.Heller's Speelwerken. Terstond na zijne aankomst zal hij op zijn woord van eer vrijgelaten worden. Al de andere aanvoerders van den opstand zullen waarschijnlijk gratie be komen. bij besluit van den Khedive, zonder proces, met uitzondering echter van Suleiman-bey, die den brand van Alexandrië heeft geleid, dienaar Alexandrië zal worden gezonden, ten einde voor den krijgsraad aldaar teregt te staan. De afloop van Arabi's proces heeft in Egypte vrij wat teleurstelling veroorzaakt. Arabi is zelfs niet van rang of waardigheid vervallen en zijne goederen zijn niet verbeurd verklaard. Hij is dus weder pacha en generaal en blijft als zoodanig de daaraan verbonden inkomsten trekken. De te Cairo verschijnende Egyption Gaz. ziet in de uitspraak eene beleediging der openbare meening en eene schandvlek voor de justitie. Van de doctoren, die president Garfield behandelden, zal dr. Bliss met 6500. Agnew en Hamilton elk met 5000, Reyburn en Boynlon elk met 4000, dr. Edson met 3000 dollars voor hunne diensten beloond worden. Pil AA'HKIJIt. Het Journ. Offi. beval het verdrag gesloten tusscheu den Afrika- reiziger de Brazza en koning Makoko. Maandag heeft de minister Dnclerc een langdurig onderhoud gehad met den Engelschen gezant over Madagascar. Van Fransche zijde hoopt men, dat Engeland hel protectoraal van Frankrijk over de Sakalaves zal erken nen, hetwelk bij verdrag in 1808 zou zijn ingesteld. De kruiser Flora, die bevel ontvangen heeft naar Madagascar te gaan, zal de admiraalsvlag voeren. De commandant er van zal het opperbevel over de Fransche strjjd- magt aldaar op zich nemen. De scheikundige Dumas vierde Maandag den 50i,tD jaardag zijner be noeming tot lid der akademie van wetenschappen, waarvan hij sedert 1868 vaste secretariats. Zijne medeleden der akademie hebben hem bjj die gele genheid eene grootc gouden medaille aangeboden, wier ééne zijde het beeld van den grjjztn beoefenaar der scheikundige wetenschap vertoont. De leden hebben niemand onder Dumas' talrijke vrienden en vereerders willen toela ten iets tot deze feestgave bij te dragen. Zij wilden die eer en dat genoe gen uitsluitend aan de akademie houden. Het correctioneel regtsgediug tegen de voormalige directeuren der «Union Générale", de heeren Rontotix en Fedcr, is begonnen. Feder erkende verscheiden der gepleegde onregelmatigheden. Bontoux daarentegen heeft nooit anders gedacht dan dat de zaak goed marcheerde. In bijzonderheden is hij nooit afgedaald, daar hij den raad van administratie te veel vertrouwde. De president constateerde dat de maatschappij ongeregeld was geconstitueerd en werkte. Bij elke kapitaals-vermeerdering werd een derde van de aan- deelen fictief ingeschreven. Hjj verweet Bontoux een winst van 3 millioen op de «Alpines" Ie hebben ingebragtop een oogenblik dat de «Société des Alpines" 17 mill, aan «l'Union Générale" schuldig was. De heer Feder be weerde dat, toen hjj inkoopen deed voor de maatschappij, hij aandeelen verkocht voor eene hoogere som dan die van de inkoopen. De maatschappij kon dus niets verliezen. Wanneer de uitgifte van 100,000 nieuwe aan deelen niet gestremd ware door den val van «l'Union" en zoo de beurs de gekochte aandeelen had betaald, zou er geen sprake zijn geweest van een deficit in de kas der maatschappij. De get. Bonneval, chef der comptabili teit bij «l'Union", verklaarde de balans te hebben opgemaakt op door Feder verstrekte lastgeving. Feder betwistte dit feitmaar get. hield het staande. Te Parijs zijn drie postbeambten aangehouden wegens diefstal. Een hunner was een lielhebber van boeken, en stat slechts boeken en brochuren, waardoor de man reeds een aardig boekerijtje bijeengebragt had. De Seine heeft ee"e ongehoorde hoogte bereikt. De nood is groot te Creteil, Alfortville. Ivry en op honderden andere plaatsen. Te Ivry heeft de maire hulp van de reddingsmaatschappijen moeten inroepen, om hulp te brengen aan de ongelukkige oeverbewoners der Seine. Men brengt overal meubelen en huisraad in veiligheid. Te Asuières slaan de wallen