Hel lijk van Louis Blanc is le Cannes naar den spoortrein gebragt, om naar Parijs vervoerd te worden. Eene aanzienlijke schare was op de been. De slippen van het lijkkleed weiden gedragen door een lid van den gemeente-, van den gewestelijken en van den arrondissetnentsraad en door twee geneesheeren en een lid der vrijmetselaarsloge. Achter het lijk gingen de prefect, de onder-prefect, de maire, de adjuncl-maire, enz. Door den maire en van wege de loge werden lijkredenen gehouden. De heer Louis Blanc heeft bij uiterste wilsbeschikking bepaald, dat hij niet kerkelijk begraven zal worden. Executeuren zijn de hli. Iledouin, hooldamhtenaar bij het ministerie van koophandel, en Charles Edmond bibliothecaris van den senaat. Zijn neef Jattiot, rekenpligtig ambtenaar bij de fabriek der Gobelins, is zijo cenige erlgenaam. De boekerij valt ten deel aan de volksbibliotheek van het vijfde arrondissement van Parijs, dat hem naar de kamer had afgevaardigd. Eene zekere som is vermaakt aan het armbestuur, onder bepaling dat de inkomsten zullen strekken om jaarlijks een spaarbaukinleg te bezorgen aan verlaten kinderen. Volgens den Parijschen correspondent van de Köln. Zeit. is de wonde van den heer Gambeita ver van genezen te zijn. Volgens hem is de toe stand zelfs van dien aard. dat er dag en nacht bij den lijder gewaakt wordt, daar men "eene verbloeding vreest. UUITICU LAND, Prins Bismarck heeft bij den rijksdag eene memorie ingezonden ter verdediging van de maatregelen betreffende het verklaren van Berlijn, Leip zig, Hamburg en Altona in den znogenaamden kleinen staat van beleg, en zegt: «Van de laatste rijksdag-verkiezingen, die aan de leiders der sociaal democratische pari ij een welkom en, naar de uitkomst leerde, ook krachtig middel verschaften om hunne organisatie weder te versterken, dagtcekent een nieuw opleven der sociaal-democratische beweging. In een kwartaal van dit jaar zijn alleen van de Socialdemokrat ongeveer 13.000 exemplaren binnen het Duitsche rijk in beslag genomen. De hevigheid en hel cynisme der tail van die bladen kunnen niet erger meer worden en worden alleen nog bereikt in de redevoeringen der partijleiders, die vooral bjj feesten der partjjgrnoolen i'i de duidelijkste woorden tot gewelddadigen omkeer aanzet ten en in niet te qnalificeren uitdrukkingen over de instellingen van staat en kerk, over politieke personen enz. zich uitlaten. De redevoeringen, ge houden op den jaardag van keizer Alexanders moord, op het herinnerings feest aan de gebeurtenissen van het jaar 1848 te Londen, en onlangs op hel kasteel Wyden, leveren daarvoor de treffendste bewijzen De door de zoo genaamde gematigde partij, zij het ook met eenige beperkingen, als party orgaan uitdrukkelijk erkende Socinldemokral geraakt voortdurend meer in het vaarwater der sociaal-revolutionaire parlij eu bevestigt daardoor de mee- ninï. dat het tusschen beide partijrigtingen bestaande onderscheid geenszins meer van principalen aard is. Het aantal aanhangers der rigting van Most neemt ook in Duiischland toe, hetgeen in de eerste plaats moet worden toegeschreven aan de voortgezette woelingen der internationale sociaal-revo lutionaire arbeidersvereniging le Londen. Een afgrijselijk geval wordt aan den Landbote gemeld. Een moeder van 12 kinderen te Choux, bij Monthey, kanton Wallis, in Zwitserland, die haar 13dt wachtte, heeft bij afwezigheid van haar man en terwijl de 8 oudste kinderen naar school waren, de 4 jongsten naar den kelder barer woning gebragt en daar met een ijzeren haak doodgeslagen. Men vond de lijkjes in een hoek onder een hoop stroo en de moeder zelve in de keuken opgehangen. Men zegt, dat zij aan den drank verslaafd was. RVSLAWO. Te St. Petersburg was dezer dagen het gerucht in omloop, dal de ontslagen commissaris van politie der hoofdstad, kolonel Nikolai Antono- witsch Odyniez-Dobrowolski, door de nihilisten om het leven gebragt zou zijn en zij tevens al zijne papieren en gewigtige staatsstukken zouden ge stolen hebben. Wat daarvan