werp van Lehandeling uit het geregtshof te Amsterdam. Niet minder dan dertig personen moesten te dier zake op de bank der beschuldigden plaats nemen, die hen ternaauwernood allen kon bevatten. De beschuldiging gold twee hoofdpunten, vooreerst het vernielen met geweld en in zamen- rotiing van eetwaren (visch), en ten tweede feitelijken en gewelddadigen wederstand door meer dan twintig gewapende personen tegen bedienende beambten, die handelden ter uitvoering van bevelen van het openbaar gezag. Daar in het geheel 32 getuigen zullen moeten gehoord worden, buiten het verhoor der vele beschuldigden, van welke eenige ontkennen aandeel in de zaak gehad te hebben, zal de zaak morgen worden voortgezet. De her kenning van sommige beschuldigden door de getuigen leverde soms eenige moeijelijkhcden op. De adcocaat-generaal mr. Op ten Noorl neemt het openbaar ministerie waar. Als verdedigers fungeren de advocaat mr. Haas, die door 18 beschuldigden werd gekozen, en de advocaat mr. Hellegers, die aan 12 werd toegevoegd. In de zaak tegen YV. Truun, die in de vorige week ter zake van moedwillL'en doodslag op den maaijer F. Dingslaken in den Parmer teregt stond, heeft het geregtshof te Amsterdam, alvorens ten principale te beslis sen. nog een nader getuigenverhoor bevolen. Dat verhoor zal plaats hebben op 3 Jatiuary 1883. Men zegt dat er door een twist tusschen echtelieden te Amsterdam iets is uitgelekt omtrent het verdrinken van een nachtwacht, een paar jaar ge leden, over welke gebeurtenis iels geheimzinnigs lag. De politie zou man en vrouw in hechtenis hebben genomen. (Obl.) Te Amsterdam werd gisteren avond door de maatschappij van den werkenden stand de verdediging der Citadel van Antwerpen herdacht. Ter wijl hel orchest hel bekende lied: »De Jagers van van Dam" speelde, werden de leden der Amsterdamsche Citadel-vereeniging binnengeleid en met luid gejuich ontvangen. Door den heer P. 11. Testas werden zij begroet, en de heer Weiland, een onderofficier, bragt hun reu krjjgsmansgrocl in verzen. De heer M. A. Perk herhaalde zijne feestrede, uitgesproken in Artis den 30"'n November bij de Citadelfeesten, en de heer T. A. Meyboom bragt hulde aan de Citadelverdedigers in versregelen. Dit alles werd afgewisseld door muziek en zang, terwijl door mej. van Lier tot slot hel Volkslied werd aangeheven, hetgeen met vol orchest en door al de aanwezigen herhaald werd. Naar men uit Amsterdam meldtheeft de lieer C. Carré de terreinen van den steenhouwer llesseling, gelegen naast zijn circus en achter het badhuis, en de daarnaast liggende huisjes langs de vaart loopende, aange kocht, met het plan daar de stallen te bouwen, zoodat zaal en tooneel vau den nieuwen circus zich kunnen uitstrekken lot aan het water dat de ter reinen van den stads-limmrrtuin scheidt. Gisteren morgen, terwijl de huisgrnooten van den landbouwer J. Noórd- nian. te Voorst, wakker werden, bemerkte men, dal de beide kneehts wegbleven. Na onderzoek kwam men lot de treurige ontdekking, dal de een, M. van der Linde, dood in zjjn bed lag, terwjjl de andere, W. voor llekke, bewusteloos was. Men vond spoedig een pot met doovekolenïbdie zy des avonds schenen medegenomen te hebben, waarschijnlijk met het doel de vocht in hun gesloten slaapvertrek wat te doen opdroogen. Dit schijnt dus de oorzaak van dit treurig ongeval te zijn. Gelukkig bestaat er voor- uitzigt, dat de andere knecht herstellen zal. Van Zwolle lot het Katerveer lagen op 12 dezer in de Willemsvaart 110 geladen vaartuigen, als: 102 met turf, 7 met ijzererts en 1 met hout, die allen wachten lot de schutsluizen weder geopend zijn, hetgeen men hoopte dat op heden zou kunnen geschieden. De huisvrouw van zekeren v. B. te Almkerk hield een praatje mei eene buurvrouw, terwijl zij haar 3 jarig zoontje bij eene gloeijende kagchel on bewaakt achterliet. Voorbijgangers, die rook uit het huis zagen komen, sloegen de deur in