Scherm- en Gymnastiekgezelschap Een beroep op de kern der Nederlandsche natie. ADVERTENTIES De laag gelegen dierenverblijven naren dus geheel eD al onJergeloopen zoodat een aantal dieren, waaronder vele van groote «aarde, reeds zijn omaekomen. Ook overigens heeft het water eene schrikbarende vernieling in den tuin aangerigt. De militaire autoriteit heelt onmiddellijk een aantal manschappen gezonden om Ie helpen redden. Zij voeren, evenals het dienst personeel, op vlotten door den tuin. FKH 11 LK(,H A4F. PARUS, 29 November. De commissie voor het parlementair initiatief be sloot in overweging te nemen de voorstellen van de bh. Barodet en Andrieux nopens de herziening der grondwet, zonder zich te verklaren of zij er voor is de grondwet in haar geheel dan wel gedeeltelijk te herzien. CAIRO, 29 November. De gezondheidstoestand der Engelsche troepen wordt beter. Van de zieken in de hospitalen sterven er zeer weinig. PARIJS, 29 November. In de couloirs der kamer verneemt men, dat Gambeiia een zeer rustigen nacht heeft gehad. De koorts is weggebleven en de wond is blijkbaar beterende. PARIJS. 29 November. De rapporteur in de commissie voor de begrooling heeft, wegens de verwerping van het artikel tot oprigting van buurtscholen, zijn ontslag genomen. DUBLIN, 29 November. De Fenians Devine en Poole zijn wegens hel vermoorden »an den politie-dienaar Cox naar het hof van assisen verwezen. Ryan en Woodward zijn wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gelaten. Zoo luidde ten vorigen jare de aanhef eeuer circulaire door de «Vereeniging van »epensionneerde Onder-officieren en minderen van het Nederlandsche lege" der natie aangebodenten einde eene toetreding als beschermer ot beschermvrouwedonateur of donatrice te verkrijgenof wei eene geldelijke bijdrage als buitengewone schenking voor ééns. Die Vereeniging, zoo men weet, stelt zich ten doel: «de stoffelijke belangen ha- ,rer leden te behartigen en binnen den grens van haar vermogen onderstand te .verleenen niet alleen aan hare leden, maar zoo mogelijk ook aan hunne weduwen •en weezen", en heeft haar ontstaan te danken aan de wet van 29 Mei 1877 die de pensioenen der militairen van de landmacht nader regelde en aanmerkelijk ver hoogde, doch de reeds gepensionneerdeu niet in deze gunstige bepalingen lietdeelen. Nadat 4 leden der tweede kamer in de zitting van 7 Juli 1880 op deze wetsbe paling waren teruggekomen, en bij de behandeling van een soortgelijk wetsvoorstel bij amendement voorstelden, om de pensioensverhooging, vastgesteld bij de wet van Mei 1877 alsnog van toepassing te verklaren, ook op hen die vóór dat tjjdstip gepensionneerd waren (welk amendement echter verworpen werd)nadat zeggen wij daardoor voor vele oud-strijders en oud gedienden het uitzicht op eenige lotsverbetering san den avond van hun levenin dienst van koning en vaderland doorgebracht, vervlogen was. besloten zij zich zeiven te helpen door het oprichten van bovenge melde Vereeniging, die al spoedig door Z. M. den koning erkend en goedgekeurd werd. Het oprichten eencr Vereeniging echter, vooral door arme oud-gediendengeeft wel niet veel matcriëelcn steundoch zij waren nu meer aaneengesloten en men kon op die wijze waarschijnlijk, door een beroep op de natie, gelden bijeen brengen om den meest hulpbehoevenden onder de gepensionneerden eene toelage op hun pensioen te verschaffen, welke, volgens sommigen, het rijk verplicht was hun te verstrekken, doch met welke bewering zij dan toch in elk geval niet geholpen waren. Juist zooals het oud-gedienden betaamt, trokken zij niet ten strijde zonder vaan del doch nn een vaandel in anderen zinn. 1. eene eere commissiebestaande uit de heeren baron van Sijtzama, kamerheer van Z. M. den koning enz., de luit - generaal oud-minister A. Engelvaart en jhr. H. A. D. Coenen, lid der eerste kamer, benevens de eeneraal-mnjoor H. J. Enderlein, oud-minister van oorlog. Die commissie is in hoofdzaak belast met liet toezicht over het financieel heheer. In verscheidene plaatsen des lands zijn afdeelingen opgericht onder hun eigen