Te Greenville, in den AmerikaanScheri staal Noord Carolina, heeft men bij het openen van een der uit Bell's Ferry ontvangen groote balen katoen een plat gedrukten, bijna vormeloozen neger gevonden. Uit een onderzoek moet gebleken zijn, dat de neger zich op deze zonderlinge manier van bet leven had beroofd Hjj had zich in eene katoenpers geworpen in eene vlaag van wanhoop, omdat hij een meisje, hetwelk hij lie! had, niet kon huwen, wegens concurrentie van twee vrouwen, die, ieder met een kind op den arm, den verhelden neger als haar wettigen man waren komen opeischen ftttltkH IJ H. Generaal Menabrea heeft gisteren den president der republiek zijne geloolsbrieven als Italie's gezant overhandigd De gezant sprak o. a. de volgende woorden: Mijne zending heeft hoofdzakelijk ten doel de goede be trekkingen te handhaven en te versterken Insschen de beide landen, wier gemeenschappelijke belangen hen tot eene loyale vriendschap roepen. Ik acht mij te gelukkiger hierheen gezonden te zijn, daar ik onder mijne dierbaarste herinneringen als liaiiaansch soldaat ook deze reken, dat ik naast het dappere Fransche leger gestreden heb in een roemrijken veldtogl, die in bel Italiaanse!) hart onuiiwischbare gevoelens heeft achtergelaten. De president der republiek antwoordde: Niets kan mjj aangenamer zjjn dan den generaal Menabrea, wiens regtmatigc aanspraak op roem en het vertrouwen zijns kouings ik reeds sinds lang mogt kennen, Ie ontvangen als gezant van zijne Italiaansche majesteit. De gelijkheid van stamde verbroedering op hel slagveld en de gemeenschappelijke nationale belangen dringen u. gelijk gij gezegd hebt, de tusschen de beide landen bestaande banden van vriendschap te handhaven en te versterken. Gij zult met ons, ik ben er zeker van, krachtig werkzaam zijn tot deze vaderlandlievende laak, en gjj kunt op onze medewerking en op al onze sympathie re kenen. De algemeene raad van het departement der Seine heeft eene motie aangenomen, de regering aansporende om krachtdadig voortgang te maken met het plan van een nieuwen spoorweg door den Simplon, ten einde te verhinderendat de Duiische industrie de Fransche in Italië verdringe. Ver scheidene afgevaardigden moeten overeengekomen zijn, eene motie ten gunste daarvan in de kamer voor te stellen. Volgens de Télégr. zal de regering eerstdaags een crediet van 000.000 Ir. aanvragen voor de zending van den ontdekkingsreiziger de Brazza naar Midden-Afrika. Naar men verzekert zal deze zoo spoedig mogelijk met een gezelschap van ongeveer tien personen uitzeilen. De heer de Brazza zou tevens in last krijgen aan koning Makoko, den souverein der Batéken, officieel aan te kondigendat de met hem in October 1880 gesloten over eenkomst door Frankrijk bekrachtigd is De expeditie heeft mede ten doel het werk der beschaving in die Afrikaansche oorden voort te zetten en handelsbetrekkingen aan te knoopen Door den onlangs te Parijs overleden uitgever Galignani, eigenaar van het aldaar verschijnende Engelsche blad Galignani's Messenger, is aan de "Assistance publique", in effecten en grondeigendommen eene som vermaakt, die eene rente van 200,000 fr. vertegenwoordigt. Van deze gelden moet eene instelling gesticht worden, waar behoeftige schrjjvers, letterzetters en boek handelaars, boven de 60 jaren, deels kosteloos, deels legen eene kleine te gemoetkoming, verzorgd moeten worden. Het geslicht moet ruimte hebben voor ongeveer 100 personen. Voorts vermaakte hij aan het weeshuis en het gasthuis te Corbeil, beide door hem gesticht, ieder 120,000 fr. De arrestatie van prins Krapotkiue, den bekenden nihilist, is een ge volg van de ontdekking van belangrijke papieren, waaruit zjjne deelneming aan de anarchistische woelingen in Frankrijk blijkt. Hel