en vonden het kind iu volle vlam staan. Het overleed eenige uren daarna. Door den verificateur Michiels en den commies Droeven zijn in de douanenloods te WijkMaastricht aangehaald 60 liter spiritus op flesschen, die in twee vaten met uijen verborgen en per spoor uit Pruissen clandestien woren ingevoerd. In de vergadering van de afdeeling Leiden en omstreken der Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, gisteren avond alhier gehouden, hield de heer Witte de derde van zijne reeks lezingen, waarbij hij den stengel en den stam der planten behandelde. Hij leerde ons de stengels verdeelcn in: 1*. kruidachtige, die van korten duur zijoen 2'. houtachtige, die meerdere jaren leven en steeds dikker, steviser en harder worden; vervolgens leerde hij ons de stengels onder scheiden naar de verschillende vormen die zij aannemenals 1°. ronde stengels, die verreweg het meest voorkomen 2". cylindrische stengels, waarvan de dikte eentgzins in verhouding staat met de lengte 3°. kogelvormige stengels, die men vooral bij de cactussen aantreft. 4". vierkante en 5°. driehoekige, die wederom op verschillende wijzen in de natuur zijn waar te nemen. (lok in de rigling der stengels deed hij ons eene groote verscheidenheid waarnemen. Zoo noemde hij 1°. reglopgroejjende stengels, die wederom in onderdeelen gesplitst werden en wel in a regie stengels en b gestrekte, bjjv. de grashalmen; 2°. liggende stengels, die wederom verdeeld werden in a lange slappe, die op den grond liggen en daarop voorlgroejjen6 kruipende, die zich aan de aarde vasthechten; 3'. klimmende, die met ranken zijn voorzien en windende, waarvan sommige zich regis, andere zich links om andere planten of voorwerpen slingeren. Verder leerde spreker ons de opvolgende zamenstelling der stammen, welke bestond uit: 1". merg, 2". mergkoker, 3". hout (rjjp o( splint), 4". tcelt- of vormlaag. 5". bast, 6". schors. 7". opperhuid. Al deze beslanddeelen be sprak liy iu het uitgebreide en leerde ons de eigenschappen en eigenaardig heden van ieder hunner kennen. Na de pauze gaf de spreker een overzigl vau de inwendige werking der stammen in den winter. Hij waarschuwde ten zeerste tegen het denkbeeld dal de stammen der boomen gedurende de wintermaanden geheel en al rustten. Integendeel er werd hard, zeer hard in het inwendige ge werkt. Evenals eene fabriek, zoo zeide spreker, waarin, ofschoon dit voor het uitwendige geheel verborgen blijft, ijverig gearbeid wordt om aan belangrijke bestellingen te voldoen, werkt ook de stam. Gedurende den geheeleu winter neemt hij steeds voedsel op voor de ontwikkeling in |let voorjaar. Eene eigenaardigheid bij den stam is het, dal hijzelf zijne gescltie. denis schrijft. Hij kan aan eiken opmerkzamen natuurvnrscher zijn ouder dom melden, hjj zelf geeft aan de jaren, waarin een strenge winter of wel een weinig groeikracht aanbrengende zomer heeft geheerscht. Ook thans weder werd sprekers rede door talrijke praciische voorbeelden en teekeningen duidelijk gemaakt, zoodal ook nu zijne leerzame woorden zelfs door de meest op het gebied van Flora oningewijde bezoekers konden worden gevolgd en begrepen. 's GllAVENllAGE, 13 December. Tot surnumerair bij hel vak der poslerjjen zijn benoemd A. G. tan Otdenbarneveld genaamd Witte Tullingh, J. W. Norlier, J. A. Janssen, J. W. Krol, E. van der Wal. P. G. Koeken, J. C. Singels, J. J. Bijsterus Heemskerk, J. J. van Uouweninge, Zwaanshals, J. A. C. de Brnyn, J. Moulijn, J. J. van Munnekrede, J. van Nijmegen Schonegevel en J. II. M, Beuuing. Door den minister van waterstaat enz. is aan P. de Kiewit, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als opzigter van deu waterstaat 3' kl., en benoemd tot opzigter van den waterstaat 3e kl. J. Bos, thans opzigter 4* kl.en lot opzigter van den waterstaat 4' kl. J. Bonterse, thans buiten gewoon opzigter. De miuister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aarist. geen gehoor verleenen. