BUITENLAN DSCHE BERIGTEN. brand. Maren en séhoorsleeneii alleen 2jjn overgebleven De inboedel en ook hel vee, uitgenomen eene geil, is gered. Vermoedelijk is de brand veroorzaakt door het stoken van een ketel varkensvoeder. Dil is ten minste zeker, dat hij in hel achterhuis, waar bedoelde stookplaats zich bevond, is aangekomen. Eene groote hooimijt, waarin p. m. 15000 kilogram hooi was, toebe- hoorende aan den heer I. Raadsveld in de gemeente Scholerland, is door broeijiug eene prooi der vlammen geworden. Volgens berigten uit verschillende plaatsen omtrent den stand van het water blijft het bijna overal vallende. De buitengewone riviercorrespondenlie is dan ook op verschillende plaatsen opgeheven. Een 18-jarig jongeling te Boekei, uit Noordbrabrant, had dezer dagen het ongeluk te struikelen, terwijl hij met zijn wagen naar huis reed; hjj geraakte onder het wiel en was onmiddellijk dood. De heeren Bichon, de Savornin Lohman, T. P. Mackay en van Asch van Wjjk hebben veertien amendementen op de begrooting van binnenl. zaken voor 1883 voorgesteld, alle betrekking hebbende op de drie takken van onderwjjs. De voornaamste daaronder strekken om: 1°. met het oog op den steeds loenemenden twijfel over de noodzakelijkheid van drie universi teiten, thans geen nieuwe gebouwen, met name van een locaal voor patho logische anatomie, te stichten; 2°. geen afzonderlijken leerstoel in te stellen voor hel onderwijs in de Christelijke archaeologie, met het doel om dit onderwijs met een ander leervak te vereenigen; 3°. geen gelden uit Ie trek ken voor een leerstoel in het oud-llollandsch regt aan de Groninger hooge- school en om geen afzonderlijke leeraren voor de Fransche. Engelsche en Hoogduitsche taal- en letterkunde te benoemen; 4". voor vermeerdering van gymnasia en progymnasia geen gelden meer beschikbaar te stellen, doch het benoodigd subsidie afzonderlijk te doen aanvragen; 5". bezuiniging aan te brengen in de kosten van materieel voor 's rijks hoogere burgerscholen; 6°. te doen vervallen de verhooging der subsidiën voor de middelbare scholen te Zierikzee 1500 en te Leiden ƒ1000 en het aan Utrecht in 1880 toege stane subsidie (ƒ4000); 7°. te schrappen de verhooging der jaarwedden van onderwijzers met j9900 en niet over te gaan tot aanstelling van een leeraar voor een gymnastiek-cursus; 8». te verminderen de kosten voor de normaal lessen met 50000; 9'. geen gelden uit te trekken voor hel bouwen van eene geheel of gedeeltelijk overdekte speelplaats, ten einde geen precedent voor gemeentescholen te stellen; 10'. te verminderen den post van tijdelijk subsidie aait gemeenten in de kosten van onderwijs met ƒ350,000, omdat de voorstellers, zoolang art. 4 der schoolwet niet in geheel anderen geest wordt uitgevoerd, tegen elke subsidie-verhooging gekant zjjn. 's GBAVENllAGË, 11 December. Door Z. M. is aan den heer J. A. van Kttyk, Ie Zallbommel, verlof verleend tol het dragen van de versierselen der orde van het Borstbeeld des Bevrijders van Venezuela 5' klasse. Door Z. M. is de kapitein-luit. ter zee F. J. P. M. Mulder, op zjjn verzoek, eervol afgevoerd uit hel corps zeeofficieren der Nederlandsche mu rineen hem bepaaldelijk opgedragen de betrekking van inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 1* district te Delfzijl. De 2e luitt. van het corps mariniers L. A. C. Furnée en E. A. R. Ver beek zjjn bevorderd tot 1" luitenant bij gemeld corps. Door Z. M. is aan den heer jhr. C. A. van Sjjpesteynop zjjn verzoek, op den meest eervolle wijze ontheven van het ambt van gouverneur van Suri name, op diens nader verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst), en is hem een pensioen van ƒ3000 'sjaars, ten laste van het X' hoofdstuk der staalsbegrooling, en een pensioen van ƒ3500 'sjaars, ten laste van dè Suriuaamschc begrooting. toegekend. De kapitein-luit. ter zee C. J. Marinkelle, uit