vertrouwen. Hij eischic veroordeeling van schipper G. lot drie maanden celstraf en eene geldboete van 12.50. Mr. M. [te Pinlo tfail als verdediger van den beklaagde op. Onderscheidene leden van de eerste kamer der staten-generaal, behoo- rende tot de liberale partij, hebben heden eene samenkomst gehouden Ier be spreking van hunne houding met het oog op de aanstaande debatten. Nair vvjj vernemen, is de heer J. J. Van Kerkwijk, lid van de tweede kamer der staten-generaal. gisteren voor eenige weken naar Italië vertrokken. Gedeputeerde stalen van Zitidhollaud hebben goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad tot verkoop voor afbraak van den opstal op de ter reinen achter hel paleis aan den Kneuterdijk. Door burg. en weth. is de bespeling van den Franschen schouwburg opnieuw opgedragen aan den heer A. Voitus Van Harnme en wel voor de speelseizoenen 1883/4. 1884/5 en 1885/6. Het Koninklijk Genootschap van Aquarellislen heeft zich lot den raad ge wend met het verzoek, dat teruggekomen moge worden op hel besluit tot slooping van de Goihische zaal. liet bestuur der Vereeniging lot voortdurende ondersteuning der nage laten betrekkingen van verongelukte Scheveningsche visschers, ontving heden van II. K. H. de groothertogin van Saxen-Weimar eene gift van 5000. De trein van den Rijnspoorweg, hedenochtend ten 6 u. 25 min uit den Haag vertrokken en te Voorburg stoppende, is, na het alrijden van laatst gemeld station en derhalve gelukkig met geringe vaart, tengevolge van het openlaten van de spoorbrug voorbij Voorburggedeeltelijk tusschen de beide brttggtnhoofden van den Vliet gestort, zóó dat locomotief en tender even boven het water bleven hangen. Den machinist werd door den schok, dien deze val teweeg bracht, te water geworpen, doch redde zich zelf. Andere persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De wagens bleven in het spoor, zoodat de passagiers ui geregelde orde den trein konden verlaten. De oorzaak van dit ongeval is, naar men zegt, te wijten aan het niet op post zijn van den brugwachter, die zich verslapen zou hebben, doch kan ook worden toegeschreven aan onoplettendheid van het dienstpersoneel aan het station Voorburg, dat oiige!w(jleld van hel al of niet open zijn van de brug behoorde onderricht te zijn. Intusschen hing er heden ochtend vroeg een vrij dikke mist, die het onmogelijk maakte om uil Voorburg den toe stand van de brug waar te nemen. De passagiers van eu naar 's Hage ver wisselen voor de brug van trein, zoodat eenig oponthoud in het verkeer onvermijdelijk is. De ligging van het ijzeren gevaarte is niet van dien aard. dat de belemmering van het verkeer van langen duur zal zijn. Met eeltige inspanning van werkkrachten hoopt men, dat de weg nog hedenavond in orde zal komen. BUÏTEXLAN DSC H E BERICHTEN. BELGIË. Een lirusselsch blad deelt over) den toestand van Léon en Armand Peltzer het volgende mede: Leon is nog aliijd onbekommerd: hij hoopt er af te komen met 10 of 15 jaar opsluiting en rekent op de toekomst. Ar mand heeft al zijn moed verloren. Hij spreekt niet meer en wil niemand, zelfs zijne advocaten niet ontvangen. Zijne bewakers vreezen voor een zelf moord: zjj laten noch mes noch andere scherpe werktuigen in zijn bezit. Zij bewaken hem dag en nacht. GJiGELAND. LONDEN. 15 Januari. De hertog en hertogin van Edinburgh hebben zich naar Berlijn bege ven tot bijwoning van de zilveren bruilolt van het kroonprinselijk paar. Aan de weduwe van den in Egypte vermoorden hoogleeraar Palmer is door de koningin een jaargeld van 100 toegekend, en de admiraliteit be last zich met de kosten der opvoeding zijner kinderen. Te Woolwich is op 13 Januari het standbeeld van den keizerlijken prini. wijlen de zoon van Napoleon lil, onthuld. Het is geplaatst vlak tegenover de artillerieschoolwaar de prins zich als soldaat oefende. De prins van Waljs, de hertog van Edinburg enz. waren bjj de onthulling tegenwoordig, eu als redenaar trad op de hertog van Cambridge, opper-bevelhebbcr der Britsche legers en voorzitter van hel comité voor hel monument. vC - De Times bevat een uitvoerig overzicht van den inhoud van lord Grandville's circulaire nota betreffende Egypte. In dit stuk wordt ver klaard dat de Britsche reseering hel bezetliugsleger wenscht terug te roe pen. zoodra de noodzakelijkheid van de tegenwoordigheid dezer troepen zal zijn weggenomen, door het toepassen van de voldoende middelen ter handhaving van het