Na lange overwegingen is de jury, die beslissen moest 'over dc schuld van Patrick Iliggins, aangeklaagd van den moord op den deurwaarder lluddy, in Januari) 1882 gepleegd, uiteengegaan, zonder het eens te hebben kunnen worden. Volsens de Times is dat niet te verwonderen, daar het eenige jurylid, dat de schuld van Iliggins niet erkende, dezelfde was, die eenigen tijd geleden ook weigerde de schuld van een misdadiger Ie erken nen. ofschoon die. naar het oordeel van alle bevoegden, volkomen bewe zen was. Generaal-majoor Wood begeeft zich den 16'» naar Caïro, om zijn post ie aanvaarden van bevelhebber van het nieuwe Egyptische leger. Zondag was Londen van den vroegen ochtend lot s nachts in een digten zwarten nevel gehuld, die hel verkeer overal stremde en aan de op Zondag toch reeds zoo stille stad nog doodscher aanzien gaf. Aan de Daily Telrgr. wordt uit Caïro gemeld: Men verwacht hier algemeen, dat eerstdaags een besluit van den Khedive zal verschijnen, waarbij Arabi en dc andere veroordeelde pacha's gedegradeerd en hunne goederen verbeurd verklaard worden. Volgens berigten uit de Vereenigde Stalen is het aldaar, vooral in het noordwesten, zeer kond geworden. Er waren reeds menschen doodgevroren. Volgens nadere berigten omtrent den overval der Indianen in den Mexi- caanschen staat Chihuahui heeft eene bende van 000 Apachen CasasGrandes aldaar overrompeld, 75 blanken ouigcbragt, verscheidene vrouwen en meis jes, benevens veel vee, medegevoerd. Er waren onmiddellijk troepen ter vervolgiug uitgezonden, doch men vreesde, dat de Indianen reeds te ver vooruit waren om hen nog te kunnen inhalen. rUANItKlJK. Er zfjn bij het gemeentebestuur van Parijs 75 modellen ingekomen van een ruiterstandbeeld van Etienne Marcel, dat nabij het raadhuis zal op gei igt worden, liet beeld zal in btons g/goten worden. De jury zal over tien dagen hare beslissing bekend rotkan, tegelijk met die over dc modellen van een standbeeld van Ledru Itoilin, die thans insgelijks voor het publiek tentoongesteld zijn Naar ntrn thans verneemt bevindt zich de heer Gambelta wat beter en heeft hij Maandag, voor het eerst na zijne verwonding, weder het bed kunnen verlaten. In de gemeente la Morte, kanton Valbonnars, ging dezer dagen een vader met zijn zoon hunne geilen zoeken, die in het gebergte verdwaald waren, toen plotseling een sneeuwval beide in de diepte medesleeple. nlllTttCHLAKSI, In den rijksdag is men overgegaan tot de eerste lezing van de staats begroting, waarhij de regering zoowel die van 1883-84 als die van 1884-85 had overgelegd. Met 224 tegen 43 stemmen verklaarde het huis zich tegen het voorstel om ook eenige gedeelten der begrooting voor 188485 naar de budget-commissie te verzenden. Evenzeer werd het voorstel ver worpen om die commissie te raadplegen over de vraag, ol de technische bedenkingen, welke tegen eene tweejarige begrooting geopperd zijn, werke lijk van kracht zijn. In een overstroomd geweest zijnden tuin builen Mainz heeft men. na hel wegloopcn van het water, hel lijk van eene oubckende vrouw gevon den, dat door den stroom derwaarts gedreven was. Zaturdag II. vond een boer, die van licrgcnrath naar Aken wandelde, in de nabijheid van Griindhaus eene kar, waaruil bloed vloeide. Dit trok zijne opmerkzaamheid en terstond onderzocht hij het voertuig, waarin hij een man vond uitgestrekt, wiens hoofd eene menigte wonden vertoonde en die nog zacht steunde. Snel besloten nam hij de kar mede naar Akenen gaf haar daar aan het bureau van politie over. [let slagtoffer had geen geld bij zich en was waarschijnlijk ook van zijn horloge beroofd, daar hel bandje nog aanwezig was. Men vermoedt den dader op het spoor te zijn. OOSTENR IJ K. Op 8 Dec. II. was het een jaar geleden, dat