LEIDSCSIE niisMvr, 1883. M°. 6. MAANDAG 8 JANUARI. Kostelooze Vaccinatie. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. tie Courant verschijnt dagelijks, Zon- cn Feestdagen uitgezonderd, afzonderlijke notnmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 rege's f 1. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1883, voor hen die op den l8tcn Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en al zoo tie personen, geboren in het jaar 1864, alsmede voor lien die eerst na liet intreden van linn 19dejaar, doch vóór liet volbrengen van hun 20sle, ingezetenen zijn gewordengeplaatst in de Leidsche Courant van den l(iJen, den 23stcD en den 30slcn December 1882; Doen te welen dat lot deze inschrijving zitting wordt gehouden op liet Raadhuis, van des voor middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 8*ltn Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 cn 3, Dinsdag 9lln a a a a 4 en 5 d Woensdag 1011 n 6 Donderdag «li"'11 s> a 7, Vrijdag i> o na 8 cn 9 of de buitenwijk en dat de geboorte-aktendie de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, bebooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die bier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akien kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant en bij aanplakking afgekondigd Burgemeester cn Wethouders voornoemd, Leiden, den 2Jcn Januari 1883. DE RANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenendat de gelegenheid tot kostelooze Vacci natie en Ilcvacclnatie voor onveroiogendenin het lokajl der Stads waag, bij voortduring is opengesteld, en wel op Maandag 8, Dinsdag 16. Woensdag 24 Januari, Donderdag 1, Zaïerdag 10, Maandag 19. Dinsdag 27 Februari, Woensdag 7. Donderdag 15. Zaterdag 24 Maart, Maandag 2, Dinsdag 10, Woensdag 18, Donderdag 26 April, Zaterdag 5, Maandag 14, Dinsdag 22, Woensdag 30 Mei, Donderdag 7 Juni a. s. en zoo vervolgens met eene tussclienrnimtc van acht. of als die dag op een Zondag of Vrfldag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 6 Januari 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Januari. Door burg. en weth. is aan den gemeenteraad medegedeelddal er drin gend gebrek bestaat aan plaats in de laagste klasse der onderscheidene ge neeskundige gestichten voor krankzinnigen hier te lande, hetgeen ten ge volge heeltdat herhaaldelijk behoeftigen alhier, omtrent wie eene genees kundige verklaring van krankzinnigheid is afgegeven, niet in een gesticht kunnen worden opgenomen. Naar aanleiding daarvan hebben zij bij het collegie van gedep. staten gewezen op de wenschelflkheid, dat met de voor- genomene oprichting van een rijks-krankzinnigengesticht zoo spoedig doenlijk voortgang worde gemaaktmet verzoek daarop bij de regeering aan te drin gen. Het bestaande bezwaar wordt nog vermeerderd door een voor eenigen tjjd door curatoren der rijks-universiteit alhier genomen besluit, om voortaan geen krankzinnigen meer tijdelijk in het ziekenhuis op te nemen, terwijl zij verzochten de thans voor rekening der gemeente tijdelijk in het zieken huis opgenomen krankzinnigen, daaruit zoo spoedig mogelijk te verwijderen. Curatoren meenen, dat het ziekenhuis niet bestemd is voor hel verplegen van arme krankzinnigenterwijl in het contract van den staat mei de gemeente Leiden zelfs niets voorkomt betreffende verplichte tijdelijke opname van krankzinnigen uit Leiden. Burg. en welh. kouden wel toegeven dat het ziekenhuis niet voor «verpleging" van krankzinnigen bestemd is, maar daarvan is dan ook geen sprake. Het betreft alleen eene tijdelijke bewaring, in afwachting dat de krankzinnigheid zoodanig is geconstateerd, dat de lijder naar een geneeskundig gesticht kon worden overbracht. Curatoren bleven hunne meening handhaven, maar verklaarden zich bereid, even als vroeger, tol het opnemen van bedoelde ongelukkigenbijaldien de daartoe bestemde cellen niet gebruikt werden voor personen in het ziekenhuis krank zinnig geworden, en dan slechts voor enkele dagen. Nn evenwel in de krankzinnigengestichten geen plaats is kan moeielijk verklaard wordendat het lijdelijk verblijf in het ziekenhuis slechts enkele dagen zal duren, en nimmer kan eene rechterlijke machtiging tot opneming in een geslicht gevraagd