LEIDSCHE COURANT. 1882. H°. 278. ZATURDAG 25 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. Lemen, 28 October 1882 E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendetliiaarsl- 1.50, franco p. p. f 1. zonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 11 van het Koninkl. besluit van 9 November 1851 (Staatsblad n». 142) in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad n". 80), op den 29"" November a. s. 's middags te tmnatf uren op het Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden ge bonden om de plaatsen aan te vullen van de lleeren: A. SCI1RETLEN, II. C. HARTE VELT, P. L C. DRIESSEN, en J. ZAALBERG JCz: die met het einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit op nieuw benoembaar zijn; dal de lijst vau kiesgerechtigden, waartegen bezwaren kunuen worden ingebracht bij het gemeentebestuur, gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op boven- senoemden dag geschiedt van 12 lot 2 uren, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. Eu wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. LEIDEN, 24 November. Wanneer het bestuur van «Ars Aemula Naturae" zich ten doel had gesteld bij het openen van dit saizoen bij de vele bezoekers der kunstbe schouwingen een goeden indruk teweeg te brengen, dan kan het zich be roemen hierin volkomen geslaagd te zijn. De waarlijk keurige en rijke kunstverzameling van den heer Langerhuizenburgemeester van Bussum en Huizendoor hem ter bezigtiging welwillend afgestaan, was dan ook ruim schoots in slaat de bewondering der aanwezigen op Ie wekken. Niet alleen de Hollandsche school, maar ook de buitenlandsche scholeu vond men hier tertegenwoordigd. Men trof er aan Schelfhout, Bles. B. C. Koekkoek, mevrouw Rouner, ten Kale. Vooral de teekening van laatstgenoemde Aristocratie en Democratie in de kerk" trok ten zeerste de aandacht. Niet minder was dit geval met een aquarel van Marchetti, voorstellende een Spaansch edelman. De stoutheidwaarmede deze teekening op het papier was gebragt, de grootschheid van opvatting was dan ook bewonderens waardig. Verder aanschouwden wij nog cenige kunstgewrochten van Fran cesco Razia, Jacques. Decamps en meer anderen. Wij hopen, dat het be stuur in de gelegenheid zal zijn het aangevangen werk voort te zetten op cenc wijze, die het begin waardig is. Zalurdag en Zondag aanst. zullen in de stads-gehoorzaal soirees wor- :n gegeven door het gezelschap van den heer Leon Veith, dat reeds in verschillende plaatsen van ons land, maar hier ter stede nog niet is opge treden. Wij vestigen hier in het bijzonder de aandacht op deze voorstellin- gen, want men mag met grond verwachten, dat zij den bezoekers hoogst aan- gctame avonden, rijk aan afwisseling, zullen verscuaflen. De heer Leon Veith toch is in bet bezit van een album, waarin de \leijende getuigenissen van bevoegde personen voorkomen. Aan zijne kunstvaardigheid en aan die van de leden van zijn gezelschap wordt daarbij de hoogste lof toegekend. Inzonderheid aan miss Jenny Pedro, die door de juistheid harer antieke standen, ook op eene pyramide van flesschcn, ieders bewondering wegdroeg. Mei minder lof wordt toegebragt aan den jeugdigen viool-virtuoos Dan. Wal ler Uennrichs, die zich te Elberfeld, Solingen, Bonn en andere plaatsen liet hooren, en bij het spelen van verschillende stukken, begeleid door de piano, Wijken gaf van smaak en van eene goede opvatting, waardoor hem de al- semeenc toejuiching van het publiek ten deel viel. Op grond van zoovele joeile getuigenissen mag men wel aannemendat het gezelschap van den beer Veith zich ook hier zal beijveren het publiek voldoening te scheuken. Eene groote opkomst zal hem zeker daartoe aanmoedigen. - Men meldt ons: liet is niet bekend dat polderbesturen zoo vroeg en onophou dijk molens en stoomwerktuigen in het werk moesten stelten, om liet overtollige water, dat de regen verschaft heeft, uil Ie malen, als dit jaar. Eet heeft meer plaats gehad dat de regen in het midden van Augustus over- hegon tc doen en ook later zorg baarde. Dit jaar echter moest half lunij leeds met het uitmalen begonnen worden, terwijl anders de droogte lel den dag toeneemt. De schapen knabbelen nu in de weilanden het laatste gras op, dal de koeijen hebben overgelaten, die onverwijld naar den stal werden gehaald, toen de eerste sneeuw was gevallen. Acle-examens te 's Ilage, middelbaar onderwijs, afd. Ned. taal- en lelterk. enz. Toegelaten: voor aardrijkskunde, mej. E. M. A. J. Soer, van Rijswijk; voor