Oosl-Iudië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld, en de officier van administratie 1' kl. J. Cf. Cocland, geplaatst bij het kon. instituut voor de marine le Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld, en vervangen door den officier van admi nistratie 4' kl. E. 11. Wijnmalen. De minister van justitie zal Dingsdag en die van oorlog Donderdai aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft heden met algemcene stemmen aangenomen ver schillende wetsontwerpen tot bekrachtiging van Indische credieten, vaststel ling van het slot der Indische rekeningen en wijziging van de begrooling Ned Indië 1882. De Zaturdag door tweede kamer aangenomen wetsontwerpen zjjn verzonden naar de afdeelingen. Tegen Woensdag 1 ure zjjn weder eenige ontwerpen aan de orde gesteld. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden heeft de heer Brantsen van de Zijp zitting genomen. Het debat over hoofd stuk V is aangevangen. De heeren Schaepman en van Nispen zouden tegen de begrooting stemmen met het oog op de onderwijs-uitgaven, wat de mi nister en de heeren Lieftiuck en Brouwers staatsregteljjk onjuist achtten; tot vermindering van de lasten op de gemeenten wilde de minister gaarne medewerken. Aangenomen werd hel amendement tot verhoogiug van de huis van arrest le Middelburg, door hel gereglshof te 'sGravenhage veroor deeld tot een half jaar celstraf, wegens valschheid in een door hem gehou den register. tractemeuten der griffie-ambtenaren in Gelderland, doch verworpen soortge lijk voorstel voor Limburg. De vaccinedwang werd door verschillende anti revolutionnairen bestreden, al erkende de heer van Wassenaer hel nut der vaccine, liet amendement de Jong, om het krankzinnigengesticht te Me- dembiik voor 500 lijders in le rigtcn. werd aangenomen met 34 legen 33 stemmen. Morgen is het onderwijs aan de orde. De hooge raad heeft bij heden gewezen arresten o. a. verworpen de cassatieberoepen van 1» E. D. S. L.. burgemeester der gemeente Olde- hove.en drie andere personen door het geregtshof te Leeuwarden veroor dce!d tol 15 dagen eenzame opsluiting, ter zake van mishandeling van den rijksveldwachter W.en 2» P. A. J., laatst directeur van het ENCEIiANB. LONDEN. 10 December. De groote brand in Woodstreet heeft hier eene groote ontroering te weeg gebragt. Voor zoover thans bekend is kan de schade niet veel min der dan 1,500,000 bedragen. De assurantie-maatschappijen lijden eene ont zettende schade. Niet alleen scheen het geheele blok der pakhuizen ten ondergang gedoemd, het was ook de vraag of de vlammen zich niet zou den mededeelen aan percelen in andere blokken aan den overkant gelegen. Ware dal geschied, dan zouden de gevolgen niet le overzien zjjn geweest. De hitte in den omtrek des onheils was zóó grootdat glas smolt. Mijlen ver in het ronde waren de hoog opgaande vlammen zigtbaar. Gelukkig is bij dezen brand geen der spuitgasten gekwetst, hetgeen wel het geval is geweest bjj den brand van het Alhambra, een dag vroeger. Een der spuitgasten heelt bij dien brand zoodanige wonden gekregen, dat hij waarschijnljjk bezwijken zal. In weerwil dat er 30 stoomspuiten bij den brand werkzaam waren, wordt er ernstig aangedrongen op uitbreiding van het personeel en materiëel van de brandweer. Gelukkig dat de brand van de Alhambra een nacht vroeger plaats had, want wanneer de branden geljjktijdig hadden gewoed, dau zouden de beschikbare krachten ter blussching ontoereikende zijn geweest. De sneeuwstorm, die 11. Woensdag in het noorden van Engeland woed de, is een van de hevigste, die men daar in lang gehad heeft. Op den Great Western-spoorweg o. a raakte lusschen de stations Trawsfynydel en Arenig een trein in de veertien voet hooge sneeuw bedolven, en de passa giers werden eerst deri volgenden dag, door lot dat doel uitgezonden spoor weg-beambten met groote moeite bevrijd. Een