LEIDSCUE CI) IRA AT. 1882. H°. 289. VRIJDAG 8 DECEMRER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 7 December. De vergadering van den gemeenteraad, die heden zon plaats hebben, had geen doorgang, aangezien het vereischle getal leden om te beraadslagen of te besluiten niet aanwezig was. De heer C. H. van den Bergh alhier mogl heden gedachtenis vieren van zjjne werkzaamheden als regent van de R. C. armen en van het R C. wees- en oudeliedenhuis gedurende 25 jaren, liet heeft hem daarbij niet aan blijken van belangstelling ontbroken. In eene vergadering van het be stuur werd hij op eene waardige wjjze gecomplimenteerd, eu hem namens regenten en regentessen een prachtig cadeau tot aandenken aangeboden. De lieer van den Bergh loonde zich door dit bewijs van hoogachting ten zeerste getroffen. Door den jubilaris werden de kinderen en de oudelieden bij die gelegenheid feestelijk onthaald. De heer J. F. Kuyper, emeritus-predikant van de Ned. herv. gemeente alhier, is heden in ruim tachtigjarigen leeftijd overleden. Bjj kon. besluit van 2G Nov. jl. is de gemeente Cttyk aangewezen als standplaats van een postkantoor. Het Staatsblad n°. 151 bevat het kon. besluit van 2 Dec. II., houdende voorschriften betrekkelijk de invoering der wel van den llJtD Jitlij 1882, tot wjjziging der wet op het regt van zegel. De Staatscourant meldt den uitslag van de in 1882 te 's Gravenhage gehouden examens, ter verkrijging van acten van bekwaamheid lot het ge ven van middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen en de gymnastiek en tot het geven van lager onderwijs in de landbouw kunde en de gymnastiek. Blijkens een berigt van de Indische regering, overgeseind ten behoeve van den internationalen gezondheidsraad te Kouslatilinopel, heeft de cholera sedert 5 November jl. opgehouden epidemisch te Kotta-Radja (Atjch) te heerschen. Met het stoomschip [Voordholland van de »Rottcrdamcche Lloyd", dat op 9 dezer uit Rotterdam naar Batavia vertrekken zal, kunnen mede brie ven en andere stukken naar Nederlandsch-lndië verzonden worden üp het adres behoort uitdrukkelijk vermeld te zijn, dat de verzending met hel genoemde stoomschip verlangd wordt, daar zij anders met hel denzelfden dag uil Amsterdam vertrekkende stoomschip van de maatschappij «Neder land' worden verzonden. De brieven en stukken voor de bedoelde verzen ding moeten ten postkaulore te Rotterdam zijn ontvangen op 9 dezer, uiterlijk ten 9 ure 's morgens Aangezien de localen, waarin te Utrecht het kantoor van den rijks ontvanger der directe belastingen gehouden wordt, op verlangen van den eigenaar moeten ontruimd worden, heeft de minister van financiën gebruik gemaakt van de gelegenheid om een goed geplaatst en goed ingerigt gebouw voor het rijk in eigendom te verkrijgen. Dit perceel, gelegen aan den Drift te Utrecht, is voor het rijk aangekocht voor den billijken prijs van ƒ24000. Daarin zal, behalve de twee voormelde kantoren, ook het kantoor van den waarborg, thans geplaatst in een gehuurd locaal, gevestigd worden. Voor de som van ƒ93000, voor 1882 toegestaan voor aankoop van gebouwen ten behoeve van de dienst der directe belastingen enz., is nog ruim ƒ8000 be schikbaar, zoodat de /10000, die bovendien te betalen is, door verhooging van den betrokken begrootingspost gevonden moeten worden. Daartoe strekt het wets-ontwerp tot wijziging van hooidstuk VUB der slaatsbegrooiing voor 1882, waarvan het eindcijfer onveranderd kan blijven, omdat een ander art. met gelijk bedrag kan worden verminderd. Door de geneeskundige staatscommissie zijn lot arts bevorderd de hh. holen, de Jager, Meezenbrock en Halbcrlsma, allen med. docto-andi, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van hel arts-examen uitgereikt aan de hh. Ollerhaus en Groothof!, med. doctorandi, en Idzerda, cand.-arts. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, is op 5 Dec. van Suez vertrokken. Te New-York is eene bijeenkomst gehouden ten huize van den heer S. A. Wheelwright, den agent-generaal in de Vereenigde Stalen van de Ne- derlandsche commissie voor de internationale koloniale tentoonstelling, die in het volgende jaar te Amsterdam zal worden gehouden. Tot de aanwezi gen behoorden onder anderen de heeren von Weckherlin, de Ncderlandsche gezant te Washington, J. R. Planten, Ncderlandsch vice-consul te New-York Klein, Nederlandse!) vice consul Ie St. Paul, Minnesota, Adolph Boisse- vain, A. C. BienfaitH. M. Huidecoper, J. II. van Eeghen, J. S. A. Coop- mans, allen sedert kort uit Amsterdam aldaar aangekomen, benevens de