LEI DSC HE COURANT. 1882. «V. 290. ZATURDAG 9 DECEMBER. STADS-BERICHTEIV. OPROEPING IN WERKELIJKEN DIENST. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant it per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers sijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliön is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cenls. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien de missive van zijn ambtgenoot te Haarlem, gedagleekend 30 November 1882, ii°. 846/<23 M/S; Brengt bij deze ter kennis van den milicien-verlofganger ANTHONY VAN DER ZEEUW, plaatsvervanger voor den loteling der gemeente Haarlem, lichting 1879, WILLEM VAN LIESHOUT, welke plaatsvervanger, als be- hoorende tot het 4' regiment infanterie, van 3 Augustus—11 September II. onder de wapenen moest komen en, vóór die opkomst, in deze gemeente zjjne woonplaats had; dat hij wegens het niet naleven van art. 133 der Wet van den 19''"' Augustus 1861 Staaatsblad li0. 72), krachtens art. 137 dier Wet, In werkclijken dieust wordt geroepen en gedurende drie maanden zal worden gehouden dat hjj verplicht is zich daartoe op Donderdag 14 December aanst. vóór 4 uren des namiddagsbij zijn korps te Leiden te bevinden. Ten eiudc de opgeroepen persoon hieromtrent geen onwetendheid zonde kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplak king en door plaatsing iu de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd Leiden, 2 December 1882. DE KANTER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 8 December. lieden morgen 11 uur werd het stoffelijk overschot van den eeniae dagen geleden overleden heer J. L. Cornet op de begraafplaats aan de Groe- nesteeg ter aarde besteld. Toen de lijkkist in het graf was nedergelalcn sprak de heer P. van der Beek, kunsthandelaar te Rotterdam, eenige woor den ter herinnering aan de uitnemende hoedanigheden als menseh en kunste naar van den man, iu wiens vriendschap hij gedurende vijl eu twintig jareu zich had mogen verheugen. Ten gevolge van bel gure weder begaven fami liebetrekkingen. vrienden en belangstellenden van den afgestorvene zieti hierop naar de wachtkamer, waar dr. du Rieu, als lid van het bestuur van «Ars aernula naturae", dat mede door den heer G. J. Bos werd vertegenwoordigd in korte trekken schelste, al wat Cornet voor deze leekenakademie gedaan had en wat hij voor haar geweest was. Mogt hjj zelf niet meer tot de levenden behooreu, zijn naam zou geenszins aan de vergetelheid worden prijs gegeven. Steeds zou de Leidsche leekenakademie trotsch zijn op den man, die hier zijne opleiding genoten, hier zijn talent ontwikkeld had, hier geworden was, wat hij werd. Jhr. Rammelman Elsevier bragt vervolgens in zjjne hoedanigheid van lid der commissie van het stedelijk museumwelke ook door mr. Kist was vertegenwoordigd, hulde aan den overledene, en her dacht de kunde en werkzaamheid, door Cornet als lid dier commissiesleeds aan den dag gelegd, de moeile en den ijver, die hij steeds veil had voor den bloei van het museum, van de oprigting af. De heer \V. P. Wollers, veeljarig vriend van den overledene, zou, hetgeen hjj Ie zeggen had. niet hier, maar ten slerfhuize uiten en aldaar levens aan de zuster en de ove rige betrekkingen, die niet ter begraafplaats aanwezig waren, mcdedeelen wat bjj de ter-aarde-bestelling gesproken was. Namens de familie bedankte de heer P. J. Mulder de sprekers en verdere aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Heden is door de politie alhier naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragl J. F. v. T.varensgezel, die bij zijne aanhouding, in den nacht van gisteren, zich tegen twee polilie-agenten gewelddadig verzet en beiden verwond beeft, ten gevolge waarvan een hunner onder heelkundige behan deling is. Met het sloomschip Sumatra, van de maatschappij Nederland, dat 16 December e. k. van Amsterdam naar Ratavia vertrekt, zal uit Amsterdam regtstreeks eene brievenmaal gezonden worden naar Atjeli. Voorts zal op 26 December met den trein van 5.5 's avonds uil Amsterdam naar Antwer pen, in aansluiting op het vertrek van het gemelde sloomschip uit Marseille, mede eene verzending van brieven enz. naar Atjeh geschieden. Het stoomschip Gelderlandvan Batavia naar Rotterdam, vertrok op 7 Dec. van Port-Saïd. De Feins Alexander is op 7 Dec. van Marseille naar Batavia vertrokken. De Insulinde heeft op 6 Dcc. de reis van Padangnaar Batavia voortgezet. Aan liet examen voor apothekers-bediende dat Ie Utrecht gehouden wordt, namen 3 cand. deel; daarvan werden 2 afgewezen en toegelaten de heer H. J. Boelman van Amsterdam. De volgens het jongste regeringsielegram op Aljeh gesneuvelde kapi tein Botter stond bij de infanterie aldaar en is 15 jaren geleden uit Amers foort als onder-olïicier naar Oost-Indië vertrokken; nadat aldaar zjjne vrouw was overleden, is hij er voor de tweede maal gehuwd en bevinden zjjne vrouw en kind zich op Ambon. Hij zal pi. m. 40 jaren oud zjjn ge worden. Bjj den boekhandelaar W. E. J. Tjeenk Willink, te Zwolle, ziet thans hel licht de vijfde druk van de wet van 3 October 1843, n'. 