tn(jer eeJe bevestigde. De besch. zeide, dal de verklaring van den veld- i wachter grootendeels leugens bevatte. Hij gaf toe, dat hij hem had aan- „e*at en met hem in een greppel was beland, maar hij had hem niet ge- beten. De revolver was in de worsteling bij ongeluk afgegaan, het schot I was niet door hem gelost. De bedreiging werd door besch. hekend. iJv.-gen. mr. Bijleveld geloofde dat er termen aanwezig waren om de zwaarste f straf toe te passen en eischte de veroordeeling van besch. wegens geweld dadigheid tegen een bedienend beambte in de waarneming van zijne dienst, waardoor bloedstorting, kwetsing en ziekte is veroorzaakt, en mondelinge bedreiging met moord ouder voorwaarde, tol 5 jaren gevangenisstraf en ƒ50 boete. Als verdediger trad op mr. Landsberg. Van beide zaken uitspraak Donderdag aanst. Een 10jarig meisje, dal in de ouderlijke woning aan den Zuid-Bui tensingel een ketel met kokend water naar den zolder wilde brengen, is op den trap uitgegleden en gevallen, met het gevolg, dat zij zich aan het hoofd verwond en door het kokend water belangrijke brandwonden beko men heeft. B U 1 T E N L A N ISC H E BER 1GTEN. BELGIE. Door den minister van binuenlandsche zaken, den heer Rolin-Jaeque- myns, zijn bij afzonderlijke nota ccnige wijzigingen gebragt in de ontwerp begroting" voor 1883. Eene daarvan betreft eene nieuw uitgetrokken som van 500,000 fr. voor de kosten van deelneming aan de internationale tentoon stelling te Amsterdam door Belgische industriëlen en kunstenaars. IS «d K 1, A A li. LONDEN. 14 December. Uit San Francisco wordt gemeld, dal Victoria's derde dochter, prinses Louise, die met den markies van Lornc gehuwd is, vrij ernstig ongesteld is en den winter in een zuidelijk gedeelte van Amerika zal gaan doorbrengen. De markies, gouverneur-generaal van Canada, zal derwaarts terugkeeren, om b(j de opening van het parlement tegenwoordig te zijn. liet bestuur van hel Britsch aardrijkskundig genootschap heeft eene nieuwe expeditie naar Midden-Afrika op hel getouw gezel, aan wier hoofd de heer Joseph Thompson zal staan. De geruchten over den brand van Hampton Court waren zeer overdre ven. Enkele bovenvertrekken zijn gedeerd en er is wat waterschade. Schil derijen zijn er niet vernield. Sir Thomas Watson, oiid-hoogleeraar in King's college te Londen, is aldaar in 92 jarigen ouderdom overleden. Bemmington, die zijn naam gal aan het door hem uitgevonden ge weer, is overleden. Volgens de Shipping Gazette is kapitein Normann te Kopenhagen teruggekomen uil St. Petersburg, alwaar hij officiëel belast is geweest met de regeling eener expeditie, bestemd om de Duitschc en Nederlandsche Noord- poolvaarders Dymphna en Varna op te sporen en hun hulp te verleenen. Naar men meende, zou de expeditie vijftien sleden verkrijgen en zou aan den logt worden deelgenomen door een Deen, Lavsen genaamd, die ook heeft deelgenomen aan den onderzoekingstogt der Jeannette. FHANHRIJK. In de zitting van de kamer van afgevaardigden zeide de heer Tirard, dat een budget, waarop 104 millioen voor amortisatie van obligatiën voor komt, niet met een tekort sluit. De staat had 1425 millioen aan de Fransche bank betaald, behalve 297 millioen voor aflossing van leeningen. Hij voegde tr bjj: als wij voortgaan spoorwegen te bouwen, zullen wij ook voortgaan amortisabele 3 pCls. uil Ie geven; wal tot onderpand voor de amortisatie dient, gaat in waarde de 2 milliard te boven. De heer Allain Tergé bestreed op schitterende wijze het amendemeut Soubeyran, strekkende tol vermin dering van het crediet voor spoorwegbouw met 95 millioen. Hij gispte het stelsel Say, waaraan hij den slechten uilslag van de uitgifte der amortisa bele rente toeschrijft. Hjj beweert, dal er op de buitengewone begrooting geen tekort kan zijn, en schrijft het plotselinge verzet tegen de werken van het plan-Freycinet toe