L EIO 8 IIE C01R4NT. ft. .283. 1SS2. VRIJDAG 1 DECEMBER. STADS-BERICIITEN. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Üe jirijs der Courant is per vierendeel iaars 1.50, franco p. p. f I. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advcrlenliën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den lliea November 1880 Gemeente blad N". 4 van 1881) Brengen ter algemecne kennis dat tot het doen Inschrijven van nieuwe leerlingen voor .Ie openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der I* klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkl der 2e klasse, voor jongens, in hel schoolgebouw aan de Pieterskerk straat; der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breêstraat en wel van den 4dtot en met den 16dtn December e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags hal/negen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van hal]twee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 30 November 1882. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER. Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastingi n alhier zijn ler hand gesteld een kohier van het patentrecht, dienst 1882/83, 2' kwartaal, en twee kohieren van de belasting op het personeel, dienst 1882/83, n". 0 en 10, alle executoir verklaard op den 28»1''0 November 1882 en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 30 November 1882. DE KANTER. LEIDEN, 30 November. lieden had ten raadhuize dezer gemeente de openbare verpachting plaats van het afval van met de levering van hetgeen benoodigd is voor de Beestenmarkt alhier, gedurende den tijd van tien jaren. Hiervoor waren ingekomen vijf inschrijvings-billetlen. Overgegaan zijnde tot opbod en afslag is bij afmijning voor dc som van ƒ1400 'sjaars pachter geworden de heer C. Dieben, stalhouder alhier. Daarna vond de openbare verhuring plaats van twee stukken weiland, gelegen in den Boschhuizer-polder, onder de ge meente Zoeterwoude, voor den tijd van vijf jaren, waarvan liet hoogste bod ƒ280 'sjaars bedroeg. Beide stukken werden afgemijnd voor de som tan ƒ284 'sjaars, terwijl besloten werd de gunning aan te houden. Gisteren avond hebben de ingezetenen van Zoeterwoude hunnen bur gemeester, den heer 11. Ilemmingson, bij gelegenheid dal hij zich in zijne nieuw gebouwde woning binnen die gemeente had geïnstalleerd, eene sere nade bij fakkellicht gebragt. De muziek van het 4e reg infanterie voerde verschillende stukken uit, terwijl bij afwisseling eene bengaalsche verlich ting op het terrein werd ontstoken. Er licerschte eene opgeruimde stemming. De minister van binnenlandsche zaken heeft ler kennis van belang hebbenden gebragt, dat aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden te vervullen is de betrekking van leeraar, in de lagere klassen, voor de Fransche en Hoogduilsche taal. Jaarwedde bij tijdelijke aanstelling ƒ1400, bij definitive aanstelling ƒ1800 Bezit der aete B voor het onderwijs in althans e'éne dier talen is vereischte. Zijdie voor deze betrekking in aan merking wenschen le komen, moeten zich vóór of op 8 December aanmelden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs d'. D. J. Steyn l'arvé. te 'sGravenhage. Genoemde minister heeft mede ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat de commissie», die gedurende één jaar, eindigende 1 Augustus 1883, belast zijn met bet afnemen van de examens van apothekers-bediende, zul len zitting houden te Utrecht op 4 December, en te Meppel op Maandag II December e. k. en volgende dagen. Door den minister van kolonifcn is de hulpomlerwijzeres mej. E. II. van Sleeden gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie om te worden benoemd lot hulponderwijzeres voor de dienst daar te lande. Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de lieer A. M. Nortier, med. dociorandusen liet getuigschrift voor het eerste ge deelte van bel arts-examen uitgereikt aan de bh. J Hers, W. M. Meitens en D. J. van Rijn. med doctorandi. Te Utrecht zijn geëxamineerd voor de Fransche taal, middelbaar ouder wijs. acte A, 4 vrouwelijke candidate». Gestaagd is mej. S. van Slee: 3 candidate» werden afgewezen. Hel stoomschip Zeeland is op 27 Nov. le Batavia aangekomen. De Insulinde, op weg naar Batavia, is op 28 Nov. Point de Galte gepasseerd. lieden is in bel licht verschenen het verslag aan den koning van liet onderzoek naar de vermoedelijke oorzaken, waaraan de zeeramp van Z'. M'. rauimonitor Adder moet worden toegeschreven, uitgebragt door de com missie benoemd hij 's koniiigs besluit van 21 Juljj 1882. Dat rapport is met 's konings magtiging. op last van den minister, gedrukt. liet verslag bevat vier deelenI. Eene beschrijving van den rammonilor AdderII. Een zooveel mogelijk aaneengeschakeld verbaal van de laaiste reis van den rammonitor, voor zooverre dc commissie door getuigenissen van ooggetuigen daartoe in staat gesteld werd: III. Geeft zij de vermoedelijke oorzaken op, waaraan de ramp. aan de Adder overkomen, moet worden toegeschreven; terwijl zij IV eenige leemten aangeeft, welke het door baar ingesteld onderzoek baar heeft dueu kennen. In bet derde gedeelte wordt de vraag gesteld: //waaraan moet bet vergaan van den rammonitor Adder worden toegeschreven?" liet antwoord luidt: v()ok na een gedurende gernimen tijd ernstig voortgezet onderzoek, is liet uwe commissie niet gegeven die vraag volledig le beantwoorden. Wel is bij baar de overtuiging gevestigd dat verschillende oorzaken zijn te zamen geloopen om, eerst gevaar, daarna nood voor den monitor te doen ont staat), en is het haar niet moeijclijk die oorzaken aan te wijzen. Maar evenzeer is bij haar de overtuiging algemeen, dat er ten circa 9 ure iets aan boord van den monitor moet zijn gebeurd, dal haar onbekend is gebleken, omdat er wel getuigen zij», die den ondergang van de Adder hebben waar genomen, maar geen hunner de reden daarvan heeft verklaard". Er wordt verder gezegd, dat de Adder de reis onder een zamenloop van ongunstige omstandigheden maakte. Kommandant, état-major, bemanning, zij waren geen van allen vertrouwd met den monitor, die over zee moest worden gevoerd. Diep ontmoedigend is het zeker, dat op betrekkelijk korten af stand van het zoo druk bezochte duin van Scheveniiigen op een zomeravond 65 man in zee kunnen omkomen, niet omdat het vergaan van bet vaartuig niet is waargenomen, maar omdat zij, die het wel hebben waargenomen, geene pogingen hebben aangewend oui hulp te verleenen. Bij de llollaiidsche ijzeren spoorwegmaatschappij is van de directie der Recbts-rbeinische uil Keulen onderstaand berigt ontvangen. Keulen 29 Nov., namiddags, üe directie van de linkcrrijnoeverbaan heeft het geheele verkeer boven Coblenz geslaakt. De overgangsstations van de regterrijnneverbaan kunnen geene goederen meer overnemenvoor zooveel die over Coblenz of Erisdorf, Ehrenbreitstein of Luhitstein zouden moeten. Afzenders van der gelijke goederen, die reeds onderweg zijn, zullen onmiddellijk eene andere dispositie moeten geven. Ons is heden, meldt het IJbl., een particulier telegram uit Penang toegezondenmeldende, dal in Atjeh in drie dagen 23 gewonden en dooden aan Nederlandsclie zijde zijn gevallen en dat o. a. een kapitein is gesneu veld, wiens naam niet is overgeseind, evenmin als de dagteekening der gevechten. Tot onderwijzeres aan de school n". 1 voor gewoon lager onderwijs te Bleiswijk is benoemd mej. A. C. Privé, te Leiden. Te Schiedam vonden gisteren morgen twee personen, langs de kade van het Spuikanaal gaande, den 36-jarigen S. Laroy levenloos in hel water liggen, in de hand hebbende een zakdoek, waarin zich eenige visclijes be vonden; naast hem lag een schepnetje. Louise Michel heelt gisteren eene lezing le Rotterdam gehouden inden Kleinen Schouwburg. Zij sprak daar weder over de regten der vrouw, maar meer nog over de groole revolutie, die eenmaal komen zou. Voor de geldleening ten laste der gemeente Haarlem, groot ƒ400,000. rentende 4 pCt. is ingeschreven voor ƒ680.000. De laagste koers, die is aangenomen, is 9875 pCt. De gemiddelde koers was 99^ pCt. Li den genieenleraad van Amsterdam beeft de burgemeester medege deeld. dat burg en weili., naar aanleiding van liet rapport omtrent de

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1