bestuurterwijl het geheel staat onder een hoofdbestuur van 12 lodenallen gepen- fionneerde onderofficieren in de verschillende graden, waarvan de heer II. J. Steen bergen te Gouda, de voorzitter en de lieer L. Zeiler te Amsterdam dealgemeene secretaris is. Wij herinneren ons dus weder deze Vereeniging, die, zooals wij aanvankelijk reeds zeidenten vorigen jare op bescheiden wijze een beroep op de Nederlandsche natie deed, waaraan Z. K. II. de Prins van Oranje en H. K. H. Prinses Marianne al dadelijk gehoor gaven. Aan het dezer dagen verspreid overzicht der Vereeniging, tevens bevattende de tekening en verantwoording over het boekjaar 188182, ontleenen wij dat 2332 Nederlanders tot uit". Augustus aan dat beroep hebben gevolg gegevenen wel ver deeld als volgt 106 Beschermers 1,3 Beschermvrouwen] ^634 Donateurs 1 40 Donatrices 264 Heeren 21 Dantcs 6 Beschermers actief dienende officieren 186 Donateurs 40 Schenkingen voor ééns benevens 1020 Donateurs van het Nederlandsche leger beneden den rang van officier (hnn daarvoor rechtmatige hulde). Het loffelijkmaar zeker verdiend getuigenis omtrent bet gebonden beheer, onderteekend door twee leden der eere commissiede gene raals Engelvaart en Enderlein, moet er toe bijdragen om vertrouwen in deze Ver eeniging te stellen. I)it vertrouwen bestaat wel in hoofdzaak hierindat de onder- ttandsgelden op doelmatige wijze worden aangewend, ter voorziening in behoeften 'an hen wier krachten te kort schieten om door de vrncht van hnn arbeid daarin te voorzien. Het toekennen van ondersteuning is dan ook inderdaad met de meeste zorg geregeld, en zijn alle maatregelen genomen om te voorkomen, dat zij, die het minder noodig hebben, onderstand verkrijgen ten koste van hen dikwerf, die het bard noodig hebben. Misbruik van sterken drank is eeu beletsel om iets van de Vereeniging te ver- krijgennaar godsdienstige gezindheid wordt niet gevraagd om allen schijn van par tijdigheid op dat gebied te vermijden. Tot op uit" Augustus was deze nog zoo jeugdige Vereeniging toch al in 6taat, «an een 60-tal der meest hulpbehoevende leden een vaste wekelijksche toelage te verstrekken van 1.tot 2.terwijl een 150-tal eene gratificatie (veelal van f 10—) had ontvangen, in afwachting dat de kas een voortdurende ondersteuning kan toestaan. De Vereeniging sticht dus reeds nut en verzacht kommer en ellende, en verdient bijgevolg de belangstelling van de Nederlandsche natie in ruime mate. Meer bijzonderheden kan men nog nit het uitvoerig doch zakelijk verslag ver nemen -. o. a. kan men nauwkeurig het onderscheid weten tusschen deze-Vereeniging" fn het -Fonds tot ondersteuning en aanmoediging van den gewapenden dienst" Bijdrage per jaar minstens 10 of voor ééns minstens/"25. Bijdrage per jaar minstens 50 cents tot beneden 10. Schenkingen voor ééns van af 50 cents tot beneden 25. waarvoor elk jaar in Nederland gecollecteerd tvordr, hetwelk duidelijk is uiteenge zet karakteristiek is tal van voorheelden waardoor aangetoond wordt aan wien de toelagen verstrekt werdeneen paar achten wij wel de moeite waard hier even te laten volgen: k is gepensionneerd sergeant, en was zwaar ziek toen zijn toestand teroore kwam van het bestuur zijner afdeeling. Het was hoog tijd, want de man had, door eer gevoel gedrevenallen onderstand van armen- of diaconiekas geweigerd (wie zal dat gevoel van eigenwaarde in dien oud onder-officier veroordeelen Toen de commissie van onderzoek hem evenwel de vraag deed: of hij van de vereeniging, waarvan hij toch lid was, ook geen onderstand zou aannemenantwoordde bij: •dat is tets anders, dat zijn mijne oud-kameraden die mij te hulp komen", en de man stemde toe.... om f 1.50 per week toelage te ontvangen, die hij thans echter wegens zijn overlijden niet meer noodig heelt. I is een 88-jarig veteraan, in het bezit eener goede gezondheid, doch met het gemis van beide beenendie bevroren in de veldslagen bij Moscou. Daarenboven is hij sedert 1821 volslagen blind. In 1810 in dienst getreden, heeft hij de veldtochten in Rusland en Duitschland medegemaakt en later geblok keerd