aantal dooden ten gevolge van de ontploffing op den Mont-Valérien is thans reeds tot 11 geklommen; 4 der gewonden verkeeren in hopeloozen toestand. Men herinnert zich, dat de ex keizerin Eugénie haar proces tegen de stad Marseille had gewonnen. Thans heeft zij aan Rouher geschreven, dat zjj, nu haar regt erkend is, de terreinen, waarover het geschil liep, met de gebouwen, die Napoleon 111 daarop liet oprigteu, aan de stad afslaat. Dat is een cadeau van ongeveer 3 millioen Irs. Uit Marseille wordt berigt, dat te la Crau eene vechtpartij plaats had tusschen Italiaansche en Fransche werklieden; het was donker. Een Italiaan werd gedood, twee Italianen en twee Franschen werden zwaar gewond, /even Italianen zijn gearresteerd. Te Lyon is eene groote kaarsenfabriek afgebrand. De schade bedraagt mill.oen frs.100 man zijn zonder werk. HUITSCULAA». De Duiische bondsraad heeft het voorstel tot afschaffing van het ver- pligt burgerlijk huwelijk verworpen met eenparige stemmen, natuurlijk met uitzonderiug van Mecklenburg, waarvan het was uitgegaan. Bij den Evangelischen opper-kerkeraad zijn een tal van voorstellen in overweging nopens de viering van den 400en gedenkdag van Luther's ge boorte. Er zal eene collecte worden gehouden, welker opbrengst zal strek ken lot het grondvesten van eene Lnlher-stichting, die bestaan zal in een kerkgebouw. l!e internationale tentoonstelling van schoone kunsten, die den volgen den zomer te Munchen gehouden zal worden, is opengesteld voor alle wer ken van kunst en nijverheid, die zich door inderdaad artistieke onlwerping en uitvoering onderscheiden, met uitzondering van copien, pholographiën en andere reproductie» langs mechanische» weg. Ook zijn voorwerpen uitge sloten, die teeds op vroegere tentoonstellingen te Munchen voorkwamen. Eene internationale jury zal gouden medailles 1« en 2e kl. toekennen. Er zal gelegenheid zijn tot verkoop van het ingezondene, terwijl ook vele voorwerpen voor eene loterij aangekocht zullen worden. Op de tentoonstel ling van 1879 werd voor 640,000 fr. verkocht. Donderdag avond, den 14*11 December, begaf zich de 18-jarige dochter van een messenmaker te Rottenburg, een oppassend meisje, alleen en met eene lantaarn gewapend, óp vveg naar den molen, op één kwartier afslands van de stad gelegen, om hare moeder, die daar werkzaam was, eten te brengen. De moeder kwam des nachts te 12 uren te huis; hel meisje was toen nog niet aan den molen geweest en ook niet te huis gekomen, en is sedert spoorloos verdwenen. Alle nasporingen der ouders en der politie zijn tol hiertoe zonder gevolg gebleven. De weg naar den molen leidt over de zoogenaamde Hagenwörlh, opwaarts langs den regter Neckar- oever. Daar werden heden de lantaarn en de doek van het meisje gevonden men zegt dal beide daar den vorigen dag niet hadden gelegen. Algemeen wordt aan eene misdaad gedacht. - Volgens den Weener correspondent van Daily Newsheeft keizer Frans Jozef een brief aan den Paus gezonden, waarin hij zijn aanstaand bezoek aan Rome aankondigt. Z M zou eene poging willen doen, om eene ver zoening tusschen het Vaticaan en het Quirinaal te bewerken. RUSLAND. De Golos meldt, dat de senaat, op verzoek van ecnige Israëlitische apothekers, be-lolen heeft in te trekken de beschikking, in Maart II. door generaal Ignatied, destijds minister van binnenlandsche zaken genomen, waarbij aan Israëlitische professoren verboden werd apotheken op te rigten in die deelen des rijks waar de Israëlilen niet toegelaten zijn. De officieuse Bussisehe pers is vrij kalm tegenover den bepaald vijan dige» toon, dien de Duiische bladen in den jongslet) tijd hebben aangeslagen. Het Journ. de St. Pétersbourg wijst er op dat het ten allen tjjde lot de minst te