PER TELEGRAAF. stelling eene conferentie met den Fransclien consul-generaal te Amsterdam gehad heeft, bij welke gelegenheid deze laatste als zijne meening te kennen gaf, dat een crediet minstens van 300,000 fr. moest worden toegestaan. De consul-generaal heeft ook, vergezeld van twee afgevaardigden, een onder houd met den minister van koophandel gehad. Woensdag is de commissie voor hel ontwerp op de regterlijke organisatie vergaderd geweest, om de lezing van het verslag van den heer Lepère te jiooren. De onmiddellijke toepassing van het algemeen stemregt scheen der commissie voorbarig toe. Teregt bragt men tegen de toepassing van het algemeen stemregt op de regterlijke magt de onbevoegdheid en de harts- togien der kiezers inzoomede den weerzin van zekere gestudeerd hebbende personen, om zich aan eene stemming te onderwerpen. De heer de Brazza zal 30 November Parijs verlaten, om den neger koning Makoko te gaan bezoeken en hem tot andere gedachten te brengen; want men zegt dat hij het tractaat niet gestand wil doen. Den dag te voren zal de voorzitter van den Parijschen gemeenteraad in eene plegtige sitting aan den heer de Brazza de gouden medaille overhandigen, die de raad hem toegekend heeft. nDIT»CHLANO. De bondsraad heeft besloten den zoogenaamden kleinen staat van beleg voor Berlijn met een jaar te verlengen. OOST-I NDIË BATAVIA, 17 October. In het van den gouverneur van Aljeh ontvangen verslagloopende lot 23 Sept., leest men: Na korten tijd de IV Moekims te hebben verontrust, ■waar zij door Toekoe Sindang, broeder van Toekoe Neq, bij een nachtelijken aanval te Lambail werden teruggeslagen, verzamelden zich de volgelingen van Toekoe Oemar, Toekoe di Tirou en Njaq liassan in de bovenlanden der XXII Moekims en stelden zij zich op den 11" September in hinderlaag in het daarvoor gunstig gelegen terrein van de moekim Boeng Tjila. Van de uit Lambaroe, Pajaoe ett Toengkoep uitgezonden patrouilles stootte alleen de laatste op een hoopje kwaadwilligen en zag zich weldra in een hevig vuurgevecht gewikkeld met de geheele bende, die, in kleine groepjes ver deeld, zich in den omtrek schuil had gehouden. Toen evenwel ook de patrouille van Pajaoe naderde, nauieu de Atjehers met overhaasting de vlugt. Welke hunne verliezen waren kon niet met juistheid worden nage gaan, maar zij waren volgens de daaromtrent ingewonnen informatien vrij aanzienlijk. Uit hel in de Javasche Courant van 22 Sepl.jl. opgenomen telegram van den gouverneur van Aljeh van den 16d" dier maand is reeds gebleken dat onze versterking te Samalangan gedurende ettelijke dagen aan vijandelijke aanvallen had bloot geslaan, ja zelfs in zekeren zin ingesloten was geweest, doelt dat met behulp van de marine de aanvallers geheel verjaagd waren, na groote verliezen te hebben geleden, welke volgens mededeelingen van vrij betrouwbare zjjde 120 man aan dooden en gewonden bedroegen. De radja betuigde gedurende de belegering der benting bij herhaling zjjn on schuld, doch verklaarde zich niet bij magte den toegang lot zjjn gebied te beletten aan de mecrendeels uit Merdoe, doch ook uit de noordelijke staatjes afkomstige benden, en bepaalde er zich toe den kedei en een ge deelte der rivier vrij te houden. Ook legde hij weinig medewerking aan den dag, toen zjjne hulp werd ingeroepen tot hel verkrijgen van werkvolk ter opruiming van de door den vijand aangelegde werken en van de tegen over de benting gelegen kampongs, zoodat tot het werpen van eenige grana ten in zjjne kampong moest worden overgegaan. Een zelfde waarschuwing viel ook den radja van Pasangan ten deel, wiens houding in den laalslen tjjd wederom te wenschen had overgelaten. De resident van Soerabaija berigt, dat op 7 dezer cholera en pokken ter hoofdplaats van dat gewest epidemisch zijn verklaard. Van den resident der Zutder- en Oosterafd. van Borneo is berigt ontvangen, houdende mede- deeling dat zich in de afgeloopeu maand te Banjermassin en in de omlig gende kampongs 162 gevallen van cholera hadden voorgedaan, waarvan 104 met doodelijken afloop. De rijksbestierder van Soerakarta heelt niet minder dan 310 stuks voorwerpen afgegeven, bestemd voor de a. s. tentoonstelling te Amsterdam. