ven van fundatie der aloude schietvereeniging"La Compagnie des Francs Archers du Luxemburg"; 3". de belegering van Luxemburg, tijdens Lode- wijk den XIV1'", in 1672, door Vauban; 4". eeue episode uit de geschie denis van dat land uil de XVlIId« eeuw. (/V. R. C.) Te Voorhout is een schipper uit 's llage, die aldaar op zijne reis naar Haarlem vertoefde, in het vooronder zijner schuit dood gevonden. Door het springen van een petroleum-lampje schijnt er een stiklucht te zijn ontstaan waardoor de man stikte. Te Rotterdam is eergisteren avond brand ontstaan in een pand aan de Wijnhaven, bestaande uit een benedenpakhuis, vier zolders en vliering, beneden dienende tol bergplaats van wijn, de l,n zolder van graan, en de overige verdiepingen van gonjezakkcn. De beide bovenste zolders en vlie ring zijn nagenoeg geheel uitgebrand, terwijl van hel dak slechts eenige grootendeels verbrande balken over zijn. üe twee aangrenzenden panden hebben door den brand slechts weinig geleden. Het N.r.d.D. deelt het volgende mede: Ecne jonge dame, die II. Vrijdag met den laatsten trein van Haarlem naar Amsterdam wilde lerug- keeren, was bijna het slachloflcr harer roekeloosheid geworden. Niettegen staande de trein reeds in beweging was, snelde zij, onder den uitroep: /'ik moet mee!" en voor de stations-chef of beambten haar konden weerhouden, naar den trein en sprong op de loopplank, terwijl de sneltrein metalgrooter V3arl zich voortbewoog, vastklemmende aan een der koperen handvatsels van den wagen, liet duurde eenige minuten eer haar hachelijke toestand door de drie herren, die in de coupé waaraan zij zich vastgesteld hield gezeten waren, werd opgemerkt. Het raampje werd daarop uedergelaten, cn terwijl de ecne haar stevig bij den arm hield, en de dame daardoor gelegenheid had door de opening haar pakkage naar binnen te werpen, beproefden de heide anderen haar door het geopende raam naar binnen te krijgen. De vrees echter dal zij, door de horizontale houding die zij aan moest nemenmet het een of ander voorwerp in hel voorbijrijden in aan raking zou komen, deed hun van dat voornemen afzien, en daar het na eenige inspanning gelukte om het nog al klemmende portier, waartoe reeds door de dame de buitenhaak was afgelicht, open te krijgen, trok men haar naar binnen en was zij gered. De portier B.te Alkmaar, wien Zaterdag door een locomotief de beenen werden afgesnedenis den volgenden dag overleden. Een boer uit Lunteren is Vi jjdag jl. op de markt te Amersfoort hel slagtoffer geworden van een opligler, die beweerde, een kwartje gevonden te hebben, hetwelk men te zamen zou gaan verteren. In de daarvoor uil gekozen herberg zaten een paar personen te spelen. Op herhaald verzoek waagde de boer ook een kansje en verloer, na eerst gewonnen te hebben, in korten lijd f 75. De eers'e pijler uit het rechter laudhoofd der stadsbrug over den IJsel te Kampen is tengevolge van den sterken stroom onlgrond, waardoor dc spanning ongeveer 50 cM. gezakt is. De passage is gestremd. -- Tc Zwolle is Zaterdag avond een 39-jarige sjouwerman, op verzoek zjjner 71 jarige moeder, door de politic uit hare woning verwijderd. Een uur later is die vrouw overleden. De zoon is in bewaring gehouden, en het ljjk op last der justitie overgebracht naar het ziekenhuis om gerechtelijk geschouwd Ie worden. De zoon wordt verdacht zijne oude ziekelijke moeder met een ijzeren deksel van de kachel geslagen te hebben. Zaturdag nacht ontstond er brand in de huizing van den heer S. Fa- ber te Donkerbroek. Van den inboedel, waaronder 20 stuks vee en Spaar den heeft men niets kunnen redden. Uit Maastricht blijven de berichten omtrent den stand van het water gunstig luiden, liet water is meer dan een meter gevallen en ofschoon uog niet tot hel gewoon winterpeil teruggekeerd, is ecne nieuwe overstrooming vooreerst niet te vreezen. Uit Renkum meldt men, dat de Rjjn langzaam blijft vallen: Wordt even wel dc val niet sterker, dan gaan nog weken voorbij eer de rivier op haar normalen stand zal zijn gekomen. De gemeenschap met de Betuwe is alsnog geheel gestremd zoowel aan deze als aan de overzijde der rivier, staande de wegen nog zoo