LEIPSCUE COD 188,2. 1*°. 208. DUNGSDAG 10 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERTGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p, p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.—, iedre regel meer 25 cents. LEIDEN, 18 December. De heer dr. J. Knappert, predikant bij de Ned. lierv. gemeente alhier, benoemd tot kerkelijk hoo.leeraar bij de universiteit te Amsterdam, hield gisteren avond in de Pieterskerk voor een overgroot getal belangstellenden zijne afscheidsrede, naar aanleiding van 1 Cor. XIII, vs. 13. Aan het slot van zjjne rede wijdde hjj een woord aan allen, van wie hij, gedurende de jaren van zijn leeraarsambt hier te stede, zoovele bewijzen van vriendschap had mogen ontvangen, waarbij vooral in aanmerking kwamen zijne ambt- genooten en daaronder ook de oud-leeraar, wiens stoffelijk overschot nog aan den schoot der aarde moest worden toevertrouwd. Altijd zou hj| met liefde de Leidsche gemeente blijven gedenken. Bij het einde der godsdienstoefening werd den vertrekkende» leeraar de zegenbede toegezongen, vervat in de woorden van Psalm 121. vs. 4. Naar wij vernemen zal dr. Knappert nog, als altijd, de leiding op zich nemen van de aanslaande Kerstfeestviering aan de Zondagschool der Leid sche afdeeling van den Nederl. protestantenbond, welke afdeeling hem met leedwezen van hier ziel gaan. lieden middag ruim 12 uur werd hel stoffelijk overschot van den heer J. F. Kuyper, emeritus-predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, op de be graafplaats aan de Groenesteeg bijgezet, in tegenwoordigheid van de familie leden, hh. predikanten, verdere leden van den kerkcraad van genoemde ge meente en een tal van belangstellenden. Voordat de lijkkist in de groeve was nedcrgelatcnwerd door eene dame een krans daarop nederatlegd; d* lvonp- mans van Boekeren nam vervolgens het woord en schetste den overledene, hoewel het de begeerte van hem was, dat geen enkel woord van lof bij zijn graf zou worden gesproken, als een man, die in stillen eenvoud had geleefd en zich als mensch en leeraar de algemeene achting waardig had beloond, Iljj eindigde tmt een woord van troost aan de nagelaten betrekkingen. De zoon van den overledene, de heer dr. A. Kuyper, van Amsterdam, dankte, ten zeerste aangedaan, voor de belangstelling bij het overlij Icrf van zijn waardigen vader aan den dag gelegd; was, ook door het overlijden van zijne moeder, de familie nu als het ware voor deze stad uilgestorven, diep ge roerd dankte bij allen, van wie zijne ouders en ook de kinderen, ge durende 32 jaren, zooveel vriendschap hadden ondervonden. Spreker eindigde met het verzoek, met hem te zingen: «Gelijk hel gras is ons kortstondig leven" .enz. eu sprak, nadat hieraan voldaan was, ten slotte een kort ge bed uit. In ernstige stemming verliet men den doodenakker. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen J 30, 18.50, /3.90 en/1.90. de laagste 36,/18.50, 3.70 en 1.85. Zaturdag avond ten ongeveer 8 ure is ten huize van den heer Stcger- hock, directeur der manége, aan de Kaiserstraat, brand ontstaan, ten ge volge van het bij de kagchel te droogen hangen van een doekje, en wel in een slaapkamer. Het brandende doekje was in aanraking gekomen met het bedgordjjn, waardoor de kamer al spoedig geheel in brand stond. Door mid del van de slang der waterleiding heeft men de brand spoedig gebluscht. Door de rijkspolitie is 11. Vrijdag, in den vroegen ochtend, onder de gemeente Zoeterwoude, aangehouden de persoon van G. v. d. G.. die zich vermoedelijk aan diefstal van kippen enz. heeft schuldig gemaakt, in wiens bezit dan ook drie kippen werden bevonden. Na opgemaakt proces-verbaal is hij naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt. Daar de diefstal in een der buitengemeenten moet gepleegd zijn, zoo worden personen, wie in den nacht van 14 op 15 dezer kippen ontstolen zijn, verzocht daarvan aan gifte te doen aan het commissariaat van politie te Leiden, of bij den heer burgemeester hunner gemeente. Door onzen landgenoot, den heer A. Zalm. te Botterdam, is eene uitvinding gedaan, die belooft van het grootste gewigt te zullen zijn en ongetwijfeld op het gebied der stoommachines belangrijke wijzigingen in de toekomst zal teweegbrengen. Zij beslaat toch in niets anders dan in den zoo lang gezochten en tot heden niet gevonden waren regulateur, die vooruil onder alle mogelijke omstandigheden de beweging van een stoom werktuig regelen kan. Vooral is die uitvinding van onschatbare waarde voor scheepswerktuigen, daar deze lol op het oogenblik geheel verstoken waren van een middel, dat hierin eenigzins kon voorzien, aan welk gemis het dan ook ongetwijfeld voornamelijk te wijten dat er zoovele