isi: COURANT. 1883. WOENSDAG 17 JANUARI. W. 14. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks], Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN. 16 Januari. Bij kou. besluit zijn de statuten der praktische ambachtsschool alhier goedgekeurd. Üe minister van finantiën heeft bekend gemaakt, dat op den l™ Jan. 1883 een bedrag van vijf en dertig millioen gulden aan schatkistpromessen in omloop was. De St.-Ct. van 16 Jan. n°. 12, bevat het verslag der commissie, die door den gouverneur van Suriname beiast werd met de afbakening der westelijke en noordelijke grenzen van het perceel, vroeger aan de firma De Jong ter goudelving uitgegeven. Het jaarboekje der Indologische vereeniging, in 't licht gegeven door de leden van het Delftsch studentencorps, die aan de instelling voor onder wijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië aldaar stu- deerenis verschenen. De inhoud is vooral gewijd aan college- en examen verslagen en verdere medcdeelingen van gewicht voor toekomstige O. I. ambtenaren. -- Te Haarlem heeft het ijsvermaak Zondag een ofler gevergd. Een troepje van vier mannen, dat door het ijs zakte, werd gered op één na, een rit meester van de hussaren, die eerst later, door middel van een dreg te voor schijn was gehaald. Zondag zijn ook in de gemeente Beets, Noordholland, twee personen door het ijs gezakt. De een bleef met de kin op het ijs hangen, waardoor hij kon worden gered; de anderen, een jongeling van 20 jaren, verdronk. Naar de stunt. Cour. verneemt is aan vier onzer jengere kunstenaars, waaronder de hh. Slracké Jr. en Teixeira, opgedragen een ontwerp te ver vaardigen van vier groepen, welke de vernieuwde lloogesluis moeien ver sieren. Deze groepen zullen voorstellen: handel en scheepvaart, nijverheid en landbouw, kunst en wetenschappen, Amstel en IJ, cn zullen tevens als lantaarndragers dienst doen. De failliete boedel van J. G. Engels, firma A. Engels te Amsterdam, is door de rechtbank insolvent verklaard. Te Amsterdam werd Zaterdagavond een pasgeboren kind door twee vrouwen in de Lijnsbaansgracht geworpen. Een paar kinderen hadden echter op een afstand het gebeurde opgemerkt en waarschuwden eui poli ie- agent. In de Weteringstraat werden de beide vrouwen achterhaald. Nabij Diemen zijn gisternamiddag zes personen, zijnde vier vrouwen en twee mannen, gelijktjjdig door het ijs gezakt; slechts een der vrouwen zou gereu zijn. Te Arnhem was het Zondag druk op het bevrozen veldjjs. Groepjes schaatsenrijdende en pratende dames stonden 's namiddags op het ver dronken land nabij de laan vTivolijolig en welbeschenen door een vriendelijk zonnetje, toen eensklaps een angstkreet weerklonk en acht da mes en een meisje gedeeltelijk halverwege, gedeeltelijk kopje onder in het water lagen te spartelen. Ook een paar heerendie loescho'en, maakten door het afbrokkelend (js kennis met liet koude natwaarbij de komische vertooning plaats had, dat een der dames met één been onder en één boven het ijs lag. //Eerst de dames"! zeiden een paar galauten sjouwerlieden en brachten het zwakkere geslacht weder op het drooge, terwijl de heeren lagen te kermen doch ten slotte ook gered werden. Druipnat gaf een der dames haren redder een rijksdaalder en smeetonder gelach der omstan ders, hem tevens hare schaatsen als cadeau voor de voeten, cene gelofte doende nimmer meer het ijs te zullen betreden. Terzelfder tijd deelde een gezelschap van ruim 30 personen nabij Klarenheek in hetzelfde lot en wer den door medelijdende boeren, na hunne redding, opgenomen en gedroogd. Een 16-jarige knaap is echter op een der grachten het slachtoffer gewor den en heeft het Ijsvermaak met zijn leven moeten boeten. Op de wolmarkten aan //de Klomp" te Geldersch-Veenendaal zijn in 1882 aangebracht 7400 vachtencirca 18500 kilogr. Over het geheel heerschle er cene buitengewoon levendige stemming, voor zamlwol besteedde men ƒ0.97a ƒ1.27, kleiwol ƒ1.08 a 1.15 en smeerwol ƒ0.65 a/082lA per kilogr. Op 12 Jan. is te Zwolle overleden mr. J. Gratema, sedert 1879 pre sident der rechtbank. Omtrent den toestand van de stadsbrug over den IJsel te Kampen wordt medegedeeld, dat op raad van den hoofdingenieur Van der Toorn, zondra de stroom het toelaat, een duiker den toestand van den verzakten pijler zal onderzoeken. Men heeft de brug nog niet kunnen openen, en het afhakken van hout- en ijzerwerk van het vooreinde van den val heeft niet gebaat, zoodat schepen met staanden mast en die, welke niet ouder de ophaalbrug of de overspanningen doorkunnen, niet kunnen passeeren. Het plan is nu den rechterval op een vaartuig uit te nemen en de balans van dit gedeelte van de ophaalbrug af te nemen om eene opening voor de scheepvaart te krijgen. 