LEI DSC HE COURANT. WOENSDAG 13 DECEMBER. N°. 293. STADS-BERICHTEN. BLNNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenlicn is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN; Overwegende, dat het hem uit de verklaring van den Heer D'. W. Rutgers Van der Loeff, geneesheer te Leiden, gebleken is dat de navol gende goederen, als; 5 kussens met slroo gevuld, 3 hoofdpeluws met stroo gevnld, 2 varenkussens, 1 bed gevuld met stroo, 1 bed gevuld met kapok, 2 bedgordijnen, 2 nollen dekens, 1 katoenen deken, 1 bedlaken, 3 vrou wenjakken, 1 witte rok, 10 halsdoeken, 3 broeken, 5 jongensvesten1 boezeroen, 1 valgordijn, toebehoorende aan Willem Frederik IIanno, wo nende te Leiden, door Pokken zijn besmet, en uit dien hoofde ter voorko ming van verdere besmetting behooren te worden in beslag genomen, ont eigend en vernietigd. Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n". 134); Besluit en beveelt tevens: de bovenomschreven goederen onmiddelijk in beslag te nemen, te ont eigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke wijze Ier openbare kennis worden gebracht. De Burgemeester voornoemd Leides, 12 December 1882. DE RANTER. LEIDEN, 12 December. Door burg. en weth. wordt, ter benoeming voor de betrekking van leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium alhier, voorgedragen de heer J. J. A. A. Frantzen, tijdelijk met de waarneming dier betrekking belast. De hoogleeraar dr. M. J. de Goeje is tot eerelid van het "Deutsche Moigenlandische Gesellschaft" benoemd. ZaturJag avond zijn van voor eenen winkel 21 paren wollen wanlen ontvreemd. Meermalen zijn de winkeliers door de politie gewaarschuwd hunne winkelwaren bij avond niet buiten te hangen, vooral met het oog op de vele doorlrekkende personen, die bij den winter zonder werk zjjn. Blijkens achterstaande aankondiging zal de heer B. van der Kaa, oud- élève van liet Blindeu-institiiut te Amsterdam, op Dingsdag 19 dezer, in de kerk der Doopsgezinde gemeente, eene orgelbespeling geven en daarbij wer ken van Mendelssohn, Niels W. Gade en Rinck, alsmede eigen compositiën, ten gehoore brengen. De heer van der Kaa is een oud bekende, zoodal wrj er niet aan twijfelen, ol hij zal zich ook nu weder in de sympathie van velen mogen verheugen. Bjj kon. besluit van 8 Dec. jl. zijnter vervanging van de op 31 Decem ber e. k. aftredende en niet herkiesbare leden van de geneeskundige raden, de nieuwe leden dier raden benoemd. Voor Zuidholland zijn als zoodanig benoemd de hh. dr. H. van Vollenhoven, te 's Gravenhage; dr. G. D. L. lluëihoogleeraar te Leiden; G. W. Boot, apotheker te Gorinchcm, en lot plaatsvervangende leden de hh. dr. H. Boursse Wils, te Leiden; dr. F. J. I. Schmidt, te Rotierdam; F. i. Moet, apotheker te 's Gravenhage, Tc Utrecht zijn geëxamineerd voor apothekers-bediende 3 personen; afgewezen 2, toegelaten de heer G. Anloni, geb. le Molenbeek-Saint-Jean. Te Alblasserdam is eergisteren avond in de Kerkstraat bij den slager Stern een hevige brand uitgebarsten, naar men zegt, door hel omvallen van een petroleum-toestel. Vijf gezinnen hebben hunne woning verloren. Hel geregtshof te Amsterdam heeft heden, regl doende in hooger be roep, het vonnis der arrond.-reglbank aldaar in zake den 15-jarige Rudolf Wettstein, cadet aan de Pruissische militaire school Oranienslein bij Dietz, bevestigd wat de schuldigverklaring betreft aan ntoedwilligen doodslag, ge pleegd op den logementhouder J. P IJ. Bontekoe. liet hof oordeelde echter de door deze regtbank uitgesproken celstraf van twee jaren, met het oog op de aan het feit voorafgegane omstandigheden, te zwaar en veroordeelde liem tot eene celstraf van een jaar. Men scltrijfi uit Terschelling van 9 Dec.: Gisteren op den middag landde bij paal 27 een gedeelte der equipage van het aldaar gestrande Eng. stoomschip Mama, kapt. M. Lorund. Door vermoeidheid en uitputting kon er geen gedeelte der bemanning naar het vaartuig terug, om den achter gebleven kapitein met nog vijf man le trachten af te brengen. Gelukkig voor de geredden bevond zich een persoon te paard op het strand, zoodat tij door dezen landwaarts geleid werden en deze den bootsman der reddings boot Oosterend de tijding gaf dat op Bourif een schip zat, waarop nog zes man in bcnarden toestand; want sedert vijf dagen had de bemanning geen voedsel gehad. Oogenblikkeljjk bragt de bootsman alles