B V I '1' K X LA N DSC H K H K K I CIITE N PER. TELEGRAAF. tf maar eeuigzins mogelijkhel in stand houden van het verbeterd badhuis en daardoor hel belang der zeebadplaats gewaarborgd blijve. Na een en ander te hebben uiteengezet stellen burg. en weth. voer aan de heeren Coblijn en Reiss de door hen gevraagde terreinen en opstallen in erfpacht te geven voor den tijd van vjjf-en-zeventig jaren en verder op de voor waarden in het ontwerp contract omschreven en hun college te machtigen met genoemde heeren eene definitieve overeenkomst te sluiten. BELGIË. Volgens het Journ. de Liège zal het hof van cassatie binnen eenige dagen het onderzoek geëindigd hebben der middelen van cassatie in de zaak van de gebroeders Pellzer. Men beweert, dat de bevoegdheid van een der gezworenen zal betwist worden wegens gebrek aan nationaliteit. Die ge- zwarene is de zoon van een Luxemburger, en zou niet hebben kunnen ge bruik maken van de wet van 1 Juni 1878. K l*i O li I. A U LONDEN, 18 Januari. In het arsenaal te Woolwich is eene granaat opgesteld, die eene merkwaardige geschiedenis heeft. Zij slaat op eene bouten stellage, die het volgend opschrift draagt: «Geschenk voor Z. K. H. den prins van Wales, van admiraal lord Alcesier, als een aandenken aan bet bombardement van Alexandrië, op 12 Juli 1882". Deze granaat doorboorde de bakboordzijde van hare majesleits schip Alexandra boven de pantseeringdrong door de kajuit van den torpedo-luitenant, sloeg in de machinekamer en rolde langs het hooldverdek, waar de bonibardier Harding ze in een kuip met water wierp. Deze ontving hiervoor bet Victoria-kruis. De twee oudste zoons van den prins van Wales zijn naar Lausanne vertrokken om aldaar hunne taalstudiën voort te zetten. Volgens berichten uit St. Petersburg gelooft men, dal sinds Granville's circulaire, die de Engelsche plannen met Egypte schijnt mede te deelen zonder Europa's goedkeuring te vragende verstandhouding tusschen de vier mogendheden spoedig op eenigzins anderen voet wordt gebracht. De mogendheden zouden namelijk genoegen nemen met de afschaffing der con trole, maar niet toestaan, dat de eindregeling der Egyptische aangelegen heden zonder instemming van Europa zou kunnen geschieden. Volgens de Daily Chron. hebben de autoriteiten te Tripoli de officiëele betrekkingen met den Italiaanschen consul hervat. Hij zal ten volle voldoe ning erlangen voor de beleediging hem onlangs aangedaan. 50000 dollars in goud, belioorende aan de Amerikaansche regeering, zjjn gestolen. Hel geld was in een vaatje gepakt en is te Panama uit een kelder ontvreemd. Zonderling genoeg was een ander vaatje met goudgeld, dat er bij stond, niet aangeroerd. KKAAfiR IJ li. lu de gisteren door de kamer der afgevaardigden gehouden zitting, heeft de heer Cuneo d'ürnano vergunning verzocht de regeering te inler- pelleeren over het recht van aanplakking. De minister De»ès antwoordde, dat alleen de rechtbanken hierover te beslissen hebben. Niettemin was hij bereid alle verlangde inlichtingen te geven. De interpellatie is op aanstaan den Maandag bepaald. De lieer Lockroy zal aanstaanden Zaterdag verlof «vragen tot het doen eener interpellatie, waarvan de strekking is om de vraag te beslissen: of de minister van oorlog de prinsen van Orleans in hunne comaiaudrmenten meent te kunnen handhaven. De minister Fallières wenscht, dat de afdeelingen, die aanstaanden Zaterdag zouden bijeengeroe pen worden tot bet benoemen der commissie, belast met het onderzoek van het voorstel Floquet betreffende de pretendenten, eerst aanstaanden Dinsdag zullen bijeenkomsten omdat de regeering Zaterdag een ontwerp van gelijke strekking denkt aan te bieden. Dit verzoek is ingewilligd. De Temps deelt