LEI DSC IB COIRANT. 1882. 282. DONDERDAG 30 NOVEMBER. STADS-BERICIITEN. BINNENLANDTCHE BERTGTENT De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per tierende»l iaars 1.50, franco p. p. f I. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van i—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen Ier kennis van belanghebbenden dat, ingevolge art. 12 van hel Koninkl. besluit van 9 No vember 1851 (Staatsblad n°. 142) in verband mei Zr MB besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad n° 80), de heislemniing ter benoeming van een lid van de Kamer \an Koophandel en Fabrieken alhier, zal plaats hebben op Woensdag den 13'° December a. s. dess middags *au 12 tot 2 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1)E KANTER, Burgemeester. Leiden, 29 November 1882. E. KIST, Secretaris. PROCESVERBAAL van de inlevering en opening van stembriefjesdie ten behoeve der keuze van vier leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden heeft plaats gevonden den 298,en November 1882. Het bureau van stemopneming neemt in de ter inlevering der stembriefjes be stemde zaal op het Raadhuis plaats des middags te twaalf uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Louis Marie De Laat de Kanter. Burge meester, Voorzitter, en de heeren Simon Cornclis Martinus Knappert en Mr. Nicu- laas Ka el Frederik Land, leden van den gemeenteraad, stemopnemers. De lijst der kiezers, die bij de verkiezing in aanmerking komt, mitsgaders een exemplaar van het koninklijk besluit van den 9den November 1851houdende vast stelling van een Reglement, bevattende algemeene bepalingen, betreffende de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, worden op de tafel, voor het bureau staande, nedergelegd. De stembus, na onderzocht en volkomen ledig bevonden te zijn, wordt met twee sleutels gesloten, waanan de eene door den Voorzitter van bet bureau en de andere door den heer Knappert, als oudsten stemopnemer, in bewaring wordt genomen. In de stembus zijn briefjes geworpen door de op nevensgevocgde lijsten vermelde kieiers. En is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. Te twee uren wordt door den Voorzitter verklaard, dat de tot inle\ering der stembriefjes bestemde tijd verstreken is en wordt daarop de stembus gesloten op de loor- geschrevene wijze. Onmiddellijk wordt de stembus geopend en bevonden twintig slembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijode, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengernengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau beeft geen stembriefje van onwaarde verklaard. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest twintig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: J. Zaalberg JCz. 18 stemme-., P. L. C. Driessen 13, 11. C. Ilarlevelt 11, W. F. Van llartrop Tzn.'en F. J. Los, ieder 4, A. J. Krantz en P. J. Van Hoeken ieder 3 Van Bleiswijk Bis, M. W. Jaeger, A. It. D. SchretlenD. C. Dros, C. C. Tieleman, G. YVilhelmy Dams té en W. F. Van Wijk, ieder 2, Jan Fiiippo Hz., W. C. Zuurdeeg, P. Alma, T. P. Virtily, L. H. Vervoort, D. A. Schretlen, A. L. Reimeringer, A. J. Koole, M. P. Meerburg en H. P. Driessen ieder één stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid verkregen de Heeren J. Zaalberg JCz., P. L. C Driessen en H. C. Harte velt. Zijn derhalve verkozen tot leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden de heeren J. C. ZAALBERG, JCz., P. L. C. DRIESSEN en 11. C. HARTEVELT. Geene volstrekte meerderheid voor het vierde lid verkregen zijnde, inoet volgens Art. 12 van het bovenaangehaalde Reglement, eene herstemming plaats vinden tusschen de heeren W. F. Van Hartrop en F. J.Los, die ieder vier stemmen verkregen. En zijn tegtn deze opening tan stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers eene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 298ten November 1882. DE KANTÈR, Burgemeester. KNAPPERT, \Ct N. K. F. LANojStcmopneraer*. LEIDEN, 29 November. Naar wij vernemen zal de bekende Louise Michel, die zich ilians in ods land bevindtZatHrdag a. s. eene voordragl alhier honden in de Stads gehoorzaal. - Gisteren avond vierde de Vereeniging voor Christelijke belangen alhier Nachtenis van haar 25 jarig bestaanin haar lokaal Noordeindc. lie een- 'ondige feestviering werd door eene talrijke schaar bijgewoond. Door het '■esiiiur daartoe uiigenoodigd. iraden als sprekers op de hh .1 Drost alhier d'. J. li. Gunning, van 's Gravenhage. Na dankgebed en het zingen '"i IValm 118 vs. 7, gal' de lieer Drost een overzigt van dc geschiedenis N vereeniging sedert hare oprigtiug in November 1857. Spreker wist 'laarbij aan de opsomming der soms dorre (eitrn kleur en leven te geven. 