aan het prjjsueven der conventie met dcOrleans- maatschappij. Hij maande de kamer aan den minister te steunen tegenover de groote financiële ligchamen. die de openbare meening op een dwaalspoor brengen met brochureswaarin men opgeruid wordt tegen energieke minis ters, die den staal en de schatkist verdedigen. Bij den gemeenteraad te Parijs is een voorstel ingekomen om 50000 fr. beschikbaar te stellenten einde de deelneming der stad Parijs aan de Am- sterdamsche internationale tentoonstelling te verzekeren. Daarvan zullen 5000 fr. worden bestemd voor het zenden van 10 gemagligden, aangewezen door de vak-vereenigingen. Mevr. Cailhava heeft eene geregtelijke vervolging ingesteld tegen den prefect der Seine, als vertegenwoordigende den staat, omdat de regering, gelijk het in het deurwaarders-exploit heet, haar verhinderd heeft hare op gravingen in de onderaardsche gewelven van de abdjj van Saint-Denis voort te zetten, waartoe zij bij eene deugdelijk aangegane overeenkomst gemag- tigd was. De aan het graf van Louis Blanc voorgelezen toespraak van Victor Hugo luidt als volgt: "De dood van een man als Louis Blanc is een ver dwijnen. Het is een licht, dat wordt uitgedoofd. Men wordt aangegrepen door een gevoel van treurigheid, dat op verslagenheid gelijkt. Mannen als Louis Blanc zijn noodzakelijk. Zij verschijnen weder, wanneer het moet; hun arbeiil kan niet gestaakt worden; hij maakt deel uit van het leven zelf der menschheid. Laten wij dan Louis Blanc beweenen, maar levens moed houden; hem beweenen, maar blijven vertrouwen. Op dit oogenblik, in die hetere wereld waar hij zich bevindt, hoort hij ons en stemt hij met ons in. Hij wilde en deed hel goede; hij was welsprekend en uitstekend. Als geschiedschrijver onderwees hij; als redenaar overreedde hjj; als wijs geer verlichtte hjj. Laten wjj zjja stoffelijk overschot eeren, zijue nage dachtenis vereeren, zijne onsterfelijkheid aannemen. Zulke mannen, laten wij het herhalen, zijn noodzakelijk. Zij moeten duren; de wet des Hemels wil het. De natuur schept hen, de republiek eischt hen. Wat ligt aan de republiek ten grondslag De mensch. Wat ligt ten grondslag aan de natuur? God. Wezens gelijk Louis Blanc vertegenwoordigen het hoogste zelfbewustzijn. Zij gaan het leven door en hebben slechts ééne zorg, het vervullen van dezen dubbelen pligt; voor de historie, de gebeurtenissen, de voorvallen, de onheilen, de beslissende keerpunten, de revolutiën, de volkeren te dienen, voor God, Hem lief te hebben." C Bij de begrafenis van Louis Blanc had er na Marlins rede eene op schudding plaats; een der deputaties wilde digter bij het grafslaan, hetgeen onmogelijk was; de prefect van politie Camescasse verzocht de heeren te blijven waar zij waren, maar zij drongen toch vooruit en in het gedrang viel de prefect van de Seine met zijn secretaris-generaal op de doodkist. Ten slotte werd de orde herstel. Men schat het aantal personen, die op de been waren, op 150,000. Meer dan 4000 personen volgden den lijkstoet van Lachaud. De ex- keizerin Eugenie, Jéröme Napoleon en Grévy hadden zich doen vertegen woordigen en hadden aan de tamilie brieven van condoleantie gezonden, üp het graf werden geen redevoeringen gehouden, overeenkomstig Lachauds wensch. Te Parijs heeft een Joodsch koopman in diamantenRappaporlzijne 19-jarige dochter gedood en zichzelf daarna doodgeschoten. Rappaport was sedert 1876 van zijne vrottw gescheiden; zijne dochter had betrekking aan- geknoop met een rijken Spanjaard en de vader had die zelfs aangemoedigd, meenende, dat de Spanjaard met zijne dochter zou trouwen. Toen het bleek, dat de man reeds gehuwd was, werd de vader wanhopig. Op zijne schrijf tafel vond men een brief, inhoudende: dat de ondankbaarheid van zjjne dochter hem tot zelfmoord had gedreven. Uit Madrid wordt gemeld dat aldaar sedert drie dagen de sneeuw