een gesprek mede over prins Napoleon, waarin deze verklaarde, door geen persoonlijk belang bij liet uitvaardigen van zijn mani fest gedreven ie zijn, maar eene volkslemming over de republiek te verlan gen, benevens verkiezing van bet hoofd van staat door het volk. gelijk in Amerika, vrijmaking van liet uitvoerend gezag van de invloeden der arron dissementen. enz. De wensch om eene degeljjke regeering had hem, zeide de prins, tot het uitvaardigen van zijn manifest bewogen Met de tegen woordige kamer was niets aan te vangen. Wat hem beirof. was hij zoo weinig een vriend der monarchie, dat, zoo de graaf van Chambord hel gezag vermeesteren wilde, hij de eerste zou zijn om te wapen te grijpen en de barricade te beklimmen. De prins was van het wettig geoorloofde zijner daad volkomen overtuigd en had trouwens, naar hjj verzekerde, vooraf zaakkundige mannen daarover geraadpleegd. Deze verklaringen moeten in hoofdzaak overeenkomen met die. welke de prins voor den rechter van instructie heeft afgelegd. Volgens den berichtgever der Times was het mani fest onmiddelijk na Gambetta's dood geheel eigenhandig door den prins ge schreven en werden 18,000 exemplaren heimelijk gedrukt. Zijn doel was, den graaf van Chambord de loef af te steken, van wien eiken dag eene proclamatie verwacht werd. Volgens de berichtgever der Belgische Indépendance zal prins Napoleon, als versierd met bet grootkruis van het Legioen van Eer, voor het hof van appèl, correctioneel uitspraak doende, terechtstaan. De Temps bevat de officiense mededeeling: Sherif pacha schreef aan den consul-generaal van Frankrijk, dat, tengevolge van het aftreden van sir Auckland Colvin, de controle heeft opgehouden te bestaan. De invloed der Engelsche bezetting van Egypte begint, hoewel verholen, in de regee- ringskringen door te dringen. De Engelschen nemen bezit van geheel Egypte. liCITbCHLAKI». De rijksdag begon gisteren de beraadslaging over het voorstel-Wedell betreffende de bettrsbelasting, doch stelde de verdere behandeling uit tot morgen. De minister van financiën verklaarde, dat het doel van hel voorstel was om nieuwe middelen te vinden. Het voorstel had de volle sympathie der regeering. Hel belasten van het roerend kapitaal, zonder schade voor handel en nijverheid, was volko men gewettigd, doch het voorstel bevatte eenige onduidelijkheden. Hoe ver de strekking er van was, kwam niet geuoeg uit. De formuleering van het voorstel maakte het niet voor aanneming vatbaar. Het ontwerp zal naar de commissie verzonden worden om de kern er uit te voorschijn te brengen. In de gisteren te Straatsburg door het Elzasser landscomité gehouden zitting hebben van de 56 afgevaardigden 17 tegen de uitsluiting van het gebruik der Fransche taal geprotesteerd. Zij zullen niettemin de zittingen blijven bijwonen. De Beiersche prins Lodewijk Ferdinand heeft zich van Munchen naar Madrid op reis begeven. Naar men in de regeeriiigskringen te Munchen wil weten, zal binnenkort de verloving van voornoemden prins met de zus ter van den koning van Spanje, de inlante Maria Delia I'az, plaats hebben. RIJgLAÜI». De Czaar heeft Server Assym tot grootkruis der St. Anna-orde benoemd. Aan de Neue Freie Fresse worden omtrent den brand van den circus te Berditschew eenige nadere bijzonderheden gemeld. Daaruit blijkt dat de circus op den nooilloUigen avond door veel meer menscheii bezocht was dan toi dusver was opgegeven. Er waren namelijk een 1200 personen bijeen, liet was (Russisch) Nieuwjaarsavond, en vandaar dat de toevloed bij de voorstelling zoo buitengewoon groot was. De oorzaak van den brand vinden w(j in een bericht uit Berditschew aan genocuid blad aldus opgege ven: een bediende, belast met ontsteken