dien Lode ,op zijn nachtelijke route eene som geld zou zijn ontroofd en werd dit zoo waarschijnlijk voorgesteld, dal eenige geloovige broeders het verlies hebben vergoed, zonder de bevoegde magt van het feit kennis te geven. Met een boerenwagen, bespannen met twee paarden, kwam Donderdag II, een tuinman uit Ekenstein te Zandweer om aardappelen te halen. Na eeni- gen lijd bij zijne familie vertoefd te hebben, vertrok hij. Bij Garsthuizen gekomen zijnde, moeten de paarden geschrikt en daardoor op hol zijn ge gaan, waardoor de man van den wagen is gevallen, met dit treurig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. Hij laat eene jonge weduwe en één kindje na. 's GHAVENÜAUE, 20 November. De heer D. F. van der Zwaag, ontvanger der directe belastingen en accjjnsen te VVommels, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen en van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Schoonhoven. De heer A. W. Lionssen, ontvanger der directe belastingen enz. te Gemert, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Wamel. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer Th. Wetzels, als burgemeester van Noordbeek, en aan den heer J. Jansen, als burgemeester van Eysden. Aan de artsen d'. l'aul Rolhe, geb. te Zwötzen, Karei Nörr, geb. te Rinderfeld, en Adolf Messner, geb. te Kiinzelsau, in Wurtemberg, is ver gunning verleend de geneeskunde uit te oefenen op Nederlandsche zeesche pen. met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat zij da wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiplelijk nakomen. De officier van gezondheid 2« kl. bij de zeemagt d'. C. J. J. Hirschig is bevorderd tot officier van gezondheid 1' kl., en de 1' luit. T. J. Anken, van het 5' reg. infanterie, is voor den tjjd van vjjf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van hel leger in Nederl. Indië. De luit. ter zee 2' kl. W. J. de Brttyne wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de minister van koloniën de Billiton-stukken ingezonden en later bjj het voortgezet debat over de Indische begrooting verklaarddat Z. M. de koning de concessie verlenging had goedgekeurd en de minister overtuigd was, dat het financiëel belang des lauds door die verlenging niet is benadeeld. In zake het adres van den heer Haakman waarschuwde de minister tegenover verschillende sprekers om niet te veel aan diens adres te hechten. Eene motie van den lieer van der kaay, om den gouverneur-generaal onbevoegd te verklaren uit zetting in Indie te gebruiken als middel lot beteugeling der drukpers, werd verdaagd tol een naderen dag. De discussie is gevorderd tot de afdeeling financiën. Met het oog op den stand der werkzaamheden van den anderen tak der wetgevende magt. is het nog onzeker of de eerste kamer der stateu- generaal het werk den 27'" Novemberzooals men aanvankelijk meende te uiogen rekenendan wel den 4'° December d. a. v. zal hervatten. In de zitting van de provinciale staten van heden werden de navol gende onderwerpen behandeld, als: 1». bet voorstel der commissie uit de staten, om de verordening omtrent den aanleg van tramwegen te laten rusten totdat te dien opzigte bjj de regering, welke tot dusver bezwaar maakte de koninklijke goedkeuring daarop aan te vragen, eene verandering van zienswjjze ontstaat. De staten vereenigden zich met het voorstel der commissie. 2". De interpellatie van den heer D W. Sloop, betreflende den hagcheljjken - toestand van den Kildijk. De heer Blussé, lid van gedep. staten, gaf dienaangaande breedvoerige inlichtingeuin hoofdzaak hierop nederkomende: dat gedep. stalen het gevaar kennen: het niet overdrijven, maar evenmin gering schallen; dal zij bevoegd zijn, om aan de polders van Trekdam en Strijen te bevelen wat tot verbetering noodzakelijk is. Wat noodzakeljjk is is aangebragt en wat vercischt wordt zal aangebragt worden, trots de waardige gezindheid van het rijk, om daartoe mede te werken. 