diep onder water, dal geen rij- en voertuigen kunnen worden overgehaald. Uil Deventer meldt men aan de iV. R C.: Doordien alle dijken in dezen omtrek goed in orde zijnbestaat er bij het heerschende stille weer weinig gevaar voor doorbraken. Het water staat nil aan het begin van sommige groote pleinen en in enkele stralen. Honderdeutwinlig huisgezinnen onge veer worden in twee schoolgebouwen gehuisvest. Overal heerscht daar orde en groote zindelijkheid. Buiten de stad staan op een enkele na alle fabrie ken stil. In de stad kunnen zjj alle geregeld laten werken. Aan de gas fabriek is men dag en nacht bezig hel water uit de kanalen te pompen. Over verschillende wegen wordt met bootjes gevaren. De toestand is nog wel zorgwekkend, doch aangezien hel weer stil is en alle dijken in den besten toestand verkeeren, is er geen vrees en indien de wind oostelijk blijft bestaat er kans, dat wij spoedig van veel water verlost zullen worden, Men verneemt hel overlijden van den heer John Murray, sedert 1858 professor aan de theologische kweekschool te Stellenbosch (Kaapkolonie). Voor een paar jaar reeds had de hoogleeraar eene ongesteldheid, die liem noopte tijdelijk het werk te slaken en tot herstel van gezondheid eene reis naar Europa te ondernemen. Daarna hervatte hij zijne werkzaamheid, maar zijne vroegere gezondheid schijnt niet te zijn leruggtkeerd. Prof. Murray bereikte den leeftijd van 56 jaar. Volgens het wetsontwerp tot herziening van de kiestabel behoort de tweede kamer thans 92 leden te tellen daar de bevolking lot 4.140.000 zielen is aangegroeid. Bij de verdecling des rijks in kiesdistrikten is door den minister van binneul. zaken gestreefd naar eene evenredig gelijke vertegenwoordiging van de politieke mreningen der kiezers. De minister acht liet niet wenschelijk eene proefmming Ie doen met hel stelsel tot verdeeling van het rijk in weinige, b v. 5 distrikten en tot invoering van het kiesstelsel Hare. Hij geeft de voorkeur aan bet stelsel van enkelvoudige distrikten, waardoor zij. die in een meervoudig distrikt minderheid zoude zijn gebleven, kans hebben meerderheid te zijn in een der enkelvoudige distrikten. Voorts verwacht hij van indeeling in enkele distrikien vergemakkelijking van het onderling overleg der kiezers en eene afzonderlijke vertegenwoordiging van belangrijke steden. Op grond dat het organisch karakter der gemeenten splitsing voor de kamer-verkiezing verhindert zijn Amsterdam. Rotterdam, 'sfiravenhage en Utrecht in hel wetsontwerp meervoudige distrikten gebleven. In hel ontwerp wordt voorgesteld de afvaardiging door Amsterdam van 8 leden (1 meer dan het tegenwoordig getal) Rotterdam van 4; 'sGraven- hage van 3 (1 meer dan het tegenwoordig aantal) en Utrecht van twee. Alle overige beslaande hoofdkiesdislrikten zullen, wordt het ontwerp lot wet verheven, slechts een afgevaardigde verkiezen eveneens als de volgende voorgestelde nieuwe hoofdkiesdislrikten, te weten: YVaifTum, Veendam, lloogeveen, Franeker, Haskerland (Joure) Opsterland (Beetsterzwaag) Tiet- jerksleradeel. Kampen, Enschedé, Ommen, Groenlo, Zevenaar, Harderwijk, Apeldoorn, Eist, Zalt-Bnmmel, Doorn, Harmeien, Purmerend, den Helder, Zaandam. Heemslede. Warmond, Alplien, Schiedam. Ridderkerk. Schoon hoven, IJzendijke, Kruidingen, Rozendaal, Oosterhout, Helmond, Veghel, Oss. Gulpen, Sitlard en Venlo. Met de nieuwe zullen er zijn 79 distrikten met een getal kiezers van 148,679 op eene bevolking van 4.114.015 zielen. De nota van den minister van koloniën naar aanleiding van het verslag der commissie uit de tweede kamer omtrent het concessie contract tot ont ginning van het eiland Billiton is in het licht verschenen. De minister stelt daarbij al dadelijk voorop, dat het hem niet twijfelachtig voorkomt dat de Indische regeering te kort zou hebben gedaan aan de goede trouw, wanneer zij geweigerd had den 40-jarigen termijn, aanvankelijk voor de Billiton-concessie gesteld, in een 75-jariuen termijn te veranderen. Hij is wijders van oordei 1, dal dc regeering zedelijk gehouden was om aan de Billiton-maatschappij eene verlenging van den concessie-termijn toe te staan zoodra een nieuwe