hunner verkeerde, door de uitput ting en koude, in een toestand, die voor zijn leven vreezen doel. Te Drif field heeft men de lijken van twee mannen gevonden, die in den sneeuw storm omgekomen zijn. Te Dunfermline werden veertien huizen zoo diep ingesneeuwd, dat de bewoners eerst den volgenden dag na veel moeite en lang graven bevrijd konden worden. Woensdag II. is de Itali3ansche bark Tiro, koers zettende van New castle naar Bari, met 11 man en een loods aan boord, niet ver van lies- wielt gestrand. De geheele bemanning kwam om het leven, op een Italiaan en een Zweed na, die door de golven op het strand werden geworpen. Een berigt uit Mexico van 7 Dec. meldt, dat een gezelschap van 34 Mexikanen en Amerikanen in den staat Chihuahua door Indianen zjjn over vallen en omgebragt. Volgens een lelegraphisch berigt uit Melbourne zouden bij een ongeluk op den spoorweg van Melbourne naar llobsons Bay, niet ver van Hawthorne, 100 personen meer of minder hevig zjjn gekwetst. FR AM K 11 IJ K. De senaat heeft met 164 tegen 96 stemmenovereenkomstig den wensch der regering, eenvoudig besloten, lol de orde van den dag over le gaan ten opzigte der inlerpellatie-Fremanbetreffende de verwijdering van gods dienstige symbolen uit de scholen. De senaat heeft voorts beraadslaagd over het door de kamer van afge vaardigde goedgekeurden crediet van 10000 fr., om Louis Blanc op staatskos ten te begraven. De heer Baragnon verklaarde er zich tegen. Alleen dan behoorde een burger op staatskosten ter aarde besteld te worden als hij aan het land onbetwistbare diensten had bewezen. De heer Louis Blanc nu kan diensten bewezen hebben aan eene parljj, maar die partij is Frankrijk niet. Frankrijk is Item niets verschuldigd. Den 25" Mei 1848 heeft Louis Blanc aan hel hoold der volks de nationale vergadering aangevallen sprak de heer de Lorgeril. Dat is laster! voegde de heer Tolain Item toe. Hij is wegens dien aanval veroordeeld geworden werd daarop geroepen. De heer Corbon sprak: Hel was ten onregte. Ik presideerde dien dag de nationale vergadering, en ik kan getuigen, dat de heer Louis Blanc toen op zjjne bank gezeten was. Hij vroeg mij zelfs verlof om het volk toe te spreken, ten einde het aan te manen zich terug te trekken. Met dat doel heeft hij alle pogingen gedaan. Het crediet werd goedgekeurd met 142 stemmen tegen 82. Bjj de discussie in de kamer over de begrooting van schoone kunsten bragt de heer Delattre, afgevaardigde voor St. Denis, de pogingen ter sprake om in de kathedraal aldaar plaatsen te vinden door middel van eene toover- roede, welke pogingen, naar men gelooft, het denkbeeld hebben doen op vatten van den bekenden diefstal uit de sacristie. De heer Tirard verklaarde, dat de regering aan de bedoelde zotternij geen part noch deel had. De overeenkomst met de betrokken schaltenzoekster werd in Januarij 1881 ge sloten door een sedert op pensioen gesteld ambtenaar. Hijminister, had aan de zaak een einde gemaakt, zoodra hij er van hoorde. Volgens Hatas heeft de minister van koophandel de Nederlandsche gedelegeerden voor de Amsierdamsche tentoonstelling ontvangen en hun de medewerking der Fransche regering voor die tentoonstelling beloofd. De gedelegeerden nondigden den minister uit naar Amsterdam te komen bij de opening der tentoonstelling, waarop de minister antwoordde, dat bjj de uitnoodiging volgaarne aannam, voor hel geval dat hij door omstandig heden niet verhinderd werd. In den Parijschen gemeenteraad is door een der ledenden heer Des- moulins, mede uit naam van 29 zijner ambtgenootenvoorgesteld den wensch kenbaar le maken om aan de Rue Royale den naam van Louis Blanc te ge ven. Het voorstel maakte de verontwaardiging gaande van JofTrin, die de socialistische en staatkundige kleur van Louis Blanc te flaauw vond. Het voorstel werd aangenomen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2