De strekking van het derde amendement is om de adspiranl-adminislra- teurs-opleiding te doen plaats hebben te Amsterdam, alwaar leeraren voor allerlei vakken, onder andere ook voor waren-kennis, te vinden zijn, terwijl de jongelieden op het wachtschip ol op 's lands werf gelogeerd kunnen wor den. De aanwezigheid van het kleeding- en uitrusting-magazijn, de vele en j aanhoudende keuringen van allerlei behoeften voor de marine, daar ter plaatse steeds geschiedende, geeft den jongelieden de gelegenheid zich ook praclisch te bekwamen. De Huisvriend (Uitgever H. A. M. Roelants, Schiedam). Inhoud van de elfde aflevering 1882. TEKST: Eene Flissen-Idylle.DeSint-Gotthard en zijn pas. De gelukwenschen aan den Espada. Een nachtelijke werk plaats in Londen. Grootvader, door A. J. de Bull. Ecu ivoren hand spiegel. De koning der prairiën. Een onhandelbaar jongmeiisch. No velle van P. F. Brunings. (Vervolg en slot.) liet ontstaan van den oorlog in Egypte. Van dieven gesproken. Een kijkje in een elastiek-molen. Eene llollandsche ioik van 1686. Giannino. llislorisch-Romantischeschels, door Melatie van Java. (Vervolg van bladz. 394.) Denis Papin. Onze baker, door P. Louwerse. Eene reizende plant. San-Francisco. Een gril van Hans Makart. De uithangborden-schilder. (Bij eene schilderij van Meissonier.) Varia. Ingezonden raadsels. Prijsraadsels. Nieuwe op gaven. Oplossingen. Ingezonden raadsels. Prijsraadsels, ttplossingen. GRAVUREN: Eene Flissen Idylle. Naar de schilderij van W. Stryowski. Grootvader. Naar de schilderij van 11 van Erven Dorens. De gelukwen schen aan den Espada. Naar de schilderij van llayues Williams. De Sint dot hard en zijn pas. Een ivoren handspiegel. De koning der prai riën. Een reizende plant. De uithangborden-schilder. Naar de schilderij van Meissonier. Eene llollandsche vork van 1686. Een nachtelijke werkplaats in Londen. liet weefgetouw. liet weven. Het winden op de klossen. Een gril van Hans Makart. Onze baker. Denis Papin. -- San-Francisco. 's GRAVENHAGE, 5 December. Door Z. M. is vergunning verleend aan den kapitein der infanterie E. J. T. Gobe'e en aan den kapitein der artillerie G. J. van Kooien, beiden van het leger in Nederl. ludië, tot aanneming der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hun geschonken door den president der Fransche republiek, en aan den b(j het leger in Nederl. ludië dienenden utilitair A. Ki'lias tol het dragen der in 1873 ingestelde Oostcnrijksche krijgsmedaille. Tol commissaris van politie Ie Gouda is benoemd de heer J. A. van Tricht. thans commissaris van politie te Sneck; tot commissaris van politie te Snerk, de heer L. K. II Theunissen, thans commissaris van politic te Uriel Ieen tot commissaris van politie te Brielle, de heer mr. J. K. II. Enderleinthans advocaat en procureur te 's Gravenhage. Tot schoolopziener in hel arrondissement Veenwouden is benoemd de heer C. J. Prakken. De lib. Ch Carmiggelt en M. Niemansvcrdriet zjjn benoemd tot adjunct ijker der malen en gewigten. Aan «ten heer P. J. K. Jansen is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van controleur van hel buitengewoon zegel te 's Gravenhage en van het algemeen zegelkantoor. Bij het personeel van de geneeskundige dienst van het leger in Nederl. Indië zijn benoemd lot officier van gezondheid 2' kl.de studenten voor genoemde dienst (artsen) J. W. U. Wijsman en A. Ekerman. De ministers van financiën en van marine zullen in deze week geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat, liet nieuw gekozen lid, de heer mr. M. J. Pijnappel, heeft zijne geloofsbrie ven ingezonden, die in handen zijn gesteld eener commissie. Onderschei dene regcringsbeseheiden en ministeriële missives werden voor kennisgeving aangenomen, terwijl de laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wets ontwerpen. waaronder die betrekkelijk de Indische begrooting voor 1883, ontvangen en naar de afdeclingen verzonden zijndie op nieuw