lei ets cm: COURANT. 1882. Ni". 301. VRIJDAG 22 DECEMltER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels f 1.—, iedre regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat door I'IETER KOOREMAN alhier een verzoekschrift is ingeko men om vergunning voor de uiioefening van den kleinhandel in sterken drank in hel perceel Groenesteeg n'. 53. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTERBurgemeester. Leiden, 21 December 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien hel adres van Willem Frederik Van der Reyden. wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot plaatsing van een bakoven in het perceel aan den Nieuwen Rijn N". 53, Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n". 95); Geven by deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 4dt0 Januari aanst., 's voormiddags te elf uren, op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 21 December 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 December. Door curatoren der rijks-universiteit te Leiden wordt kennisgegeven, dat door onbekende personen gesticht en onder hun beheer gesteld is een fonds, uit welks renten eene studiebeurs van zeshonderd gulden 's jaars zal kunnen worden uitgekeerd aan eene vrouwelijke studente, die tot een Protesiantsch of tot een Israëlitisch kerkgenootschap behoort, ter tege moetkoming in de kosten om aan gemelde universiteit te studeren ter ver krijging van eeu of meer doctorale graden in de geneeskunde, en dat de eerste uitkeering uit dat fonds zal geschieden over het uuivcrsiteilsjaar, aanvangende den S4'" Dingsdag in September 1885. Blijkens achterstaande advertentie van de Ned. Rijnspoorweg-maat schappij zullen de retourkaartcn, algegeven op 23, 24 of 25 dezer, geldig zijn, voor den terugkeer, tot en met Woensdag 27 Dec. en die, welke ziju afgegeven op 30 of 31 Dec.tot en met 2 Jan. d. a. v. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- biagt, dat het Muiderslot, behalve de eerste twee dagen van iedere week, ook op den aanslaan len tweeden Kerstdag voor het publiek geopend zal zijn. De minister van waterstaat enz. heeft bekendgemaakt, dat eene nieuwe dienst van Franscbe pakketbooten is in werking gekomen lusschen Frank rijk, Australië en Nieuw-Caledonië. Het vertrek uit Marseille vindt plaats op Donderdag 18 Januarjj aanslaande en vervolgens des Donderdags om de vier weken. Met de bedoelde pakkelbooten kunnen brieven en verdere stukken verzonden worden naar de Seychellen, Reunion, Mauritius, Ma dagascar, Mayotte, Nossi-Bé, Australië, Nieuw-ZcelandTasmauia en Nieuw- Caledonië. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de hl). Kortewegmed. doctorandus, en van der Veer, cand.-arts, en is het ge tuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer Kessler, med. doctorandus. Bij het te Meppel gehouden examen voor apothekers-bediende zjjn 3 candidaten geëxamineerd, welke allen zjjn toegelaten, nl. mej. H. Prakken, fej. J. A. Habbema en mej. J. A. van der Jagt, allen van Leeuwarden. Te Utrecht werden geëxamineerd voor apothekersbediende 3 personen; toegelaten de heeren NV. J. H. Timmermans, van Roermond, en G. Jansen, ''an Vlissingen; c'én afgewezen. Het stoomschip Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, vertrok op 19 Dec. van Som hampion, en het stoomschip Gelderlandvan Batavia naar botterdamvertrok op 20 Dec. van Marseille. Volgens berigt uil 's Ilage aan de N. R. C., schijnen er bezwaren ge vezen te zjjn bttreffende den verkoop van hel paleis aan dm Kneuterdijk son Z. K. H. den prins van Oranje, niettegenstaande de gemeenteraad het bod vau den prins heelt aangenomen. Zeer waarschijnlijk zal van den ver hoop niets komen. Dezer dagen had men in eene woning aan den Loosdoinschen weg de onvoorzigiigheidonder een pak oude papieren een zakje met buskruid iu eene brandende kagchel te werpen. Een ketel water, welke op de kagchel stond, werd met een vrcesselijken knal door hel verlrek geslingerd. De enkele huisgenooten, welke bij het ongeval tegenwoordig waren, bekwamen gelukkig slechts luttele verwonding. De gemeenteraad van Amsterdam besloot