's GRAVENHAGE, 12 December. Aan den heer M. Bruining is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend, als ontvanger der directe belastingen, invoerregten en accynsen te Groenlo c. a behoudens aanspraak op pensioen. De kapitein J. A. Jochems, van het 7reg. infanterie, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. De heer S. J. Juda, eervol ontslagen officier van gezondheid 3e kl. van de landmagt in West-lndie, arts, is benoemd lot officier van gezond heid 2' kl. bij hel leger in Nederlandsch Indië. De luit. ter zee 2' kl. II. Slot, uil Oost-Indië teruggekeerd, is op non activiteit gesteld, en de luit. ter zee 2ekl. T. E. van Staveren wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Amsterdam. De minister van waterstaat enz. zal Donderdag en die van marine Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat bij hem door tusschenkomst van een r. k. priester ontvangen is eenc som van ./1085, in baukbillelten, onder het postmerk Haarlem, dd. 9 dezer, tot voldoening van te weinig betaald sticcessieregt ingezonden. Iu de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een voor stel van den heer Schepel om het vestingstelsel te beperken tol de stelling Amsterdam en ontwerpen houdende nadere bepalingen omtrent den suiker- accijns en de onteigening van het eerste gedeelte voor het kanaal Amster dam—Merwede. Brj het hoofdstuk Binnenl. zaken is uitvoerig over het onderwijs gesproken. De hh. Schaepman en van Wassenaer Catwyck be streden de wet op het hoogcr onderwijs betreffende het groot aantal uni versiteiten en hoogleeraren. Herziening dier wet is door den heer Sebaep- man voorgesteld, welke motie nader zal behandeld worden. De heer Wintgens bestreed de overdrijving bij hel onderwijs en verlangde eenheids- scholen. terwijl tal van andere sprekers opkwamen tegen de opdrijving der onderwijs-uitgavenook omdat daardoor de vrije school nog meer werd belemmerd. De heer Borgesios bestreed de zuinigheidsleuze der overzijde en het veranderd standpunt van den minister. De heer Lohman verdedigde den minister, die den mned had de schoolwet afte keuren. Heden avond voortzetting. lie arroiid.-rrgtbank alhier heeft gisteren één jaar celstraf opgelegd aan eene jufvrouw, die zich onlangs schuldig maakte aan bedriegelijke oplig- ling. door zich bij herhaling kost en inwoning te verschaffen, nadat zij verschillende personen had doen gelooven dat zij de dochter van een gene raal was, maar in treurige familie-omstandigheden verkeerde. Vervolgens stond voor de regtbank teregt de dienstbode M., die in het laatst van October jl. ten huize van den heer \V. alhier een kind ter we- weid bragl, dal later dood onder haar ledekaul werd gevonden. Zij wordt vervolgd wegens ouwilligen manslag, omdat zij het kind, waaraan zij het leven had geschonken, niet behoorlijk bij de bevalling had behandeld, waar door volgens het oordeel der gehoorde deskundigen de dood was veroorzaakt. De bekl. legde eenc volledige bekentenis af; zij had alleen getracht hare bevalling geheim te houden. Het openb. min. eischle eene veronrdeeling tot een half jaar eenzame opsluiting. Uitspraak heden over acht dagen. De lieer Legrand, gezant der Fransche republiek, zal a. s. Zaturdag hier Ier stede terugkceren ter definitieve aanvaarding van zijn post. BUITENLAN DSCI1E BER1GTEN. BEL, «IE. In de zaak van de gebroeders l'eltzer heeft de procureur-generaal thans zijn requisitoir begonnen. Hij gaf in breede trekken het verhaal van de misdaad en ontwikkelde met bijzonderen nadruk de beweegredenen voor de buitengewone zorg, waarmede de denkbeeldige persoon van Vaughan tegen over de derden als een serieuse persoon was voorgesteldwaaruit hij het bewijs putte, dal de misdaad met voorbedachten rade is gepleegd. Hjj zeide, dat Armand den gelieelen toeleg verzonnen en georganiseerd heeft, omdat hij de weduwe Bernays wilde huwen, terwijl haar kind als erfgenaam zijns vaders eenig fortuin bezitten zoti. Daartoe was noodig eene acte van over lijden, en van daar de brief uit Bazel, waaromtrent de beide broeders na de misdaad eene mondelinge afspraak hebben gemaakt en welke tol de ontdek king van het lijk geleid heeft. E Ik" E I. A K 0. LONDEN. 