drie voet hoog op de straten slaat. Sedert 1865 had men er niet de felle koude van thans gehad. Bij Monte Ferrato, iu Toscane, heeft eene bergstorting plaats gehad, juist op het oogenblik dat de postwagen op Sesto daar voorbij reed, die nu met zijn zeven passagiers onder den reusaehtigen aardklomp bedolven werd. UD1TSCI1LAX E». De rjjksdag heeft de motie der socialisten verworpenwaarin werd uitgesproken, dat de kleine toestand van beleg in Berlijn, Hamburgen Leipzig niet voldoende gemotiveerd was. Bij de kennisneming van het memorandum over de socialistenwet verklaarde Richler namens de Fort- schrittdat de partij voor het voorstel der socialisten zou stemmen. Namens het centrum verklaarde Windthorst, dat het centrum van het memorandum kennis nam zonder billijking of afkeuring der daarin vervatte feilen, en dat het tegen het voorstel der socialisten zou stemmen. De zitting is ver daagd tot 9 Jannarij. Omtrent het beruchte Tisza-Eszlar-proces wordt nu gemeld, dat de opgraving van Esther Solymossy's lijk thans heeft plaats gehad. De deskun digen, die liet moeten onderzoeken, hebben echter verklaard, dat zij. om eene beslissing te vellen, de kist met alles wat zjj bevat naar Pest moesten medenemen, waar zij de noodige instrumenten en materialen voor hunne onderzoekingen hebben, cn hebben thans daartoe vergunning verkregen. De bloedverwanten van Esther Solymossy blijven bij hunne verklaring, dat het lijk het hare niet is. Voor den Sultan van Turkije is een gepantserd rijtuig vervaardigd, dat dezer dagen in gebruik is genomen. Het werd in het bijzijn des Sul tans ineengezet, omdat de beheerscher der geloovigen de zekerheid moest hebben, dat er geen helsche machines in waren verborgen. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 14 December. De Nord. Al\g. Zeit. verneemt, dat de Engelsche regering weldra aan de groote mogendgeden voorstellen doen zal, om de scheepvaart op het Suez-kanaal onder internationale bescherming te plaatsen. Zij acht het wenschelijk, dat die voorstellen een gunstig omhaal vinden. Billijkheidshalve zouden ook de belangen der mogendheden, die niet aan de conferenties over het Ooslersche vraagstuk deelnemen, maar die door hare koloniën bjj de vaart door het Suez kanaal belang hebbenbehooren aan bevolen en in overweging genomen te worden. Naar het heet, zouden in het bijzonder Nederland en Spanje in dit opzigt wenschen willen kenbaar maken, welke waarschijnlijk gunstig zouden worden opgenomen. DUBLIN, 14 December. Twee arbeiders, Byrne en Hanlon, zijn in hech tenis genomenverdacht van den moord op Cavendish en Burke. BU APEST, 15 December. Bjj de heden gehouden trekking der Ilongaar- sche loten a 100 fl, zijn de volgende prjjzen op nevensgaande seriën uitgeloot: Serie 3750 n°. 44, 120,000 fl.: serie 1551 n". 12, 12000 11.; serie 5843, n". 13. 5000 fl. Verdere seriën. 10. 33, 161, 337, 329, 477. 648, 763, 851, 1237, 1544. 1640, 1880. 1964. 2016, 2045. 2226. 2625. 2885, 2976, 3080, 3370. 3383, 3585, 4992, 5178. 5268, 5328, 5632, 5843. RECLA9IE». llop-Bitier geeft eene goede en bloeiende gezondheid en geene familie moest zonder dit middel zijn. Hardlijvigheid, galachtige zenuwachtigheid en ellen dig gevoel worden genezen door llop-Bitier. Herinner u dat een weinig Hop-Bitter groote doktersrekeningen uitwint wanneer niets anders helpt. De natuurlijke reinigers van het ligchaam zijn de lever, de maag, de dar- t men en de nieren. Is de werking derzclvc niet regelmatig, dan kan daaruit het schrikkelijkste lijden ontslaan. Men gebruike dus ten spoedigste de v Zwitsersche Pillen van RICH. BRAN0T, om deze edele organen hunnen 1 normalen toestand weder te geven. Deze Pillen zijn te bekomen te Leiden hjj N. K. SWEMER,;3 70 ets. de doos; zoodat hel dagelijksch gebruik op 2 cents te slaan komt.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3