MITTHEILUNGEN ADV ERTENTIEN AGENTEN GEVRAAGD Dr. A. PETER MANN's JUSTUS PERTHES' GEOGRAPHISUIIER ANSTALT. afgescheiden lak van bestuur toe te voegen. Verder geeft het rapport een aantal punten op, omtrent welke de commissie bij haren arbeid te onder zoeken zal hebben, oi zij al dan niet lot het bestuur der koloniën zullen gebragt worden. De president der republiek heeft zich met het rapport tereenigd en dientengevolge maakt het Journ. Off. tevens de zamenstelling der commissie lekend. Zij bestaat uit tien leden van de kamer en den senaat en dertien andere personen. De minister-president is voorzitter der commissie. Volgens de Événement heeft de heelmeester, die de wonde van den heer Gambetta verzorgt, dr. Verneuii, verklaard, dal hij het gebruik van den wijsvinger en den middelsten vinger der regter hand niet zal terug krijgen. De Parijsche politie heeft de hand gelegd op eene bende dieven, wier werk hel was den nacht in hotels door te brengen en dan vroegtijdig heen te gaan met medeneming van candelabres. beddelakcns en andere zaken, die gemakkelijk om hel lijf gewikkeld of in reiszakken weggemoffeld kon den worden. Tot nu toe hebben eenendertig hotelhouders de hun ontstolen pendules als de hunne erkend en meer dan honderdvijftig pakken linnen goed zijn aan de eigenaars teruggegeven. De beklaagden ter zake van de onlusten te Montceau-les-Mines zijn van Chalon-sur-Saóne naar Riom gebragt, waar hunne zaak op nieuw voor het hol van assises behandeld zal worden. niIITgCHLAIV». Volgens berigt uit Afrika is het den Duitschen luitenant Wissmann gelukt het tot nog toe als onuitvoerbaar beschouwd waagstuk te volbren gen, om van de monding der Congo-rivier (westkust) dwars door Afrika heen naar Zanzibar (oostkust) te komen. In de vorige week heelt de vrouw van een molenaar te Schönwalde, bij Koningsbergen, het huis en de schuren van haren man, terwijl deze afwezig was, in brand gestoken en zich met hare twee kinderen, knaapjes van 2 en 4 jaar, in een pul geworpen. Hulp kwam te laat; toen de man tehuis kwam vond hij alles verbrand en zijne vrouw en kinderen dood. Het huwelijk was niet gelukkig en de vrouw schijnt zich op deze wijze te hebben willen wreken voor hel leed, dat de man haar had aangedaan. De Russische nihilisten hebben den politiebeambte vermoord, die in 1881 Sophie Perowskaja gevangen nam. Perowskaja werd voor de ziel der terroristen-pari ij gehouden. Terstond nadat zij ter dood was gebragt, ver kondigde de Karodnaja ffoja, dat hare kameraden haren dood zouden wreken. ['EU TELEGRAAF. BERLIJN, 4 December, lie keizer heeft heden namiddag een onderhoud van een uur met Bismarck gehad. WASHINGTON, 4 December. Het congres is bijeengekomen. Het jaar verslag van Folger schal hel overschot van het loopende jaar op 75 millioen en verwacht een even groot in het daaropvolgende. Hij beveelt ten sterkste eene flinke vermindering aan in de invoerregten op suiker, melis, wijnen, wol, ijzer, staal en jjzer- en staaHabricate'n en op zjjdcn en katoenen ma nufacturen. KONSTANTINOPEL4 December. De onderhandelingen betreffende de instelling der labaksregie zijn op eene bevredigende wijze geëindigd. Het gouvernement en de maatschappij zullen belangrjjke en voor de bondhouders gunstige wijzigingen aannemen. De heer Vincent heeft ten slotte zjjne ad- haesie aan het plan gegeven. Zijne vroegere houding wordt als gcregtvaar- digd beschouwd door de verworven voordeelen. KOPENHAGEN. 4 December. Door sneeuwstormen is het spoorwegver keer op Seeland en Jutland ten deele, op Laaland en Falster geheel gestoord. De avondpost uit Kopenhagen kon Korsoer niet bereiken. LONDEN. 5 December. De Standard meldt uit Caïro van heden: »De Khedive hcefi heden berigt ontvangen, dat de Engelsche regerinz sir Evelyn Wood voorstelt als bevelhebber over het nieuwe Egyptische leger". BERN, 4 December. De groote raad van het kanton St. Gallen heeft met eene aanzienlijke meerderheid van stemmen tol wederinvoering van de dood straf besloten. Gelijk besluit viel in den grootcn raad van het kanton Lucern met 73 tegen 8 stimmen. MADRID, 4 December. Een te Jerez verschijnend blad meldt, dat zestig werklieden zijn in hechtenis genomen, omdat zfj leden zijn van eene Carlis- lische vereeniging. LEIDSCIIE SCHOUWBURG. (Voorstelling van 4 December 1882.) «De grafsteen'', Tooncelspel in 3 Bedrijven, naar 't Fransch van Alexandre Dumas. „Eene bclcediging", Blijspel in 1 Bedrijf, van Labiche Dumoustier. Vertaling van Kobus Knor. Deze beide stukken werden gisteren voor een klein, doch hoogst welwil lend