stoombooten verongelukken (volgens «Bureau Veritas" alleen in Octo ber jl. 15). Daarenboven is aan de nieuwe uitvinding liet buitengewone voordcel verbonden, dat zjj slechts den noodigen stoom gebruikt en niet, zooals tot heden het geval is, grootendeels verbruikt. Door den uitvinder is reeds in alle landen van Europa, alsook iu Amerika, waar industriële eigen dom wordt beschermd, brevet genomni. Bij den boekhandelaar J. W. van Leeuwen, alhier, ziel het licht een «Catalogus van boeken over bouw-, schilder- en beeldbouwkunst, geschie denis, taal- en letterkunde, wetenschappen, pracht- en plaatwerken" enz. Onder de hier voorkomende boeken, waarbij de prijzen, voor welke zij zijn te bekomen, gevoegd zijn, vindt men menig kostbaar en belangrijk werk, zoodat de catalogus alleszins waard is, dat daarvan inzage worde genomen. Bij de examens te Meppel als apothekers-bediende hebben 2 candidate» zich teruggetrokken en werd 1 afgewezen. Het stoomschip /'rins Alexander vertrok 16 December van Suez naar Batavia. In den botanischen tuin te Brest (Frankrijk) is in dit jaar een Latania (vermoedelijk een Livistona chinensis of australis, maar dit werd niet gemeld) neergelegd, omdat de boom te groot werd en de bladereu jaarlijks hun weg naar builen zochten, door de ruiten der kas. Om zich een denkbeeld van dezen colossus te maken, moet men weten, dat vijfentwintig man (zeelieden, dus die handen aan het lijf hebben) noodig waren, om hem, nadat al zijne bladeren verwijderd waren, uit de kas te brengen. Ook werd deze voor de grootste van Europa gehouden Sieb Door het Bataviaasch Genootschap van kunsten en wetenschappen is uitgegeven en dezer dagen verschenen: Een Cbiueesch-lloll woordenboek >au bet Emoi-dialectzamengesteld door de tolken voor de Chinesche taal 1. ,1. C. Francken en C. F. M. de Grijs. l/bl Een matroos van eene Noordsche bark had Zaturdag te Vlaardingen, bij het uitbrengen van een tros, het ongeluk te water te geraken en te ver drinken alle pogingen om het leven op te wekken bleken vruchteloos. De man, die verdacht wordt vóór ongeveer twee jaren een nacht wacht te Amsterdam in de Prinsegracht geworpen te hebben, ten gevolge waarvan deze verdronk, is, na eerst op vrije voeten te zijn gesteld, thans weder in hechtenis genomen. Een zijner collega's sjouwerman aan de En- gelsche gasfabriek, moet voor hem zeer bezwarende mededeelingen hebben gedaan. Te Amsterdam is Zaturdag morgen een knaapje door eene vigilante overreden en nog al ernstig verwond. Ook geraakte aldaar een meisje, tijdens de afwezigheid harer moeder met lucifers spelende, in brand. Deerlijk werd de kleine gewond, zoo zelfs, dat voor haar leven wordt gevreesd. Vrijdag avond omstreeks 6 uur brak er te Scharwoude, bij Hoorn, brand uit in het huis, bewoond door de huisgezinnen van A. en C. Water drinker. Van de inboedels werd weinig gered. Het verbrande perceel en het huisraad waren gedeeltelijk verzekerd. Door het flink optreden van de. brandweer bleven de belendende perceelen gespaard. Vrijdag II. werd te Nijmegen de dag herdacht, waarop J. I. Robert vóór 50 jaar op de Citadel van Antwerpen zijn alom bekend heldenfeit ver- rigtte. Om 3 ure werd hem in de Harmoniezaal door zjjne medeburgers van allerlei stand en door militairen eene indrukwekkende ovatie gebragt. Onder hartelijke toespraken van ds. Hooykaas Herderschee en de heeren P. P. van der Burg, jhr. mr. van Lennep, Dreux en Eekhout, werd hem een prachtige fauteuil, zoomede een kistje, waarvan de inhoud niet minder aan genaam aan den veteraan zal zijn, aangeboden. Des avonds werd hem door de schutterijmuziek eene serenade met fakkeltogt gebragt. Ook de schiet- vereeniging «Waldeck Pyrmont" aldaar schonk hem een fraaijen ruststoel met rooktafel, terwijl hem nog van vele andere zjjden bewijzen van achting en waardering werden gegeven. (/V. li C.) Een groot bewijs van eerlijkheid w erd Vrijdag avond te Nijmegen door een armen jongen gegeven, die een zakboekje, waarin ongeveer 400 aan bankpapier was geborgen, op den weg aldaar vond en dit onmiddellijk ter beschikking van den eigenaar ging stellen, voordal deze nog wist het ver loren te hebben. Eene goede belooning was het deel van den eerlijken vinder. In eene Zaturdag II. gehouden vergadering van kerkvoogden en nota belen der Ned. lierv. gemeente te Zwolle is een zeer gewigtig besluit genomen. Vanwege eene firma te Amsterdam was aan kerkvoogden het voorstel ge daan de vier avondmaalsbekers var. de Betlilchemschc kerk. die op de ge schiedkundige Overijssclsclic tentoonstelling zoozeer de algemeene aandacht I trokken, ten behoeve van een buitenlandse!] particulier voor ƒ20000 aan

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1