klaar tot vertrek met de boot, doch daar de weg van Oosterend door de duinen onberijdbaar was, moest er een groote omweg gemaakt en de boot langs Hoorn door de duinen naar het strand gebragt worden, iets wat groote moeite en krachts inspanning vorderde. Eenmaal op het strand ging het voort tot paal 24, die men ten 4 ure bereikte. Onmiddellijk ging men daar te water om naar paal 27 te roeijen. Hoewel men met veel sueeuwjagl en verschrikkelijke duisternis te kampen had, volhardde men om de eenmaal genomen rigting te bljjven volgen en trots al de sneeuw en duisternis bereikte men circa zes ure het, schip. De bemanning er van werd door roepen en schreeuwen van de komst voorbereid. Door het opsteken eener flambouw op het schip zagen de roeijers zich eensklaps bjj het schip en namen ze de ongelukkige achtergeblevenen in hunne boot op. Het werd meer dan tjjd dat men ze kon opnemen, want wat gebrek nog niet had uitgerigt zou spoedig de zee gedaan hebbendaar het schip reeds geheel onder water zat. Eenmaal in de boot ging het met frisschen moed landwaarts en omtrent acht ure 's avonds hadden zij het geluk weer bij paal 24 le landen. Te Nijmegen liep gisteren avond een man, door de duisternis misleid, bij de Grootestraat, aan wier voet de Waal nog stroomt, te water en werd weldra met den feilen stroom medegeslcurd tot nabij de veerplaats, alwaar hij tegen eene brugleuning, die diep ouder water staat, werd geslingerd en daarin vast bleef zitten; spoedig kwamen een paar mannen hem uit dien hagchelijken toestand reddeu. lly had zijn bewustzijn reeds verloren. Door spoedig ingeroepen geneeskundige hulp gelukte het, «le levensgeesten weder op te wekken. Eeraisteren is de laatste trein uit Holland even over de Arnemuidsche brug, nabij hel station Middelburg, gederailleerd. Drie rijtuigen zijn zwaar beschadigd. De passagiers zijn met den schrik vrijgekomen. De treinen zijn gisteren ochtend van Middelburg op tijd vertrokken, doch op de plaats, waar het ongeluk is voorgevallen, moesten de passagiers over stappen. Naar men aan de X. C. mededeelt, hebben de gezamenlijke steen fabrikanten in ons land, ten getale van ongeveer 150. door den hoogett waterstand, gemiddeld eene schade geleden van 15 pCl. Alleen aan buiten gewoon arbeidsloon is door hen betaald ƒ80.000. De herbergier A. Goossens, te Malersel in Noordbrabant, in wiens woning de beruchte Mathijs de Bout 's nachts was binnengeslopen en aan gehouden werd, is ten gevolge van den schrik overleden. -- Zondag avond ontstond er le Roermond een hevige twist, waarbij met het mes werd gewerkt. Zekere G. verwondde daarbij zijne vroegere minnares; haar toestand is niet buiten gevaar. Zij heeft een messteek in den linker schouder en eene messnede aan den linker pols gekregen. De heer Schaepman heeft in de tweede kamer de volgende motie van orde voorgesteld: De kamer, van oordeel: dat de wet op het hooger onderwjjs ook met hel oog op 'slands financiën, herziening behoeft; dat met name hel getal rijks-universiteiten behoort te worden verminderdgaat over tot de orde van den dag. De heer Kool heeft voorgesteld art. 176 der begrooting van binnenl. zaken te verhoogen met ƒ5500. De bedoeling van het amendement is om het subsidievan rijkswege toegekend aan de kon. muziekschool te 's Graven hagete brengen op het bedrag ten vorigen jare door de regering voorge steld, doch bij amendement door de kamer teruggebragt tot het tegenwoor dige subsidie. Door den heer Buma is in de tweede kamer een voorstel aangeboden ten deel hebbende het instellen van een onderzoek betrekkelijk de afslui ting en hel droog leggen der Zuiderzee. Het ontwerp bevat slechts een enkel artikel, houdende, dat er een onderzoek omtrent de uitvoerbaarheid en de wjjze van uitvoering te dier zake zal worden ingesteld. Uit de me morie van toelichting blijkt, dal de heer Buma zich voorstelt: a. het van staatswege digten der zeegaten of openingen tus.-chen de eilanden, gelegen in de rigting van den Helder en Ameland, oai daardoor de vrije gemeen schap lusschen de beide zeeën te verbreken en de Zuiderzee le hervormen tot een zoetwatermeer; b. daarna het droogleggen en kanaliseren van dit zoetwatermeermede van staatswege te ondernemenof de uitvoering daarvan, althans vonrloopig, over le-laten aan' particulieren onderne mingsgeest.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1