LEIDSCHE COURANT. 1882. 304. DONDERDAG 28 DECEMBER. BINNENLANDSCIIE BERTGTEN. Be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per viercndcehjaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke rummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.—, iedre regel meer 25 cenls. LEIDEN, 27 December. Even als zoo vele andere in deze slad, vierden ook de kinderen op de Zondagscholen van den Neder), protestantenbond bet Kerstfeest. Keurige kerstboomen waren aangebragt en menige versnapering werd aan de kleinen uitgereikt. De heer d'. J. Knappert, zoovele jaren als hoofd van deze feest vieringen werkzaam, was nu, wegens zijn vertrek naar Amsterdam, voor de laatste maal aldaar aanwezig. Die gelegenheid wenschten de kleinen niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Zij boden hem dan ookterwijl dr. Hagen voor hen het woord voerde, een souvenir aan, dat door den heer Knappert met dankbaarheid werd aanvaard. De kinderen namen met een paar lieve coupletten, zingende, afscheid van hem, dien zij zoo gaarne op hun feest zagen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100. 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ36, 18.50, 3.60 en ƒ1.90. de laagste 36, ƒ18 50, /3.70 en ƒ1.85. Deden morgen ten 10 ure had schipper J. v. K., 2b jaar oud, het ongeluk, toen hij bezig was in den kelder van het Café Suisse, van den lieer F. op de Breêstraat, vaten hier te verwerken, met den regter duim tussciieu een daarvan en den muur bekneld te geraken, ten gevolge waar van het voorste lid van dat ligchaamsdeel is afgereten. Genoemde schipper heeft zich onmiddellijk naar het akademisch ziekenhuis begeven. Tot directeur bij de Rijnlandsche stoomtram is bencemd de lieer G. van Beusicliemthans chef van dienst bij die maatschappij. Van wege den minister van financiën zal aan de depothouders van post zegels, alsmede aan hen, die van wege het dep. van financiën tot den ver koop van zegels zijn gemagtigd, eene tiitnoodiging gerigt worden om zich te belasten met den verkoop van plakzegels van vijf cent, tegen eene be looning van een ten honderd van het bedrag der door hen verkochte zegels van die soort. Del stoomschip Noord holland, van Rotterdam naar Java. vertrok 25 Dec. van Marseille. Op 27 Januarij zal een detachement snppliticlroepen naar Indië ver trekken, onder bevel van den kapt. der artillerie van Doogenstraten en het mcdegeleide van den 2Jen luit. Adama van Schellema. Uet departement Groniugen der Maatschappij ter bevordering van njj- verheid stelt zich voor, tot aanmoediging van kunstzin en kunstvaardigheid bij de (jzerbewerkingin 1883 te Groningen te houden een natioualen wed strijd in smeed- en bank werk, van verschillende voorwerpen uit ijzer ver vaardigd. De tentoonstelling vangt aan den l5tea en eindigt don 21!l!,° Au gustus. De commissie voor de tentoonstelling bestaat uil de begren J. J. van Laakten, Iz. Gorter, II. R. Braak, G. van Calcar, J. van Cappellc, B. J. Bosch Gzn., A. II. Becker, P. Mees Lzn., P. Boersema, J. P. Hazen. Naar de N. R C. verneemt zullen de verschillende landbouwmaat- schappijen door hel hoofd-comité voor de internationale landbouw-tentoon- slelling, in 1884 te Amsterdam te houden, worden uitgenoodigd om in den loop van het volgend jaar en in hel voorjaar van 1884, in overleg met het uitvoerend comité, wedstrijden voor speciale werktuigen uit te schrijven en daaraan de voorwaarde te verbinden, dat die werktuigen op de interna tionale tentoonstelling ingezonden moeten worden. In zake den diefstal van Jannetje Struyk, de millioenen-julvrouwis een groot licht opgegaan. Het Rbl. deelt daaromtrent het volgende mede: Zalurdag jl. werd, op last der justitie, onder leiding van den inspecteur van politie J. F. Verschoor, op nieuw eene huiszoeking bewerkstelligd ten huize van van Zntphen, aan de Leuvehaven n\ 14. te Rotterdam, met het bijzonder gunstig gevolg, dal door de rechercheurs P. Randsen en 11. Kuipers verborgen gevonden is het door diefstal van den heer Bosch Zoon verkregen halssnoer met diamanten. Ook zijn op dien dag, in een verdacht kofïïj- huis, aan het Steiger aldaar, door genoemden inspecteur, in beslag geno den twee armbanden met diamanten, van welke een eene geldswaarde van p.m. ƒ40000 vertegenwoordigt, welke beide armbanden men in dat huis voor p. m. ƒ500 zoogenaamd verkocht had. In eerstgemelde woning wer den voorts nog drie gouden ringen met diamanten en eenige andere voor- Sverpen van waarde in beslag genomen. Dit onderzoek heeft geleid tot de voorloopige aanhouding van vier personen. Drie van hen zijn naar de cel lulaire gevangenis ovtrgebragt. Het schijnt nu, dat de papieren, die onlangs bij den kruijer van de Poll werden gevonden, al waren