IEIDSCIIE €0U 1882. ZATURDAG 30 DECEMBER. STA DS-BERICHTEN. NATIONALE MILITIE. li0. 300. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendctU jaars f J.50, franco p. p. f 2. af zonderlij he nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiön is van 14 regels f I.iedre regel meer 25 cenls. Uithoofde van den Nieuwjaarsdag wordt Maandag avond deze Courant niet uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDES!, Gelet op artikel 19 der Wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren hen, die op den l8lcn Januari 1883 hun 19,lc jaar zijn ingetreden, cn aUoo de geborenen in het jaar 18GH, alsmede hen, die eerst na het in treden van hun 19J« jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20s16, ingezetenen zijn gewordentie verplichting tot liet doen van de aangifte \oor de nationale militie, in de maand Januari 1883. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingczetcr.cn. die. op den lslen Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn heiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad n°. 44) 2°. bij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het inde eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd g^en ingezetenmits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ing-cactcn wordt niet geliouJon du vrocuidolin^, bcltoorendc tot ecnen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na bet intreden van zijn 19de jaar, docb vóór bet volbrengen van zijn 20sle, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan le geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden, dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald hij art. 17, van den volgenden inhoud: Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende oudcrlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont; dat, in welke gemeente men moet worden ingeschrevente vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend: De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze over'ledende moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde of van een weduwenaar in de gemeente waar hij wootnt; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achergela; ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont- 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 'slands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaante vinden is in art. 18, houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschrevenis verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lslen en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontsteritenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten dat lot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 8 Januari, voor de bewoners van de wijken 1,2 en 3, Dinsdag »9 4 en 5 W oonsdug 10 »6, Donderdag »11 w a 7, Vrijdag 12 »i> u o 8 en 9 of de buitenwijk Eindelijk, dat de geboorte-aktendie de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over le leggen, dagelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen Ier Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 0 tot des namiddags 3 uren, wanneer levens voor ben, die bier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 16 enden 23 tin en den 30s,c" dezer maand afgekondigd. Burgemeester en AVelhouders voornoemd, Leiden, 15 December 1882. DE k.ANTER, Burgemeester. E. KIST Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Overwegendedat bet hem uit de verklaring van den Heer IT L. Van Linden van den Heuvell, geneesheer te Leiden, gebleken is dat de navol gende goederen, als: een wollen deken, een katoenen deken, een borstrok, een witte rok, een onderbroek, een hetud, een paar witte kousen, een slaapjak, een wollen doekje, tocbelioorende aan Tbdida Johanna Van Leeu wen, wonende te Leiden, door pokken zijn besmet, en uit dien hoofde ter voorkoming van verdere besmetting behooren te worden in beslag genomen, onteigend en vernietigd. Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n". 134); Besluit en beveelt levens: de bovenomschreven goederen onmiddelijk in beslag te nemente ont eigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke wjjze ter openbare kennis worden gebracht. De Burgemeester voornoemd. Leiden 23 December 1882. DE KANTEIL B1NNENLANDSCHE BERTGTEN. LEIDEN. 