3«. De voorstellen tot wijziging van verschillende polderreglementen. Allen, sommige na eene korte gedachtenvcrwisseling, aangenomen overeenkomstig de voorstellen van gedep. stalen, gewijzigd door de commissie, in wier handen die onderwerpen gesteld waren. 4». liet voorstel van gedep. stalen, waarmede de commissie zich vereenigde, om aan de gemeente Wilnis (Utrecht) een subsidie van 78000 te verleenen, ten einde den Meentweg onder die gemeente tot een harden rijweg te maken. Het subsidie werd met 48 tegen 15 stemmen verleend. 5'. Het voorstel van gedep. staten, ondersteund door de commissie belast met het onderzoek daarvan, om voor rekening der provincie te doen uit voeren dc voorgenomen verbetering der haven te Stellendam, indien hel rijk de helft der kosten bijdraagt en voorts om tegen eene jaarljjksclie vergoe ding der gemeenten in het onderhoud te voorzien. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomeu. 6\ Het voorstel, om voor de in 1844 te Amsterdam te houden interna tionale landbouw-tentoonstelling, een provinciaal subsidie van /5000 toe te zeggen. Dit werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 7». Hel voor-lel van gedep. staten, ondersteund door de commissie uit de staten, om hel jaagpad langs den Rijn van Utrecht tot Leiden in beheer en onderhoud ten laste van de provincie over te nemen, voor zoover het zich uitstrekt over hel grondgebied van Zuidholland en behoudens eenejaar- lijksche vaste bijdrage van Leiden en Woerden in de onderhoudskosten. De heer van Velsen trachtte te betoogen, dat dit voorstel in strijd was met het vroeger door gedep. stateu ingenomen en door de verga tering beaamde standpunt, dat behoorde te worden vastgehouden aan het beginsel van beslaande» onderhoudspligtwaarmede z. i. de gemeenten Leiden en Woerden zich hadden te belasten, als zijnde de eenige onderhoudpligtigen. 1 Aangezien bij bezwaar had, om op ligtvaardige wjjze op een eenmaal ge vallen besluit terug te komen, stelde hij de bepaalde vraag, of andere nio- tievcn tot deze ontheffing van Leidens verpligting hadden geleid. Nadat de heer Buys het voorstel had verdedigd en doen uitkomen, dat niet het standpunt van gedep. staten, doch alleen de omstandigheden ver. anderd waren, in zoo verre Zuidholland, door zich de bevaarbaarmakingvan den Rijn aan te trekken, nu ook het daarmede in verband staande jaagpad aan zijn lot konde overlaten, antwoordde de heer Blusse namens gedep staten. Hij zeide, dat dit collegie de voorstellen alleen geregtvaardigd achtte door de motieven in die stukken gegeven, en naar geen andere motieren moest gezocht worden. Na eenige discussie werd, overeenkomstig die voorstellen, besloten met 63 tegen 1, die van den heer van Velsen. 8". Adres van de heeren van Pallandt c.s., omtrent den voorgenomen aanleg van een stoomtram lusschen Delft en 's Gravenhage. Aangezien deze weg voor hel grootste gedeelte is rjjksweg, besloot de vergadering adres- santen te verwijzen naar den minister van waterstaat enz. Het in deze vergadering ingekomen adres van hel Nederl. Tooneelverbond, houdende verzoek om subsidie ten behoeve der tooneelschool te Amsterdam, werd gesteld in handen van gedep. staten, ten einde in de zomervergade ring van advies te dienen. De hooge raad heelt bij een heden gewezen arrest vernietigd het arrest van het geregtshof te "s Uerlogenbosclr. waarbij P. M., herbergier ie 's Bosch, is veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf wegens moedwilligen doodslag. De zaak is verwezen naar het geregtshof Ie Arnhem. Z. K. H. Alexander, prins van Oranje, heeft gisteren in audiëntie ontvangen den graat d'Arco Valley, zaakgelastigde van het Duitsche keizerrjjk. BU1TKNLA N DSC UK BK K I GTK X. ENGELAKf», LONDEN. 