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer werden al de aan de orde gestelde weis-ontwerpen, de meeste met algemeene stemmen, aan genomen. liet wets-voorslel van de liceren ilombach c. s.tot afschaflin; van den ijk der gasmeters, werd verworpen met 22 legen 8 stemmen. Op voorstel van den heer van Naameu is besloten de begrooting van Ned.-Indi{ voor 1883 morgen in behandeling te nemen, na afloop van eenige andere ontwerpen. In de gisteren avond gehouden zitting van de tweede kamer erkende de minister vau binnenl. zaken, het gesprokene beantwoordende, de gebre ken der wet op het hooger onderwijs, maar wees op de moeijrlijkhrid om eene der bestaande universiteiten op te heden. Die opheffing zou iu dn geval gepaard moeten gaan met eene geheel nieuwe regeling van hel medisch onderwijs. Eene wijziging van hel programma van het eindexamen der gymnasia is bij den minister in overweging. Bij hel middelbaar onderwjji huldigde hij ook het beginsel van eerbiediging van ieders godsdienstige be grippen. Wat de wet op het lager onderwijs betreft, h(j had hel besluit omtrent den schoolbouw reeds vereenvoudigd, maar zou uog verder moeten gaan. Wijziging der schoolwet was van deze regering niet Ie verwachten, maar tegenover den heer Borgesius verzekerde hij steeds te zjjn toegedaan geweest het beginsel, dat het openbaar onderwijs nog niet gemist kan wor den, daar 400.000 kinderen de openbare school bezoeken; maar ook steeds liefde te hebben toegedragen aan het bijzonder onderwijs overeenkomstig Thorbecke's lessen. Als wapen legen de kerk wil hjj het onderwijs niet gebiuiken. Het algemeen onderw jjs-debal werd daarop gesloten. In de zitting van heden, bjj het voortgezet debat over hoofdstuk V, zjjn vervallen de uitgetrokken sommen voor hoogleeraren in de archaeologie te Leiden, Christelijke archaeologie te Utrecht en otid-Hollandsch regt te Gro ningen. De minister zal nu een wetsvoorstel indienen, om den uitvoerings termijn van art. 126 der wet op het hooger onderwijs te verlengen. Be houden is de post voor een hoogleeraar in de vreemde talen te Groningen. De post subsidién voor nieuwe gymnasia is verminderd met 10000. Even- zoo is 10000 geschrapt op den post materiéel hoogere burgerscholen, be minister heeft positief toegezegd de regeling van het zeevaartkundig on derwijs bij de wets-herziening voor het middelbaar onderwijs in dit zit tingjaar. De heeren van der Kaay en de Beaufort hebben voorgesteld om art. 15! van het V® hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1883 te verminderen met ƒ5000. Het doel van dat amendement is op deze begrooting geen jaar wedde uit te trekken voor een hoofddirecteur bij 's rijks museum te Amsterdam. Burg en wetli. hebbeu bjj den gemeenteraad eene aanvraag om ere- diet ingediend voor hel instellen van een onderzoek naar de middelen lot waiervcrverschins van het grachtwater in de gemeente, bijaldien de door het hoogheemraadschap vau Delfland gestelde voorwaarden voor het graveo van een afvoerkanaal naar zee niet mogten worden aangenomen. BUI TEN LAN DSC 11 K BKBIüTEx! ESKKLAKB. LONDEN. 12 December. De Daily Mews is van gevoelen dat, na de wjjziging van hel ministerie, de positie van het kabinet zeer sterk is, en dal het met veel vertrouwen de vierde zitting van het parlement kan legemoetgaan. Hel blad wijst op de overwinning, door de liberalen te Liverpool behaald, too bewijze, dat de verzekering der conservative bladen, dal de natie zeer on tevreden was over de clóitire-resoltiliën geheel ongegrond was. De heer l'arnell gaat zijne grondbezittingen5000 acres grootver- koopen. Men gist naar de reden. Niet oumogelijk acht de Dublinsche cor respondent van de Times het, dat h(j het doet om aan zijne moeijeljjkt positie als volksleider, die tevens grondeigenaar is, een einde te maken.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2