worden, zonder aanwijzing van hel geslicht waarin de verpleging zal plaats hebben. Dientengevolge hebben burg. cn weth. in het voormalige Caeeitia-gasthuis eene gelegenheid doen inrichten voor de voorloopige bewaring van krankzinnigen in hoogst dringende gevallen. Twee geschikte' personen zijn aangewezen om de zieken te bewaken en te ver zorgen en de geneeskundige behandeling wordt uitgeoefend door den stads- genees- en heelkundige in wiens wijk het gasthuis gelegen is. Op dit oogenblik is reeds één krankzinnige opgenomen. Later zal opgaven worden gedaan van de uitgaven die uit de genomen maatregelen voortvloeien. Door burg. en weth. wordt aan den raad in overweging gegeven eene rechtsvervolging in te stellen tegen L. van der Lnbbe, pachter van de tol gelden enz. aan het Zijlhck bij de Spanjaardsburg, en zijne borgen, die na latig zijn gebleven in de betaling ecner nog verschuldigde som van 1162.50% Bij den raad is ingekomen een adres, waarbij 53 bewoners van liet Rapenburg ittsschen liet Galgewater en den Vliet verklaren in te stemmen met het vroeger gedaan verzoek omtrent de demping van het Rapenburg. Gisteren had in de Stads-Gelioorzaal alhier liet eerste der beide sym- phonieeoncerten plaats, die heden winter gegeven worden en uitgevoerd door een orkest samengesteld uit hh. musici en dilettanten uil Leiden onder directie van den heer O. G. Locher en met welwillende medewerking van uen heer J. G. Striening (viool) en F. (baszanger). Ofschoon het zorg vuldig gekozen programma reeds eenige dagen geleden aan Leidens inge zetenen was bekend gemaakt, was echter het opgekomen publiek zeer gering in aantal. En met het oog op de uitvoering zelve was dit ten zeerste betreurenswaardig. Het concert werd geopend met eene Militaire symphonie van Haydn. Dit werd flink en krachtvol gespeeld. Onze stadgenoot de heer F. D. droeg met zijne zachte beschaafde en klankvolle stem de nummers 21 en 22 uit de Schöpfung van Haydn voor, die ten zeerste de goedkeuring van de aan wezigen wegdroegen. De heer Striening deed ons op zijn viool eene Ballade en Polonaise van Vieuxtemps hooren. Zelden hoorden wij edeler en gevoelvoller spel. Kristal helder waren de toonen. die hij uit zjjn instrument wist le halen, zijne ntianceering was uiterst fijn. Kortom de jeugdige maar talentvolle violist bracht zijne (oehoorders als het ware in verrukking, zoodat hem ook telkens daverende applaudissementen ten deel vielen. Niet het minst was dit het geval na de pauze, toen hij slechts met begeleiding van de piano een aan tal lieve kleine melodién deed hooren, waarvan het Wiegenlied voorzeker in het bizonder mag genoemd worden. Hjj strekte in deze zijne welwillend heid zoover, dat hij aan de talrijke da capos gehoor verleende en het laatst genoemd stukje herhaalde. Ook de heer F. D. viel na afloop zijner Vor einer Genziane de eer te beurt gebisseerd te worden. Ook hij gaf buiten het op het program vermelde ons nog een klein liedekc van N. Sweelinck ten beste. Op eene wijze het geheel volkomen waardig werd die avond besloten met de Ouverture Egmond van Von Beethoven. Ongetwijfeld heeft de avond van gisteren bewezen dat het plan van den heer Locher om Leiden een eigen orchest te geven zeer zeker uitvoerbaar is. Mochten dan ook Leidens ingezetenen medewerken door krachtige hulp en steun lot spoedige verwezenlijking van dit voornemen. Onze stad zal daardoor een schat verkrijgen, die zij gedurende een dertigtal jaren reeds heeft moeten missen. Omtrent de te 's llage gearresteerde valsche kaartspelers valt nog le vermelden, dat deze ook eenigen tijd geleden te Leiden tweemalen door de politie zijn aangehouden. Zij zijn alstoen aan het geheele personeel ver toond, waarop zij niet meer in deze gemeente gezien zijn. Gisteren is ter zake van diefstal van een stuk gordijnengoed, uitgestald voor een winkel aan de Haarlemmerstraat, aangebonden zekere in deze gemeente niet tehuis behoorende C. F. K.en heden voor bedelarij C. A. v. d. Z. Beiden zijn, na opgemaakt proces verbaal, naar de gevangenis le 's Hage overgebracht. Dat de passage van de Schapcnsleeg te bekrompen is voor de meeste rij- en voertuigen, bleek nog dezen morgen. Een wagen, geladen met

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1