17 November. De heer Gladstone heeft in het lagerhuis een telegram van kolonel Warren voorgelezen, waarin deze zegt te hopen, dat hij eerlang de meeste »an de moordenaars van professor Palmer en zijne beide medgezellen in handen hebben zal. Zaturdag hebben 8000 man, uit Egypte leruggekomen. met inbegrip van de mariniers en het detachement, dal het Indische contingent vertegen woordigt, met generaal Wolseley aan het hoofd, voor de koningin gedefi leerd. Er heerschte veel geestdrift onder de talrijk toegestroomde menigte. De gezondheid van den leider der conservativen in het lagerhuis, den heer Northcote, is in den laatsten tijd niet in den besten toestand; hij zal aan boord van een jagt van een zijner vroegere collega's in het ministerie- Beacon.-field, den heer Smith, een togtje gaan maken op de Middellandsche zee. Terwjjl de heer Northcote afwezig is, zal de oud-minister Cross als leider der conservativen in het lagerhuis optreden. Ten huize van lord Salisbury is eene bijeenkomst gehouden van bt- wonderaars van den onlangs overleden dr. Pusey. Er is besloten tot hel oprigten van een fonds om zjjne bibliotheek aan te koopen en voorts op eene of andere wjjze een gedenkteeken te Oxlord voor hem te slichten. Donderdag avond heeft er een zware brand gewoed in hel West-Eindt van Londen. Een deel der uitgestrekte magazijnen van Whiteley is eene prooi der vlammen geworden. De brand, die eene schade heeft veroorzaakt van meer dan 100,000 t, moet in het speelgoed-departement zijn ontstaan en zich van daar met snelheid naar de belendende percelen hebben uitge breid. N*. 45 (mantels, enz.), n'. 47 (klokken, «articles de Paris", goud-en zilverwerken, enz.), n". 49 (schoenen en laarzen, caoutchoucartikelen), n*. 51 (veeren, bloemen, kanten en linten) en n". 53 (drukkerij, boekbin derij, papierhandel, gedeeltelijk ook als ijzer- en porselein-magazijn inge- rigt) zjjn geheel uitgebrand. Daarenboven zjjn nos. 41 (onderkleerenhand schoenen, waaijers, enz.) en 43 (kinderlinnengoed, bontwerk, Indische arti kelen, zonne- en regenschermen) zeer zwaar beschadigd. rKANMKIJK. Bjj de behandeling van de begrooling voor eeredienst in de kamer van afgevaardigden is, gelijk gemeld is, uitvoerig geredetwist over een crediet van 50000 fres., onder hel ministerie des heeren de Freycinel aan den aarts bisschop van Algerië, msgr. Lavigerie, toegestaan voor de regeling der R.K. eeredienst in Tunis. Men besloot ten slotte dat over die zaak Zaturdag eene interpellatie tot de regering zou gerigt worden. In de zitting van Zaturdag heeft de minister Dttclerc het ontwerp van het Congotractaal voorgelezen, dat met toejuiching ontvangen en urgent verklaard werd. Daarna heeft de heer Roche zijne interpellatie over de zending van den aartsbisschop Lavigerie naar Tunis toegelicht, nadat de minister de Fallières de feiten had medegedeeld. De heer Roche betoogde, dal de toestemming der kamer noodig geweest was voor die zending, welke het geheele land en indertijd zelfs de heer de Fallières afkeurde. De minister antwoordde, dat het vaderlandlievende werk van den aartsbisschop zijne volle goedkeuring wegdroeg. De heer Clemenceau ondersteunde den iuterpellant, waarna de kamer met 344 tegen 125 stemmen eenvoudig zonder meer tol orde van den dag overging. Daarna werd de begrooling van buitenlandsche zaken in behandeling genomen. De minister Duclerc verklaarde, op eene vraag van den heer Villers, dat niets hel verlrfk van den Paus uit Rome doet voorzien. Mogt evenwel zulk een geval zich opdoen, dan zou de regering beraadslagen over hetgeen haar Ie doen stond. Veertien hoofdstukken werden aangeno men en drie verdaagd. Ook de budgetten van oorlog en posterjjeu werden uitgesteld. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Maret bestreed de minister Devès de urgentie van het wetsoulwerp, strekkende om de aangeklaagden,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2