de voortdurende toeneming van hel verkeer op de spoorwegen der maat schappij; b. tot zoodanig bedrag als voor geheele of gedeeltelijke aflossing der 4& en 5 pCt. lceningen der maatschappij zal benoodigd zijn. Voorstel werd met algemeene stemmen en voorstel b., na eenige discussie, met groote meerderheid aangenomen. Omtrent het springen van het kruitmagazijn te Muiden reeds heden morgen per bulletin vermeld) deelt het llbl. o. a. het volgende mede: Om 4 uur heden morgen waren de 60 werkliedeu van de buskrtiitfabriek van den heer Bredius C".te Amsterdam, naar hun werk gegaan en om half acht als gewoonlijk gaan schaften. Tieu minuten later werd een verschrik kelijke slag gehoord, een oogeublik later nog een, toen weder een en, volgens enkelen, nog drie, en in dal korte tijdsverloop van wellicht ander halve minuut waren alle gebouwen van de fabriek, behalve het groote kruitmagazijn, vernield, waren elf menschen gedood en twee gekwetst, waren in geheel Muiden alle glasruiten verbrijzeld en de daken of geheel weggeslagen of gedeeltelijk verwoest, was in Weesp, Abcoude en Ouderkerk groote schade aangebracht en waren zelfs hier ter stede eenige glasruiten door de ontzettende luchtverplaatsing verbrijzeld. Men sprak hier in vollen ernst van eene aardbeving, zoo hadden de muren ge schud en de vensters gerammeld. Hel tooneet te Muiden laat zich niet be schrijven, alle bewoners op straat, de oubestemdste geruchten omtrent het aantal doodeu en gewonden geen huis zonder schade, jammerende moeders en huilende kinderen, vernielde gevels, uit elkander geslagen kozijnen met de gordijnen aan flarden er achter. Op de straat dakpannen en glasscher ven, puin en stukken meubilair, in de huizen ineengeslagen bedsteden, inboedels door elkander gesmeten enz. Het eigste is het op de grachten, daar is in dc voorgevels niets heel gebleven. Men verzekert dat niet enkele van de 2500 zielengeen enkel perceel er zonder schade is algekomen. Ook het Muiderslot heeft veel geleden, wat hel inwendige van het gebouw betreft De aanblik, die de uitgestrekte terreinen aan bieden. waarop zich de 10 a 12 gebouwen bevinden, kan niet beter vergeleken worden dan met die van een slagveld in de onmiddellijke nabij heid van een gebombardeerd dorp, ronkende puiuhoopen, ontwortelde boo- men, stukken van machines, rechts en links uiteengeslagen murenstukken van gebouwen in balans blijvende men weet niet hoe, in een woord een chaos van ellende, waar rook en vlammen door de krachtige hou ding der flink optredende militairen met het bluschmaterieel in be dwang worden gehouden Tot de stukgeslagen werkplaatssen belmoren ook glaiishuizenw aarin zich niet minder dan IOOOj kg. kruit zouden heb ben bevondenin een der droogkamers bevonden zich 180 bakken en in eene andere ruim 100 bakken, elke bak ongeveer 15 kilo kruit in houdende. Met groote oide werd op de terreinen door de militaire macht gearbeid. Het brandende gedeelte is geheel gebluscht. Dezer dagen is bij Tessel door eenige visschers weder eene gave du- caton gevonden, waarschijnlijk afkomstig van hel schip met ducalen dat op het laatst van 1700 nabij Terschelling gezonken is. Men schrijft uil Deventer: De Uselnrug, die den l""1 Januari jl op б.25 M. waterhoogte is afgenomen, is heden w eder gelegd en de gemeenschap met den linker oever hersteld. Behalve de schade, die het gevolg is van eiken hoogen waterstand, zijn hier geene bijzondere ongelukken te betreu ren. Wel zijn zeer velen door het sluiten van fabrieken tijdelijk buiten werk geraaktdoch wat ten gerieve van de bewoners der ondergeloopen huizen in de verschillende wijken door het bestuur der gemeente en de watersnood-commissie kon worden gedaan, is geschied. De uit hunne wo ningen verdrevenen, uitmakende ongeveer 120 huisgezinnen. De toegangs wegen naar de stad, hoewel op sommige plaatsen zwaar beschadigd, raken weder vrij en het water blijft voortdurend sterk vallen. 's GKAVENIlAGE. 