verpleging in de gasthuizen aldaar, een onderzoek hebben ingesteld en dat daaruit gebleken is, dat èn de verpleging èn de controle daarop te wenschcn overlatenofschoon sómmige verplegers en verpleegsters lof verdienen, dat in afwachting van nadere voorstellen omtrent eene reorga nisatie der bedoelde zaak reeds voorloopig afdoende maatregelen zijn geno men om de feilen, waarover in gemeld rapport geklaagd wordt, tjjdelijk onmogelijk te maken en dat burg. en welh. zich dagelijks persoonlijk over tuigen, dat de controle streng wordt toegepast. Het Citadel-leest tc Amsterdam had heden onder begunstiging van fraai weder plaats. Door kolonel llardenberg werd den oud-strijders, on geveer 500, het welkom toegeroepen. De parade liep uitstekend af. liet geregtshof te Arnhem heeft Klaas van Zetten schuldig verklaard aan poging tot moord op den veerman te Opheusden en hem veroordeeld tot 8 jaar tuchthuisstraf. Dezer dagen hadden zich twee personen in ecu vletaak, bestemd tot hel laden van suikerbieten nabij Zwartenberg, op de rivier de Mark, bij cene brandende kagchel ter ruste begeven. Toen een hunner, den anderen morgen wakker wordende, een hevige pijn gevoelde, bleek het hem dat zijn linkerschouder door de warmte van de kaschel was verschroeid: Zijn medgezel vond hij, tut gevolge van verstikking, dood aan zijne zijde liggen, Uit Maastricht en Roermond wordt van val van het water melding gemaakt. Te 's Hertogenbosch w as het water nog wassende. liet stond thans 6.13 m. boven A 1'. De polder van Ojjen was ingeloopen. Te Alem werden toebereidselen gemaakt voor het stellen van noodkistingen op de dijkskruin. Voor de sluis te Crevecoeur stond een verval van 39 centime ter; de scheepvaart door de schutsluis was gestremd. Uit Arnhem maakt men insgelijks melding van den was van hel water. Te Nijmegen was de buitengewone rivier-correspondentie in werking gelre den. Dientengevolge mogen de klokken niet meer geluid worden. Op vele plaatsen in den omtrek was het treurig met den waterstand gesteld. Ge- heele velden staan onder water. Vooral is dit het geval in het dorp Hatert en omstreken naar de Maaszijde, waar men zoowel van het vele binnenwa ter als van de Maaskwel Ie lijden heeft. Sinds weken zitten de bewoners daar door het water omringd en kunnen zjj slechts met schuiten hunne wonin gen en boerenerven verlaten. Die menschen zijn daardoor grootendeels van alle verdiensten verstoken. Te Eysden gebeurde het Zondag jl. dat 15 koeijen, die voor de over strooming op eene langs de Maas gelegen weide graasden, deze weide weder opzochten, niettegenstaande zij geheel onder water stond. De dieren werden weldra door den sterken stroom naar het midden der rivier afge voerd en zonden zekerlijk zijn verdronken, indien de golven ze niet op een overstroomd land hadden geworpen, vanwaar zij door eenige kloeke man nen. die zich daartoe te water hadden begeven, na veel inspanning op het drooge werden gedreven. De minister van oorlog heeft zijne memorie van beantwoording inge zonden op hel voorloopig verslag der kamer betrekkelijk hoofdstuk VIII der straatbrgrooling voor 1883. Hij doel die memorie vergezeld gaan van: 1'. eene nota houdende wijzi gingen in dat ontwerp; 2". een rapport nopens het kamperen van hel 4'reg. infanterie in de legerplaats bij Milligen. uitgebragt door den kommandant van dal corps, en 3'. een boekje behelzende de reglementaire bepalingen aangaande de weduwen- en weezeukas voor- de officieren der landmagt. Uit het overgelegde verslag van den kommandant van het 4' reg. infan terie, betrekkelijk het kamperen van genoemd corps in de legerplaats Ie Milligen. trekt de minister het gevolg, dat het verblijf in het kamp hoogst nuttig is geweest, dat de beschikbare lijd, de ongunstige weersgesteldheid in aanmerking genomen, over het algemeen op zeer doeltreffende wijze is besteed en dat die dan ook goede vruchten voor de geoefendheid van den troep heeft afgeworpen. De minister verdedigt nog nader het tegenwoordig stelsel, dal bij het doen der leveraniibn voor het leger wordt gevolgd. De sedert liet jaar 1880 opgedane ervaring heeft hem geeue aanleiding doen vinden zjjne toen geuite meening te wijzigen en hij zou het ten zeer ste betreuren, indien moest worden teruggekeerd tot een stelsel van aan schaffing, dal, vioeger z. i. leregt gewraakt, tot niels anders kan leideu dan tol begunstiging van enkelen, tol belemmering van de ontwikkeling der industrie en tot nadeel van hel rijk en van