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: etn tweejarig verlof naar Europa, aan den adjunct-ingenieur le kl. bij de staatsspoorwegen op Java A. B. Reintjes; aan den verificateur 3« kl. bij de in- en uitvoerregten en accijiiseu W. C. Pické. Benoemd: tot adsist.-resident voor de politie te Soerabaija, de secre taris van het gouv. Sumatra's Westkust 1. P. de Vries; bij de post- en telegr.-diensttot commies 1' kl.de tijd. commies 2' kl. P. H. Vogelzang; tot hoofdinspecteur der culturen, speciaal voor de koflijculluur, de resident van Kedoe J. Heyting: tot controleur 1» kl bij het binn. bestuur, deambtc- naar op non-activiteit F. Sieburgh; tot notaris te Banjoemas, de cand.- notaiis J. F. 1. M. Mispelblom Beijer; tot machinist van lands stoombagger- mulen te Samarang, de ambtenaar op non-activiteit J. de Heus; tot hoofd ingenieur lsle kl. bij den waterstaat, de hoofdingenieur 2" kl. J. A. de Gelder, en zuiks als eene erkenning van de buitengewone diensten door hem den lande bewezen; tot predikant zonder vaste standplaats ter be schikking, om te worden belast met eene kerkelijke dienstreis naar de ge meenten in de Wester-afd. van Borneo en op hel eiland Billilon, J Faber Dzn., laaist. predikant bij de prot. gemeente te Probolingo; tot adjunct landmeter 1' kl. van het kadaster, de adjunct-landmeter 2' kl. A. H. Ec- kriuga en J. W. H. Ader; tot opzigter 3' kl. bjj den waterstaat, de tjjd. opzigler bij de Bat. havenwerken A. Muller. Betuigd: de bijzondere tevreden heid van den gouv.-generaal aan liet lid in den raad van Ned.-Indië mr. T. 11. der Kinderen, over de wijze waarop hij heeft uitgevoerd de hem als gonvernements-commissaris voor de reorganisatie van het reglswezen op de bezittingen buiten Java en Madura gedane opdragt om zich te gelegener tijd te begeven naar de gewesten Celebes en Onderhoorigheden, Timor, Menado, Amboina en Ternate, ten einde aldaar plaatselijk de invoering en goede werking der reglementen op het reglswezen in die gewesten, ook door bespreking en mondelinge toelichting voor te bereiden en te verzekeren en den nieuwen raad van justitie te Makasser, evenzeer als den landraad aldaar op den dag der in werkingtreding van de bedoelde regelingen op plegtige wijze te installeren. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europaaan de kaptl. der inf. R 11. van Schaik en A. K. Eichhollz. Ontslagen: op ver zoek, eervol, de kapt. der inf. A. J. Ludwig; de burg. schrjjver 5e kl. bij de mil. administratie P. L. van de Wal. Bevorderd: bij de infanterie, tot kapt., de 1* luitt. J. W. J. Hodman en S. Boom; tot le luit., de 2' luitt. O. F. van den Ende, jhr. 11. A. A. Meijer, thans met verlof in Nederland, E. T. Valctte, C. N. J. Kepper, M. H. van Swighem en F. P. J. Berg. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den 2'° machinist A. H. Tiiinenburg. PARIJS, 23 November. De minister van koophandel heeft aan den Fran- schen consul-generaal te Amsterdam verklaard, dat de minister vaufinanciën geen gelden beschikbaar heeft om het hem toegestane crediet voor de inter nationale tentoonstelling le verhoogen. BERLIJN, 23 November. Volgens lijdingen uit Petersburg is de politie aldaar onderrigt geworden, dat de studenten eene demonstratie voor het universiteitsgebouw wilden aan den dag leggen. De politie heeft dientenge volge gisteren hel gebouw bezet Hel gerucht dat de politie eene mijn onder het gebouw heeft ontdekt, houdt aan, in weerwil van officiële tegenspraak. Men verzekertdat de hoogescholcn te Warschau en CharkoH gesloten zullen worden. MADRID, 23 November. De minister van binnenlandsche zaken heeft