gisteren tot uitgifte van een tweede gedeelte der geldleening van 1879, en wel tot een bedrag van i 2,590,000 nominaal. In de zaak van het Egmonder oproer werd gisteren door het geregts- hof te Amsterdam eeu uitvoerig arrest gewezen. Op de bewezen verklaarde feilen oordeelde het hof toepasselijk de artikelen betrellende vernieling van eelwaren gemeenerhand en in zamenrolting en feitelijk en gewelddadig ver zet door meer dan 20 gewapende personen gepleegd legen bedienende be ambten. handelende lot uitvoering der hevelen van de openbare magt. Twee der dertig beschuldigden werden geheel vrijgesproken, en wel F. Koper en J. Gras. De drie belhamers, beschuldigd van den aanval op de rijksveld wachters, kregen celstraf, en wel de eerste beschuldigde van 1 jaar en 6 maanden, de tweede en derde beschuldigde van 1 jaar en 3 maanden. De 25 overige beschuldigden werden tot gemeenschappelijke gevangenisstraffen van 8, 7 en 6 maanden veroordeeld, terwijl bovendien aan allen gcldboelen met subsidiaire gevangenisslraflen werden opgelegd. Voor eenige dagen liep te Amsterdam het gerucht, dat eene vrouw, ten gevolge van de zware mishandeling, die zij van haar man te verduren had. overleden zou zjjn. Bij onderzoek bleek dat de vrouw werkelijk door haren man ernstig was mishandeld, daarna te bed was gegaan en deu daarop volgenden dag overleden. Het lijk is ter beschikking van de justitie gesteld. De man, die de mishandeling ontkent, werd aangehouden. Bij het terughalen aan een der banken van leening te Amsterdam van beleend goed, wilde eene vtouw een bon van 60 sigaren als bankbillet in betaling geven. De politie werd gewaarschuwd en heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Een adspirant-commies bij de Hollandsche spoorwegmaatschappij was Zondag 10 Dec. jl. aan het centraal station te Amsterdam belast met het in ontvangst nemen van bestelgelden. 'sA»onds omstreeks half lien uur had hij ruim /370 ontvangen. Op zeven gulden na eigende hij zich dit geld toe. Toen hij den volgenden dag niets van zich liet hooren, kreeg men kwaad vermoeden. De geldtrommel werd geopend en de diefstal ontdekt. De po litie werd natuurlijk oumiddelijjk hiervan in kennis gesteld. De dader maakle intusschen een uitstapje naar Delft en Rotterdam, keerde naar Am sterdam terug en werd dadelijk gearresteerd. Ongeveer /280 werd nog in zjjn bezit gevonden. Door een ingezetene van Wieriugen is een koningsarend geschoten. Het prachtige dier heeft acht voet vlugt. Een driejarig kind te Amersfoort, dat den vorigen dag in een onbe waakt oogenblik kokende kofüj uit den ketel nam en gebruikte, is ten ge volge daarvan gisteren gestorven. lil het land van Maas en NVaal ziet het er in de polders treurig met het water uit. Niet alleen staan op vele plaatsen binnenwegen en voetpaden onder, maar ook het uitgezaaide graan van menigen akker kan als verloren wor den beschouwd. NVel zjjn de rivieren merkeljjk gedaald, maar de kwel neemt nog toe, en de wjjze van walerlossing laat hier veel, zoo niet alles Ie wenschen over. Om van hel overtollige water verlost te worden, hangt men over het algemeen van den sland der Maas af, en moet deze zoo lang gedaald zjjn, dat de schutsluizen, door hoogeren druk van binnen, van zelf openstaan en hel water zieh daardoor kan ontlasten. Van de St. Nicolaas- of Bovenkerk te Kampen, een meesterstuk van bouwkunst, zal het ruime en zeer fraaije koor eene belangrijke restauratie ondergaan, waarvoor de kosten op 44000 begroot worden; door het rjjk zal daarvan de helft, de kerkeljjke gemeente ƒ11000 en door de gemeente Kampen ook ƒ11000 worden bijgedragen. Eergisteren is de boerderij van den landbouwer Bogers, in het Ilalster- sche Laag, nabij Bergen op Zoom, afgebrand. Twre jaren geleden is de woning van dinzelfden landbouwer ook door brand vernield. Te Velden, in Limburg, dronk eergisteren eene 40-jarige vrouw bij ongeluk uit eene fleschdie vitriool bevatte. Zij stierf een paar uren later onder de smartelijkste pijnen. Door de regering is aangeboden een wetf-oittwerp tot hel onteigenen voor

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1