Des namiddags ten 1 ure verschenen dan ook de beide sleepbooten Hercules en Stad Amsterdam, die evenwel, na vele vergeefsche moeiten aangewend Ie hebben, tegen het vallen van den avond huiswaarts keerden. Daar dé zee gaandeweg onstuimiger werd, en de golven met hevige woede over het schip heensloegen, werd het sein gegeven om adsistentie. (lp nieuw stak de reddingsboot in zee, terwijl men moeite had met deze door de hevige branding heen te komen. Eindelijk na veel moeiLe bereikte men het schip. Wie op dat oogenblik op het strand te Callantsoog tegenwoordig had kun nen zjjnzou ooggetuige geweest zijn van een atlernoodlottigst schouwspel. Halverwege op den terugtogt zijnde, sloeg de reddingsboot om, waardoor al de manschappen voor een poos onzigtbaar waren, daar zij onder de boot lagen. Enkelen gelukte het zich aan en op de omgekeerde boot vast te klemmen, terwijl van het strand dadelijk cene boot te water werd gelaten om de ongelukkigen te helpen. Niet allen evenwel konden gered worden, daar er 9 van de manschappen, die in de reddingsboot waren, waar onder zij, die hun leven hadden opgeofferd om dat van anderen te redden, jammerlijk in de golven omkwamen. Tot de ongelukkigen, die bij dit on geval om het leven zijn gekomen, bchooren 3 Engelschen, 2 inwoners van l'ellen cn 4 van Callantsoog. allen huisvaders met kiuderen. (/V. R. C Volgens berigten uit verschillende plaatsen blijft het water vallende. Naar men uil Nijmegen meldt zijn reeds een paar straten en de Oudehaven van de overstrooming ontslagen. Vóór de dammen op de Lagemarkt staat ook weinig water meer. Thans maakt men aanstalten om de schipbrug, dienende tot aanlegplaats der gierbrug en veerstoomboot, te leggen. Men vaart thans nog steeds van het benedeneind der stad over naar Lent. De weg tusschen Dotiinchem en 's Hcerenberg is weder geheel vrij van water. Aan dien tusschen Zeddam en Etten is door den golfslag aanmerkelijke schade loegebragt. Men meldt uil Nijmegen van gisteren: Terwijl schipper J. Kreuzen van Groningen heden morgen in de vroegte met zijn tjalkschip op de Waal bij Nijmegen voor anker lag en hjj met gezin aan boord nog in diepe rust verkeerde, geraakte het schip van zijn anker, dreef, zonder dat men daarvan iets bemerkte, met den geweldigen stroom de Waal af en werd tegen de spoorwegbrug aldaar geslingerd, ten gevolge waarvan de mast en het tui.' over boord sloegen, waardoor schipper en gezin met grooten schrik gewrki werden. Op het hulpgeschrei kwamen weldra eenige personen met eene roe.boot te hulp en mogten er in slagen het vaartHig voor geheelen ondergang te behoeden, alsmede den schipper met zijne vrouw en kinderen uit hunnen benarden toestand te redden. Te Deventer Jieeft de commissie ter ondersteuning van de noodlijden den door den watersnood eene collecte langs de huizen gehouden, welke ruim ƒ2800 heeft opgebragt. Onder de giften, die daarin gevonden zijn, kan als eene bijzonderheid vermeld worden een reiskokertje met 25 gouden tientjes. Van de echtelieden te Deventer, die door kolendamp bjjna gestikt waren, is de man overleden. De vrouw neemt in beterschap toe. :ij -- Te Kampen overleed eergisteren in hel stadsziekenhuis de oudste per soon van Kampens bevolking, de wed. W. Lieber, geb. Hendriks. Zij De- reikte den leeftijd van 100 jaren en 11 maanden, en was, eenige doofheid daargelaten, tol het einde harer dagen nagenoeg geheel in het bezit van hare ligchaams- en geestvermogens. Te Leeuwarden is mede feest gevierd ter herinnering aan de roemrijke verdediging der Citadel van Antwerpen. Het feest ging uit van een der mede strijders aldaar, den heer 11. S. Draisma. Niet alleen echter de Citadel-ver dedigers. ook alle leden van in Friesland bestaande afdeelingen der vereeni- ging "Het Metalen Kruis" had hij lot het feest genoodigd, benevens de leden der vercenisiog «Frisia", zamengesteld uit geregligden tot het dragen van het ecreteeken voor langdurige schutterljjke dienst. M. de Bont. de vermoedelijke dader van den diefstal met voorafgaande poging tot moord te Raamsdonk, is onder de gemeente Bladet gevat en naar Breda overgebragt. Dezer dagen bemerkte eene slaapsteéhoudster te Waalwijk, dat haar door middel van binnenbraak eene som van ƒ130 ontvreemd was. Dadelgk viel het vermoeden op zekeren J. S,, van Helmond, die kort te voren de slaapstede heimelijk verlaten had. De aldaar aanwezige brigade maréchaus sees, onverwijld van deze daad in kennis gesteld zijnde, deed, bijgestaan door eenige burgers, in alle rigtingen onderzoek, en zoo mogt het haar ge lukken den dader, nog in het bezit van al het gestolene, te Sprang aan te houden. 's GRAVENHAGE. 6 December. Aan den heer 11. A. A. baron Collot d'Escury, te Hontenisse, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondisse ment Axel. f De militaire student voor de geneeskundige dienst der zeemagt W. Blankhert, arts, is benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bjj de zeemagt. j De luit. ter zee 1' kl. jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn vsn Burgh, dienende als le officier aan boord van het opleidingschip Anna Paulowna, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee le kl. J. R. Eek. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van heden heeft de) heer Pijnappel als lid zitting genomen. Door de afdeelingen waren benoemd tot voorzit- j lers: de hh. Blussé, van Limburg Stirum, de Raadt en Schimmelpenninck tot ondervoorzitters: de hh. de Sitter, Borsius, van Vollenhovcn en Pijls. j Voorts werden de rapporteurs medegedeeld over de aanhangige ontwerpen, terwijl besloten werd tot behandeling van enkele ontwerpen van eenvoudi- gen aard op morgen ten 3& ure. In de zitting van de tweede kamer van heden is hoofdstuk II der be grooting met algemeene stemmen aangenomen. Bij hoofdstuk III verdedigde de minister van buitenlandsche zaken uit. voerig zijn beleid in de kustvaart-quaeste; er was geen beter resultaat te verkrijgen. Een nieuw tractaat met Frankrijk is in overweging, waarbij de toepassing van het conventioneel tarief berust op de Fransche wel en dat elk jaar opzegbaar is. In de Borneo-quaestie heeft hij de eer en waar- digheid van Nederland opgehouden. Inmenging in de; quaestie vau de vaart op het Snez-kanaal was onnoodig en zou schadelijk hebben kunnen zijn. Het amendement om den chef van het kabinet des ministers in het kader der gewone ambtenaren op te nemen is aangenomen met 31 tegen 29 stem men. Morgen voortzetting. Door den heer Oldenhuis Gratama is op het hoofdstuk Justitie een amendement voorgesteld tot vermindering van den post tractemenien van den hoogen raad met 5000, ten einde het voorgedragen getal van dertien raadsheeren op het minimum te brengen. Door de heeren Schaepman en van Nispen is een amendement voorge steld op het hoofdstuk Binnenl. zaken, om art. 34 (tijdelijk subsidie voor het lager onderwijs aan behoeftige gemeenten), te verminderen met de helft en dus te brengen op ƒ250.000. De gemeenteraad nam in zijne zitting van gisteren eene gunstige be schikking op een verzoek van den heer C. 11. van Dam. te Botterdam, om voorloopige concessie tot den aanleg en de exploitatie van een stoomtram- weg tusschen een te Loosduinen op te rigten badhuis en deze gemeente. Aan den heer Th. Nolen, leeraar aan bet gymnasium alhier, thans benoemd tot leeraar aan het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam, werd, in over eenstemming met het voorstel van curatoren van het gymnasium, eene bui tengewone belooning toegekend van 1500, wegens het van Maart 1879 tot aan het einde van den cursus 1881/82 waarnemen der lessen in de aardrijkskunde. Voorts is besloten lot wijziging der gemeente-begrooting voor 1883, naar