocht haar het rapport spoedig ge reed te maken. De commissie besloot het morgen bij de kamer in te die nen en beraadslaagde vervolgens over de noodzakelijkheidom met de regeering van gedachte te wisselen over een tolerantie-edict, dat de prinsen het recht zou geven zich in Frankrijk op te houden. Doch de commissie heeft ten slotte dit punt ter zijde gesteld. Zy beraadslaagde ver der over de middelen, om een terrein van schikking met de regeering te vinden. De minister-president Duclerc zag zich genoopt het bed te houden. De geneesheeren hebben het zetten van koppen bevolen. Zij hebben voorts den zieke volslagen rust bevolen, zoodat hij geen bezoek mag ontvangen. In de parlementaire kringen heeft het gisteren vermelde besluit der commissie weinig bijval gevonden. Er loopt een gerucht, dat het ministerie voornemens was, zijn ontwerp in te trekken. De kamer zou morgen of Maandag over het voorstel der commissie beraadslagen. Men verzekert, zegt le National, dat de prinsen van Orleans besloten hebben, indien de parlementaire meerderheid het voorslel-Balhie of elk an der gelijkluidend voorstel aanneemt, dat, ofschoon het hunne rangen in het leger opheft, hun toch veroorlooft in Frankrijk te blijven, van dit verlof geen gebruik te maken. m. a. w. Frankrijk te verlaten. De rechter van instructie heeft aan prins Napoleon vergunning gegeven met een derden advocaat te onderhandelen; de prins heeft mr. Jolibois, lid der kamergekozen. Het parket weigert meer dan drie advocaten bij den prins toe te laten. Het onderzoek gaat niet vooruit. De secretaris van prins Jéróme heeft eergisteren vergunning gekregen hem in de gevangenis te bezoeken. Het lijk van Gustave Doré is eergisteren op Père Lachaise ter aarde besteld. Er werden bij het graf drie lijkredenen gehoudenals door Paul Dalloz, Alexander Dumas en een vriend der familie. Paul Dalloz was al sinds zijne jonge jaren een vriend van Dore', met wien hij eene reis naar Italië gedaan heeft, en Alexander Dumas heeft gesproken uit erkentelijkheid jegens den kunstenaar, die zich uit eigen beweging had aangeboden om het gedenkteeken te beitelen, dat ontworpen was ter eere van Alexander Du mas den vader. De dood van Gustave Doré moet het gevolg zijn geweest van een koude, die hij 11. Vrijdagnacht bij het naar huis gaan van eene soiree had gevat. B U I V S H li A N iit, Het lijk van prins Karei is Woensdagavond naar Potsdam overgebracht. In den Berlijnschen Dom was na afloop der ceremoniën de zinken kist in eene eikenhouten kist gesloten. Des avonds te 8 uren, na een gebed van den opperprediker Kogelwerd de kist uit den Dom gehaald en in de rouwkoets geplaatst. De stoet werd voorafgegaan door een detachement rijdende artillerie der gardes. De rouwkoets, bespannen met zes paarden, werd begeleid en gevolgd door deputatiën van verschillende vereenigingen van militairen en oud-strijders. In het eerste daarop volgende holrtjiuig zaten prins Leopold en de erfgroothertog van Oldenburg. Er volzden nog slechts twee hof- en vijf gewone koetsenwaarna de stoel door een cscadron cavalerie werd gesloten. Het lijk is des nachts bijgezet in den grafkelder in de kerk te Nikolskoe. Bij deze laatste plechtigheid hield ds. Lind, uit Glientcke, eene korte lijkrede, waarna het koor een gezang aanhief en ten slotte de superintendant Petzold uit Potsdam, de inzegening verrichtte. Prins Karei heeft 27 milloen mark nagelaten. Daarvan erft prins Fre- derik Karei 9 millioen. lie Nordd. Mig. Zeit. bevat, naar aanleiding der zilveren bruiloft van den Duitschen kroonprins, een lang artikel, waarin het blad wijst op keizer Wilhelm als den redder van Europa, de hand reikende aan Britannia, het machtigste rijk ter wereld.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5