wafer staat nog tot in de voormalige poorten der stad. De watersnood commissie moet dagelijks spijzen laten koken en de noodlijdenden van het noodige voorzien. Aan de te Vught in aanbouw zijnde R. K. kerk is eene stelling inge- i stort, ten gevolge waarvan vijf werklieden gedood en twee zwaar gekwetst zijn. Maandag II. is onder Gastel een hevige brand uitgebroken, ten gevolge waarvan de woning, schuur, drie runderen, twee paarden, eene geit, vele gcdorschte en ongedorschte granen, hooi en landbouwersgereedschappen van den iandbotiwer C. v. d. Bos eene prooi der vlammen werden. 's GHAVENllAGE, 7 December. Door Z. M. is de heer mr. L. W. A. Besier, referendaris, adviseur bij 's rijks munt, benoemd lot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer jhr. M. de Jonge, surnumerair der directe belastingen uit de inspectie Rotterdam, is benoemd tol ontvanger der derzelfde middelen te Eysden (station). De heer E. C. F. E. von Krippendorfï, surnumerair der directe belastingen, invoerreglen en accijnsen uit de inspectie Rotterdam, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Ameron- gen c. a. De na te melden surnumerairs der directe belastingen, invoerregten en accijnsen zijn benoemd tot ontvauger der directe belastingen en accijn sen, als: J. II. Boggenkamp, uit de inspectie Amsterdam, voor het kantoor Rellingwolde; J. M. du Cellice Muller, uit de inspectie Rotterdam, voor het kantoor Aderden, (gemeente Bergen); J. van Lith Azn., uit de inspectie Amsterdam, voor het kantoor Noordwelle c. a.; R. F. baron van Baders, uit de inspectie Zutphen, voor het kantoor Haaksbergen; A. J. Zonnewijlle, uit de inspectie Rotterdam, voor het kantoor Beilen c. a. De heer M. J. Woodtli, tijdelijk belast met de waarneming van het Nederlandsch consulaat te Aden, is in die hoedanigheid door de Britsche regering erkend. De heer A. F. J. A. graal van der Duyn van Maasdam, benoemd tot consul der Nederlanden te Port-Said, is in die hoedanigheid door de Turksche regering erkend. In de zitting van de eerste kamer van heden is ingekomen de mede- deeling van hel overlijden van het lid der kamer jh'. den Tex. De voor zitter bragt hulde aan de nagedachtenis van den overledene. Naar de afdeelingen werden verzonden de door de tweede kamer aangenomen begrootings-hoold- stukken. Vervolgens werden met algrmeene stemmen goedgekeurd een aantal naturalisatie-ontwerpen, een tot ruiling van gronden te Arnhem en een tot wijziging van hoofdstuk 4 der begrootiug vau 1881. Aanstaanden Zaturdag zijn weder eenige ontwerpen aan de orde. In de zitting van de tweede kamer van gisteren, bij de behandeling van het hoofdstuk buiteulandsche zaken der staatsbegrooting, besprak o. a. de heir van Kerkwijk de qiiaeslie onzer betrekkingen met Japan, waar mede wij sedert eeuwen in de beste verhouding waren. Wij zijn daar nog geacht en gezien. En daarvan hebben wij nog onlangs het bewijs gezien in het bezoek van den oom van den keizer vanJapau, die overal met vorste lijke eer werd ontvangen. De keizers van Ooslenrjjk en Duitschland haastten zich naar hunne residential te komen, om dien prins te ontvangen Een verzoek om bij onzen koning te worden toegelaten, werd beantwoord met de verklaring dat hij niet ontvangen kon worden. Van hier vertrok de prins naar Amsterdam, waar hij vernam, dat een Oostenrjjksche aartshertog op het Loo was ontvangen geworden door Z. M. den koning, en te Brussel gewerd den prins een pakje, waarin het grootkruis van den Ned. Leeuw. In de officiële tentoonstellingscourant nu leest men, dat de keizer van Japan eene commissie voor die tentoonstelling heelt benoemd. (Spr. meende de tolk te zijn van duizenden, als hij verklaart dat Nederland prijs stelt op de ban den van vriendschap met Japan. Hij vroeg nu den minister wat de Neder- landsche regering gedaan heeft om van ingenomenheid daarmede te getuisen. De minister van buileniaudsche zaken antw oordde hierop dat wat de quaestie van