werden zamengesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden is het algemeen be- grootings-debat voortgezet. De heer Borgesius bestreed het ministerie, omdat hel een politiek programma aanbood dat onuitvoerbaar is en ontwik kelde ook financiële bezwaren. De heer de Jong ontzegde zijn vertrouwen aan den minister van financiën op grond dat hij leeningen sluit, maar be lastinghervormingen achterwege houdt. De heer HalTmanns weet de oorzaak van den politieken toestand aan de uitroeijng van de conservatieven door de liberalen en betoogde dat noodminisleriën nog lang noodig zullen blijven. De heer van Blom vroeg financiële hervormings-planneii. Ook de heer van Nispen bestrefd liet beleid van den minister van financiën. De heer tley- denrijck bestreed den lieer llaflmanns; de dood der conservatieven was ver oorzaakt door miskenning van het belang der school-quaestie. De minister van financiën zou bij hoofdstuk financiën zijne plannen mede- deelen, maar verzekerde zuinigheid te zullen betrachten. De minister van binnenl. zaken bestreed krachtig de aanvallen van den heer Borgesius. De regering handhaaft haar programma, en wil men eene motie van wantrou wen stellen, de regering is gaarne bereid de moeijelijke laak neder te leggen. Het algemeen debat is afgeloopeu. Gedeputeerde staten van Zuidliolland hebben hunne goedkenrin? ver leend aan hel besluit van den gemeenteraad lot overdragt aan 'L. K. II. prins Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, van het paleis aan den Kneuterdijk. Den gemeenteraad is eene aanbieding lot aankoop van liet gemeente- badhuis te Scheveningen gedaan door de lieeren van Dormolen, Schoor en B. Polak, de beiden eerstgenoemden pachters van die inrigting. Een adres van gelijke strekking is ingediend door de lieeren Lc'on Enthoven c. s., terwijl de heer J. Goldschmidt, te Brussel, voorstellen heeft ingezonden om trent aanleg en exploitatie van een kurhaus en casino-thedter te Scheve ningen, Naar men verneemt hebben burg. en weth. gëpraeadviseerd tot afwjj. zing van het verzoek der directie van de liaagsche Iramwaymaatschappij, om aanleg en exploitatie eener lijn door de Scheveningsche boschjes naar de Koninginnebrug. Ter benoeming van een onderwijzer-plaatsvervanger van het hoofd aan de openbare school voor onvermogenden aan hel Korlenbosch zijn voorge dragen, de hh. D. J. de Klein, onderwijzer le kl. aan die school; D. Beze- mer, onderwijzer te Schiedam; N. P. J. Woensdrcgt, onderwijzer te Leiden. De knaap, die onlangs in een suikerbakkerswinkel in het Achterom alhier van eene vrouw, die daar iets kwam koopen, een knipje met twee rijksdaalders ontvreemdde, doch niet lang in het bezit van het geslolene bleef, daar hij al zeer spoedig door den hoofdagent-rechercheur van politie de Fiouw daarvan ontlast werd, stond heden voor de arrond.-regtbank teregt. Het l). M. eischle een jaar gevangenisstraf voor den deugniet, terwijl het vrjjspraak vroeg voor zijn makker, die een deel van het ontvreemde geld had gekregen, doch dit aan zijne moeder ter hand stelde. Voor hetzelfde regtscollegie had zich ook heden te verantwoorden eene jufvrouw, die zich hier ter stede voordeed als de dochter van een generaal en onderwijzeres. Zij huurde kamers, bleef een maand daarop wonenterw jjl zij gedurende dien tijd op kosten van haar huisbaas at en dronk, en was dan eensklaps met de noorderzon vertrokken, natuurlijk zonder betaling van de door haar gemaakte schulden. Zoo droeg zij aan haren laatsten verhuurder op een mantel voor haar te koopen ter waarde van 40, diezjj dan wel later zou betalen, welke belofte zjj evenmin nakwam. Het klee- dingsluk werd echter in beslag genomen en aan den koopman teruggegeven. Voor deze jufvrouw werd 1 jaar celstraf gevraagd. Zaturdag 11. is door eene commissie uit het bestuur der Nederlandsche vereeniging tot besch. van dieren aan de ministers van binnenl. zaken en justitie aangeboden de copie van hel