LKI»K( BK 23. COURANT. ZATERDAG 27 JANUARI. Aflossing Geldleening. 1 d't* twai tldag tei a Ik: De Courant verschijnt dagelijks], Zonen Feestdagen uitgezonderd. I)e prijs der Courant is per vicrendeil jnars f 1.50, franco p. p. f 2. ,ne' afzonderlijke nommcrs zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels f 1. iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. ens 1«SI; irijie lig» STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter aleemeene kennis dat van de geldleening ad ƒ125,000 ten behoeve van de gemeente Leiden, aangegaan krachtens de raadsbesluiten van 21 November, 12 en 30 December 1878. goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zuid holland bij resolution van 16 December 1878 en 14 Januari 1879. op Slaan- da», den 29""1 Januari 1883. des middags te twaalf uren in een der ver trekken van bet Raadhuis zal worden overgegaan tot de openbare uilloiin'g van achf obligation, ieder groot een duizend gulden en eene obligatie van twee honderd en vijftig gulden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 26 Januari 1883. E. KIST, Secretaris. 34» 661 49A 86» 51» 511, 5ti' 21) 835 811 781 t)3j 02t öiV 13 ti'J 4Jï BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis vgn belanghebbenden dat de passage over de Langebrug van de Pie- ferokerk-Choorstceg tot de Dlefsfceg, op Slaandag 29 Januari a. s van des morgens negen tot des namiddags vier urenvoor rij- en voertui gen zal zijn AFGESLOTEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 26 Januari 1883. E. KIST, Secretaris. [te BURGEMEESTER van LEIDEN: Gezien de Girculaire van den heer Commissaris des Kotiinss in de pro vincie Ztiidhollaud van den 20stc" Januari 1883, A, n". 159 (2® afd Pro- vinciaalbtad n°. 8; Brengt ter kennis van belanghebbenden dat op den 30"'" Januari a. s zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding der levering van 245 remontepaardenen wel voor het: regiment Veld Artillerie Ie Utrechtongeveer 55 stuks; 2' u o 's Gravenhage, 65 3' n Rreda, 45 Korps Rijdende Artillerie Arnhem, oO Het juiste getal der Ie leveren paarden zal bij de toewijzing worden be kend gemaakt. De voorwaarden van aanbesteding liggen Ier lezing voor de gegadigden o. a. in het gebouw van het Provinciaal bestuur vau Zuidholland. De Rurgemeester voornoemd. Leiden, 26 Januari 1883. DE KANTER. B l N N E N L A N S C H E 13 E R I CII T E N. 54j 1)0' II 21! li III li Cl' i sir LEIDEN26 Januari. Nadat gisterennamiddag ter oore van de politie was gekomen, dat er partijtjes saijet aan het Donderdagsclte vendtihnis. vermoedelijk door diefstal verkregen uit eene fabriek, waren verkocht, zijn er maatregelen genomen om de verkoopers daarvan aan le houden. Dit geschiedde nog den- zellden avond, als wanneer er eene meid, genaamd D. R.het geld kwam balen van den verkoop eener dusdanige partij I ater werd ook nog aan gehouden de moeder van die meid. welke beide vrouwen aanvankelijk op gaven die saijet reeijs lang te voren le hebben gekocht. Rij het verder ingestelde onderzoek is echter gebleken, dat R. een en ander had ontvreemd uit de fabriek van hare patroons Clos Leembruggen, daarin geholpen door de mede aldaar werkende fabrieksarbeiders C. K. en J. V. d. B die mede ter dier zake werden aangehouden. Ook de reeds in handen der koppers zich bevindende en gestolen voorraad saijet is in beslag genomen, welke saijet als afkomstig uit gemelde fabriek is herkend. Tegen genoemde per sonen wordt proces-verhaal opgemaakt. Gisterenavond is een 18-jarig meisje door een sneeuwbal zoodanig aan het oog verwond, dat zij liet op de zenuwen kreeg en legen den grond viel, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gisteren is J. N. door de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage veroordeeld tot 6 weken cellulaire gevangenisstrafter zake van bet ver knopen van een door hem gevonden koralen halsketting met gouden slot; terwijl tegen J. A. T. en J. W. D. L. 8 dagen celstraf werd geeischt, wegens door hen gepleegd verzet tegen de politie. De bijdrage van liet^rjjk in de kosten van liet lager otuferwjjs alhier 'ivoor 1883 vastgesteld op 46660. a(/7bj] In liet te Amsterdam verschijnend bouwkundig Weekblad lezen wij een sltik van den ingenieur C. T. J. Louis Rieber en getiteld //Stedelijke tooi". Op eigenaardige en zeer uitgewerkte wijze gecselt schrijver hierin de he- dendaagsche bouworde, welke in alles zooveel mogelijk regelmaat en symetrie wil zien. Het is juist dat regelmatige, dat symetriekc, dat het oog ver veelt, het is