den soldaat. Hij verzekert, dat hij zich hij het doen van voordraglen tot het toekennen van pensioen uit sluitend laat leiden door de belangen van de utilitaire dienst. Ilij heeft vooralsnog geen nadere en bepaalde plannen omtrent eene reorganisatie van het wapen der maréchausséc. Eene eventuêle hervorming van dat wapen zou in de eerste plaats dienen te geschieden in het belang van de onder het depart, van justitie ressorterende rijkspolitie. Voorts deelt de minister mede, dat er met de gemeente 'sGravenhage eene overeenkomst is gesloten nopens hel bouwen van woningen voor gehuwde militairen. Ten gevolge van eenige wijzigingen is het cjjfcr van het hoofdstuk alsuu gebragt op 22,293,784. 's GRAVENHAGE, 30 November. Door Z. M. is de heer jhr. m'. II. van Weede benoemd tot gezant- s haps-attaché. Door Z. M. is aan den heer mr. K. A. Meeussen, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den raad van state, met dankbetuiging voor de vele en gewigtige diensten in die betrekking bewezen. Aan den arts David Sulzer, geb. te Winierihur (kanton Zurich) in Zwitserland), is vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Ne- derii ndsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, ondir voor waarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der genees kunst in Nederland stiptelijk nakome. In de zitting van de tweede kamer van lieden zrjn aangenomen: met 48 tegen 11 stemmen het subsidie voor de Amsterdamsche internationale tentoonstelling in hel belang der Nederlandsche nijverheid, met 43 tegen 9 stemmen de onteigeningswet voor de stoonitramverbinding van het llol- landsch spoor den Haag—Scheveningi nen met 34 legen 20 stemmen het voorstel van den heer Romt-ach, lol vervanging van den verpligten gasme ters-ijk door den facnllaiieven. Rij die gel- genheid bragt de heer de Casemhroot hulde aan den oud-strijder ltombach en herinnerde aan het Citadelfeest heden in Amsterdam gevierd. Hij hoopte, dat waar de onal hankelijkheid en het regt van Nederland be dreigd werden, het nageslacht evenzeer als het voorgeslacht die zouden weten ie veribdigen. Voorts is aangenomen de overeenkomst met de maat schappij de Schelde te Vlissingen over de haven-exploitatie aldaar, na eene j discussie over de voorgestelde verhooging met 3y2 ton voor stibsidiën. 1 Krachtens art. 49 der schoolwet is het debat over de onlwerp-verhooging van hoofdstuk V der loopende begrooling lot morgen verdaagd. De kiesvereeniging /-de Grondwet" heeft gisleren lot candidaat voor de provinciale staten van Zuidhollandin plaats van wijlen den heer W. J. g Scheurleer, gekozen den heer mr. A. Haakma van Roijenen wel met a|°ei meeue (23) stemmen. Hij was voorgedragen door den heer mr. L. G Greeve Er werden geeue andere caudidalen genoemd. Alleen werd door een der leden te kennen gegeven, dat hij Ier vergadering was gekomen met het doel om mr. Greeve tot candidaat te stellen, maar daar deze zelf een ande ren candidaat had aanbevolen, «roeg hij hem of de heer Greeve casu quo de candidatuur zou aannemen. Deze verklaarde daarop, dat hij zeer dank baar was voor de betoonde goede gezindheid, inaar dat hij bij deze gele- geilheid wenschte builen aanmerking te blijven. B U1 T E i\ L A N I) S O H H B K K I d T E N. BELGIE. Bij de verdere behandeling van het regtsgeding der gebroeders Peltzer maakte bet verhoor van den procureur des konings Willemaers en den res- ter van instructie Ketels een diepen indmk, hoewel geen enkel nieuw feit daardoor aan hel licht komt. Zij verhaalden mei nadruk, dal hel publiek gerucht Armand doodverfde als den minnaar van mevrouw Bernays en dat een bloedverwant van Bernays hem verdacht van kennis te dragen van den moord De regter Ketels gaf een aantal belangwekkende bijzonderheden over de verschillende verhooren, door hem in de instructie afgenomen. Baron Harden herhaalde zijne vroegere verklaringen. Hij sprak met deil hoogslen lof over Bernays, die zijn boezemvriend was. Hij verklaarde, dat Bernays vreesde door eene echtscheiding zijn zoon te zullen verliezen. De vader van Bernays, diep geiroflen, legde getuigenis af, hetwelk een diepen indruk maakte. Augier gaf opheldering omtrent de langdurige pogingen ter verzoening tusschen de echtgenooten. Hij verklaarde, dat het vermeende duel tusschen Peltzer en Bernays niet heeft plaats gehad, maar dat Bernays er toch niet bang voor was. EHSGEI.AN», LONDEN. 