hh. Henry Pluygers, John Schimmel, 11. Cazaux, R. R. H. Toe Laer. W. C. van Lennep, allen te dier stede gevestigd. De heer Boissevain, aan wicn de leiding der vergadering was opgedragen, deelde aan de aanwezigen mede. dat hij zich had veroorloofd hen bijeen te roepenten einde allen op te wekken om zoo krachtig mogelijk de belangen te bevorderen van de internationale koloniale tentoonstelling, die in het aanslaande jaar te Amsterdam zal wor den gehouden. De heer Wheelwright bragt ter kennis van de aanwezigendat hetzjj door de regering van den staat Colorado of door eene vereeniging van invloedrijke personen eene zeer uitgebreide collectie mineralen ter tentoon stelling zal worden ingezonden. Zoo heeft de afdeeling onderwijs aan het ministerie van binnenl. zaken te Washington, zoomede verscheidene open bare instellingen, fabrikanten, spoorwegdirectiën, landeigenaren en vele andere pariiculieren en maatschappijen het stellige voornemen opgevat doi r belangrijke inzendingen ter tentoonstelling' te doen blijken van hunne groote ingenomenheid met de zaak. Vervolgens werden de volgende heeren uiigenoodigd eene commissie te vormen, ten einde werkzaam Ie zijn ten behoeve van de internationale ten toonstelling; zij bestaat uit <e heeren; Planten, Pluygers, Schimmel. Cazaux. Klein, Toe Laer en van Lennep. Tot voorzitter dezer commissie werd ge kozen de heer J. R. Planten, en als vaste secretaris de heer S. A. Wheelwright. liet Schoolblad gaal zijn 124' jaar in. In n°. 1 deelcn de uitgevers, de hh. Noordhofl Smit, te Groningen, mede, dat, ten gevolge van ren verschil van gevoelen met een ander lid dr. I'enon als mede-redacteur zjjn ontslag heeft genomen en dat dr. Vitus Bruinsma, Ieeraar aan het gymna sium te Leeuwarden, uiigenoodigd is zijne plaats te vervullen en het deel der redactie, dat gymnasiaal en middelbaar onderwijs betreft, zal voeren. De redactie bestaat nu uit de hh. 11. de Raaf, dr. Vitus Bruinsma en C. van Riet. Omtrent het gebeurde te llekendorp, bij Gouda, meldt men aan de [V. II. C. nader hel volgende: De dader is zekere 11. Amersfoort, schippers knecht, wonende te Zwammerdam. 24 jaar oud. De aanleiding was eene mirinarij, die Amersfoort sedert 4 jaren had met de dochter van den klom penmaker Niermcijer, die steeds legen die verkecring was. ILt had reeds meer dan eens aanleiding gegeven tot onaangenaamheden en zoo ook Zon dag, toen Amersfoort met zijn meisje wandelde. Niermeijer kwam tusschen hen inloopcn en greep Amersfoort weldra bij de keel, waarop deze laatste twee revolverschoten loste om hem bang te maken en vervolgens een derde schot, dat Niermeijer in de zijde trof. De revolver is gevonden onder het bed van Amersfoorts moeder. Te Utrecht is door de politie de hand gelegd op een zeer gevaarlij ken dief. Zekere V. S.vroeger pakhuisknecht bij eene groote firma aldaar, legde er zich op toe de bedienden van verschillende grossiers te bespieden wanneer zij balen kofïij naar het een ol andere vervoermiddel bragten. Korten lijd nadat die bedienden waren teruggekeerd, kwam hij dan op het kantoor der vervoerders en verzocht namens de firma, die de kofïij had laten aanbrengen, de geheele zending of een deel daarvan onder eenig voor wendsel terug. Verscheidene huizen werden daarvan dupe, en de dief scheen te voorzigtig om zich op heeterdaad te laten betrappen. Een in specteur van politie en een rechercheur surveilleerden dagen lang en mogten er eindelijk in slagen des nachts in eene slaapstede een gesprek af te luis teren, dat hen op het spoor van den dief bragt. Nog in denzelfden nacht werd deze, zoowel als de heler in hechtenis genomen. Door wijlen den heer J. H. Buytendijk, onlangs te Kampen overleden, is aan de diaconie der herv. gemeente aldaar gelegateerd de som van 1000, vrij van successieregten. Naar men uit 's Hertogenbosch meldt was het water aldaar nog val lende, ofschoon de berigten omtrent Maas en Rijn minder gunstig waren; Te Nijmegen is bel water vóór alle dammen verdwenen, welke men reeds bezig is uit de straten op te ruimen De stoomvaart is ook gedeeltelijk hersteld. Zoo de val bleef doorgaan, dan vertrok de Nijmecgsche stoom boot heden ochtend ook naar Rotterdam. Een tal van huizen aan de Waal kade staan intusschen nog diep in het water en zijn aan de Waalzijde nog digtgeplankt, hetgeen nog een hoogst treurig gezigt oplevert. Te De venter blijft de val aanhouden. De katoenfabriek van de firma Ankersmit C". zou het werk hervatten. De andere fabrieken staan nog stil. Het

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1