19 Januari. Aan den lieer mr. B. Van Eibergen Santhagens, laatstelijk industrieel te Batavia, thans in Nederland verbljjf houdende, is vergunning verleend tot aanneming der versierselen van ridder der nationale orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. Aan den voor den dienst in Indie bestemden soldaat J. G. A. Goelsch, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend lot het dragen van de Duiische medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frank rijk iu 1670/71 -- Aan den heer J Van Galen is, op zijn verzoek, met Mei a. s eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Tiel. - De heer mr. D. Visser van Hazerswoude wordt heden bij den kouing toegelaten tot het afleggen in handen van Z. M. van den eed als lid van de eerste kamer der staien-generaal. Naar wij vernemen leed de Oostenrijksche legatie-secretaris alhier, baron V. d. B. d. Th. in den laatslen tijd aan vlagen van melancholie. In een dier vlagen heeft hij zich eenige dagen geleden van zijn post verw ijderd zonder dat men weel waarheen hij zich begeven heeft. De baron Von Turckheim, ambassadei aad ter beschikking en sedert eenigen tijd hier ter steile aanwezig, is belast met de waarneming der werkzaamheden van secretaris der legatie van Z. M. den keizer van Oos tenrijk alhier. Openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, op Woensdag den 24""' Januari aanst., des voormid dags ten elf ure. Gisteren was er diplomatiek diner bij den markies d'Arcicollar, gezant van Spanje bij ons hof, hetwelk gevolgd werd door eene soirée. H. V. L. en G. S.sjouwers te Leiden, stonden gisteren voor het geregtshof te 's Gravenhage terecht ter zake van diefstal te zamen en in vereeniging gepleegd in een bewoond huis. In den ochtend van 8 Oct. jl. vervoegden zij zich bij iemand, die tijdelijk verblijf hield in een stal in de Kruisstaaat en hielden daar allerlei praatjes, waarop de ander, die zici juist stond te verschoonen, weinig gesteld was. Er was eene ernstige aan maning noodig om de ongenoode gasten te verwijderen en toen dit eindelij! gelukt was, was ook een paar bottines verdwenen. De beide besch. werden later in het bezit van het gestole aangebonden, na vooraf, doch vruchtelc» te hebben getracht de bottines te gelde te maken. Zij ontkenden huni# schuld en die ontkentenis hielden zij ook heden vol. de een laadde de schuld op den ander. Adv. gen. m'. Gregory geloofde, dat voldoende bewezen, dat beiden te zamen en in vereeniging den diefstal hadden g* plcegd en eischte beider veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf, verdediger, mr. baron Michiels Van Verduynen. stelde de vraag: wie al heler en wie als steler moest worden aangemerkt; dat beiden den diefsti gepleegd hadden oordeelde hij niet wettig bewezen, daarom concludeert! hij lot vrijspraak, maar wees overigens op verzachtende omstandigheden Het hof deed daarna uitspraak en veroordeelde beide besch. tot zes maand» celstraf. Vervolgens was Ier verantwoording geroepen C. v. A.oud 56 jaren laatst brievengaarder te Veere, wegens verduistering van gelden, die hm in zjjne betrekking waren ter hand gesteld. Van 16 April 1878 tot 8 Mi 1882 nam beschuldigde zijne betrekking waar legen eene belooning van ƒ350 'sjaars, terwijl hij sedert October 1881 eene borgtocht had gesteld van ƒ250. Na aftrek van eenige onvermijdelijke uitgaven kon beschuldigens ie. komen op ongeveer 320 worden gesteld. Dit was voor hem met zijn ge zin en eene oude moeder een zeer gering inkomen en daaraan was toe te schrijven de verwarring, die op 8 Mei jl. bij inspectie van zijn kantoor in zijne administratie was bevonden. Een aantal stortingen tot een bedrag van ƒ297.88, die hem Ier verzending per postwissel waren ter hand gesteld, had beschuldigde ten zijnen bate verduisterd, doch later was hij door d( hulp van een paar goede vrienden in de gelegenheid het door hem veroor zaakte nadeel te vergoeden, zoodat het|groot aantal getuigen, dat thans ge hoord werd en de meest gunstige verklaringen omtrent beschuldigde gaf, mededeelde, dat zjj allen, dóch nadat beschuldigde was ontslagen, waren voldaan. De beschuldigde bekende zich aan hel hem ter hand gestelde geld te hebben vergrepen om