in den ministerraad medegedeeld, dat een dertig socialistische volksmenners in verschillende plaatsen van Andalusië in verzekerde bewaring zijn genomen. Zij waren in gemeenschap met Spaansche socialisten en anarchisten te Lyon. LONDEN, 23 November. Hel lagerhuis heeft artikel 10 van het nieuwe reglement van orde aangenomen. ST. PETERSBURG, 24 November, liet regeringsblad meldt: Bij de Pe- lersburger universiteit, alwaar in hel begin van October reeds eene onrus tige beweging merkbaar was, hebben op 22 November onlusten plaats gehad. De opstokers hebben bij hectographische circulaire eene algemeene bijeen komst uitgeschreven, om sympathie uit te drukken voor de studenten van de te Kasan gesloten uuiversiteit en om tegen deze handeling te protesteren. Het hoofd der universiteit heeft de hulp der politie ingeroepen en een hon derdtal werd aangehouden. Veertien der hoofdaanleggers werden naar hunne ouders teruggezonden. Het onderzoek wordt voortgezet. KONSTANTINUPEL. 24 November, O.). Montenegro heeft Turkije aangezegd, dal, hjjaldien de afstand van Kolatschin niet onmiddellijk plaats had, het 400 man zou afzenden om die plaats te bezetten. Drie bataillons Turken zijn insgelijks naar Kolatschin vertrokken, om aldaar de orde te handhaven. RECLAMES. Gebruik Hop-Bitler legen bedompte lucht, gebrek aan luchteen stilzittend leven en vermoeidheid der hersenen en zenuwen. Lees omtrent, koop en gebruik Hop Bitter en gij zult sterk, gezond en gelukkig zijn. Dames, wilt gij sterk, gezond en mooi zijn, zoo gebruikt het Hop-Bitter. INGEZONDEN. 183». ONDERWIJS 1883. Mijnheer de Redacteur! In een werkje getiteld: "De Wesfaalsche vondeling", geschreven door P. Meesters en uitgegeven in 1832, las ik de volgende beschouwing over de eischen, die toenmaals aan hel onderwijs waren gesteld. "Het is waarlijk le veel gevergd, en door het onmogelijke te willen "loopen wjj gevaar van alles te verliezen. Alle dingen hebben derzelver «aard, en die te willen miskennen doet ons dwaasheden begaan. Opmer- «kelijk is het intusschen, dat al die grappen niet verzonnen worden door "de menschcn die de zaak beoefenen (onderwijzers), maar door eenige «kwasten, die in hunne studeerkamer met zichzelve school houden, en van "daar die hoogwijze wetten geven. Men wil het onderwijs vinden in de "leerwijze, maar het is beter dat de leerwijze in den onderwijzer zit als "dat de onderwijzer gebukt gaat onder de leerwijze". Ik twijfel er hard aan, of die schrijver nog in het land der levenden is; maar als dat het geval mocht zijn, zou ik wel eens willen weten wat ZEd. over de tegenwoordige opvoering van hel onderwijs zou zeggen Ik twijfel er niet aan, of hij zou zoo wat zinspelen op de overbevolking der krankzinnigengestichten. Doch hoe het zij, ik vind het groote dwaasheiddat het onderwijs en de toepassing daarvan wordt geregeld in de 2if kamer, wier leden er weinig ol geen begrip van hebben. Want evenmin als een blinde kan oordeelcn over de kleuren, of teil boer over den loop der ster ren, of een professor in de philosophie over een baggerbeugelevenmin kunnen (behoudens zeldzame uitzondering) de kamerleden een grondig oor deel uitspreken over het onderwijs. Daarvoor behoeft men onderwijzers; dier vak is het en die kunnen met kennis van zaken oordeelen. Leiden, 24 Nov. 82. P. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 24 November. vekkochte hoeveelheid. Laagste Hoogste Paarden Veulens Ossen Stieren Melkkoeien Kalfkoeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) (magere) (gras) Schapen (magere) (vette) Lammeren Varkens (magere) (biggen) Ter markt aangebracht 407 runderen. 34 kalve en, 847 schapen. stuks. t 9 r 9 3 »108.— »186.- 82 "158.- "260.- 12 »190- "280.- 62 "125.— "260.- 168 »170 "320.- 23 44. «130.— 11 8. - 20.- 80 35.- 76.- 265 18.- 26.- 582 28.— 44.— 9 H 9 46 13 - 25.- 264 4.- 11

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3