onder water, de buitenplaatsen uit den omtrek verrijzen te midden van een nitgestiekt meer. Te Rochefort is brand uitgebroken in het hospitaal voor zeelieden. Het pavilloen van den linkervleugel werd totaal vernield, doch gelukkig konden de zieken tjjdig worden overgebragt. Uit Tunis meldt mendat men bezig is met de organisatie van de nieuwe legerafdeeling. Zij zal bestaan uit zeven gemengde compagniën, elk van 300 man, infanterie, cavalerie en veld-artillerie. De soldaten kun nen Tunesiërs en van elke andere natie zijn. Een kapitein en twee luite nants moeten altijd Franschen wezen, in Fransche uniform. De onderoffi cieren moeten voor de helft uit Franschen bestaan; wapenen en bagage zijn gelijk aan die bij het Fransche leger. De citadel van Scutari, iu Albanië, is, volgensÏAvenirmil., door den bliksem vernield. Deze is in het kruidluiis geslagen en heeft een hevigen brand veroorzaakt. Het is niet de eerste maal, dat deze citadel door eene dergelijke ramp getrofTen wordt De ontploffing was vreesselijk. In het Fransche consulaat, ongeveer een kilometer van de citadel verwijderd, bleef geen glasruit heel. De muren der citadel stortten ineen en sleepten in hun nen val groote rotsblokken mede, die een aantal personen in de straten van den bazar en in de aan den voet der citadel gelegen huizen doodden. Het getal slaglollers is groot. DIIITSCHLAA». Door den rijksdag is behandeld het {voorstel van den afgevaardigde Philipps. betreffende het verleenen van schadevergoeding aan onschuldig ver oordeelden zoowel als aan vrijgesprokenen na preventive hechtenis. De heer Philipps haalde in zjjne toelichting 18 gevallen aan, alleen van de laatste twee jaren, waarin te zamen tol 80 jaren vrijheidsberooving veroordeeld was. Van die 80 jaren, waartoe de veroordeelden blijkens later aan het licht gekomen omstandigheden onschuldig veroordeeld waren, was ongeveer ■de helft van den straftijd reeds ondergaan voordat de onschuld bleek. Ver der haalde hij eene reeks gevallen aan van lieden, die in hechtenis genomen waren, soms op grond van de zonderlingste vergissingen, en later in vrij heid gesteld moesten worden. Hij betoogde, dat de slaat al die lieden voor zoover zij niet zclven het hun overgekomene veroorzaakt hadden, be hoorde schadeloos te stellen. Het voorstel vond bij alle partijen ondersteu ning en werd naar eene commissie van 14 leden verzonden, die de tweede zal voorbereiden. Een monster-proces tegen 50 socialisten is thans te Praag aanhangig. Het zal, naar men verwacht, drie weken duren. De voornaamste beschul digde is een schoenmaker, een anhanger der beginselen van Most en de Frciheit, en de aanstoker van de werkstaking der lloheemsche mijnwerkers in het voorjaar. In ruim honderd woningen is huiszoeking gedaan, en er zijn papieren gevonden, waaruit eene innige verstandhouding blijkt tusschen de Oostenrijksche en buitenlandsche socialisten. Er moet ook een brief van den schoenmaker gevonden zijn, waarin hij verklaart, verscheidene ontplof bare flesschen gemaakt te hebben, om te gebruiken tegen politie en patroons. Naar men uit Genève meldt is er in Zwitserland eene sensatie ont staan, doordien men tot de ontdekking is gekomen, dat het personeel der stoomboot maatschappij van het Como-meer bedriegerijen op groote schaal heeft gepleegd. Aan die bedriegerijen moeten de directie en de beambten, van de hoogste tot de laagste, zich al jaren lang schuldig gemaakt hebben. In llongarjje is wederom eene postkar overvallen. Dit had plaats Zon dag II. tusschen Pesth en Aroksar, door eenige roovers, die den postillon en een gendarme, welke de kar begeleidde, om het leven bragten en zich met de brievenzakken uit de voeten maakten. PER TELEGRAAF. PARIJS, 6 December. De kamer heeft de bcgrooting der departementen van handel en openbare werken onveranderd aangenomen. CAIRO, 7 November. Mahmoed-pacha. Sami Ali-pacha, Fliemi Abdellal- pacha en Toelba-pachastonden heden voor den krijgsraad teregt. Allen erkenden zich, evenals Arabi, schuldig aan rebellie. De zitting van den krijgsraad werd toen opgeheven en het vonnis is daarop uitgesteld, evenals zulks bij het proces-Arabi geschied is. LONDEN, 7 December. De Alhambra-schouwburg, Leicester-square, is gisteren avond, na afloop van de voorstelling, tot den grond afgebrand. PARIJS. 