adres, dat den 28,n Nov. jl. aan Z. M. was ingezonden, en bevattende het verzoek tot uitvaardiging van eene wet. strekkende tot beperking van de vivisectie. Op de meest welwillende wijze door hunne excellentiën ontvangen, bleek levens dat bedoeld adres door Z. M. bereids in handen der regering was gesteld, met overlegging van ongever 2300 handteekeningen van adhaesie-betuiging, waaronder regterljjke en andere civile eu militaire autoriteiten, predikanten, onderwijzers enz., benevens dertien doctoren in de geneeskunde en eenige veeartsen. Alhier is aangekomen baron Gevers, gezantschaps-allaché bij de Neder landsche legatie te St. Petersburg. BUITEN LAN DSCH H II KR IGTEN BELGIE. In de zaak Peltzer is steeds het getuigenverhoor voortgezet; verschil lende getuigenissen waren zeer bezwarend voor de beschuldigden. Zaturdag is mevr. Bernays zelve verhoord Zjj is 31 jaar oud, middelbare lengte en onderscheidt zich door hare houding en manieren. Zjj was in zwaren rouw. Nipt lang na haar huweljjk, verklaarde zij. waren er tusschen haar en haren man oneenigheden ontstaan; deze had haar beleedigd en wel eens geslagen. Hjj had, zeide zij, een hevigen hartstogt opgevat voor hare dienstbode Sestrade, een meisje van ongemeene schoonheid, maar onkreuk bare eerbaarheid. De nieuwe verwijdering, tusschen de echtgenooten in September 1881 ontstaan, schreef mevr. Bernays toe aan de lasteringen van Amélie Pfister en aan de handelingen eener andere dienstbode, Julie Roskart. De eerste had zjj de schandelijkste dingen omtrent haar zelve hooreu zeggen en met een oorvijg uil hare dienst ontslagen. De laatste legde liet er op toe, haar, mevr. Bernays, krankzinnig te maken, in de hoop van later eenmaal zelve met Bernays in hel huwelijk te treden. Steeds had getuige ter wille van haar kind zich tegen eene echtscheiding verzet. Dat zij er bij haar man op aangedrongen zou hebben, Armand Peltzer, na de breuk tusschen beide laatsten, weder iu de echtelijke woning toe te laten, ont kende zjj nadrukkelijk. Dit was, zeide zjj, geheel uil eigen beweging door den heer de Longé geschied. Laatstgenoemde, eerste president van het hof van cassatie, bevestigde zulks ten volle. ENGKLAKD. LONDEN. 4 December. De hertog van Edinburgh is tot den rang van vice-admiraal bevorderd. De overleden aartsbisschop van Cauterbury, de hoogste waardig heidsbekleder in de Anglicaansche kerk, Archibald Campbell Tait, verwierf zich indertijd een naam door zijn strijd tegen hel Puseyisme. Aan zijn daarbij lentoongespreiden ijver had hjj voornamelijk zjjne verheffing tot bisschop van Londen en als zoodanig tot lid van het hoogerhuis te danken. Zijne benoeming tot aartsbisschop vond, ondanks zijne conservative gezind heid, algemeene instemming wegens zijn edel karakter en zijne rustelooze menschctilielde. Ilij was 72 jaar oud en heeft verscheidene geschriften, vooral predikatiën, nagelaten. Zaturdag II. is in de Grosvenor-galerij alhier eene tentoonstelling van Alma Tadema's werken geopend. De verzameling bestaat uil ongeveer 105 schilderstukken. In weerwil van den dikken mist was het gebouw overvol. De lord-mayor van Dnblin is voor het nieuwe ambtsjaar herkozen, in afwijkiiig van de gewoonte om jaarlijks bij afwisseling een liberaal en een conservatie! voor dezen post le kiezen. VKANHKIJK. liet Journ. Off. bevat een rapport van den voorzitter van den minis terraad aan den president der republiek omtrent hel zamenstellen eener commissie, belast met het onderzoek naar de wenschelijkheid van liet op- riglen van een afzonderlijk ministerie van koloniën. Het rapport neemt in beginsel aan. dat een afzonderlijk ministerie van koloniën doelmatig is, maar het geeft in overweging of de oprigling daarvan niet zou kunnen ver kregen worden zonder het aantal ministeriële departementen le vermeerde ren, door namelijk aan het een of ander departement een thans daarvan

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2