BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsche Courant van JMaandag ^5 Januari JShSJY'\ d2. Pc stoomboot \ijrerheid, varende tussclien Rotterdam en Zwolle, is in den Kamper kriel nabij de ontstane draaikolk aan een «rooi gevaar ontsnapt. De kaïnièiii. den ke'el binnenkomende wist niets van den gevaarleken toestand, en nabij de kolk komende, werd bel schip zoo gewéldig aange trokkén. dal eene onmiddellijk achter»aarlscbe beweging en al»endemle opstiibining oorzaken waren, dat de boot op de opgeworpen zandplaats j vast voer. Met behulp van zware trossen is men losgekomen en niet onge kende krdclnsin«panning is men er eindelijk in geslaagd, om de boot. waar inmiddels bel water overheen sloeg, te Kampen behouden aan wal ie bredgen. Gisteren had te Nienwenhoorn een treurig ongeluk plaats. De dienst bode verzeile hij het opruimen eener kamer een geweer, hetwelk geladen was, en dat plo'seling algiug. De ongelukkige ontving hel schot in bet onderlijf, en niettegenstaande onmiddellijk geneeskundige hulp verleend, werd, verkeert zij iit hoogst zorgwekkrniien toestand. Eergisterenavond zijn twee gevangenen (Rnit*cl>ers) uit een der werk plaatsen van het tuchthuis te Leeuwarden uitgebroken, zij werden op het gewone avondappel gemist. Onmiddellijk was alles in en builen liet tucht huis in rep en roer, door de politie, dte met bel gebeurde onmiddellijk 111 keiiuis was gesteld, waren reeds uitgebreide maatregelen ter opsporing ge nomen, toen de bewaarders er gelukkig in mochten slagen de beide vluch telingen nog aait te nellen op een der binnenplaatsen, waar een muur van sléchts 3 a 4 meter hoog ben nog van de buitenwereld scheidde; zij waren iu liet bezit van een eind touw en zonden bier zeker in hun plan van ont vluchting geslaagd zijn, indien niet een hunner hij liet zich neerla'en van een dak zijn been bad gebroken. Men schrijft deze zaak aan onachtzaamheid van een der bewaarders toe. Door gedep. staten van Noordhrabant is goedkeuring verleend aan het besluit van den gemeenteraad te Schjjndelw aarbij een subsidie van ƒ5000 uit de gemeentekas was toegestaan voor den bouw eeuer nieuwe katho lieke kerk Te Woensel kwam eergisterenncluend een echtpaar aan uit Geldrop, om de laatste eer te bewijzen aan den vader der vrouw, wiens doodbericht den dag te voren out vangen was. Weldra verkeerde de droefheid echter in vreugde, want liet blei k dat de doodstijding door een even laagharti- gen grappenmaker was afgezonden. Daar de brief eene valsche handleeke- ning droeg, zal de justitie in de zaak gemoeid worden. Men meldt nil Maastricht: Eene Brosselscbe maatschappij heeft aanbel gemeentebestuur van het nabijgelegen Valkenburg, bel welbekende uilspau- ningsoord van zoovele lloilaudsclie faiinliëii, liet voorstel gedaan om die gemeente elec'risch Ie verlichten. Naar men verneemt, moet dal voorstel kans hebben van te wordm aangenomen, omdat de kosten nog minder zou den zijn dan die der tegenwoordige petroleumverlichting. Uit 's llertogenbosch meldt men aan de Het water is in de laalste 24 uren weder 19 c M. gevallen, de stand bedraagt 5.70 boven A.l'. Blijkens de ontvangen berichten zijn de alsclniivingeii aan den Maasdijk on der Dijen, Kessil. Maren en Alem huilen gevaar. In de landen van lletisilen en Alleua bevinden zich de dijken iu voldoenden staal, lie stoomtram Ca- pelle-Kaatsheuvel die leu gevolge van den buitengewone!) Imogen waterstand den dienst mrtèsl slaken, heeft dien heden hervat. Te Nijmegen is liet wa'er voorden dam in de Meipnorl weggevallen, zoo dat die dam thans wordt weggenomen. De huizen aan de Waalkade staan echter nog diep in hel water. Te Deventer is hel water thans uit de poorten der stad geheel verdwenen. De (jzerlahriek van de firma Neiing Bottel Cie. en de stoomkatoeulahriek der firma Ankersmit Cie. hebben den arbeid hervat. In de volsen.de week zullen alle andere buiten de stad gelegen fabrieken weder geregeld kunnen werken. Men verwacht dat de buitengewone riviércorrespondentie spoedig zal worden opgeheven, liet dijkleger mag de verschillende posten nog niet verlaten'. De Ireinen uit België en Zeeland, die aanvankelijk, ten gevolge van het véle vloiiwater in den onttrek van Roosendaal slechts zeer langzaam laatst genoemd station konden binnen komen, kunnen titans weder zonder gevaar doorrijden. De verzakkingen, die op vele plaatsen vrij belangrijk waren, ijju weder hersteld. 