0 ''ecember. Louis Blanc is heden ochtend overleden. BERN, 6 December. De heer Escher. directeur van den Gotlhard-spoor- weg, is overleden. De nationale raad heeft besloten zich door eene depu tatie bij de begrafenis te doen vertegenwoordigen en op den dag der begra fenis geene zitting te houden. i,j BUDAPEST, 6 December. Kalnoky, minister van buitenl. zaken heeft, op Engelands aanzoek betreffende een te Londen te houden Donau-conferentie, geantwoord, dat OostenrQk-Ilongarjje aan deze conferentie zal deelnemen, intfien aan zjjne regering worde opgedragen alle aanhangige quaestiën op te lossen. Door Rumanië werd verklaard dat het bereid is het voorstel- jiBarrère aan te nemen, als de mogendheden, die levens oeverstaten zijn, niet worden voorbijgegaan bjj het afvaardigen van een vertegenwoordiger ïder Europesche Donau-commissie naar de gemengde commissie RECLAMEg. worden jaarlijks om dezen lijd aangekondigd, om spoedig daarna als glans punt op duizenden Kersttafels de kostbaarste voorwerpen in de schaduw te stellen. Uit overtuiging roepen wij ieder toe: Wat kan de echtgenoot aan zijne echlgenoole, de bruidegom aan zijne bruid, de vriend aan zijne vriend schooners en aangenamers schenken? Een speelwerk van Heller vertegen woordigt gelukkig doorgebraste uren, lacht en scherst door zijne vrolijke verheft hart en gemoed door zijne ernstige wijzen, verdrijft treurigheid en neerslagtigheidis het beste gezelschap, voor den eenzame de trouwste vriend; ja. ook voor den lijder, den zieke en hem die aan zijn huis gebon den is! met één woord, een Speelwerk van Helder mag en kan in geen salon, aan geen ziekbed, in het algemeen in geen fatsoenlijk gezin gemist worden. Voor heeren hotelhoudersconjiseurs, zoomede winkeliers van allerlei soort, bestaat er geene eenvoudiger en zekerder aantrekkingskracht dan zulk een werk om de gasten en klanten op den duur aan zich te verbinden. Zooals ons van vele zjjden bevestigd werd, zijn de inkomsten van zulke iurigtingen inderdaad verdubbeldwaarom heeren hotelhouders en hande laarsdie nog niet in hel bezit van een speelwerk zijn, niet dringend ge noeg kan aanbevolen wordenzich deze zoo zeker werkende aantrekkings kracht zonder dralen aan ie schaffen, en wel te meer, daar op verlangen de betaling gemakkelijk gemaakt wordt. Aan heeren geestelijkendie om hunne betrekking of wegens den afstand concerten enz. niet kunnen bijwo nen, verschaft zulk een kunstwerk het schoonste, duurzaamste genot. Wij doen nog opmerken, dat de keus der verschillende stukken met zorg gedaan wordt; de nieuwste en te gelijk de meest geliefde oudere opera's, operelien, dansen en liederen zijn in de werken van Beller op hel schoonst vereetiigd. De fabriekant heeft de eer leverancier van vele hoven en hooggeplaatste personen te zyn en is daarenboven op tentoonstellingen bekroondonlangs te Melbourne, de eenige, die speciaal voor zich allien den eersten prijs, diploma met zilveren medaille, bekwam. Eene voor dczeir winter vastge stelde verdceling van premiën van 100 Speelwerken, ten bedrage van 20000 francs, zal zeker lot bijzondere opwekking strekken, daar iedere kooper, zelfs van eene kleine Spfeldoos, daardoor in het bezit van een groot werk kan komen; op elke 25 francs krijgt men een premiebewijs. Uitvoerige geïllustreerde prijslijsten met plan worden op verlangen franco toegezonden. Wij bevelen ieder, ook ten opzigle van eene kleine Speeldoos, aan zich regtstreeks tot de fabriek, te Bern, te wenden, daar op vele plaatsen werken, die niet van HELLER zijn. als zoodanig worden aanbevolen. Alle echte werken en Speeldoozen drager, zijn gedruklen naam, waarop men wel acht moet geven. De firma heeft nergens dépots.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3