BUITKiNLANDSCHE l> E K J_GT E X. noodzakelijkheid van de stichting eener normaalschool voor onderwijzers of van ondersteuning der bestaande kweekscholen, c'oor toevoeging van theo retische en praclische inrigling. De penningmeester behandelde daarna de geldmiddelden. en al moest hjj weder over het afgeloopen jaar een tekort van ruim ƒ400 constateren, verblijdend was het, dat hij eene begrooting voor het volgend jaar kon indienen, die, als zij lukte, het volgend jaar een batig saldo van 120 zou opleveren. Op de ten vorigen jare uitgeschreven prijsvraag waren slechts 2 antwoorden ingekomen, die volgens het oordeel der commissie onvoldoende waren om voor bekrooning in aanmerking te komen. Toch wilde men aan den schrijver van het antwoord onder het motto «Goed heil"! eene eervolle vermelding en 50 toekennen, als aanmoe diging voor hel naar vorm en inhoud zoo keurige werk. De volgende ver gadering wordt weer te Utrecht gehouden. Eergisteren is door de politie te Utrecht eene 18-jarige dienstbode in hechtenis genomen als verdacht van kindermoord. Naar men verneemt, moet zij hare misdaad reeds hebben bekend. Tc Tiel overleed eergisteren de laatste der aldaar wonende oud-strijders van Waterloo, de 89-jarige Derk Rijnders. De gemeenteveldwachter te Soerenop wien onlangs een pistoolschot gelost werd zal binnen kort het St. Elizabeths-gaslhuis te Arnhem kunnen verlaten, waar hij voor rekening zjjner gemeente ter verpleging werd op genomen. Zaturdag morgen werd op den publieken weg aan het Noordsche hoofd- diep nabij lloogeveen het lijk gevonden van eene 75-jarige vrouw. Zij liep als gewoonlijk den vorigen dag te venten met naalden, spelden en derge lijke kleinigheden en is, aan den drank verslaafd als zij was, tegen den avond erg beschonken in het water geraakt, waartiit zij echter werd gered. Zij schijnt toen eerst haren weg vervolgd te hebben, maar is daarna waar schijnlijk in haar doornatte plunje aan den weg gaan zitten en verkleumd. De ongelukkige had nog een fleschje met sterken drank in haren mars. -- Een timmermansknecht, uit Coesfeldin Pruissenafkomstig, was werkzaam aan de fabriek van de firma J. F. Scholten en Zn. te Enschede. Terwijl hij Zaturdag II. op een ladder stond, had hij het ongeluk van eene vrij aanzienlijke hoogte naar beneden te storten, met het gevolg, dat bij onmiddellijk op de plaats dood bleef. Zijn hoofd was grootendeels ver brijzeld. -- Eergisteren avond is in het Meer, nabij lleerenveen, de boerderij, bet huis met schuur, van U. H. van der Schoot afgebrand. De schade is zeer groot, aangezien de geheele boedel laag was verzekerd en alles gevuld was: hooi, zaad, tuinzaden, inboedel is weg. De koeijen zijn nog gered. De brand moet ontstaan zijn in het achterhuis, door de lantaarn, waarmede men waarschijnlijk wat te digt bij het hooi kwam In een oogenblik stond alles in brand. Zaturdag werd door een 80-tal studenten in de regtsgeleerdheid Ie Groningen (de overiee studenten in dat vak waren reeds met vacantie ver trokken) aan den minister van binnenlandsche zaken een adres gezonden, strekkende om 's ministers steun te verkrjjgen lot eene wijziging van liét kon. besluit van 27 April 1877, "in dien zin, dat bij het doctoraal-examen in de regis- en staatswetenschappen het schriftelijk gedeelte vervalle, en bjj de promotie in elk dier beide vakken het schrijven van een proefschrift facultatief worde gesteld." Tevens werd adhaesie verzocht aan de juridische studenten bjj de andere universiteiten. Naar de Limb. Cour. verneemt, is de herbergier S. te Ulestraten, die beschuldigd werd in den nacht van 1 op 2 October II. een bezoeker zijner herberg bij een twist doodgeschoten en diens zoon verwond te hebben weder op vrije voeten gesteld en van alle regtsvervolging ontslagen. 