's GRAVENI1AGE 16 Januari. Aan den heer L. J. A. Van de Polder, secretaris-tolk bij Z'. Ms. ge zantschap in Japan, is verlof verleend tot het aannemen van het ridder kruis der Wasa-orde, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwe gen geschonken. De heer P. Visser, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Vlijmen c. a.is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Wijchen c. a. Bij beschikking van den minister van binnen), zaken is aan den jeug digen violist André Spoor eene tegemoetkoming van 1000 gulden verleend tot voortzetting zjjner studiën in de muziek aan buitenlandsche scholen voor booger muzikaal onderwijs. De minister van waterstaathandel cn nijverheid zal op Donderdag en die van marine op Vrijdag aanst geen audiëntie verlcenen. In de gisterenavond gehouden zitting van de eerste kamer is ingeko men een brief van mevr. de wed Van Rijckevorsel. mededeeleude het over lijden van haren echtgenootden heer mr. C. J. A. Van Rijckevorselin leven lid der kamer. De voorzitter. //Mijne heeren! Opnieuw hebben wij alzoo een onzer ge achte medeleden verloren. Onze geachte vriend Van Rijckevorsel is ons door d$n dood outvallen. De kamer zal zeker met mij in hem een steeds wel willend eii ccn gemoodclijt:ernstig medelid betreuren. Ik stel voor Oil be richt met een brief van rouwbeklag te beantwoorden". Daartoe werd bjj acclamatie besloten. De voorzitter. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het nieuwbenoemd lid in Noordholland, den heer mr. D. Visser Van Hazerswoude. Ik stel voor ze in handen te stellen van eene commissie, bestaande uit de heeren Pické, Regout en Van Swinderen, om daaromtrent in de volgende zitting verslag uit te brengen. Daartoe werd besloten. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen regeerings- bescheiden, adressen en boekwerken. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de begrootings ontwerpendie in de vorige bijeenkomst waren ingekomen, te vèrzenden naar de afdeelingen, die alsnu opnieuw werden samengesteld. De zitting is daarna gesloten. De zitting van de strafkamer der arrond.-rechtbank alhier werd gisteren, onder een buitengewonen toevloed van hoorders, mcercndeels bewoners van Scheveningeugehouden. De te behandelde zaak gold eene quaestie van zoogenaamd »oud-Sehevcningsch recht", hetwelk zich, te oordcelcn naar de voordracht van den ambtenaar van hel O. M., uilsluitend oplost in diefstal en onrechtmatige toeëigening van eens anders goed. Schipper G. was ge dagvaard, ter zake, dat hjj in het laatst van December jl. uit den inventaris van een vaartuig, dat ter schrobnetvisscherij had gevaren, bij de overgifte aan den reedcr in wiens dienst hij was, zou hebben achtergehouden eene hoeveelheid touw benevens enkele andere voorwerpen en deze. langs onrecht- matigen weg verkregen goederen, ten eigen bate zon hebben verkocht. Een groot aantal getuigen weid in deze zaak gehoord, voornamelijk met betrekking tot de vraag of hei eene gewoonte was, dat de schipper een gedeelte van den inventaris, hetwelk als oud of versleten kan worden aan gemerkt, mocht terughouden cn ten zijnen bate te gelde maken. Meest allen verklaarden, dat dergelijke achterhouding zoozeer in het gebruik was ingeweven, dat niemand daarin eene oneerlijke handeling zag, zelfs meen den zij. dat de schipper, die dikwijls voor eigen rekening benoodigdheden, zooals brandstoffen en levensmiddelen, aan boord medeneemt, op aftrek van het restant en de versleten voorworpen, recht had. De eigenaar der achter gehouden voorwerpen, de reeder, erkende ook tot zekere hoogte hel ge bruik, dat de schipper een gedeelte van den inboedel achterhoudt, doch ontkende, dat het medenemen van het touw als eene door de gew oonte ge wettigde toeëigening kon worden aangemerkt. De subst.-ofïicicr, mr. Pape, die de noodzakelijkheid betoogde om het zonderlinge begrip onder de visschers, dat zij zich al wat oud en onbruik baar is zonder toestemming van den eigenaar mogen toeëigenen, den kop in te drukken cn de ongerijmde gevolgen van het voortbestaan van dit Scheveuingsche recht in het licht stelde, achtte de ten laste gelegde feiten wettig en over tijgend bewezen, welke hij qtialificeerdc als misbruik van

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1