's GRAVENIIAGE 13 Januari. Door Z. M. is benoemd lol ridder der orde van den Nederl. Leeuw, jonkheer mr. W. G. llovy, laatstelijk tijdelijk administrateur d'-r domeinen, behoord hebbende lot de dotatie van wijlen Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden. FEUILLETON. De oorsprong- van een onmetelijk fortuin. Sleclits zelden wordt braafheid, trouw en eerlijkheid op waren prijs ge steld. De kleinste misstap, de geringste dwaling van het pad der deugd is dikwjjls voldoende om den zondaar tol een paria der maatschappij te ma ken Een arm ongelukkig man, wanhopend door bel geschrei van zijne hongerige kinderen, die Item steeds om brood bidden en smerken. stoot een venster stuk en steelt een brood. Victor lingo schetst ons op prachtige wijze in zijn «Les Miserables" bet lijden, de folteringen gedurende het leven van dien man. ll.id hij daarentegen aan «te smeekgebeden van zijn kroost kun nen weerstand bieden, bad bij op de eene of andere eerlijke ol liever op eene minder oneerlijke wijze zijne kinderen eenig voedsel welen te verschat ten. kortom, was hij een braai man gebleven, men bad zulks zeer natuur lijk, gevonden, men had zijn gedrag gecne bespreking, wel verre eenige belooiiiug, waardig gekeurd, want de man had immers gehandeldzooals hem zulks geleerd was. zooals God zulks wilde. Ziedaar de algenhene regel bevestigd door slechts enkele uitzonderingen. Een van die uitzonderingen is bet volgende: Tei;ge>olge van den oorlog, die de Fransche republiek tegen de verschil lende Ettropeesche staten, die zich tot een bondgenootschap (eerste coalitie) gevormd hadden, voerde, zag ook de prins van Hessen-Kassei zich gedwon gen in 1795 zrjn hertogdom te verlaten. Alvorens echter dit besluit te vol voeren, wendde hij ziel), op raad van een zijner vrienden, tot een algemeen als een eerlijk bekenden jood, aan wien bij zijn geheele vermogen, ongeveer twee millinen gulden, wilde toevertrouwen. Met dit doel ontbood de prins den man ten zijnen paleize en stelde hem bij die gelegenheid bovengenoemde som ter hand. Op de vraag of deze som slechts in bewaargeving hem werd gegeven, of De beer m'. Th. Rttys J Pzn. is benoemd tot schoolopziener in het dis trict lleereiivem, met toekenning van eervol ontslag als schoolopziener in hel arrondissement Kampen. Aan den gepensioniieertlen vice-admiraal jhr. F. De Ca«embrooladju dant des kontngs iu liuiteugewouen ilieusl is. op zijne aan-rageeen eer vol onslag verleend uil zijne betrekking van lid van het hoefd conti'der N-derlaji'lsclie vereeniging tot liet ve'leeuen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd v.m oorlog, en zulks onder dankbetuiging voor de door j Item in die betrekking bewezen dienstel). De heer P. J De liaan, adsislent ten postkantore te Oss, is benoemd lot directeur van liet postkantoor te Cnyk. Er is sprake van eene vervroegde hijeenroeping der tweede kamer, met bet oog op bet dit jaar bijzonder vroeg invallende Paaschfeest. De buitengewone ambassadeur van l'erztë en de verdere leden van het gezantschap van den Schab hebben de residentie verlaten en zicli naar Ber lijn begeven. Aan bel Groenewegje werd hedenochtend uit bet water opgehaald- het lijk van een bejaarde viotiw. die gisteren avond bare woning b ul verlaten en waarschijnlijk door de duisternis misleid iu de gracht was geraakt, Bij liet afscheuren van een gewoon behangsel kwam er ten huize van een ingezetene alhier een antiek Ghjneesch behangsel voor den dag, waar voor reeds door een anliqnarius /2000 is geboden. BUIT KNLAN USCH K BERICHTEN. BELGIE. De schilderij «Embarqné>" van Jan Van Beers, die verleden jaar op de tentoonstellingen te Parijs en te Antwerpen zeer de aandacht trok, is aan een rijken Parijscben bankier verkocht voor 25000 fr. Een slaapwandelaar Ie Luik is op een nachlelijken locht over de da ken, door het een ol ander gerucht verschrikt, wakker geworden en op de straat gestort. Hij is na eenige uren overleden. Hij was sludeut en de zoon van den Brusselscheu bankier Masquelin genaamd. KNCBLAN». LONDEN, 12 Januari. In de Times wordt medegedeeld, dat er voor de Britsche afdeeling op de Amsterdamsche tentoonstelling" meer plaats is beschikbaar gesteld, nadat de haar toegewezen ruimte al zeer spoedig was opgevuld. Het blad betreurt het, dat er lot eene eenvoudige versiering van de Britsche afdee ling volstrekt geen gelden bescb kiia.tr zijn. Eene