's GltAVENIIAGE19 December. Tot controleur van het buitengewoon zegel te 's Gravenhage en van het algemeen zegelkantoor is benoemd de heer J. E. Simon, thans contro leur bij den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Alkmaar. De benoeming van den heer A. W. Linssen, tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Wamel c. a.is ingetrokken en is hij bevestigd in zijne tegenwoordige betrekking als ontvanger derzelfde middelen te Gemert c. a. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is het hoofdstuk Finan ciën aangenomen met 66 tegen 7 stemmen na bespreking van de staatsloterij, die tot geen resultaat leidde en nadat de motie-Donner was uitgesteld, om uit te spreken, dat de toepassing van art. 168 der grondwet tol onbillijk heden leidde. De afdamming van het Slaak zal in 1883 aanvangen. De be handeling van het hoofdstuk Oorlog is aangevangen. Morgen voortzetting. Men verneemt, dat de gouverneur van Atjeh, de heer Pruys van der Hoeveneervol is ontslagen en gepensioneerd en vervangen door den resi dent van Palembang. den heer Tobias. H. K. H. prinses Hendrik is lieden morgen aan een groot gevaar ont snapt. Toen de prinses toch. vergezeld van eene hofdame, hare gewone ochtendwandeling deed, en hel Smidswaler juist gepasseerd was naar den kant van het Bosch, ontsnapte een paard, dat naar eene hoefsmederij in ge noemde straal werd gebragt, aan de handen van zijn geleider en holde naar de plaats, waar II. K. 11. zich bevond. Door een gelukkig toeval keerde de hofdame zich even om. bemerkte het rennend beest en had nog juist den tijd de prinses terzijde te trekken, zoodat het paard hen voorbij vloog en geen van beiden eenig letsel bekwamen, liet paard werd aan den Bosch kant gegrepen. BEL «IE. Zondag namiddag legde de Engelsche stoomboot Cartago Kuova voor Antwerpen aan, geladen met erts, espartogras en schors. Toen zij voor anker lag. werd ontdekt, dat er brand was ontslaan in het brandende deel der lading, dat is in de schors en hel gedroogd gras. Onmiddellijk werd daarop de stoomboot op het drooge gebragt onder de Vlaamscbe kaai, vlak tegenover de stad. De pompiers gingen naar het Vlaamsche Hoofd, met de groote stoomspuit en verdere materielen, met de overzetboot en weldra werd het vuur in de stoomboot langs alle zijden aangetast. Maandag ochtend ech ter was de brand nog niet overmeesterd; maar zoodra hel vuur gebluscht is, zal het overige der lading worden gelost op de plaats waar nu het vaartuig ligt. Ten 2 ure in den namiddag duurde de brand neg altcos voort. E 2K E 1. A X li. LONDEN, 18 December. De keizerin van Oostenrijk wordt weder in Januarij in Engeland ver wacht, om evenals vorige jaren zich in Ierland aan het jagtvi rmaak te wij den. Op Combermere-abby worden de toebereidselen voor hare ontvangt reeds gemaakt. Verscheiden kostbare jagtpaarden zijn reeds aangekomen. Brady en O'Hanlondie gearresteerd zijn als medepiigtig aan den moord van Cavendish en Burke, zijn op nieuw in verhoor genomen, maar demeu- schendie in het Phoenix-park waren, toen de moord gepleegd werd, her kennen hen niet. Een getuige meende, dat Brady geleek op een man, die in den wagen zat, maar hij wil er geril eed op doen Weslgate, die zich zelf als de moordenaar aangaf, is te Dublin aangekomen en zal met Brady en O'Hanlon worden geconfronteerd. Hel getal gefailleerde huizen in blik bedraagt negen, waarvan zes met een passief van ongeveer een millioen Er heerscht ongerustheid in den blikhandel. Men verwacht nog verdere faillissementen. De Daily News verneemt uit Konstantinopel, dat de Porte eene spe ciale lelegramcensuur heeft ingevoerd. Correspondenten zullen bovendien waarschuwingen ontvangen bij verzending van valseh nieuws. Na twee zulke waarschuwingen kunnen zij verbannen worden. Lord Duflerin heeft een voorstel tot reorganisatie der inlandsche