verordening op de mijnonlginniiigen het verleenen van concessiën voor een langer tijdvak dan 40 jaren zou hebben toegelaten en op eene bevredigende werking van de nieuwe artt. 2 en 14 der Billiton- concessie gedurende 10 jaren zou kunnen gewezen worden. Ilij is van mee ning dat de Billiton-maatschappij het recht had om bij de regeling van hare mijnontginningen op verlenging harer concessie Ie rekenen. Breedvoerig behandelt de minister de vraag wat hel gevolg zou geweest zijn indien de verlenging ware geweigerd. En zjjn antwoord luidt dal de Billiton maatschappij alle mogelijke krachten in bet werk zou hebben gesteld om de tinmijnen vóór 1892 uit te putten; terwijl eene ontginning op dien voel aan de Billiton-maatschappij niet belet zou kunnen worden. De minister constateert, dat de zware beschuldiging, dal de Indische regecring ten koste van den lande aan eene particuliere maatschappij 70 mil- Itoen gulden ten geschenke heelt gegeven, slechts gebaseerd wordt op de onderstelling dat het eiland Billiton na 1892. uog gedurende 35 jaren 72 408 pikols tin per jaar, of in hel geheel 2 534 280 pikols tin zou kin nen opleveren, terwijl door deskundigen dc waarschijnlijkheid werd aangenomen dat hel eiland reeds in 1881 niet meer dan 700 000 pikols tin bevatte. De minister komt tót de conclusie, dat er geen deugdzame gronden be staan om de Billiton-concessie aan te merken als een financieel ofler, den staat opgelegd. '8 GllAVENHAGE 9 Januari. Z. M. de koning heelt benoemd tot opperceremonicmeester van zjjn huis den heer mr. W. M. baron Du Tour van Bellinchave. thans buitenge woon kamerheer. De heer A. L. van der Niepoort, ontvanger der invoerrechten, accjjn- sen en van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Maastricht c. a., is benoemd lot ontvanger der directe belastingen te Groningen. Tol burgemeester der gemeente Zier ik zee is benoemd de heer mr. J. P. N. Ermerins. -- Aan den heer dr. 11. Japikse is machtiging verleend, om tegelijk met zijn ambt van leeraar aan de rijks hoogere burgerschool Ie Middelburg, dat van leeraar aan de middelbare meisjesschool aldaar te bekleedeu. Z. M. de koning heeft den buitengewonen ambassadeur van Z. Keiz. Majesteit den Schah van Perzië, benevens de aan deze buitengewone zending toegevoegde secretarissen en attachés aan zijne tafel genoodigd. Het diner zal morgen plaats hebben Verschillende grootofficieren van 's konings hnis zullen daarbij aanzitten. Na door Z. M. den koning in gehoor ontvangen te zjjn, is graaf von Alvensleben, gezant van Z. M. den keizer van Duitschland, heden namiddag bij H. M. de koningin in audiëntie toegelaten. De minister van buitenlandsche zaken bood heden het buitengewoon Perzisch gezantschap een gastmaal aan. De Nederlandsche gezantschaps-attaché ter standplaats Konstantinopel, mr. Crommelin, is met verlof hier stede aanwezig en afgestapt aanhef Hotel des Indes. Zijne verplaatsing naar Berlijn, ter vervanging vau wijlen den heer Labouchère, wordt waarschijnlijk geacht. Graaf d'Arco-Valley, zaakgelastigde van Z. M. den keizer van Duitsch land, te Brussel, die lol in de vorige maand deze lunctien hier ter stede waarnam, is voor eenige dagen alhier aangekomen en heeft zijn intrek ge nomen in het hotel Paulez. In de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad is door den adv.- gen. Polis tot verwerping geconcludeerd van het cassatieberoep van J. Van S. en zijne huisvrouw te Amsterdam, ingesteld tegen een arrest van het gerechtshof aldaar, waarbij zij tot celstraf zijn veroordeeld wegens het houden van een huis van hazardspel en het daarin toelaten van het publiek. De uitspraak is bepaald op 5 Februari. Men verneemt dal het dagclijksch bestuur zich tot de regecring ge wend heeft met het verzoek om de musea, die naar Amsterdam dezer dagen zullen worden overgebracht, hier te mogen behouden. - De oud-raad van Indië, jhr. m'. H. C. Van der YVijck, heeft zich tot den gemeenteraad gewend met een adres, daarbjj voorstellende om de Go tische zaal en den daarbij behoorenden tuin aan Z. K. 11. den prins van Oranje ten geschenke aan te bieden.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2