BUITENLANDSCHE BERICHTEN. PF.R TELECRMF. EN» EI.AK». LONDEN, 8 Januari. De heer Gladstone is eenigzins ongesteld en heeft, volgens het oordeel van zij" geneesheer, tengevolge van overmatigen arbeid, behoefte aan rust. Men verwacht spoedig de benoeming van de sedert lang aangekondigde .commissie tot vaststelling van de vergoeding der schade, welke door vreem delingen in Egypte geleden is, tengevolge van de beroering, welke dat land in den laatsten tijd heeft ondergaan. De mogendheden van den twee den rang (o. a. ook Nederland) zullen in die commissie te zamen door een lid vertegenwoordigd worden. rHiINHRIJ 14. Het Joun. off. bevat een besluit, waarbij verklaard wordt, dat ook de begrafenis van generaal Chanzy. wegens de diensten die hij aan het land en het leger gedurende zijne roemrijke loopbaan bewezen heeftop kosten van den staat zal plaats hebben. In vele plaatsen des lands worden comité's gevormd voor het oprich ten van een standbeeld ter eere van Gambetta. De Figaro zegt. dat er in den lijkstoet van Gambetta 1020 kransen waren, waarvan de minste 20 fr.de duurste 000 fr. kostte. Den gemid delden prijs op 100 Ir. stellende, is niet minder dan 1CO.OCO frs. aan deze hulde uitgegeven. De redevoeringen bij de begrafenis van Gambetta gehouden beslaan tien kolommen druks in de liep. frang Te Marseille zijn Maandag morgen aan beide kanten der deur van het Oostenrijksche consulaat geschreven plakkaten gevonden, in het Italiaansch, luidende aldus: //Dood aan den Keizer van Oostenrijk, den beul van Oosten rijk, den moordenaar van üherdank! Wij zullen ons wreken. De Italianen". Door de politie werden deze papieren verwijderd. SPA!» J E. Onverwachts is er eetie ministerieële qoaestie ontstaan. De minister van finantiën wilde om geld te vinden de aan den staal toebehoorende bossclien verkoopen, hetgeen naar zijne berekening 40 millioen pesetas zou opbren gen. Hét schijnt, dat de overige ministers er niet veel bezwaar tegen heb ben gemaakt, behalve de minister van openbare werken, die er zich zoo heftig tegen verzette, dat het tot hooge woorden kwam en ten slotte hij en zijn ambtgenoot voor finantiën gelijktijdig hun ontslag aanboden. Dat de de ministerraad vergaderde opnieuw eu na lange beraadslagingen besloot het geheele kabinet af. Ie treden. UIJITSCHLANU. Door de Pruisische regrering is een nieuw wets-ontwerp ingediend tot het graven van een sclieepvaarikanaal tusschen Dortmund en de Beneden- Ems. Daarin wordt de regeering gemachtigd om voor het kanaal 46.000,000 mark te bestedenterwijl de noodige grond kosteloos en onbezwaard aan hel rjjk oioet worden afgestaan. De noodige gelden zullen gevonden wor den worden door eene leening. De regeering van het groothertogdom Hessen heeft bij de kamers een voorstel ingediend om een bedrag van 148,500 mark toe te slaan voor de uilvoering der overeenkomst met Pruisen omtrent de verbetering van liet vaarwater in den Rijn van Mainz tot Dingen. De !\/ordd. /dllg. Zeit. komt op tegen de overschatting der politieke beteekenis van Gambetta's dood. welke in Frankrijk schijnt te zjjn ont slaan ten gevolge van eenige uitingen der Duitsche pers. liet Jovm de la Paixhet orgaan van Grévy, schelst den toestand juist als hel zegt, dat Frankrijk den oorlog niet weiischt eu niet vreest. Daarmede verkeert Frankrijk in denzell'deii toestand als Duitschland en als elke harer verant woordelijkheid zieh bewuste mogendheid. Minder vredelievend zijn de uit drukkingen van de Siècle, hel orgaan van Brissondie optreedt als de man den wraak-oo-log. Brisson wil wel niet de wraak tot het uitsluitend doel van zijn politiek maken, maar toch tot doel. Wij zullen, zegt het blad. dit afwaclitrn en als Brisson eens in de gelegenheid komt aan zijn doeleinden practisch uitvoering te