gezag van den Khedive Middelerwijl acht zij hel ha ren plicht aan den Khedive den raad te geven welke geschikt is om den nieuwen toestand des lands bevredigend, duurzaam en in overeenstemming met de eischen der toekomst Ie maken. In de nota wordt aanbevolen het aangaan van eene internationale overeenkomst voor de vrije scheepvaart door hel kanaal van Suez, met beperking evenwel in tijd van oorlog, zoo lang oorlogsbodems der krijgvoerende mogendheden zich daar zullen bevin den. liet inschepen van troepen en hel aan hoord nemen van munitie zal niet geoorloofd zijn. Voorts stelt Dril Granville voor, de hooge rangen bij het leger aan Britsche officieren te verkeneneen Ettropeeschen finaticiëele raadsman te benoemen, ter vervanging van de controle, en nog andere her-, vormingen in te voeren. Men meldt uit Varna aan de Daily Xews. dal er gistingen heerschen op Kreta. Er hebben zich commissiën gevormd ten einde inlijving bij Grie kenland te bepleiten. De Porie doet het mogelijke om opstand te voorkomen. De limes meldt uit Durban de bevestiging van het bericht, dal de Boeren op 2 dezer eene sterke stelling van Mapoch veroverd hebben. Hun verlies bedroeg slechts één doodc en vier gekwetsten. The Xew-York Herald geeft een lijstje van Amerikaansche millioen- nairs. Bovenaan slaat mr. Van der Bilt met 25.000.000 dan volgen een met 8 milltoeneen met 7. drie met 6, een met 5, drie met 4, acht met 3, twee met 2,400,000 en negen met 2 millioen ËKAIt it K IJ H. Te Parijs woont een teekenaar zonder handen. Noel Masson genaamd. Als knaap verloor hij, tijdens hel beleg van Parijs, zijne beide handen, bjj hel springen van eene granaat en kon zijne kunsthanden zoo goed gebruiken, dat hij er uitstekend mede leerde teekenen en etsen. Te Chdlons is eene inschrijving geopend om voor wijlen generaal Chanzy een gedenkteekeu op te richten. De generaals die de begraveuis bijwoonden hebben ieder voor honderd francs ingeschreven. l.'Indep prang. bericht, dat Sarah Bernhardt (Damala) echtschei ding heeft aangevraagd. - Het hol van assises te Marseille heeft uitspraak gedaan in de zaak van de in Zwitserland vervaardigde valsche Oostersche munten. Amoreite is tol 5 jaar, Curiel tot 2 jaar opsluiting veroordeeld. Dttrier is vrijge sproken. BVITICULANU. Het huis van afgevaardigden heelt het voorstel goedgekeurd, waarbij drie millioen mark worden toegestaan voor de noodlijdende si reken, die door de overstroomingen van den Rijn geleden hebben. Een Warschattsch blad deelde dezer dagen bijzonderheden mede over het smokkelen van brandewijn uit Duitschland en Oostenrijk naar Rusland. Bijna de geheele grensbevolking is er medeplichtig aan eu men berekent, dat jaarlijks 22 millioen roebel aan de Russische regeeriug daardoor wordt te kort gedaan. OOATËARIJK. Op den Weichsel, bij Dirschau. waren verleden week de als ijsbrekers ingerichte stoombooten aan den arbeid, ten aauschotiwe van eene groote volksmenigte, die zich daarbij op het ijs waagde, lol zelfs tusschen de ijs- brekers. Eensklaps hoorde men een luid gejammer; een groote ijsschol waarop ongeveer 200 personen stondenwas losgeraakt en dreef de rivier af. Velen sprongen van de schol af, maar de stroom sleepte hen mede. Er werden onmiddellijk schuilen afgezonden en men hoopte allen gered te heb ben, maar wegens de onzekerheid ten aanzien van hel aantal dergcuen, die wegdreven, blijft het mogelijk, dat enkelen het leven verloren. KVSLAV». De staalsbegrootiug over 1883 is giraamd op 778% millioen; de ge- wouc inkomsten op 713%, de buitengewone op 65 millioen; de gewone uitgaven op 708J, de buitengewone op 70 millioen. waaronder 50 millioen ter amortisatie van papieren geld. lu de memorie van toelichting vordt gezegd, dat de middelen voldoende waren om eene leening in 1883 over bodig te maken. PER TELEGRAAF. LONDEN, 16 Januari. De Times meldt uit Cairo van gisteren: »Sjeri.r- pacha heeft gisteren aan den consul-generaal van Frankrijk Ie kennen ge geven dat, aangezien Engeland de controle afschaft, de Egyptische regecring gaarne de zienswijze der Fransche regeering hierover zal vernemen." PARIJS, 16 Januari. Het manifest van Napoleon, hetwelk door de Figaro is openbaar gemaakt, was hedenochtend op verschillende punten van Parjjs aangeplakt, liet is door de politie van de openbare gehouwen verwijderd. De gezondheid van den heer Grévy is uilmunteud. Hij heeft hedenmorgen den ministerraad gepresideerd LE1DSCIIE SCIIOUMlil RG. (Voorstelling van 15 Januari 1883.) „De Vrouirentcmmer", Blijspel in 5 bedrijven (9 laferielen). van William Shakespeare, vertaald en bewerkt door D'. L. A. J. Burgersdjjk. Een stuk van den genialen Shakespeare, de //Zwaan van Avon", den voor- treflelijken autodidact, vertaald en bewerkt door een man. die, te Leiden geboren en opgevoed, den naam van oud-stadgenoot en oud-student aan dien van uitnemend geleerde en te waardeeren letterkundige paart, was er meer noodig om onzen schouwburg gisterenavond te maken tot eene plaats, waar alles wal de tooneelspeelkunst liefbcelt zich vercenigde. out klassiek genot tc smaken? Voorzeker neen. 