waar is valt moeijelijk te zeggen, doch de Köln. Ztg. meldt thans op goed gezag, dat de kolonel werkelijk 24 Nov onder zeer verdachte omstandigheden en zeer plotseling is overleden en dat zelfs zijne naaste betrekkingen daaromtrent geen ophelderingen kunnen of willen geven, terwijl men voorts alleen verneemt, dat zijne papieren in schromelijke wanorde werden gevonden. Het blad gelooft, dat er dus wel grond is voor hel publiek gerucht, dat men hier met eene politieke misdaad te doen heeft. Volgens de Osld. I'olkszeit. trachtte verleden week eene bende bere den smokkelaars met thee en lakengoederen over de Russische grenzen te trekken. Een gedeelte slaagde daarin, doch een ander gedeelte werd door de kozakken zoo nabij op de hielen gezeten, dat bij bet oversteken van eene rivier bij Angustowo zes man en negen paarden hun dood in de gol ven vonden. «Onze goede docenten, voor wie ik de grootste achting heb, niet le na gesproken, meen ik gegronde redenen te hebben om te vermoeden, dat het aantal onbekwame aan onze gymnasia grooter is dan het behoorde. Dit was het noodzakelijk gevolg deels van de volstrekt onvoldoende voorberei ding door niet weinige literatoren genoten, voordat ze de hoogeschool be zochten deels ook van bel bespottelijk,klein getal professoren in de klassieke philologie, vooral aan de Utrechtsche en aan de Groningsche academie. Wel heeft de nieuwe Wet op het H. O in het laatste opzicht (hel eerste gebrek zal nu geheel kunnen worden weggenomen) eenige verbetering gebracht, doch op verre na geen genoegzame. Om de eenzijdige richting onzer phi lologie. waarover zich het grooie publiek met recht beklaagt, te keer te gaan, is een allereerst vereischte, dat er voor het onderwijs in de zooge naamde realia minstens één booglecraar aan elke universiteit benoemd worde, mannen, die met hun voorbeeld de jonge lieden kunnen leerenhoe men in die vakken door redeneering en combinatie hel onbekende uit het be kende afleiden kan, en daarvoor al hun tjjd beschikbaar hebben. Van Utrecht uit ten minste is daarop bij de Regeering herhaalde malen aange drongen, maar helaas! tot dusverre te vergeels. Het is merkwaardig, dat terwijl juist in de reorganisatie der Gymnasia, waarbij de klassieke studiën sterk op den voorgrond staan, het zwaartepunt der nieuwe wet ligt, de klassieke philologie aan de universiteiten zoo karig bedacht wordt, lerwyl sommige ook vroeger reeds sterk bevoorrechte faculteiten, ro. n. de wis- en natuurkundige en de medische, krijgen wat ze maar vragen, ja somtijds meer dan ze zelve verlangen"! (IV. K. Courant 7 Februari 1878.) Het is te hopen dat de Slaten-Generaal door goedkeuring van den uitge trokken begrootingspost zullen willen medewerken om een einde te maken aan achterlijke toestanden, welke, bij de machtige mededinging der Amster- demsche Gemeente-universiteit, voor den bloei der Leidsche Hoogeschool (door de beoefenaars der klassieke letteren tot nog toe bij voorkeur bezocht) in hooge mate dreigen gevaarljjk te worden. A. B. C. AHADEMIE-NlEUnS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den lld"1 December de heer W. van Rappardgeb. te Padang, in de staats wetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Iets over de regeling der tramways. Daarna dezelfde iu de regtswetenschap, met stellingen. 4»chou<len Verkooping van onroerende goederen, in het Hecren-Logement aan den Burg, Zaturdag 9 December. Notaris W. F. Kaiseb. Een lleerenhuis en Erf, aan de noordzjjde van de Breedestraat no. 28, Sectie G, no. 33. Kooper J. van der Meer. ƒ11210. Een Huis en Erf, waariu de Koflijhuis-Allaire wordt uitgeoefend, genaamd «Die Porte van Cleve", aan de zuidzijde van de Breedestraat no. 175. Sectie G, no. 295. Kooper P. v. d. Meer i'. qq. ƒ12130. Een Huis en Erl, aan de zuid zijde van de Breedestraat ito. 129, Sectie- G. no. 341. Kooper P. v. d. Meer Jr. qq. 7600. Een Winkelhuis en Erf, met afzonderlijke Bovenwo ning, aan de westzijde van de Janvossensteeg no. 7. Sectie H, no. 1929. Koojier C. Vink