Japan betrof, de Nedcrl. regering ten volle in de vriendschapsbetuigin gen deelde van den heer van Kerkwijk jegens Japan, en bij de onderhande lingen met dat land zou blijken, dat de Nederlandsche diplomatie onze belangen weet Ie behartigen. Omtrent de bijzonderheden van het bezoek van den Japanschen prins was de heer van Kerkwijk niet volledig inge licht. Hel bezoek was aangekondigd als incognito en er bestond voor den koning geen gelegenheid den prins te ontvangen. In de zitting der kamer van heden is ingekomen een voorstel van den heer Buma tot instelling van een onderzoek omtrent de droogmaking en afsluiting der Zuiderzee. Na eenige discussie is hoofdstuk III, Buiteulandsche zaken, aangenomen met 64 tegen 12 stemmen. De conclusie der minderheid in de zaak van generaal van der Heyd£n is verworpen met 56 tegen 22 stemmenwaarna de conclusie der meerdér- derheid is aangenomen met 64 tegen 12 stemmen. De commissie tot onderzoek der Billiton-stukken heeft voorgesteld, dat, daar de Indische regering bij de verlenging der concessie niet de wet na leefde en 's lauds belang behartigde, de kamer liet opperbestuur wenscht uit te noodigen volledige vrijheid te handhaven, om bij hel einde der oorspronke lijke concessie voor de naleving der wettelijke bepalingen en 's lands belang te waken. De discussie over het hoofdstuk Justitie is aangevangen. Vooral werd de minister 'bestreden wegens zijne houding in de quaestie der duivenschieterjj. Tal van andere punten werden ook besproken. Voortzetting morgen. Bij arresten, heden door het gcreglshof alhier gewezen, werd uitspraak gedaan in de Donderdag II. behandelde zaken en zijn veroordeeld: C. v. d. B. Jz., landbouwer te Zuid-Beijerland, wegens opzettelijke brandstichting, tot een jaar eenzame opsluiting; J. L. S., uit Rotterdam, ter zake van diefstal met geweldpleging, tot 5 jaren tuchthuisstraf, en H. L. H. en H. J. v. 11., uit Rotterdam, wegens diefstal met geweldoelening, waardoor bloed storting is ontstaan, mede tot 5 jaren tuchthuisstraf. Hierna stond voor het hof teregt J. M. M., sjouwer te Rotterdam, lie. schuldigd van in den naoht van 15 op 16 October te Dordrecht van een in de Kalkhaven aldaar liggend Engelsch schoenerschip eenige voorwerpen te hebben ontvreemd ten nadeele van twee matrozen van dat vaartuig. De bekl. bekende volledig zijne schuld. Adv.-gen. mr. Gregory wees er op, dat besch., die reeds herhaaldelijk is veroordeeld geworden, thans op een vreemd vaartuig zijn misdadig bedrijf had uitgeoefend, waarschijnlijk melde bedoeling, dat, zooals ook thans het geval was, er geen getuigen zouden kunnen gehoord worden om verklaringen af te leggen, doch Z.E.G.A. was van oordeel, ook met het oog op de jurisprudentie dienaangaande, dat de verklaringen, in de instructie verkregen, alleszins voldoende waren en eischle eene veroordeeling tot twee jaren gevangenisstraf. De verdediger, m'. Vaillant, hoopte, dat het hof verzachtende omstandigheden zou in aanmerking neoieu en aan besch. eene cellulaire straf zou worden opgelegd. Uitspraak aanst. Zaturdag. Vervolgens waren ter verantwoording geroepen drie broeders, genaamd P. P. v. W., oud 25 jaren, brievenbesteller, J. II. v. W., oud 30 jaren, kcllner, en G. A. v. W., oud 17 jaren, noodhulp-telegrambesteller, allen wonende te Rotterdam. Den eersten besch. wordt ten laste gelegd het ver duisteren van een postwissel op het postkantoor te Rotterdam, groot ƒ36, verzonden door den heer v. R. te N(jkerk aan den lieer H. te Rotterdam; den tweeden het plaatsen van een valsch endossement op de keerzijde van den wissel en zulks op aandrang en verzoek van den eersten, en den derden liet teekenen van den wissel voor ontvangst met een valschen naam en ge bruikmaking van het stHk door aanbieding aan het hulpkantoor der poste rijen aan de Kruiskade en zulks op aandrang en door het doen eener belofte zjjner oudere broeders. De aanbieding had echter geen gevolg, daar de dienstdoende ambtenaar terstond de valscliheid ontdekte. Toen de beide oudsten dit gewaar werden, trachtten zjj zich door dewhigt naar Amerika te reddenmaar waren spoedig gevonden. Alle besch. bekenden hun mis drijf, de eerste gaf op dat h(j uit armoede tot het plegen van het feit was gekomen, de beide anderen deelden mede dal zij hun broeder hadden willen helpen. Adv.