11 December. In de Times komt een schrijven voor van den lord-mayor van Dublin, waarin hij, naar aanleiding van de strenge bepalingen der dwangwet, die thans na de jongste moorden voor Dublin van kracht verklaard zrjn, be toogt, dal Dublin, uitgenomen de politieke misdaden, buitengewoon rustig is, en dat het ware geneesmiddel voor die misdaden het verleenen van llome- lïule zon zijn. zonder dat daarom Ierland geheel van Groot-Brittannië zou behoeven afgescheiden te worden. Men meldt uit Alexandrië.- In eene talrijke bijeenkomst is eene resolutie aangenomen ten gunste eeuer vreedzame demonstratie, onmiddellijk voor de consulaten der mogendheden te houden, om onmiddellijke betaling der schadevergoedingen te vragen. De demonstratie had plaats; verscheidene duizenden namen er deel aan. Bijna alle consuls beloofden aan hunne gouver nementen te zullen seinen. Vooral de Fransche consul betuigde zijne in stemming met hel doel der manifestatie, de Engeische consul was afwezig. De correspondent van de Unity IVttcs te Maritzburg meldt, dat men in Natal niet ingenomen is met eene inmenging van de Engeische regering in hetgeen aan de zuidwestelijke grenzen van de Transvaal voorvaltop welke inmenging, naar men daar heeft vernomen, de regering plan heeft. Men is aldaar van oordeel, dat de Transvaalschc regering geene schuld heeft aan de daar plaats hebbende onlusten en dat van d, n stand van zaken met opzet verkoelde voorstellingen aan bet ministerie van koloniën worden ge zonden. met hel doel om inmenging in de Transvaalsche aangelegenheden te regtvaardigen; op die wijze kwam men indertyd tot de annexatie van de Transvaal en tot den Zulu-oorlog, Hjj meldt voorts, dat de Transvaal- sche bladen er op aandringen, dat de Transvaalsche regering een regtstreekseh beroep op den heer Gladstone zal doen. ru AM KRIJK. In de kamer van afgevaardigden wees de heer Tirard bij de beraad slaging over de buitengewone begrooting er op, dat het dezelfde was als die die van zijn voorganger Léon Say, behoudens de daaruit verwijderde over- eenkomst met de ürleans-spoorwegmaatschapprj. De uit die overeenkomst voortvloeijende hulpmiddelen zal men terugvinden, als men dit zal willen Hy had de ontvangsten kunnen vermeerderen en de amortisatie verminderen maar hij wilde niet terugkomen op hetgeen reeds beslist was. De toestand vereischt voorzigtigheid, maar heeft niets onrustwekkends. De minister deed uitkomen dat er Rog 441 milltoen te amortiseeren overblijft. Hij zeide verder dat de begrooting aanzienlijk is. maar niet overdreven. In elk geval zal de regering alle supplementoire credielaanvragendie niet geregivaardigt) zijn, afwijzen. Er bleven nog 491 millioen beschikbaar op de credieten voor de openbare werken, enz. die onmiddelijk aangewend moeten worden tot goedmaking van uitgaven. Daardoor zal men eene leening vermijden De minister is van meening, dat de openbare werken binnen zekere grens moeten uitgevoerd worden. De heer llaentjens dong het een en ander af op de juist heid van de door den minister gegevene cijfers en beweerde dal er een tekort was. Later erkende de heer Haenljens dat de economische toestand des lands niet slecht is. De Parijsche kamer van koophandel heeft Zaturdag ter cere der leden van de Nederlandsche commissie voor de Amsterdamsche internationale ten toonstelling een feestmaal gegeven. Verscheidene gemagtigden van kamers van koophandel uil de provincie waren er bij tegenwoordig. Bij hel nage- regl sprak de heer Roy, voorzitter der Parysche kamers van koophandel van de wederzijdsche gevoelens van achting, die er tusschen Frankrijk en Nederland bestondenen gaf hij zijn leedwezen over de verwerping van hel Fransch-N'ederlandsche handelstractaat te kennen. Hij werd door den heer Cordes, voorzitter van de Amsterdamsche kamer, beantwoord. Onlangs deed zich, gelyk men weel, hel geval voor dat den republi- kcinschen afgevaardigde