van licht in den stal, was bezig met het vullen van eene olielamp; bij brandde zich de hand, en in den schrik of tengevolge der pijn alle tegenwoordigheid van geest verliezende, wierp hjj de lamp in het slroo, niet ver van een vat petroleum, van zich af. De vlammen grepen nu dadelijk met eene ontzettende snelheid om zich heen. De Lemberger correspondent van de Xeue Freie Fr esse meldt daaren tegen, dat de brand aldus is ontstaan: Eene paardrijderes besteeg gedu rende de voorstelling in den stal een paard, dat als hooldtooisel een banier droeg met liet opschrift: «1 Januari 1883". Bij het galoppeeren tiaar de manége naderde zij een met petroleum gevuld vat. in wier nabijheid eene brandende lamp hing. Onder het galoppeeren viel de banier van het hoofd van het paard en sleepte de brandende lamp met zich voort, en zoo kwam de lamp iu aanraking met het vat petroleum. In een oogeublik als het ware stond de geheele ciicus iu lichte laaie Allen drongen naar één uit gang; er was wel eene reservedeur, doch deze was dichtgespijkerden in de verbijstering, die allen had aangegrepen, dacht niemand er aan de reser vedeur open te slaan. Was het aantal bezoekers van den circus veel aanzienlijker dan eerst werd opgegeven, het blijkt, helaas, dat ook het aantal slachtoffers veel grooter was. In het ééne bericht vinden wjj vermeld, dat er ruim 600, in het andere dat er 700 personen zijn omgekomen. Van de galerij is niemand gered. Den volgenden dag telde men 430 verkoolde lijken en 80 zwaar ge wonden, en zeer velen waren toen nog vermist. Het schouwspel dat zich toen aanboodwas om het hart te doen breken. Men vond verscheidene personen, die onder de dooden hunne dierbare betrekkingen herkend hadden op dezen in onmacht uitgestrekt liggen. Van het kunstrijers-personeel zijn twee dames in de vlammen omgekomen. TIIRK1J E. De verontrustende geruchten over den toestand in Yildiz-Iviosk zijn van grond ontbloot. De geruchten zijn ontstaan tengevolge van eene vecht partij op bet paleis tusschen Albaneezen en negerbedienden, waarbij twee personen gedood en velen in hechtenis genomen werden. De Fransche consul te Scutari is op straat door een Mohammedaan beleedigd en aangevallen. De consul verdedigde zich krachtdadig. Hit Sudan wordt aan de regering Ie Cairo gemeld, dat de valsche profeet de overwinning op een Egyptisch bataljon behaald heeft. Gesneu veld zijn 240 Egyplenaren en 260 bevinden zich als krijgsgevangenen in zijne macht. DARIJS. 19 Januari. De geruchten, die er hier in omloop zijn omtrent de bevrijding van Jerome Napoléon, zijn, op zijn minst genomen, voorbarig. De rechter van instructie wacbt op de uitkomsten van het onderzoek, die iu de provinciën zijn begonnen. Elke beslissing in deze is onmogelijk bin nen twee ol drie dagen. Prinses Clolilde is alhier aangekomen. CAIRO. 19 Januari Er is hier niets bekend, dal iu staat is om bet be richt van de Dmly News als zoude de Ezyptcuaren door den valschen profeet verslagen ziju, te bevestigen. ANTWERPEN, 19 Januari. Het Antwerpsche stoomschip Beige fFaesland, van de Red Star Line, gekomen van New-York, is te Vlissingen gestrand. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 19 Januari. j VERKOCHTE HOEVEELHEID j PRIJZEN. Laagste t Hoogste stuks. r 0 F H 0 F II 2 0 62.- «84 Melkkoeien 64 0 "156.— f262.- Kallkoeien 24 V «182.— «360. - Varekoeien 56 V «140 «256.— Vette koeien 58 «18u. «310 - Kalveren (vette) 24 0 45. - 84.-- (magere) 43 0 5.50 14- r (gras) 0 rr Schapen (magere) 34 0 16.- - 23.- (vette) 86 0 21. - 34.— 0 V Varkens (magere) 6 0 13. 26.- (biggen) 48 0 5.75 .4 - Ter markt aangebracht 204 runderen. 67 kalve en 120 -dia pen.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3