niet in slaat om op den vreemden bezoeker cenigc aantrek kingskracht uil le oefenen ol bij hem eenig gevoel van bewondering op le wekken. Integendeel, veel meer is zulks het geval daar, waar dat nieuwer - welsche nog geen ingang heeft kennen vinden, nog geen zetel heeft inge nomen, hij die sleden namelijk, die ontsnappen aan de domme dwaasheid van de tegenwoordige wijze van bouwen, noch oorspronkelijkheid, noch afwisse ling hebben bewaard, waar huizen en gebouwen met hunne balkons, arkels en buiten het gevelvlak uittredende torentjes zich weinig om elkanders vorm bekommerende, tengevolge hunner verscheidenheid van gedaante een ieders oog boeien. Men brense derhalve fonteinen op openbare plaatsen, men voere wederom in de uilhangleekens met hun overmaat van grillige versie ring. met hun krullen van gesmeed ijzer. hun verguld bladwerk, hun wijn gaardranken cn hun weelderige» bloei vol van fantaisie en men zal zich wederom kunnen verlieuïen in lang ontbeerde afwisseling. Ook Leiden, zoo schrijft hij verder, wordt thans ter wille van die regel maat, Ier wille van dii stelsel van eenvoud en gelijkvormïglieid bedreigd een barer schoonste stadsgezichten te verliezen. Denk de walmuren weg van 't Rapenburg, met zijn eigenaardige liooge bruggen bij 'i Museum van Natuurlijke Historie en bij de Akademie een statig en schilderachtig geheel vormende, dat nog niet bedorven is door de eischen van een tram-verkeer, een straatweg met een smalle strook groen, een- speeltuin voor kinderen, iu plaats van '1 spiegelend watervlakmisschien vervolgens alle zware hoornen gerooid, of kleinere, verder van de buizen geplaatst, en deze, waaronder eerbiedwaardige van vroeger tijden, zullen verhoudingen aannemen, ongegveuredigd aan den breeden weg, die voor hen ligt. Onder die huizen zullen er velen zijn. die tot stulpjes worden, stpal en laag in verhouding tot den voorgrond, afgezien van de kleine hpis- jes, bij de Brêestraatdie (hans, gedeeltelijk achter het geboomte verscholen, nu nog geen kwaad doen. Velen zeker, die '1 Rapenburg niet in zijn goeden toestand van voor enkele jaren vóór dat noodzakelijk enkele liooge boomen voor kleinere moesten plaats maken hebben gekend, zullen misschien minder treuren om de tot straat gepromoveerde gracht; maar dat mag geen reden zijn om de stad Leiden van haar fraaisten looi te berooven. De stad behoude, wat eenmaal schoon is. Zij onderhoude hare monumenten en schoone stadsgezichtendie een aantrekkingskracht uitoefenen op allen, die gevoel hebben voor kunst, eene schare, die langzamerhand aangroeit, en ongetwijfeld eenmaal getuigen zal tegen liet slooperswerk van thans. Dezer dagen is in druk verschenen liet derde jaarverslag van den toe stand der Vereeniging //de Sophia-Sliehting"te Scheveningen. Bestuurdcren achten zich gelukkig le kunnen verklaren, dat hel geslicht meer en meer in eene blijkbaar beslaande behoefte voorziet, en dat den toestand der vereeniging, zoo wat het ledental als de geldelijke uitkomsten betreft, be vredigend mag worden genoemd. Het getal verpleegde kinderen bedroeg 92. tegen 76 in 1880 cn 85 in 1881. Het getal zeebaden bedroeg 1214. dat der binnenbaden 837. Regenten besluiten hun verslag na de leden en allen, die belang stellen in hel lol van ongelukkige kinderen, dringend te hebben uitgenoodigd de Sophia-Slichting mei woord en daad tc steunen en de heil zame uitkomsten reeds verkregen, zooveel mogelijk iu ruimer kring bekend le maken. liet rijksarchief ontving dezer dagen een bijzonder merkwaardig en belangrijk geschenk. De familie Van Limburg Stirum Noordvyijk, die Lij erfenis in bezit was gekomen van de origineele briefwisseling van den ge zant Francois Aerssrns met Oldenl arnrvellafkomstig van de familie Van der Does. en bevallende 250 brieven uil de'jaren 1598, 1599, 1G02, 1C05, 1606. 1608 en 1G09, besloot dien schat aan het rijksarchief le schenken, overtuigd dat die daar zorgvuldig bewaard en op zijne waarde zou geschat worden. Met dankbaarheid is dit edelmoedig aanbod aanvaard. Moge liet andere bezitters van historische bescheiden lol navolging opwekken. (N'c.) I'.ij de marine-établissementen in Ned.-Iiidië kunnen worden geplaatst twee bekwame vicc-commaridcurs voor het vak van scheepsbouw. De ter beschikking van de Indische regecring te stellen vice-eon.mandeurs zullen ontvangen: l1 eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van 375 2' overtocht naar Ral,avia als gotivernrmeiils-passagier tweede klasse met

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1