verwaarloozen piigten eener regering behoord heeft om Ie waken voor de verdedigbaarheid der grenzen des lands en dat men daarbij het oog moest houden op den vooruitgang der wetenschap en der middelen van vervoer. De Mosknuer Ztg. zegt dat de belangen van Duitschland en Rusland elkan der op vele punten naderen, doch zich nergens kruisen. De Koln. Ztg. neemt met eenige genoegdoening kennis van de artikelen der beide bladen. Volgens de Temps zou de ware reden van de verontrustende artikelen van laatstgenoemd blad nergens anders te zoeken zijn dan in Italië. Bismarck zou namelijk ontdekt hebben dat de regering van koning Humbert zoowel met Rusland als met Frankrijk op zeer vertrouwden voet trachtte te komen en dat wenscht hjj te beletten, liet is zeker, dat de Köln. Ztg. dezer dagen zich ook op alles behalve aangename wijze over Italië zelf uitliet. PER TELEGRAAF. PARIJS, 21 December. In den heden avond gehouden ministerraad is het plan omtrent de expeditie naar Tongkin voor goed in beginsel aan genomen. ALEXANDR1E. 21 December. Generaal Wood is alhier aangekomen. LONDEN. 22 December. De Daily News meldt uit Pietermaritzburg van gisteren: "Krnger heeft een brief openbaar gemaakt, waarin hij zijn ver trouwen in Gladstone te kennen geeft en de hoop uit dat de conventie ge wijzigd zal worden." AGRAM, 21 December. De Agramer Zeit. meldt uit Serajewo, dat weldra eene bjjna algemeene amnestie verleend zal worden aan de personen die wegens deelneming aan den opstand in Bosnië en de Herzegowina ge kerkerd zijn. RECLAMES f 1000 zal betaald worden voor elk geval dat hel Hop-Bitter niet geneest of verhelpt. Twijfelt niet. Niemand kan ziek zijn zoo de maag, het bloed, de lever en de uiereii in orde zjjn. Hop-Bitter zorgt daarvoor. Hop-Bitter is het voedzaamst, eetlustgevcnd, versterkends! en geneeskrachligst middel dat het geeft. I W O E Z <J X D E ar. Mijnheer de Redacteur VergHn mij voor het volgende een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. De openbare les der muziekschool alhier heeft menigeen dinsdag veel ge noegen verschaft, vooral de openbare les des avonds Te midden van al dal genoegen werden velen met mij geergerd door eenige ondeugende jongens, leerlingen van het Gymnasium, de Iloogere bur gerschool, en, misschien ook wel van andere scholen, waaronder er waren, die het niet beneden zich achtten om met erwten en stukjes sigaar van de gallerij af naar beneden te werpen. Dit was hun nog niet genoeg, zij gingen zelfs zoo ver om op de gallerij eene barikade van stoelen en bankjes op te werpen, zoodal het niet moge lijk was voor de toehoorders, die aan deze zijde van de gallerij zich bevon den en zich wilden verwijderener door te komen. En als niet twee heeren de goedheid hadden gehad, toen eene dame wilde vertrekken, een pad voor haar te maken door het wegruimen der stoelen, zij had tot het einde moeten wachten en velen met haar tot dat de bedien den die stoelen hadden weggeruimd. Goede, sterke stoelen werden door hen vernield, en de stukken er van, den volgenden dag, als overwinningsteekens aan hunne medeleerlingen ver toond. Zouden Commissarissen daaraan geen einde kunnen maken, door eenvou dig te bepalen dat kinderen beueden de vijftien jaar niet zonder geleide werden toegelaten, dan alleen zij die des avonds op de openbare les moeten medewerken Of zoo dit niet kon, dan gedurende de openbare les, des avonds, een paar flinke politie agenten op de gallery te doen plaats nemen om de orde Je handhaven. In elk geval ware het wenschelijk dat commissarissen er iets aan deden in het vervolg. U dankende voor de plaatsing dezer regelen noem ik mij hoogachtend Een lid van de Maatschappij voor Toonkunst.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3