oflficiëele aanvrage, door de Lnndensche commissie ten behoeve daarvan lot de financiën gericht, werd algewezen. Dezer dagen is overleden sir Samuel Martin, ond lid van hel parlement. Hij werd met lord llraniwtll als een der uilstekendste rechters van Enge land aangemerkt. Hij onderscheidde zich door onpartijdigheid, door de be knoptheid en bondigheid zijner résumés na afloop der debatten, en door eene groote meuscblievenillieid. Vaik gebeurde liet dat bij, na bet maxi mum van de straf te hebben opgelegd aan een beschuldigde, die door ellende tot de misdaad gedreven was geworden, zijne beurs ter beschikking van den veroordeelde- stelde en hem. na ontslag uit den kerker, bleef bescher men totdat bij een nuttig lid der maatschappij van Item bad-gemaakt. liet met machtiging van kardinaal Manning en de R.-Calli. bisschoppen van Engeland uitgegeven «Directory" voor 1881 bevat interessante statistieke bescheiden over de R Cath. hierarchic in Engeland. Er hinkt uit. dal in Engeland en Wales 17 bisschoppen en 2112 priesters iu 1888 kerken, ka pellen en zendiiigsposteu in lunette zijn: iu Schotland 6 bisschoppen en 306 priesters, am wie de zielezorg o»er de gemeenten van 295 kapellen is op gedragen. Voor Engeland en Wales zijn bovendien geestelijk werkzaam 1 aartsbisschop. 14 wij-bisschoppen en 2 hulp-bisschoppen, en 2 aartsbisschop pen me 4 wij bisschoppen voor Schotland. Uit New-York wordt gemeld, dat zekere O'Donnell aldaar in eene vlaag van dronkenschap beweerd had, een der moordenaars van lord Cavendish te zijn. Men hecht ook hieraan weinig waarde. Omtrent de vreeselijken brand te Milwaukee wordt nog gemeld, dat ongeveer zes'ig personen bet leven verloren bebheii en dertig min of meer ernstig gekwetst zijn. De geldscliade wordt op 300.0C0 dull begroot. Van de twee-en-deriig lijken, die naar de «morgue" gevoerd werden, zijn er 8 zoo verbrand, dat herkenning niet meer mogelijk is. Op hel oogetihlik, dat de brand uitbarstte, waren er 110 gasten en 90 bedienden aanwezig, liet schijnt dal de gasten er nog liet best zijn afgekomen, want de meeste slachtoffers, die men lot beden vond, waren bedienden. dat zij diende om er handel mede te drijven, antwoordde onze prins, dat bij zulks geheel aan zijn versland en doorzicht overliet, hij stelde zich tevreden, indien de jood Item slechts ren bewijs van out vangst wilde Ier lianit stellen. Onze zoon van Israël schudde hjeinp bedenkelijk liet hoofd en verzocht den prins, indien hij bij dit besluit bleet volharden, het geld weder terug te nemen. Mocht Inch, zoo sprak de afstammeling van Mozi-s, liet ongelukkig toeval u iu banden van den vijand doen vallen en dii bewijs iu uwe papieren gevonden worden, dan zoude met alleen ik. maar ook mijne arme vrouw en kinderen in liet Ongeluk gestort worden. Dit kon, dit mocht bij niet doen. dit was in strijd met zijne plichten als echtgenoot en als vader, zonder ontvangbewijs sto.d bij echter voor alles in. De prins aarzelde ren oogrnhlik; de jood had een eerlijk, opett gelaat, maar aan de andere zijde de som was van dien aard. dat voorzorgsmaatregelen niet over bodig mochten genoemd worden. Een oogrnhlik ontstond er strijd tusschen vertrouwen en achterdocht. Weldra behield de eerste de overhand. De prins sielde liet geld aan onzen noden vriend ter band en begaf zich met verschillende andeie prinsen en lolgenoolen naar bet buitenland. Bij den eersten vrede te Darijs, den 30"1"1 Mei 1314 gestolentrad Frankrijk ongeveer binnen zijne grenzen terug, zooals deze op den lsl n Januari 1792 waren geweest. Ook de prins van Hessen Kassei derhalve werd thans in zijne bezittingen hersteld. Op zekeren morgen meldde zich bij hem een jood aan die dringend verzocht zijn beer te mogen spreken. Deze ant woordde, dat, indien hij iels te vragen ol te verzoeken had, bij zich slechts lot een der ministers had te wenden. De jood liet zich echter door dit antwoord niet uit hel veld slaan en bleef steeds aandringen op een per soonlijk onderhoud met zijn vorst, omdat, zooals bij beweerde, hetgeen hij hem wilde mededeebn. noclt den staat noch zijne ministers betrof, maar alleen hem alleen gold. De jood hield zoo lang aan, dat hjj eindelijk bij den prins werd toegelaten. Deze herkende terstond in hem den man, aan wien hij een twintigtal jaren geleden zijn geheele vermogen had toever-

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5