boekhouden, huisonderwijs, mej. N. van YVisseliugh, van 'sGravenhage. Afgewezen: 2 vrouw, candidalen voor Ned. taal- en lelterk. en 1 vrouw, candidaat voor boekhouden. Afd. wis- en natuurk. weten schappen enz. Geëxamineerd 4 candidalen voor de acle K' (lagere wiskunde). Toegelaten de heer II. G. Doyenvau Amsterdam. Te Utrecht zijn geëxamineerd voor de Fransche taal M, 0.. acte A, 4 vrouw, candidalen; toegelaten: mejufvrouwen M. Devinge, S. J. Colling en B. M. Cohen Siuarf; 1 werd afgewezen. Per stoomschip Prinses Maria van de maatschappij «Nederland" zal den 27"" December a. s. een transport van de zcemagt naar Oosl-Indië vertrekken, onder bevel van den luit. ter zee 1' klasseJ. van Brakel Schim mel, hestaaudc uit: 13 onderofficieren19 korporaals, 6 bootsmansleerlin gen, 52 matrozen, uit de directie der marine te Willemoord. In een buitengewoon Politieblad maakt de officier van justitie Ie Breda bekend, dat in den voormiddag van Zondag 19 November jl. in de woning van lluiberdina Pols, te Raamsdonk, diefstal is gepleegd van ougoeer ƒ40 aan zilvergeld, twee ohligatiën Ned. Werk. Schuld, ieder groot ƒ100, en een gouden halsketting met dito kruis. Voorts dat die diefstal is vergezeld ol voorafgegaan van zware verwonding, veroorzaakt door slagen met een knuppel op genoemde lluiberdina Pols. Van die misdaden wordt volgens den voornoemden officier verdacht gehouden zekere Matthijs de Bont, oud om streeks 40 jaren, landlooper, geboren te Waspik. Bij de voortzetting van de gisteren vermelde zaak van Joh. van Run- ren, voormalig boekhouder van den heer L. J. Ilerckenrath, voor de arrond.- regtbank te Amsterdam, hield de substituut-officier van justitie, jhr. mr. de Koek, eene rede ten betooge van de schuld van beklaagde, die, volgens spreker, op eene schandeljjke wjjze misbruik heeft gemaakt van het blinde vertrouwen, door den heer H. in hem gesteld. Spreker deed uitkomen, dat de heer II. een vermogen van minstens vier ton heeft bezetenwaarvan drie en een halve ton zijn verloren gegaan. Als oorzaken vau dat verlies gal spreker aan 1». de groote verteringen van den heer II.; 2°. de misdadige handelingen van den beklaagde. Op 23 Mei II. is het parquet door een brief van den notaris van Mourik met laalstgemelde in kennis gestild. Spreker trachtte aan te toonen. dal beklaagde bij zijne specnlatiën in ka toen heelt verloren en dat hij. in verhouding tot zyit inkomen van ƒ2800. groote verteering heeft gemaakt, bijvoorbeeld aan pleziervaartuigen voor hem vervaardigd, alles te zamen voor een bedrag van 3800, aan groote buitenlandsche reizen met vele familieleden. Beklaagde heeft zelf gezegd, dat de heer II. hem nooit zijn salaris van ƒ1000 als boekhouder heeft be taald. Merkwaardiger bewijs is niet Ie leveren voor het Icitdat de be klaagde de kas van den heer 11. vereenzelvigde met de zjjne, uit welke eerste hij aanvulde wat aan de laatste ontbrak. Beklaagde verschafte zich geld, door het in prolongatie geven van de effecten van den heer II., welke de brandkast van dien heer niet hadden mogen verlaten. Niettegenstaande de hem door den heer II. verleende procuratie was beklaagde tol die han delingen niet bevoegd, hetgeen ook werd bewezen door de dading, waarbjj bij zich voor twee ton aan den heer II. schuldig erkent. Ondersteld ech ter. dat beklaagde de magtiging bezat, dan nog zou hij die niet hebben gehad om de opbrengst van hel verkochte in zijn zak te doen vloeycn. Beklaagde had aan den heer 11. een aantal balansen overgelegd, die van liet begin tol liet einde valsch zijn. Ilij heelt den heer II. die balansen doen teekenen, kort voordal deze aan den maaltijd zou gaan, en hem door ver rassing genoopt om het zoodoende te doen voorkomen alsof de heer II. met zijne handelingen hekend was geweest. Beklaagde zette den heer II. lot groote uitgaven aanten einde daarin een middel te vinden om ergere mis dadige handelingen te bedekken. Ueklaagde's handelingen met de efleclen van den heer 11. qualificcert spreker als diefstal in dienstbaarheidbc- klaagdc's handelingen met gelden vau den heer II. als misbruik van vertrou wen. Eene zware straf moest beklaagde worden opgelegd. Spreker vond geen enkele verzachtende omstandigheid voor beklaagde, die hel in hem ge stelde blinde vertrouwen door huichelarij en valsche vriendschap had gevoed en zelfs hel heiligste wat er is, de godsdienst, daartoe misbruikt. De cisch luidt: veroordeeling tot hel maximum der door de wet bedreigde straf, na-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1