het dan ook slechts lastgevingen tot hel doen van boodschappen bij dezen en genen, wel dege- Ijjk in zóóver van waarde zijn geweest, dat zij het middel waren om het verlorene tcregt te brengen. Men hoopt nog meer te vinden; maar zooveel is nu reeds gebleken, dat, wanneer men 24 uren later ware gekomen, de vogels gevlogen waren geweest en de brillanten, voor de heeren Bosch Zoon van zooveel waarde, naar Londen verkwanseld, en daar gewis spoor loos verdwenen zouden zijn, Zaturdag nacht ontvingen de heeren Bosch van den regter-commissaris bij de regtbank te Rotterdam, mr. A. E. Crooc- kewit, een telegram, om Zondag zoo vroegtijdig mogelijk te Rotterdam te komen, en zij werden daar niet weinig verrast, toen hun de diamanten uit het bewuste pakket, dat indertijd zoo geheimzinnig verdwenen was, ter waarde van pi. m. ƒ70000, werden getoond. Zij herkenden de voorwerpen onmiddellijk. Zes personen zijn thans te dezer zake in arrest. Tc Rotterdam is eergisteren in schijnbaar behoeftigen toestand over leden eene 76-jat ige vrouw. Bij onderzoek vond men in hare woning ver schillende gouden en zilveren sieraden, benevens twee spaarbankboekjes, waarop ruim ƒ2000 ingeschreven stond. Gisteren morgen is uit de Schie nabij de Heulbrug onder deze gemeente opgevischt het lijk van eene 58-jarige vrouw, die vermoedelijk even te voren, door de duisternis misleidte water was geraakt en verdronken. Gisteren nacht is nabij Brouwershaven op den Ooster gestrand de Noordduitsche bark Carl August, met petroleum naar Rotterdam bestemd. De equipage is gered. Zondag is te Charlois eene dienstbode bij het spoelen van goed in het water gevallen en er levenloos uitgehaald. De verordening tot heffing eener Beurs-belasting te Amsterdam is bij kon. besluit goedgekeurd, doch voorloopig slechts voor een jaar. De politie te Amsterdam heeft de hand gelegd op twee benden boos doeners, eene van 9 en eene van 5 personen, meest opgeschoten knapen, die in de laatste twee maanden, voornamelijk in de wijken buiten de Mui- derpoort en op het voormalig Funen, zich schuldig hadden gemaakt aan diefstallen door middel van insluiping of braak. Allen zjjn naar de gevan genis overgebragt. Eergisteren viel te Amsterdam een paard met vigilante bij den afrit der brug in de Lijnbaangracht bij de Elandsgracbt. De jufvrouw, die in het rijtuig zat, sprong er bijtijds uit. De koetsier, die mede in hel water was geraakt, werd spoedig gered. Uit Terschelling meldt men. dat de Vollendammer schipper J. Kwak man door aanvaring over boord is gevallen. Op het zien van dit ongeluk sprong zijn zoon te water om zijn vader te redden, doch beiden vonden hoogst waarschijnlijk hunnen dood in dc golven, daar men tot nu toe niefs van hen heeft vernomen. Zondag 11. was door de zorgen van 11. M. de koningin een rijk bela den kerstboom op de groole zaal van het paleis het Loo opgerigt en een aantal kinderen uit het dorp uitgenoodigd. Uit Grave meldt men, dat de Maas, die in de laatste dagen goed ging vallen, weder 2% cm. is gewassen, zoodat de hoop, dat de sluizen eindelijk geopend zouden kunnen worden, wederom vervlogen is. De ontzaglijke massa binnenwater kan dus geen uitweg vinden. Alle veldarbeid is daardoor onmogelijk. De lage broekgronden, waar anders met dit zachte weder het vee nog voedsel zou vinden, staan blank. De zoogenaamde pee'lurf is bijua niet te verkrijgen omdat aldaar het water alles bedekt. Aan de overzijde van. dc Maas, in Gelderland, ziet het er bijna nog erger uit. AI het water, dat van de Mooksche en Nijmcegsche bergen naar het beneden-gedeelte van het rijk van Nijmegen stroomt en op de Maas moet afgevoerd worden, en dat door den langdurigen hoogen waterstand niet kan geschieden, over stroomt velden en wegen. Te Niftrik heerscht een ware watersnood. De wegen slaan een halven meter, soms een meter onder, het water dringt in de stallen, en het vee wordt op hoogten geplaatst, uit hout, mest en stroo opgewerkt. In sommige huizen vindt men niet één droog vertrek. De ge meenschap wordt met allerlei mogelijke en onmogelijke vaartuigen onder houden. Ook de straatweg van Wijchen naar Ravenstein staat onder. Uit Harderwijk meldt men, dat de aldaar gedetacheerde sergeant B. ernstig verwond geworden, en naar het militair hospitaal vervoerd is. Be halve eene diepe snede over hel aangezist, moeten den verwonde verschei den steken in den rug zijn toegebragt. De vermoedelijke daders (lieden van slechte faam) zijn gevat. Bij dit bloedig avontuur moet een dienstmeisje betrokken zijn. Hagemait, vroeger besteller aan hel kantoor van van Gend en Loos te Eindhoven, die zich kortelings aan dietsta! van eenige gouden voorwerpen

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1