1fi doel der oprigters was geweest eene gelegenheid te verkrijgen, alwaar men zich vrij kon bewegen tol het hespreken van verschillende Christelijke belangen, ook Iol het houden van bijbellezingenbidstonden enz. De gele genheid toclidie men daartoe had in de VVaalscheen Doopsgezinde kerken werd na de restauratie dier bedehuizen niet meer verleend. De gelegenheid stond toenmaals open tot het aankoepen van hel koflijhtiis van Eranckeu in het Noordeinde en uien slaagde er in hel voor eene betrekkelijk lage som te koopen. De daartoe beuoodigde gelden, ook die voor de noodza kelijke verbouwingen, die later plaats hadden, werden gevonden door een renteloos voorschot, door de opriglers en andere belangstellenden, ook van elders, gedaan. Reeds kort na den aankoop kon d'. Cliantepie de la Saus- saye zijne bijbellezingen, in de Waalsche kerk aangevangen, in het nieuwe lokaal voortzetten. Spoedig verscheen ook eene Zondagsschool, onder toe- zigt van de la Saussaye. Gaandeweg werden door verschillende personen voor- dragten gehouden, o a. ook door da Gosta. l'.apadose en dr Beynen. Uok vaderlaudsche gedenkdagen werden feestelijk gevierd, o. a. de gedenkdag «au het herstel van Nederlands oualhanUeljjkheid in 1863 en liet ccuwleest van Leidens ontzet in 1874. Spreker stond uitvoerig stil hij hel jaar 1862, toen men. op aandrang van velen en als door den nood gedrongen, over ging lot liet houden eener evangelieprediking op Zondag avond om in bij zonderheden aan te loonendat men daarbij de uiterste behoedzaamheid had in acht genomen om zich niet tegenover de kerk te stellen, lil den geest van de la Saussaye werkende mogl dit de lenze der vereeniging niet zijnen daaraan bleef zij iuiuicr zooveel mogelijk getrouw, lu 1869 werd met die evangelieverkondiging, als door de omstandigheden niet meer gevorderd, geëindigd. Met een kort woord over de toekomst der vereeni ging rn over hetgeen in de gewijzigde statuten bepaald was hij eene mo gelijke ontbinding der vereeniging, besloot spreker zijn overzigt. Uit sprekers rede bleek o. a. ook nog, dat brieven van belangstelling in deze gedachtenis-viering waren ontvangen van de hh. Loouian eu Wesilioll', uit Amsterdam, en Theesing, nit Rotterdam, die nog altijd eene aangename herinnering hadden van de betrekking, waarin zij lot de vereeniging had..en gestaan. Na het zingen van een voor deze gelegenheid vervaardigd danklied en de uitvoering van een drietal liederen door liet zangkoor der Christelijke wijk- vereeuiging. dat zich ook ter afwisseling van de rede van den heer Drost had laten hoorentrad d'. Gunning op, die, uit hetgeen door den vorigen spreker omtrent de werkzaamheid van de la Saussaye was gezegd aanleiding nam om zich het beeld van dien man, aan wien nok hij zooveel verplist was. voor oogen te stellen. Hieraan verhond hij eenige beschouwingen, aangevende de motiven die er toe geleid hadden, hel verband met de kerk steeds te handhaven. Tevens rigtte spreker een roerend woord lot den voor zitter dei' vereeniging, den heer de Mare, die di zer dagen zijnen tachtigste» verjaardag had mogen vieren. Hem was de grijsheid eene sierlijke kroon. Nadat het zangkoor een slotzang had aangeheven, werd de bijeenkomst met dankzegging en het zingen van Psalm 72 vs. 11 besloten. Voor dal de vergadering uiteenging wees de heer Drost er nog op, dat de heer Gunning, die zoo menigmaal eu ook nu weder voor de vereeniging was opgetreden, thans tot eene hoogst gewigtigc betrekking was geroepen. Hij hoopte, dat hij ook daarin velen tot zegen mogl zijn en verzocht aan de vergadering hare instemming daarmede te betuigen door liet zingen van het laatste vers van Psalm 134. Hieraan werd onmiddellijk voldaan. De kennismaking op dezen avond met het zangkoor der Christelijke wijk- verceniging heeft zeker een goeden indruk gemaakt. Het kweet zich iiier goed van zijne taak. Heden morgen, omstreeks 10 ure, is een schoorsteenbrand ontstaan ten huize van de weduwe S. aan de Kaiserstraat. waarbij een bindje in den schoorsteen vour had gevat. De brand is door middel van een paar emmers water door den schoorsteenveger D. gehluscht. Actc-examens te 'sllage. middelbaar onderwijs, afdeeling wis- en namurk. wetenschappen enz. 27 en 28 November. Geëxamineerd een can- didaat voor de acte K2 (begin der mechanica, enz.); drie candidaten waren niet opgekomen. Toegelaten de heer P. Molenbroek Jr., van Rotterdam. Geëxamineerd vier candidaten voor de acte K' (lagere wiskunde). Toege laten de heeren N. A. Messchaert, van Hoorn, en 11. O. Smith, van Wjjk- bij-Duurstede. Te Utrecht zijn geëxamineerd voor de Fransclie taal. M acte A, 2 vrouwelijke candidaten. eene was niet opgekomen en eene had zicii terug getrokken. Eene werd afgewezen, en eene toegelaten, mej. Kramers. Het stoomschip Koningin Emma. van Amsterdam naar Batavia, ver trok op 28 Nov. van Suez. Dc Gelderlandop weg naar Rotterdam, is op 28 Nov. van Aden virtrokken. De /'rinses Amalia kwam op 25 Nov. van Amsterdam te Aljeh aan. De l'trecht passeerde op 28 Nov. Sagress. Aan de gedecoreerde oud-verdedigers der Citadel van Antwerpen zal krachtens Zr. M'. besluit van 20 Nov. eene feestgave worden uitgereikt van f 50te voldoen uit het Vlll,,e hoofdstuk dfr staatshesrnoting, zoo zij op 30 Nov. nog in leven en tot liet dragen der versierselen van de Militaire Willemsorde geregiigd zijn. Tot de bijeenkomst der oud-strijders in Nalttra Artis Magistra op Donder dag 30 November a. s.des namiddacs ten 3 ure, waar de feestrede door d». M. A. Perk zal worden ui'gesproken. hebben vrjjeu toegang de officieren van het Oost-Indische leger in uniform, alle ridders der Militaire Willems orde, en allen, die versierd zijn met hel Metalen Kruis,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1