47, op het regt van zegel, zooals die bij verschillende latere wetten is gewjjzigd of aai.ge vuld, bijgewerkt tot December 1882. Deze wet is gedrukt in het bekende gemakkelijke langwerpige zakformaat, en sluit zich aan bjj de reeks van wetten, die Lij deuzelfdcn uitgever liet licht zagen. Deze uitgave der zegel wet is voorzien van aanteekeningenalphabetische lijst van verleende vrij stellingen, besluiten ter uitvoering en alphabetisch register, van de hh. L N. Schuurman en P. II. Jordens, commies ter prov. griflie van Overijssel. Een eu ander maakt deze uitgave tot een handig zakboekje, dat door belang hebbenden zeker in vele gevallen met vrucht kan geraadpleegd worden. De 39'" algemeene vergadering van liet Aardrijkskundig Genootschap zal gehouden worden op Zaturdag 16 December 1882, 's voormiddags 11 ure, in een der localen van het genootschap Natura Ariis Magistra, te Amster dam. De volgende punten zullen behandeld worden: 1°. mededeelingen van het bestuur; 2». een logt door het oosten van Rusland: a. Nisjni en Kazan, en de verbinding met Siberië, b. Orenburg eu de steppe der Kirgiezendoor den lieer F. G. Kramp; 3». de deelneming van Nederland aan het streven onzer eeuw om door reizen voor handel, nijverheid en wetenschap nieuwe bronnen te openen, door prof. P. J. Veth; 4». gelegenheid lot het doen van mededeelingen en het behandelen van vraagpunten. De Nederlandsche Jiirislen-vereeniging zal in Augustus 1883 te Utrecht eene algemeene vergadering houden, waarin de navolgende onderwerpen in behandeling zullen worden genomen: 1°. Welke bepalingen omtrent de justitie zijn in de Grondwet onmisbaar? Daarover zal liet praeadvies worden uitgebragt door de hh. mr. J. Heems kerk Azn.. te 's Gravenliage, en prof. B. D. 11. Tellegen, Ie Groningen. 2*. Is hel noodzakelijk of weuschelijk lussclien handelsregt en bnrgcrljjk regt te onderscheiden en ze tot voorwerpen van afzonderlijke weiteljjke regeling te maken? Over dit onderwerp zijn praeadviseurs in" A. F. K. Uartogh en H. P. A. Molengraaf, advocaten te Amsterdam. 3". Behoort de verpligling van ouders en voogden, om hunne kinderen en pupillen in de voor allen noodzakelijke kundigheden onderwijs te ver- scliaflcn, door strafbepalingen te worden gesanctioneerd? Praeadvies wordt daaromtrent uitgebragt door m" A. A. de Pinto, raadsheer in den hoogen raad, te 'sGravenhage, en W. 11. de Beaufort, lid der tweede kamer, te Leusden. Op den Iloll. ijzeren spoorweg zijn gedurende de maand Novem ber vervoerd 220,173 reizigers. De opbrengst was van reizigersvervoer ƒ206,585 35, van goederenvervoer 69,023.55%, van diversen 2450.43, totaal 278,059.33%Sedert 1 Jamiarij II. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 2.805.425 en hel bedrag der ontvangsten 3,274,634.88%. Het raderstoomschip F alk wordt met spoed gereed gemaakt aan 's rijks werf te Willemsoord, ten einde, naar men verneemt, in het begin van liet volgende jaar in dienst gesteld te worden tot het overbrengen van het vorste- ljjk gezin naar Engelands hoofdstad. Voor het geregishof te Amsterdam heeft teregt gestaan Wouter Tuuu, een 29-jarige maaijer, geboren te Laar, in Pruissen, beschuldigd ter zake van moedwilligen doodslag, gepleegd in de Purmer, op Zondag 16 Juljj II. op Frans Diugslakendie mede als maaijer daar werkzaam was. Hjj had met andere, deels Nederlandsche, deels Duitsche maaijers op bewusten Zon dagavond eene herberg bezocht. Daar was door een paar Dititschers ecu liedje gezongen. Toen de maaijers de herberg verlieten zeide een der Ne derlandsche maaijers: «de poepen kunnen niet zingen". Dat werd beant woord met bet gezegde: «de poepen zingen net zoo goed als de moffen". De Duilscherdie het laatste zeide. werd toen door eenige maaijers aange vallen. die tot liet gezelschap van Tuuu behoorde. Bij die gelegenheid werd Diugslaken, die toeschouwer was gebleven, met een mes in rug en nek ernstig verwond, terwijl bedoelde Duilscher eene snede over zjjn jas kreeg. Ofschoon beschuldigde liet onlkcnde, verklaarden drie getuigen, dal hij een mes had getrokken en de verwonding toegebragt. De gewonde werd naar

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1