het «Ringtheater" ver brand is De kroonprins en zijne gemalin hadden een grooten krans op het reusachtige gral, waarin de verongelukten hunne laatste rustplaats heb ben gevonden, laten neêrleggenterwijl de gemeente voor de versiering der groeve had zorg gedragen, liet graf werd gedurende den geheelen dag druk bezocht, en de heuvel bedolven onder de kransen, die zonder onder- scheid door rijk en arm, jong en oud, er waren opgelegd. Des avonds werden de groote candelabres aangestoken, die aan de vier hoeken van de catafalk zijn geplaatsten bij het mistige weder verspreidden deze flikke rende lichten een spookachtig schijnsel. Deze dag was voor honderden nog een dag van weemoed en rouw. EEU Tli LEG HAAF. MADRID, 12 December. Hel gebouw van het ministerie van oorlog is ten deele door brand vernield. De bibliotheek en een gedeelte van het archief zijn eene prooi der vlammen geworden. Twintig personen zijn gekwetst, onder welke eenigen zwaar. De koning en de overheidspersonen waren bij den brand tegenwoordig. BERLIJN. 12 December. De regeringscommissaris heeft in de kamer van afgevaardigden bij de beraadslaging over de begrooting, op eene vraag betredende den aanleg van een Rijn-Maas-kanaalgeantwoord, dat de onder handelingen met de Nederlandsche regering nog hangende zyn. Uit dien hoofde kan de regering op du oogenblik te dier zake niets mededeelen. WINDSOR, 12 December. De koningin heelt heden het gezantschap van Madagascar ontvangen. LONDEN. 13 December. Reuters Office verneemt van 15 November uit Buenos-Ayres, dat toen het sluiten van het vredesverdrag lusschen Chili en Bolivia verwacht werd. LONDEN, 13 December. De Times meldt uit Durban van gisteren: Ce- tewayo heeft gisteren de voorwaarden betredende de reorganisatie van Zu- luland onderteekend. Een Engelsch oorlogsschip zal hem in de eerste dagen van Januarij naar Port-Dttrnford brengen, waar lijj door Engelands resident met eene millitaire eerewacht ontvangen en naar Ulundi begeleid zal worden. Naar men verneemt is door Montsiva aan Transvaal te kennen gegeven, dat hy de overeenkomst, waarbij hjj zijne onderwerping heeft aangeboden, intrekt. De gevechten tusschen Mapoch en Boeren houden aan." NEW-YORK, 12 December. Uit Kingstown (Jamaica) wordt berigtdat de handelswijk dier stad gisteren door brand vernield werd. De schade wordt op 6 millioen geschat. Honderden personen zijn van dak beroofd. De magazijnen van levensmiddelen zijn eene prooi der vlammen geworden en ten gevolge daarvan heerscht groot gebrek. INGEZON' DES, J. L. CORNET. Na zoo menig waar en bezield woord, door mannen van talent en naam gesproken over de verdiensten van genoemden ontslapen kunstenaar, meende ook ik, ongekunsteld, zijner nagedachtrnis een woord van erkentelijke hulde te mogen eu te moeten brengen in zijne qualiteit van Directeur der Leidsche Tceken-akademig //Ars Aemula Naturae". Ik geloof, het is gehandeld in den geest van mijne mede-teckenaren, on geveer uit het tijdvak 1864-72, wanneer ik hier, even sprekende over de avonden gesleten in het lokaal op de Pieterskerkgracht, hen herinner aan den onvergetelijken overledene. Van alle directeuren destijds, hoe geëerd en geacht ook. was J. L. Cornet ons toch de liefste. Hij immers was de man, die ons steeds bezocht op iederen teekenavond, ons raadde, voorlichtte en zoo menigen nuttigen wenk gegeven heeft; die ons voorbereidde op de aanmoedigingen, die wij wellicht, maar levens op de teleurstellingen, die wij stellig zoudeu ondervinden op onzen weg. En dat alles op de meest humane wijze. Ernst en luim wisselden zich aller aangenaamst bij hem af. Hoe menigmaal stonden wij te schudden van 't lagchen bij hetgeen hij ons vertelde, op zijne manier, zooals hij alleen dat kon, vol