't Was dan ook hegrijpeljjkdat loges 1baignoires en parterre, anders wel eens de aandacht trekkende door hiaten' van ongemeeue afmeting, thans zoo vol waren, dat er nauwelijks een plekje overbleel, waar een niet-geabonnerrde of niet-plaats-besproken-hebbende zich kon nederzetten, om te genieten. Ook de galerij m>g altijd, historisch, het //schellinkje" genoemd, bleef niet ledig, al mogen wij dat verschijnsel meer aan den titel van hel stuk dan aan smaak voor klassieke littera tuur toeschrijven. «De rrouwentemmer" is immers de benaming waar onder: Taming of the Shrew" eigenlijk //Eene feeks getemd" den volke werd aangeboden. Tegen dien titel zou wel eenig bezwaar kunnen worden ingebracht. Immers al belooft Jan Holland ons in de toekomst een of meer scheepsladingen Moderne heksen", toch z;\l bel wel niemand in den zin komen de woorden feeks en vrouw -- vooralsnog synomiem te verklaren en zeker is 0'. B. - een goedhartig en beleefd man de laatste om zulk eene wijziging in ons woordenboek voor te stellen. Waarom: «De vrouwenlemmer" als opschrift gekozen werd blijft mij daarom dan ook onverklaarbaar; doch dit daargelaten, acht ik Dr. B's vertaling eene aanwinst voor onze letterkunde, al meen ik ook op het woord //Knechtschap" voor //Slavernij" te mogen wijzen om de gissing te wagen, dat de geachte bewerker geen onoverwinnelrjken alkeer van germanismen heeft. Wat den inhoud van het stuk aangaat, zeg ik niet te veel wanneer ik de meening uitspreek, dat zin. strekking en bewoordingen, zoo geheel liggen buiten de grenzen door onzen tjjd aan dramatische gewrochten gesteld, dal het slechts aan den tact van den bewerker en den eerbied van helmeer ontwikkeld publiek voor den grooten Engelschen bard mag worden toegeschre ven zoo hetinstede van op alle rangen te worden toegejuichtniet blijken van ontevredenheid uitlokte Immers Petruocio. zoo talentvol door W. Van Zuyleit wedergegeven, is eene figuur, die ons meer aan Jan Klaaszen uit de poppenkast dan aan een llaliaansch edelman herinnert. Zijne handelwijze is. van den be ginne af. gemeen en ongepast. Hoe weinig idealismtts ligt bij hem aan de vereeniging tusschen man en vrouw ten grondslag, welk eene zonderlinge meening is het dat een gelukkig huwelijk uit zulk erne lergachlige ztem- kuur", als heui aantrekt, kan geboren worden. Toch heelt het sluk den ganschen avond door onze aandacht geboeid; en geen wonder. Shakespeare heeft het zonderlinge onderwerp aangeraakt met den tooverstaf van zijn génie en men weet het. als die der Fee in de fabel, maakt deze alles tot goud. Is dit de eenige oorzaak van //Publiek"'s tevredenheid? Mijns in ziens, neen! Behalve in bet voortrefleiijk spel der arlislen moet zij ook gezocht worden in het feil dat men. door zulk een sink te zien vertoonen. een soort van historisch genot smaakt. Daarom schrikt zelfs de ruwheid niet af welke in het leven der voorgestelde edellieden merkbaar is. evenmin als de brandstapel in »l.aju.ire" en de menschenslachterjj in Olhello dal doet. Goed verschanst in onze negentipnde-eeuwsche begrippen, vreezen wij niet voor het kwade voorbeeld uit lang vervlogen lijden. Hierbij komt nóg dat het voor anderen een brokje van een cursus over Engclsche letterkunde is, eene soort van «littérature en action" omdat die cursus op het toonecl gegeven wordt. Dan, hoe dit ook zij, het succes van gisteren avond was ontwij felbaar en Van Zuylrn mag fr troGch op zijn dat hij zijn naam met dien van Shakespeare en Btirgersdijk vereenigde op eene wijze, welke hem stellig de gunst van Leiden's ingezetenen moet waarborgen. Mevrouw Van Dam stond hem daarbij trouw tei zijde. Zij was eene zeer goede feeks, hoewel wij haar, in hare loespraac tot hare nog niet behoorlijk tam gemaakle

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2