regt- S banken aan de Egyptische regering aangeboden. Hij stelt de benoeming van Europesche regters voor, alsmede het gebruik van een wetboek, dat zooveel mogelijk overeenkomt met dal van de internationale regtbanken. De Marilzbitrger correspondent van de Daily N'rws seinde dat Dnla- manzi en de overige Zulu hoofden in John Dunn's district verklaard heb ben zich aan dien potentaat niet Ie zullen onderwerpenmaar Cetawayo Ie verkiezen lol hun vorst. De correspondent noemt den toestand in de Transvaal zoowel als in het Zulu-land hoogst ernstig. In welk opzigtwat de Transvaal betreft, verklaart hij niet. Het station van den Manhattan-Reacbspoorweg te Bayridge, bij'N<w- York, is in de asch gelegd. Zestig wagens en tien locomotieven verbrand den. De schade bedraagt 300.000 dollars. PKAKtilt IJ Eli. De dagbladen zijn zeer ingenomen met de benoeming van lord Derby tot minister van koloniën in het Britsche kabinet. Tusschen Frankrijk eu Engeland, zeggen zij, kan geen ernstig verschil ontstaan dan alleen over de koloniale quaeslie en nu heeft, gelijk men weet, lord Derby dezer dagen te Manchester verklaarddat de uitbreiding van Frankrijks koloniën geens zins nadeelig voor Engeland zou zijn. Evenzeer betoogde hjj, dal Groot- Britlannië niet daadwerkelijk tegen de handelingen van Frankrijk ten op- zigte van Madagascar behoorde op te komen. Het karakter, het verleden, en de wel bekende opiniën van lord Derby zijn vaste waarborgen dat hij deze denkbeelden niet zal prjjs geven. Bij de ontploffing te Montceau-les Mines werd niemand gedood of ge wond; 11 ruilen werden gebroken. Op een afstand van 24 meters werd een lont gevonden. Men denkt, dat de dader het gemunt had. niet op Martin, die belast is met het opteekenen van de hoeveelheden steenkolen, die elk werkman uit de mijn haalt, maar op den brigadier Jeannet, die digt bij hem woonde en die als getuige a charge te Riom was opgeroepen. Het I.yonsche proces wegens deelneming aan de Internationale is van 26 December weder tot den 6,i"] Januarij verdaagd. Dit proces zal, naar men zegt, zeer uitgebreid zijn, daar de regtbank brieven en schrifturen van allerlei soort in handen heeft, die licht op de inrigling van de Internatio nale werpen, omdat de socialisten beproefd hadden Lyon tot hel centrum der vereeniging te maken. ODITgCilLAKD. Pe keizer heeft den nacht rustig doorgebragt en gevoelt zich aanmer- merkelijk beter. De commissie voor de oprigting van het rijksdaggebouw, bestaande uil leden van den bondsraad, van den rijksdag en uit architecten, heeft het plan van den heer Wallot nu definiliel goedgekeurd, zoodat aan de uitvoe ring thans niets meer in den weg staat. Te Varzin moeten bedenkelijke lijdingen uit St. Petersburg ontvangen zijn. De Paii-slavisleu zijn woeliger dan ooit; zij drijven weder met alle kracht tot eene herstelling van IgnaliefI in zijne ministeriële waardigheid. Ook Montenegro moet zich op nieuw lot den oorlog toerusten, een optreden, waaraan de Pan-slavisten mede niet vreemd zouden zijn. TIIRKIJ E. De nfficieuse Turksche bladen beweren, dat eene conferentie over de Egyptische quaeslie zal blijken noodig te zijn en dat het Engelands belang is, zich met de Porte over al wat thans in Egypte gedaan zal worden te verstaan, opdat Engeland zich later niet voor een internationaal "veto" van de conferentie geplaatst zie. Zij meenendat de Russische regering van hetzelfde gevoelen is en zij wjjzen op de verbittering van Frankrijk over de vernieti ging der gemeenschappelijke controle van Engeland en Frankrjjk over Egypte. De correspondent van de Times leidt daaruit af, dat de Porte bezig is zorg vuldig het terrein te onderzoekeneer zjj er openljjk aanspraak op maakt om in de reorganisatie van Egypte eene stem te hebben.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2