aanleiding der opmerkingen van gedep. staten van Zuid holland en werd eene som van 2800 toegestaan voor uitbreiding van het personeel ter gemeente-secretarie. Ook de regtbank alhier heeft een vonnis gewezen, waarbij het adver teren van den verkoop van »veel verbeterde Singer staal-naaimachines" door iemand, die geen machines uit de fabriek van Singer te Ncw-Vork verkoopt, verklaard is te zijn eene onregtmaiiee daad, regt gevende op schadevergoe ding. De partijen in dit geding, waarin dezer dagen uitspraak is gedaan, waren de depothouder van Singer, namens de labrikanten als eischer opire dendeen een handelaar in naaimachines C. S.beiden te Delft. BUI TEN LAN DSC li E HERIG TEN. BELG1E. Bij het voortgezette getuigenverhoor in de zaak der gebroeders Peltzer heeft de geneesheer Slienenmet het onderzoek naar de oorzaken van den dood van den heer Bcrnays belast, verklaard, dat die dood het gevolg was van het pistoolschot. Hij voegde er bjjdat bet op het vloerkleed gevon den bloed daar twintig uren na den dood was gekomen. Hij was van ge voelen dat Bernays' ljjk in liggende houding koud geworden en 24 uren na den dood verplaatst is. De geneesheer Laroche verklaarde eveneens dat het lijk niet verplaatst kan zijn op het door Léon Peltzer aangegeven tijd stip. In deze overtuiging deelde ook dr. Vlemminck, volgens wien het lijk ten minste 28 uren na den dood was verplaatst. Deze vei klaringen maakten diepen indruk. ENGEI.AN 19, LONDEN, 5 December. Maandag heeft de plegtige inw jjding van het paleis van justitie alhier plaats gehad, waaraan, zooals vroeger werd gemeld, II. M. de koningin deel nam. Overal waar H. M. langs reed, waren duizenden aanwezig, om haar toe le juichen. In de groote zaal van het paleis van justitie nam de koningin met de prinses van Wales te linker, en de twee andere prin sessen ter regterzijde, op de estrade aan de noordzijde plaats. Nadat de gouden sleutel van het gebouw door den minister van openbare werken, Shan-Levefre, der koningin was aangeboden, sprak II. M. eenige woorden bij de opening van het paleis. Zij uitte de hoop, dat de vereeniging der geregtshoven onder één dak zou bijdragen tot eene verbeterde regtsbedee- ling; dat de schranderheid, geleerdheid en hel onafhankelijke karakter harer regters in hel nieuwe gebouw evenzeer zouden uitblinken als onder andere omstandigheden. Dat zou de hechtstc waarborg blijven voor de regten der kroon en de vrijheid des volks. Daarna sprak de lord Chancel lor, die de geschiedenis van hel nieuwe paleis kortelijk schetste van het oogenblikdat het parlement den bouw goedkeurde. Hij bragt der vorstin hulde en dank voor hare woorden, en zeide dat zij steeds zou kunnen re kenen op de pligtsverviilling der regterlijke magt, met behulp eener onaf hankelijke balie. Hij riep den goddelijken zegen in op hel werk der reg ters, op de kroon en op de koninklijke familie, en drukte de hoop uit, dat Queen Victoria nog veel jaren gespaard zou blijven De aartsbisschop van York deed daarop een kort gebed, en sir William Harcotirt verklaarde namens de koningin het paleis voor geopend. De hof herauten kondigden door trom petgeschal den volke het volvoeren der plegtigheid aan. Omtrent de bespottelijke leregtzitting van den Egypiischen krijgsraad, waarin de zaak van Arabi werd behandeld, deelt men het volgende mede: De president van den krijgsraad las de gewijzigde acte van beschuldiging voor en vroeg Arabi, of lijj schuld erkende. Deze overhandigde een stuk papier aan zjjii advocaat, die daarop opstond en in hel Fransch zeide, dat zijn cliënt, uit eigen vrijen wil en op raad zijner advocaten, zijne schuld aan rebellie wilde erkennen. De verklaring werd toen in het Arabisch her haald, waarna de krjjgsraad onmiddellijk zijne zitting verdaagde lot's namid dags drie uur.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2