29 November. De spoorwegbrug nabij Aberdeen, die dezer dagen bezweek, was oud en vervallen; zij is van ouderdom ingestort. De locomotief en tender waren de brug juist over. toen het ongeval voorviel, en twee personen-wagens en eenige goederen-wagens stortten in de diepte. Vijf personen waren op de plaats dood, maar bovendien zijn er zeer vele ernstig gewond, want de passagiers vielen over en door elkander te midden van de stukken der in splinters geslagen wagens. Twee booten, eene Engclsche en eene Fransche. kwamen Zondag avond, niet ver van Luiidy mei elkaêr in aanvaring De'schok was zoo geweldig, dat de Fransche boot Cambronne spoedig daarop zonk, 14 man in de diepte medenemende. De Eugelsche steamer Mariondie op weg was naar Kopenhagen, keerde zeer beschadigd naar Swansea terug. De buitengewone Engelsche commissaris in Egypte, lord DufTerin, heeft, naar men verzekert, besloten de aanklagt tegen Arabi in te trekken! voor zoover zij vergrijpen tegen het gemeene regt betreft. Hij zou mi alleen wegens rebellie lercgtstaan en waarschijnlijk daarvoor tol verbannin» veroordeeld worden. Te Greenpoiut aan de haven van New-York is brand ontstaan in de etablissementen der "Standard Oil Company". Alles is afgebrand en de schade wordt op 200,000 doll, begroot. De brandende petroleum verbreidde zich over de watervlakte der East River, waardoor groot gevaar voor uitbrei ding van den brand ontstond, doch de eb keerde het dreigende onheil. Twee mannen, die van de brandende schepen sprongen, verdronken. FK A A h It IJ !i. De lieer Robert de Massy heeR in den senaat rapport uilgebragt over het door de kamer van afgevaardigden vroeger aangenomen weis ontwerp tol wijziging van den eed voor liet geregl. De commissie heeft de voor drag! verworpen Aan het slot van liet rapport wordt gezegd: «Wij zijn van meening, dal onze oude en nuttige instelling van den eed niet de af keuring verdient, die haar ten deel is gevallen. Wij zijn van oordeel, dal het door der kamer van afgevaardigden aangenomene wetsvoorstel noch aan den wensch, noch aan eene behoefte van het land beantwoordt. Ons tijd perk kenmerkt zich door een ongeduld om alles Ie veranderen. De senaat is zonder twijfel geneigd mede te werken lot de door de openbare meening gebischte hervormingen die de aanvulling zjjn onzer republikeinsche staats regeling; maar hij w il evenzeer op zijne hoede zijn tegen de dorre en ge vaarlijke hervormingen. Het onder handen nemen van alle dingen wordt alras een algemeen onderste boven halen". Het gezantschap der koningin van Madagascar, dat Parijs heeft ver laten, is te Londen aangekomen. De Engelsche bladen verwijten aan de Fransche regeringdat zij de gezanten heeft willen dwingen de overeen komst te teekenen, waarbij Frankrijks beschermheerschap over Madagascar erkend wordt, liet gezantschap bleef zich echter daartegen verzetten. In eene der synagogen te Parijs, die in de Rue de la Boule Rouge, is een diefstal van verscheidene kostbare vootwerpen gepleegd, ter waarde van omstreeks 10000 fr. Te Caullery, in het Noorder-departement. heeft een oploop plaats gehad naar aanleiding van eene Protesianische begrafenis, van dien aard, dat de gendarmerie van Kamerijk ontboden moest worden om de orde te herstellen. DVITICULAÜIU. De berigten uit verschillende plaatsen omtrent de overslroomingen zijn hoogst treurig. Uit sommige plaatsen meldt men, dal de omtrek gelijk is aan een meer, waarin alleen de toppen der hoornen en huizen zigtbaar zijn. Te Bonn zijn de lage w jjken zoo diep ondergeloopendat de bootjes langs de bovenverdiepingen der huizen varen. Te Dusscldorf is door den drang van het water een huis ingestort, waarbjj naar berekening een vijftiental bewoners moeten zijn omgekomen. Te Oflenbach zijn verscheidene huizen ingestort. Te Keulen verkeert de diergaarde in treurigen toestand. De muur aan den kant der Muhlhiimer-straat is onder den drang der watermassa bezwe ken, met het gevolg, dat de vloed met geweld door den tuin bruischte en alles overstroomde. Vele groote en kleinere dftren, die men in het olifan- lengebouw had gebragt, zwommen aldaar weldra rond in eene diepte van ruim 1% meter, en liet is nog niet gelukt, de olifanten, zebra's en anti lopen uit hun benarden toestand te bevrijden. In de groote roofdierengalerjj stond het water tot aan den bodem der hokken, doch scheen er vooruiizigt te bestaan, dat liet niet hooger zou komen. De apen waren in hunne hokken naar boveu geklommen en voor hen bestond veel kans op behoud.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2