in Hamburg, vanwaar hij den 20 Juni 1814 is overgegaan bij het Neder landsche leger, en met de 7e afdeeling Infanterie den slag bij Quatre Bras en Waterloo heelt bijgewoond, van welke afdeeling hij den 20 December 1820 wegens blindheid met een gagement als tamboer is ontslagen. Gelukkig bleek bij het onderzoek dat van nooddruft geen sprake was (trouwens de man had zich niet aangemeld). Sober kon hij door welwillende tusschenkomst van eenige particulieren eventjes leven en rondkomen. Uit dien hoofde kon de man eene wekelijksche toelage missen, doch ontvangt deze veteraan telken jare op den gedenkdag van Waterloo, als blijk van belangstelling, eene gratificatie van '0.welk buitenkansje hij met dankbaarheid aanvaardt, en op hoogen prijs stelt. Welsprekender dan alle redeneering zijn sommige brieven die het hoofdbestuur zoo nu en dan ontvangt. Eén dier brieven is voldoende om den toestand van hon derd aan te duiden. Men oordeele: De man die in dezen brief met u (het Hoofdbestuur) spreekt is de gepens. ser- •geant majoorbij herinnering u wel bekend tijdens het pensioengewoel in «1878. Toen dat in duigen was gevallen heb ik het stadsleven verlaten en woon nu op een uithoek van N.-Br. Zie verder mijn extract-stamboek. Ik heb den leeftijd bereikt van 75 jaar, ben gepeusionneerd met 46 vrijwillige •onafgebroken dienstjarennooit eenig handgeld of premie genoten Buiten het Metalen Kruis ben ik gemedaillecrd van de drie Nederlandsche •Koningen, laatstelijk diende ik als serg.-majoor bij de magazijnen van Oorlog, •destijds waren de pensioenen 200, maar bij de magazijnen 225, die mij ten •deel vielen. •Was men bij het leger 12 jaar onder-officier, dan kreeg men verhooging, «dat is 240. Alhoewel ik 3 X 12 36 jaren onder officier ben geweest, kreeg ik ƒ15 minder per jaar. Deelt men mijn pensioen in 365 dagen, dan krijgt met 61 j. cent. Het voorschot op het pensioen is ook gedaan, van 1 April tot I October staat alles stil, en dan moet ik nog te 's Bosch het (pensioen) in persoon halen, «hetgeen ook geld verslindt. Verder komt er nog bij, dat ik een 74-jarige vrouw •heb, hopeloos op herstel van gezondheid. Ik durf mij beroemen op een onbevlekt extract stamboek en strafregister Het verslag voegt er aan toe: Men onderscheide wel, vragen doet de oud sergeant-majoor niet, doch hij stort alleen zijn hart uit. Wekt het geen aandoening, als men bedenkt dat een man, «die door de Drie Nederlandsche Koningen gemedailleerd is," en dus zilver en goud op de borst draagt, van ƒ0,61' per dag met zijne vrouw moet leven en dus nagenoeg honger lijdt. O Nederland, maak u op om die enkele levende antiqniteiten van Neêrlands grootheid op te beuren en stel ons in staat hunnen levensavond te veraangenamen 1 Slot volgt.) AKADEMIE-KIEUWS. PHOMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den SO'1"1 November de heer W. Coert, geb. te Hendrik-Iilo-Amhacbt, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschriftOver den invloed van de houding van het lichaam op endocardiale geruischen. Denzelfden dag de lieer J. C. van Scliilfgaarde, geb. te Zoeterwoude, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Trauma en constitutie. Beschouwingen over de theorie van P'erneuil. Op den 26s,,n November 1882 overleed te Amsterdamin den ouderdom van ruim 75 jaren, Vrouwe JEANNETTE JACQUETTE PHILIPPINE BRÉGARD, Wed. den Hoog-Edel Gestrengcn Heer LOUIS J0IIAN RIGNEY, in leven Luit.-Kolonel der Huzaren. H H. DE LEEUW. C. C. VAN RIJSBERGEN, Eenige en algemeene kennisgeving. Exec. Test. CiYlimASTIEK-IJITVOERIltt} en WAPEX8TKIJD, afge wisseld door de opvoering van twee BLIJSPELEN, op Zaterdag den 2December 1882, des avonds ten 7 ure precies, in den Stads schouwburg. Toegangkaarten zijn verkrijgbaar bij den Boekhandelaar P. SOMERW1L en op den avond van uitvoering aan den Schouwburg, tegen betaling van 0.99. Plaatsen kunnen besproken worden op den dag van uit voering, des morgens van ÏO—3 ure, aan den Schouwburg. Hel Bestuur, D. VAN DER VLIET, Praeses. H. 1. MATTHES, Ab actis.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3