publiek, door het Rotterdamsch tooneelgezelschap, onder directie van Willem Van Zuylenopgevoerd. Wij zeggen «welwillend", omdat wjj de her haalde terugroeping der verlooners beschouwden als een bewjjs van waar deering hunner pogingen om twee looncelproducten te reddeR, welke noch door den inhoud, noch door den overigens gunsligen naam der auteurs konden bevrijd worden van dc beschuldiging niet op de planken van een Leidsch looneel te behooren. Vooral was die hulde verdiend door de dames Kley en Van Dam en door de heeren Moor, Chrispijn en Faassen, die al het mogelijke deden om geest en leven te blazen in scheppiugen, welke aan Van Zeggelen's uitgekookte keukenmeid of aan het uviande au naturel" in sommige Parijsche restaurants doen denken. Meer lust het mij niet lieden over deze voorstelling, van de allermagerste soort en met eene reusachtige pauze, te schrjjven. Toch mag ik den wensch niet terughouden dat Van Zuylen besluite voorlaan "De grafsteen" te laten schuilen onder het mos der vergetelheiden Eene beleediging" te beschou wen als eene dito gepleegd jegens den smaak van ons publiekdat even Ms Gaillardin minstens drie weken zal noodig hebben, om van de teleur stelling te bekomen, welke het gisterenavond door den Directeur Van Zuy len werd bereid. Die overigens gewaardeerde Directeur vergeto niet dat de vergunning tot het openen van een abonnement een bewjjs van vertrouwen was dat niet beschaamd mag worden. Leiden. 5 December 1882. D. Zitting van hel Kantongerecht te Leiden van 4 December 1882. Kantonrechter Mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak In strafzaken. Kaam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. Gevallen uitspraak. C. Th. H.Gonda, als machinist van een stoom vrjjspraak. tram niet stilhouden op ver zoek van den koetsier van een tegenkomend rijtuig, Katwijk K. S.Nieuwcrkerk stieren drijven langs den open S dagen uitgesteld. a. d. IJssel, baren weg zonder knieban den en zonder voldoend ge leide Zoeterwoude B. v. d. K.Leiden, nachtelijk burengerucht verwek 5.50 of 2 dagen. ken, Leiden, J. P., hvr. v. S. beleedigend burengerucht ver idem. K idem wekken idem M. K.idem idem, idem. E. S.hvr. v. C. H., rjjden in verboden richting, ƒ3.of 1 dag. idem, idem J. B.idem, rjjden op de klinkerstraat, id.. idem. Th, L.idem een vuurwapen afschieten over vrijspraak. de straat, idem, K. A. F. D.idem een hond *s nachts zonder toe ƒ3.of 1 dag. zicht langs straat laten rond zwerven idem K. V.idem een paard los en zonder toe idem. zicht op den weg laten staan, Leiderdorp J. E.idem baggeren in Rijnlands boezem ƒ5.of 2 dagen. water, J. 0.idem idem 5.of 3 dagen. J. F. F., idem, idem ƒ5.of 2 dagen. C. v. A., Hazerswoude, by donker rjjden zonder licht, ƒ1.— of l dag. Leiderdorp C. v. D.Hoogmade idem, idem. J. v. L.Zoeterwoude, idem, idem. G. de H.Katwjjk idemKatwijk idem. A. K.idem idem, idem. J. v. d. M.idem, diefstal van helmidem 6 dagen. P. K.Leiden zich niet aanmelden tot het 1 dag. geneeskundig onderzoek voor pnblieke vrouwen Leiden E. V.idem idem, idem. Tot onze diepe droefheid overleed heden, in den ouderdom van 67 jaren, onze geliefde Broeder en Behuwdbroeder de Heer JACOBUS LUDOVICUS CORNET, Directeur van het Kabinet van Pleisterbeelden en Prenten alhier. Uit naam der lamilie. Leiden, 3 December 1882. E. CORNET. voor het aanbrengen van een aantal diverse Werk- en Hand werkslieden, voor NOORD-AMERICA. Hel vervoer geschiedt kosteloos, begin Maart 1883. Adres: Generaal Correspondentie-kantoor te Amsterdam. aüs HERAUSGEGEBEN von DR. E. BE HM. 28. Band. 1882. XI. IJVHAL.T: Ergebnisse meiner Retse nach Abessinien. Bemerkungen zur Karte. Von Gerhard Rohlfs. Die Entstehung der Durchbruchsthaler. Von Privatdocent Dr. Ferdinand Löwl in Prag. Die Wege von Ansifan durch die Wiiste Gobi nach Hami. Von Oberlieutenant G. Kreitner. Eine Post aus dem Ugyptischen Sudan. Briefe von Dr. Emin-Bty. F. Lupton-Bey und Dr. W. Junker. Geographischer Monatsbericht. Geographische Litera- lur. Harten nnler Redaction von B Hassenstein: Tafel 18. Gerhard Rohlfs' Expedition nach Abessinien vom November 1880 bis April 1881. Nach Dr. G. Rohlfs' Ilinerarskizzen und Ilöhenbeobachtungensow ie nach Dr. Stecker's Karte des Tana-Sees und klieren Qnellen gezeichnct von B. Hassen stein. Maassstab 1:1 300000. Seite 417. Reiscrouie des Kaufmann's lierman Mandl von Ansifan nach Hami, 22 Juli bis 6 August 1880, nebst Uebersicht der Route des Oberst Sosnowsky 1875, Gezeiclinet von Ober lieutenant G. Kreitner, 1:3000 000.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3