-gen. mr. Gregory laakte hel zeer in den eersten besch., dat h(j niet alleen zich zelf, zijne vrouw en twee kinderen had in het verderf gestort, maar ook zijn nog zoo jeugdigen broeder had verleid. Zijne straf moest daarom de zwaarste zjjn. Hij requireerde, na uitvoerige toelichting der aan het gepleegde feit gegeven qualification, veroordeeling van den eer sten lot 2 jaren, van den tweeden lot een halfjaar en van den derden besch. tot drie maanden eenzame opsluiting en daarenboven den eersten en den tweeden tot twee en den derden besch. tot drie boeten van ƒ50, De verdediger, m'. Jentink, bepaalde er zich toe om voor zijne cliënten liet hof op eenige verzachtende omstandigheden te wjjzen. daar z. i. noch op het bewjjs, noch op de qualificatie iets was af Ie dingen. Ook in deie zaak is de uitspraak bepaald op aanst. Zaturdag. HH. MM. de koning en de koningin zullen onmiddellijk na bet Kerst- leest hier ter stede fcrugkeerenom hier een maand of drie te vertoeven. Naar men verneemt is het lid van de eerste kamer der siaten-gene- raai, de heer Insinger, thans in Italië verblijf houdende, ernstig ongesteld. De president van de eerste kamer, jh'. van Eysinga. biedt lieden in het hótel Paulez een gedeelte der leden ran dat staatsligchaam een diner aan. hetwelk door sommige der ministers wordt bijgewoond. Zaturdag zal de voorzitter het tweede gedeelte aan een gastmaaltijd vereenigen. Door eene commissie, welke zich te Scheveningen gevormd heeft, wordt een beroep gedaan op de liefdadigheid van stad- en landgenootenin het belang van 32 weduwen en 97 weezen die onverzorgd achterbleven na de geduchte zeerampen en onheilen der laatste weken. Wel genieten die on- gelukkigen steun uit hel bestaand, zoo gezegend fonds, voor het verleenen van bijstand aan de nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers be stemd, maar in al de dadelijke behoeften voor al die rampspoedigen kan die stichting niet voorzien. BUITENLANDSCHE BEKIGTENC" ENGEI/AIV D. LONDEN. 6 December. De bisschop van Durham, d'. Lightfoot. wordt genoemd als opvolger van d'. Tail in het aartsbisdom van Canterbury en als primaat der Angli- kaansche kerk. De familie van den overleden aartsbisschop van Canterbury heeft het aan bod van eene teraardebestelling en bijzetting in Westminster-abdey erkente lijk van de hand gewezenop grond dat men gehoor wil geven aan dei wenscli van den overledene om naast het aardsche hulsel van vrouw et zoon in den familie-gralkelder te Addington bijgezet te worden. Sir Armstrong heeft een feestmaal gegeven ter eere van generaal Wol- seley en verdere aanvoerders iu den Egyptischen oorlog. Wobcley hield bj die gelegenheid eene hoogdravende rede, waarin hij de Engelsche infanterir roemde als de beste der wereld. Wat den vijand betreft, al had hij m diens cavalerie nooit anders dan den rug gezien, de Egyptische infanterie was gansch niet te versmaden. Aan de Engelsche soldaten gaf h(j de ter, dat hij de vijf weken, dal h(j in Cairo was, geen dronken soldaat lui gezien. Uit Kingston, Jamaica, wordt gemeld, dat Westgate, die zichzelfib medepligtige aan den moord in het Phoenixpark heeft aangegeven, op21 Nov. naar Engeland zou worden overgebragt per stoomschip Nile, van* Royal Mail Company. Arabi heeft brieven geschreven aan lord Duflerin en de hh. Malei n Wilson, om hun dank te beluigen voor hunne tusschenkomstwaardoor hes een regtvaardig proces verzekerd werd. Als plaatsen, waarheen Arabi vtf bannen zou kunnen worden, noemt men Kaapstad, Gibraltar en Guernsej

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2