29 December. Men schrijd ons als volgt: Onlangs werd uit Ncw-York gemeld, dat de winter streng was ingevallen en daarbij werd de gevolgtrekking gemaakt dat hij, nu zoo vroeg begonnen, lang zou aanhouden. Van vroeg ingevallen winters was anders doorgaans hel tegendeel gebleken. Daarna kwam uit Cambridge in Engeland dezelfde tijding met dezelfde gevolgtrekking. Ook te Birmingham was de winter begonnen en maakte men er ziclt tot een wedstrijd op schaatsen gereed, waaraan ook befaamde Friesclie schaatsen rijders zouden deelnemen. Noodzakelijkerwijze moest ook daar de winter streng worden, na zooveel regen en sneeuwstormen. Volgens weerkundige waarnemingen werd alstoen uit New-York gemeld, dat er tusschen drie aan gegeven dagen storm op de Engelsche kust en den Atlantischen Oceaan kon verwacht worden. De winter verdween hier en daar en de opgegeven storm kwam niet. Voor deze streken was bet kalm weer met een weinig vorst en betrekkelijk had de winter zich reeds meer in November doen gevoelen. In plaats van winter, stormde en regende het nu dezer dagen met een lagen barometer- en een hoogen thermomelerslandzonder dat eenige weerkundige waarneming edepressie" bad aangekondigd, misschien deze niet eens ver moed had. Anderen meencn nu dat, terwijl bij sommige teekeiien nog zooveel koppels spreeuwen worden waargenomen, de winter zich nog zal laten wachten. Dat vroeg oi laat de oostenwind zich op zooveel zuidweslelijken wind zal doen gelden, staat vast; doch voor bet oogenblik heeft men nog overal overlast van het door den regen veroorzaakte water. Het stoomgemaal pompt, de molens malen en zetten den boezem vol, evenals dit reeds eenige maanden heelt plaats gehad. Ook het weiland draagt nog geen teekenen van winter; het vertoont zich groener dan hel menigen Paascltlrjd plagt te zijn. Het is bekend dat. als de winter zich liet wachten, het spreekwoord: een groene Kerstmis, een witte Paschen, bewaarheid werd. Te Meppel hebben aan het examen voor apothekersbediende weder 3 candidaten deel genomen; 1 werd afgewezen en 2 toegelaten t. vv. de hh. J. J. II. Kies, van Leeuwarden, en P. van Gofinga, van Amsterdam. -- liet stoomschip Conrad is op 27 Dec. le Batavia aangekomen. De Sumatra is op 23 Dec. van Amsterdam te Marseille aangekomen. De Drenthe, op weg naar Batavia, is op 28 Dec. van Suez vertrokken. Te Wassenaar gaal een adres rond aan HH. KR. IIH. den prins en de prinses von Wied, ter betuiging van ingenomenheid en gelukwensching, dat de vaste goederen van wijlen Z. lv. II. prins Erederikonder deze gemeente gelegen, aan HU. KK. 1111. zijn oveigegaan. Mgr. Snickers, bisschop van Haarlem, heeft den 7" Dec. II. de tonsuur en mindere orden toegediend aan den heer W. H. J. Willeman, eu den 23» dezer in de kapel van het seminarie le Warmond het sub-diaconaal aan de hh. A. W. F. Beukers, H. N. Bollinger, G P Bom. Chr. J. Bonman, C. II. Bramlage, J. F. M. BuschH. A. A. Danckaerls, J. M. G Meyknecht, G. C. van Noorl, Th. M. Vlaming en W. H. J. Willeman; het diaconaat aan de hh. 11. M. BrandcuwW. N. A. A. ten Brink, G. Bttysman. L. J. J. Ilageraats, J. A. Kupers, C. A. F. J. M. Lohmeijer, W. M. Nix, J. Opmeer, J. 11. M. Peeperkorn, J. Rotteveel. J. J. M. Teule, II. J. Ph. Thomann, II. J. van de Veil. J. G. van der Weiden en P. de Wit; hel priesterschap aan de hh. A. M. A. Bots, F. A. Griindemann en W. P. II. Jansen. Uit het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerksnijvrrheid in Nederland heeft zich eenc commissie gevormd, be staande uit de till. dL J. Th Mouton, le 's llage; J. J. B. J. liouvy. te Dordrecht, cn J. Duyvis, te Utrecht, die zich belast met de taak, om bij eventueel geschil tusschen patroons eu werklieden te dienen van adries over de vraag, of bemiddeling zal worden aangeboden, en indien zij gevraagd wordt, zal worden verleend Gonsenhcint, thans in handen der Rotlerdamsclie politic, met een be langrijk deel der diamanten, welke door Jannetje Struik waren verduisterd, is, volgens liet L'. D., geen vreemdeling bij de justil.e. Ruim 20 jaar ge leden maakte hij een nogal treurige figuur voor het lint van Arnhem, toen

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1