qq. ƒ3820. Een Winkelhuis en Erf, aan de oostzijde van "dé Janvossensteeg no. 4. Sectie H. no. 1252. Kooper A C. v. d. Helm qq. ƒ3200. Een Winkelhuis en Erf, aan de oostzijde van de Janvossensteeg no. 8. Sectie 11, no. 1250. Kooper L. van Es. ƒ2690. Een Winkelhuis en Erf, aan de oostzijde van de Janvossensteeg no. 10, Sectie II, no. 1249. Kooper C. Vink qq. /2420. - Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Jatiyossensleeg no. 12, Sectie H, no. 1248. Kooper C. Vink qq. 2500. Eet#. Winkelhuis eu Erf, aan de oostzijde van de Janvossensteeg no. 48, Secfie IIno. 2556. Kooper G. W. v. d. Drift, ƒ3335. Eene Bleekerij net Woonhuis, Waschhuis en houten Loods, aan den Marendijk, onder de ge meente Oegstgeest. wijk 3, no. 22, Sectie E, itos. 763 en 764. Kooper J. v. d. Meer. 5000. PEK TELEGRAAF. CAIRO, 9 December. Hel is zeer waarschijnlijk, dat vier balaillons van het bezettingsleger bijna onmiddellijk naar Engeland worden teruggezon den. Yaconb en Mahmond Fehmi worden morgen voor den krijgsraad ge steld. Arabi en de andere veroordeelden hebben aan Broadley bij geschrifte, om aan de Engelsche cn Egyptische gouvernementen te worden opgezonden, hun eerewoord verpand, dat zij op Ceylon zullen blyven, zoolang de Khedive het goedvindt. Zij zullen naar Ceylon worden gezonden aan boord van een door de Egyptische regering gehuurd vaartuig. LONDEN. 11 December. Naar de Daily News verneemt treedt lord Derby nog voor de bijeenkomst van het parlement in het ministerie, en zullen nog andere wijzigingen plaats grijpen. De heer Gladstone legt binnenkort de portefeuille van financiën neder, maar blijft eerst minister. PARIJS, 11 December. De Egalité verhaalt dat twee personen, waarvan één een Belg is, gisteren le Armenlières zijn betrapt op het aanplakken van oproerige plakkaten. Zij zijn gevangen genomen-. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 11 December 1882. Knnronrcchter Mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Bnttingha Wichers. Uitspraak in strafzaken. ING EZONDEN. ARGHAEOLOGIE. Nu door den Minister van Binnenlandsche zaken, ter voldoening aan de ♦oorschriften der Wet op het tlooger Onderwys, gelden zijn aangevraagd lot stichting van een professoraat in de Archaeologie en de Aeslhetica aan de hier ter stede gevestigde Rijksuniversiteit en deze regeeringsvoordracht door sommige personen, zoowel in als buiten de kamer, als van weinig of geen practise!) belang wordt beschouwd, kan hel, waar het de opleiding geldt onzer aanstaande philologen, zijn nut hebben aan alle belangstellenden in herinnering te brengen een oordeel van den Utrechtschen Hoogleeraar Van Herwerden, een man, wiens gezag in dezen zeer zeker groot mag worden gpnoemd. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. Gevallen uitspraak. W. F. S Leiden openen van een bordeel zonder S dagen uitgesteld. voorafgaande kennisgeving, Leiden ,r M. E.idem idem idem. J. K., hvr. v. W.J. in dienst hebben van een kind ƒ3.of 1 dag. de K.idem, beneden den twaalfjarigen ouderdomidem C. S.Katwijk desertie van een zeevisschers- vrijspraak. vaartuig, Katwijk, D. den H.idem, idem idem. J. K.idem, idem, idem. J. J. v. 0., Leiden, nachtgerucbtidem f5 50 of 2 dagen. J. A. K., idem, rjjden met achter elkaar ge spannen wagens, idem, ƒ3.of 1 dag. G. H.Bijnsburg, rjjden op de klinkerstraat, id., iden-. A.deB., Leiderdorp, rijden bij donker «onder licht, idem. Zoeterwonde R. H., idem, idem, Leiderdorp, of 1 dag. K. v. d, B.Katwjjk een vaartuig bij nacht langs idem. het strand laten liggen zon der lichtKatwijk B. v. B., idem, idem, idem. A. v. D.idem idem, idem. L. de V.idem idem, idem A. de J.idem idem, idem. J. G.idem idem j idem. J. Z.idem idem idem. L. v. D.idem, idetn idem. J. v. d. P., idem, idem idem (tweemaal) idem. W. v. d. P., idem, idem (tween «ilj. K. S.Nienwerkerk stieren drijven langs den open ƒ3 of 1 dag. n. d. I.Tsscl, baren weg zonder knieban den en zonder voldoend ge leide, Zoeterwonde,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3