geest en humor. Daarna viel ons de inspanning bij het teekenen ééns zoo licht, en als zijnentwille deden wij ons best. Was eene studie vol tooid, ze werd hem voorgelegd, zijne aan- en opmerkingen onthouden en een volgende maal getracht ze in praktijk te brengen. Dat leerde veel. En al waren onze oefeningen niet altijd even gelukkig, ja soms hoogst gebrek kig, lot in het belagchelijke toe. hij lachte niet, hij brak niet af, maar bouwde op. En waarom dat alles? Omdat J. L. Cornet onderwijzer was aan //Ars Aemula Naturae"? Neen, daarvan kon aan die inrichting geen sprake zijn. Een ieder kwam zich daar vrij en zelfstandig oefenen. Maar de man wien het hier geldt, deed dat alles met opoffering van eigen tyd en rust, om ons belang voor te staan, ons te helpen, ons tot nut te zijn. Wij zjjnveel. veel aan hem verplicht. Want van hetgeen wjj van hem opvingen en heb ben aangeleerd, heeft ieder onzer iels mtdgedragen, de een meer, de ander minder. Maar hoe ook, wij allen, een ieder in zjjn' eigenen werkkring, plnkken nog steeds de goede vruchten van de vorderingen onder zjjne be- langelooze leiding gemaakt op //Ars Aemula Naturae". Wij achten ons als het ware zijne leerlingen; zjjne nagedachtenis zij ons ten spoorslagom immer voort te gaan. Opmeikelijk, terwijl hel ligchaam van onzen meester werd gesloopt, viel, onder de slagen van den moker, ook hel huis*), waar hij een groot, wel licht het best gedeelte van zijn leven heeft gedacht en gewerkt. //Maar laat dat huis in 't niet verzinken en het ontzielde overblijfsel van den edelen man lot stof vergaan, zijne werken zullen steeds getuigen van die gedach ten en dien geest, die hem kunstenaar deden zijn." Haarlem, 11 Dec. 82. V. Hoek Haarlemmerstraat en Paardenstccg te Leiden. Burgerlijke spfAtib Van 7 tot en met 13 December 1882. BEVALLEN: W. Korpershoek, geb. Bee, Z. C. Middelkoop, geb. Zuiddam, D. J. C. Nieuwenburg, geb. Heimans, S. A. D. Brittjjn, geb. de Ridder, D. M. v. Renten, geb. Boelé, Z. J. Fontein, geb. Huge, Z. D. Broesterhuizen, geb. de Ridder, D. D. G. Charilé, geb. Heelvelt, Z. A. E v. d. Pol, geb. Altmuller, D. -- M. de Cler, geb. Selier, D. -- C. Keereweer, geb. v. d. Laken, Z. - A. Riel, geb. Keizer, D. J. Weber, geb. Verstraalen, Z. A. C. Vlieland, geb. Lijbering, D. S. M. Tomasse, geb. Bonnet, Z. J. Kokkedee, geb. den Os, Z. S. Bakker, geb. van Es, D. F. Liglhart, geb. Allerliefste, D. T. Kok. Batstra, Z. A. D. Bui tendijk, geb. Arkeveld, D. M. Chaudron, geb. Bon, D. C. v. d. Heide, geb. Ko- revaar, Z. M. Berenflnger, geb. Bey, Z. II. M. Maas, geb. v. d. Burg. D. C. Speel, geb. Wjjsman, D. GEHUWD: J. Breukelaar, jm. en J. M. Filippo, jd. A. II, Schuuring,jm. en G. A. H. Timmer, jd. H. L. Knot ter, jm. en H. Labordus. jd. J. K. v^n den Berg, wedr. en P.C. Koreman, jd. - H. J. du Pon, jm. en W. C. van der Laan, jd.— C. O. Mooyman, jm. en G. J. T. Bognelteau. jd. OVERLEDEN P. Piers, 54 j. P. M. Taverne, D., 7 m. C. van Dijk, geb. Piena, wed. 89 j. P. Sloos, geb. Malijs, 68 j. A. C. Meysing, geb. Schuurman Stekhoven, Z. levenl. J. F. Kuyper, wed'., 81 j. M. M Kienjel, geb. Pluus, Z. levenl. M, Ju, geb. Siavleu, Z. levenl. - P J. W. van Straalen, Z., 16 m. W. J. Hanno, Z„ 12 j. J J. Hanno, Z., 15 j. J. J. van Went, wedr., 80 j. G. J. Verbij, Z„ 5 j. 11. Vervark, 71 j. J. van Helden, geb. Stol. 37 j.\V. J. van der Vos, Z., 3 j. W. A. C. Biuk. D. 5 j. D Ploeger, 52 j. - P. Ouwe- hand, wedr. 45 j. G. Jardijn, Z 2 m. J. L. Hillenaar, D., 2 j. J. Bink. 40 j. J. E. van Steenbergen. D., 3 m. tl. C. Juta, D„ 10 m P. M. Bleek- steyn, Z„ 5 d. H. van Duuren, D„ 2 m. H. II. Groeneveld, Z., 5 m. G. Valintgoed, 54 j. J. Kastelen, Z., 3 m, E. Vrijmoed, D„ 2 w.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3