in zijne behoefte te voorzien. Hij was er toe ge komen doordat de geringe inkomsten, die hij genoot, onvoldoende waren voor het onderhoud van hem en zijn huishonden. Adv. gen. m'. Bijleveld wees er op, dat met het oog op de wet besch. zich aan een ernstig misdrijf had schuldig gemaakt, maar dat de wel ook toeliet te letten op de omstan digheden, waaronder het misdrijf was gepleegd. Hij stelde in het licht hoe besch., die algemeen geacht en bemind werd en in zeer moeielijkegeldelijke omstandigheden verkeerde, tot het plegen der feiten was gekomen en was van oordeel, dat hij onder zeer verzachtende omstandigheden moest worden veroordeeld lot 18 maanden eenzame opsluiting en 25 boete. Dc ver dediger, mr. Roijer, zag, na dat requisitoir zjjne taak, al ware die moeieljjk geweest, nog vergemakkelijkt. Hij moest toegeven, dat zijn cliënt had misdaan, dat hij moest worden gestraft, maar een gevoel van medelijden leidde hem er toe lot het hof hel verzoek te richten zijn cliënt eene zeet lichte straf op te leggen. Hjj wees daarbij op hel onbevlekt verleden van besch., de moeielijke omstandigheden, waarin hjj verkeerde, maar bovenal op het herstel der schade door twee getuigen, die dit zeker niet hadden gedaan, wanneer het aan den man niet goed was besteed geworden. Hjj riep ten slotte 'shofs clementie voor den besch. in. Ook in deze zaak werd daarna door het hof arrest gewezen; het vroeger zeer goed gedrag van besch. en het vrijwillig herstel van het nadeel werden als verzachtende omstandigheden aangenomen en hem 8 maanden eenzame opsluiting en 25 boete opgelegd. Verschillende personen, die op den jongstcn Nieuwjaarsdag in eene valsche hoedanigheid aan ingezetenen dezer stad hunne heil- en zegenwen- schen brachten en die hartelijkheid met nieuwjaarsfooien beloond zagen, waren door de justitie wegens oplichting vervolgd en stonden gisteren des wege voor de rechtbank terecht. Een van deze valsche wenschers had zich als brandspuitgast aan de huizen der ingezetenen vervoegd en toonde de twijfelaars aan de echtheid van zijn befoep den band dien de spuitgasten, in dienst zijnde, aan den arm dragen. Twee anderen hadden zich tot wenschen gaan vereentgd, doch beweerden op hoop van eene nieuwjaarsgift, daarbij hunne eigen gevoelens en niet die van het personeel der brandweer te hebben vertolkt, welke verklaring door de beëedigde dienstboden, die het geld in een gesloten bus wierpen, wêersproken. Een derde persoon eindelijk had in de valsche qualiteil van beambte bij de duinwaterleiding aan huizen in de Laan Copes van Cattenburgh fooien weten machtig te wor den. Ter terechtzitting werd door de heeren opperbrandmeester en boek houder bjj de waterleiding geconstateerd, dat alle beklaagden bjj deze dienst takken niet geëmployeerd waren en dat zij, voor zooveel de brandweer betreft, ook niet uit naam van het personeel mochten wenschen, omdat dit aan de beambten streng verboden was. De substituut-officier wenschte ieder der «begiftigden" eene cellulaire gevangenisstraf van 8 dagen toe, en nam bij het eischen van die straf verschoonende omstandigheden, allen be riepen zich op nooddruft door gebrek aan werk, in aanmerking. In zake de badhuisquaeslie meenen burg. en weth. met de meerderheid der commissie van financiën, dat het in het belang der gemeente moet geacht worden om in zoodanige richting le handelen, dal, bjj welke wijze van uitgifte van het gemeente-badhuis ook gezorgd worde, dat dit niet op- houde het vereenigingspunt voor badgasten en ingezetenen te zijn, zonder dat vrees of mogelijkheid kan beslaan voor belemmering of bebouwing »aD het terrein met villa's of andere gebouwen van dien aarddal derhalve het uitgeven, erfpacht van den grond en het vervreemden van den opstal met den inboedel, het meest in het algemeen en in het finantiëel belang der gemeente moet geacht worden, mits en dit is de hooldzaak er behoorlijk zorg voor worde gedragen, dat in de deswege te sluiten over eenkomst vooral zoodanige bepalingen worden opgenomendatzooveel

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2