Vachez, bij een twist met een Bonapartistisch dag bladschrijver te Tulle, Crauffön genaamd, door dezen met de punt van zjjn regenscherm een oog werd uitgestoken. Deswege vervolgdis C-raufTon thans tot eene schadeloosstelling van 12000 fr. veroordeeld. Van de beschul diging ten criminele is hij vrijgesprokcu. De beroemde Parysche advocaat Lachaud is overleden. Vooral in straf zaken was hij de man, die door welsprekendheid en treffende uiteenzetting van de feiten zich den naam van een der grootste pleiters verworven heeft. De Seine is in den nacht van Vrijdag op Zaturdag begonnen te dalen! dat overal met vreugde werd begroet. Zaturdag-avond is in het Odeon-theater te Barcelona een paniek ont staan ten gevolge van brandalarm, door een dief gegeven. Het publiek behield zijne bedaardheid niet. ten gevolge waarvan verscheidene personen onder de voet werden getrapt, acht hunner gekwetst werden en een overleden is. DCITICHLANB. In de voornaamste kringen te Berlijn verwekt de plotselinge dood van den eersten Nederlandsehen gezantschaps-attaché, den heer A. C. Labouchère, algemeene deelneming. Voor ongeveer tien dagen kreeg zijne nog jeugdigt vrouw in hevige mate het roodvonk. Haar echtgenoot weck niet van hare sponde, doch vier dagen geleden werd hy zelf door die ziekte aangetast, lie ziekte sloeg bij hem naar binnen en Donderdagavond kwam hierbjj eene doodelijke hersenberoerte. De passagierstrein van Koningsbergen naar Berlijn is. eergisteren avond nabij het station Sehlobitten in een goederentrein gereden, terwijl deze op een ander spoor werd gebragt. De machinist en de stoker zijn gedood. De conducteur van den goederenwagen is zwaar en acht passagiers zijn ligt gekwetst. OOST-INDIE. BATAVIA, 8 November. Het heeft Z M. den koning behaagd te benoemen lot ridder 4e kl. van de Militaire Willemsorde den ziekenoppasser J. 11. Geelen, ter belooning van zijn uitstekend gedrag bij gelegenheid van den aanval, dien de patrouille onder bevel van den kapt. P. G. Bode op den 7d,D Aug. 1882 in de XXVI Moekims (Atjeh) had te doorstaan. De Locomotief meldt het volgende: De bedragen van hier voor de internationale tentoonstelling te Amsterdam zullen, naar het zich Iaat aan zien, twintig maal meer ruimte beslaan dan op de laatste Parijsche wereld tentoonstelling. Behalve modellen van opiumkitten enz-, zendt de gouverneur- generaal een twaalftal inlandsche huizen derwaarts, in natuurlijke grootte, met daarbij behoorende inlanders, vee, inventaris, kortom, volledig gestof feerd en door hunne vcrscheidenhed een geheel dorp vormende met al de eigen aardige bedrijven van hel volk. De resident van Bantam berigt, dat in de vorige maand de gehcele be volking van de dessa Tjigenter, bestaande uit 755 zielen, wegens herhaalde aanvallen van tijgers hare woonplaats verlaten en zich voorloopig op het eiland Grool-Haiidelem, in de Meeuwenbaaineêrgezel had. De bevolking van de dessa Handelem-darat verkeerde in denzeltden toestand en bevond zich eveneens op het bovengenoemde eiland. Ook in het zuiden van Lebak in de omstreken van Malimping had men in dit jaar bijzonderen overlast van tijgers gehad. Twee personen waren onlangs door die dieren aangeval len en gedood. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den ambtenaar op wachtgeld J. Verschuir; aan den onderw. D. W. Lanter- mans; aan den 2" commies by 's lands kas te Batavia E. Dinger. Benoemd: tot resident van Kedoe, de resident van Krawang K. F. Bohl; lot resident van Krawang, de resident van Ternale jhr. Th. G. V. Boreel; tot resident van Ternate, de resident van Tapanolie (Sumatra's Westkust) D. F. van Braam Morris; tot resident van Tapanolie, de ambtenaar op non-activiteit C. F. E. Praetorius. laatstelijk adsist.-resident van Batipoe en X Kottas (Sumatra's Westkust): lot algem. ontvanger te Proboliueo, de algem. ont vanger te Cheribon J. R. Jans; tot algem. ontvanger te Clteribon, de algem. ontvanger te Probolingo 11. W. van Hogezand; tot algem. ontvanger te Bui-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2