geven, dan zal hjj Duitschland daarmede niet verrassen. -- Sedert Zaterdag loopen de spoortreinen weder geregeld tusschen Lud- wigshaven en Nenstadt. terwjjl er tusschen Frankenthal en Worms dagelijks drie passagierstreinen in beide richtingen loopen. Uit llildesheim meldt men aan de Köln. Zeit. dat mej. M. K. uit Rot terdam. die daar bij een oom logeerde, sedert 22 Dec. jl. spoorloos verdwe nen is. Te vergeefs beeft men alle wateren in den omtrek doorzocht. De politie van llililesheim heeft 100 mark heloouing uitgeloofd aan den persoon, die inlichting zal kunnen geven omtrent de tegenwoordige verblijfplaats van hel meisje. O S T-I Nf I E. BATAVIA. 6 December. Volgens eene van den Gouverneur van Atchin en onderhoorigheden ontvangen mededeeling van 24 Nov. jl., werden naar aanleiding van inge komen berigten, dal zich in de Moekim Piëeng kwaadwilligen verzamelden tnet het voornemen aldaar versterkingen aan te leggen, in die streek her haaldelijk militaire patrouilles gemaakt. Den 23" November jl. werd eene uit Anagaloeëng uitgezonden patrouille op den terugtogt bij Pantei-Karang hevig beschoten en kreeg zij daarbij zes gewonden. Hen daarop volgenden dag had hetzelfde plaats en werden vjjf militairen gekwetst, terwijl één officier sneuvelde. Intusschen was het gelukt de kwaadwilligen uit hunne stellingen te verdrijven en hun belangrijke verliezen toe te brengen. Volgens mededeeling van den resident van Kedoe is om 1 uur in den nacht van den 15d,n November jl in het geheele gewest eene hevige aard- heving gevoeld. Zij duurde eenige seconden; de richting, waarin zij zich hewoog, kon echter niet worden bepaald. ALEXANDRIE, 8 Januari. De ministerraad beraadslaagt over scherpe maatregelen om te voorkomen dat de rust weder gestoord wordt door twisten als dezer dagen voorvielen tusschen de Atbaneesche en Europeesche politie. LONDEN, 8 Januari. Sir Ch. Dilke is te Chelsea zonder oppositie her kozen. Gladstone's ongesteldheid is niet van erostigen aard. Hjj lijdt alleen aan slapetiloosheid. MADRID, 8 Januari. Men verzekert, dat de volgende Ijjst van nieuwe ministers lieden avond den koning zal worden voorgelegd: Sagasta minister president; Martinez Campos oorlog; Gallon, binnenlanilsche zakenAristegni, financiën, Gamaja, koloniën: Palaya Caesta; buitenlandsclie zaken; Romeo Giron, justitie; Rodringuez, marine. NEW-YORK, 9 Januari. Volgens een Reuter-telegram uit Lima, is liet voorstel gedaan, dat Chili. Peru en Bolivia, commissarissen zoudeubenoemen om over den vrede te onderhandelen, zonder vreemde tusscbenkomsten op den grondslag van afstand van Tarapaca aan Chili. Arica en Tacna zouden onmiddeljjk door Peru aan Bolivia afgestaan, of tot onzijdig eu onafhankelijk grondgebied worden verklaard, onder bescherming van Chili, Peru eu Bolivia. MADRID, 9 Januari. De poging een kabinet samen te stellen is mislukt De crisis houdt aan. De toestand is hachelijk. LEIDSCHE SCHOUWBURG. (Voorstelling van 8 Januari 1883.) „Martyn de kruier", Tooueelspel in 3 bedrijven, naar het Fransch van Cormon en Grangé. Daarna „Mchtje's roman", Blijspel in 1 bedrijf, naar het Fransch door Mr. J. N. Van tlall. De Rolterdamsche afdeeling der vereenigiug: //liet Nederlandsch looneel" trad gisteren avond weder voor het Leidsch publiek op en koos daartoe een ouden bekende: //Marlijn de Kruier," waarin wij vroeger zoo gaarne de hoofdrol door den, in zulke karakters onovertrefbaren Victor Driessens zagen vervullen. Een ieder weet wat dit stuk behelst, 't Is de oude ge schiedenis van den //verloren zoon", verplaatst iu den nieuweren tijd en met al de peripetiën, waartoe zulk eene historie aanleiding geeft. De vader, onze Marlijn, meenende in zijn Armand een «fits prodige" te ontwaren, laat hem studeeren dat wil in c<is« zeggen: student worden en ont dekt te laat dat hij slechts een «fi/s prodiguu" bezitdie zijne grijze haren met oneer bedreigt, en hem dwingt het reeds vaarwel gezegde hand werk weder op te vatten, om in zjjn levensonderhoud en dat zijner vrouw Ie voorzien. Dat ook deze zoon tol berouw en boete komt en met die boete hel verloren geitik herleeft is alleszins natuurlijk in den geest der schrijvers, wier devies schijnt te wezen dat men aan de jeugd niet moet wanhopen en die niet schromen ons de afdwalingen van Armand zoo duidelijk voor te stellen, dat wij weder vreezen door sommigen de meening te hooren uiten dal er gewaagde scènes in hel stuk voorkomen. Die meening acht ik echter onjuist, liet schilderen der ondeugd is bier middel, geen doel; terwijl men, bij liet zien van andere Fransche stukken wel eens tot de conclusie geraakt dat er lieden zijn. die bet gemeene, om bet gemeene voorstellen, gelijk anderen et' art pour l' art" hanteeren. Marlijn was bij den heer D. Haspels even als Armand bij den heer Jan C. De Vosin goede handen. De heer Mutters, als Cbarancoii, de heer Lemmers als felicien, de heer De la Mar als Dubourg en de beer Poolman, als Laurent, verdienden de goedkeurings- bewjjzen hun door 't publiek geschonken. Olympia werd door mevrouw Rurlage zoo goed wedergegevenals Geneviève het door mevr. Faasseu- Van Velzen en Amelie het door mej. Van Eijken gedaan werd. Mevr. S'oetz was zoo'nnatuurlijke Pampette, dat men haar soberheid en pinliging in zulke rollen zou wenschen aan te raden, terwijl niemand der overige vertooners aan den indruk van liet geheel schade deed. «/Niclitje's roman" een aardig stukje in verzen, door Mr. J. N. V..n Hall in onze taal overgebracht, is een dier kamerstukjeswelke op geen hoogeren titel dan dien van //allerliefst" aanspraak maken. De hoogst eenvoudige intrigue immers bij een roman, behoort eene intrigue is deze Eduard professor in eene der exacte wetenschappen, heeft de zorg voor een jong kind aanvaard en wel voor een kind van hel schoone geslacht, dat zich door de innigste banden van dankbaarheid en genegenheid aan den hoog leeraar verbonden heeft. Dal gaal goed zoolang het kind-kind bljjlt, maar wanneer het tol meisje is opgewassen begint hij te begrijpen, dat zij iets meer dan vaderlijke zorg behoeft om gelukkig te zijn. Iljj spreekt haar dan ook van een huweljjk met iemand, die aanzoek om hare hand heeft ge daan en ontdekt bij die gelegenheid dal het meisje eigenlijk hem bemint. Eene aardige, geestige dialoog ontspint zich thans tusschen het tweetal. Het meisje, ua wat al te duidelijk geweest te zijn, voelt zich gekrenkt door 's mans terughouding en gedraagt zich als ware zij inderdaad voornemens liet baar gedane voorstel aan te nemen, waarop de Professor vuur vat, zjjn medeminnaar, in overdrachtelijken zin //uitkleedt" en nn. van zijnezijde.de zaak «au serieux" neemt, zoodat //Nichtje's roman" met de gewone om- knooping: een huwelijk, eindigt. De lieer Van Hall, wiens dialoog hier en daar aan een beetje gemaaktheid lijdt, doch deze overigens goed in vers- maal bracht, eindigt het stukje met erne t raves'ie van een der Ireke- dichijes aan De Géuestet's pen ontvloeid, en waarin eigenlijk van //theologen zonder baard" spFafce is. 'tllad, dunkt mij. geestiger en minder gezoeht kunnen eindigen. Deze laatste opmerking sluit geene waardeering uit en kan gerustelijk vergezeld gaan van de verklaring, dat hel voor den autenr een wezenlijk genot moet zijn Mej. Van Eyken als Marie en den Heer De Vos als Eduard te aanschouwen. De zaal was niet te best bezet. Loges en parterre lieten vooral veel te wenschen over. Toch was het //Elck wat wils" op deze voorstelling toe passelijk. Lejde* 9 Januari 1883. D.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3