LEI DSC HE CD I RANT. 1883. It". 274. STADS-BERICHTEN. Watersnood in Tyrol. BIa\NENLANDSCI1E berigtën. DINGSDAG 21 NOVEMBER De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ,1.50, franco p. p. f 1. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1. iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Brengen ler algemeene kennis dat door tusschenkomst van liet bureel van de Leidsche Courant bij lien is ontvangen een bedrag van ƒ2 van K. Q. ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnoot! in Tyrol. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leides, 20 November 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 20 November. Bü de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hooaste prijzen 36, 18.50, ƒ4 en ƒ1.95. de laasste ƒ36, ƒ1850, /3.70 en ƒ1.85. De hoogleeraar dr. W. F. R. Suringar is benoemd tot lid van de «Socicté des sciences naturelles de la Charenle-iuférietire" te la Rochelle. De kapitein B. G. Koopman, benoemd bjj het 4le reg. infanterie, is ingedeeld bij het l'te bataillon van dat corps, alhier in garnizoen. Door hel bestuur van de afdeeling Leiden en omstreken der Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde is bekend gemaakt, dat door de afdeeling in Maart aanst. eene tentoonstelling zal worden gehouden van Primula's in den ruimsten zin. Daarvoor zijn 10 zilveren en 20 bronzen medailles beschikbaar gesteld. Gisteren middag, omstreeks 1 uur, geraakte aan de Oude Vest, bjj bet vastleggen van eene schuit, een man te water, welke schuit hij gebe zigd had om zjjn pel, die hem van hel hoofd gewaaid was, uit het water te halen; hij werd spoedig door eenige toegeschoten personen gered. Bij kon. besluit is aan de lilt. J. P. Mahlstede te Berg Ambacht, J. l'aul te Zevenhuizen tu II. Ellens living te Rotterdam coueessie verleend tot droogmaking van plassen onder de gemeente Reeuwijk en Sluipwijk, ter gezamenlijke grootte van 789.5 hectare. De concessie vervalt, wanneer niet binnen een jaar na de aanvaarding met de werken een ernstige aanvang is gemaakt. De minister van financiën heeft, krachtens de wet van 20 Aug. 1859, voortzettende, hel beheer over de slichting van Clara Jansdochler van Spar- woude, ten jare 1615 opgebragt ter weeskamer van Delft, bekend gemaakt dat eerlang de begeving zal moeten plaats hebben van ecue der studiebeur zen, die, elk ten bedrage van ƒ150 'sjaars, uit de gelden van voormelde stichting worden gekweten. Hjj roept op de ouders of voogden van zooda nige jongelieden, die hunne voorbereidende studiën, gevorderd ter opleiding in het predikambtmet 1 October jl. aan de hoogeschool te Leiden hebben aangevangen, om. voor zoover zij meenen, dat hunne kinderen of pupillen in de termen vallen om op ondersteuning tjjdens hun verblijf aan de hoo geschool aanspraak te kunnen maken, zich vóór 15 December a s. met hunne daartoe strekkende op gezegeld papier geschreven verzoeken aan te melden bij het depart, van financiën. Acte-examens te 'silage, middelbaar onderwijs, afdeeling wis- en na tuurkundige wetenschappen, enz. Geëxamineerd 2 candidatcu voor de acte gymnastiek, lager ouderwijs. Beiden, mej. M. D. van Amerom, van Gouda, vu mej. M. E. M. de Groot, van Schiedam, zijn toegelaten. Afdeeling Ned 'aal- en letterkunde, M. O. toegelaten voor geschiedenis mej. L. F. van Deinse, van 'sllage; voor boekhouden ^schoolonderwijs) de heer G. II. Blits, van Haarlem. Te Utrecht zijn geëxamineerd voor de Fransche taal, acte A, 4 manne lijke candidaten, algewezen 1. toegelaten de hh. V. J. C. Meltau, J. G. van Santen en D. van Oostveen. Het stoomschip Prins Frederik is op 15 Nov. van Batavia vertrok ken. De Koningin Emma, op weg naar Batavia, is op 18 Nov. van Mar seille vertrokken. Hel eetstc gewone regterschap van de Transvaal is aan advocaat Bui»- gers aangeboden, die naar de kolonie is teruggekeerd, na zijn graad valt doctor in de regten aan de universiteit te Leiden te hebben verkregen. Van eene dame, die haren naam niet wenscht vermeld te zien, is bij den voorzitter-commissaris der Maatschappjj van Weldadigheid, jhr. mr. J. 11 \Y Qnarles van Ufford, te 's llage, ten voprdeele dier maatschappij eene gift ontvangen, bestaande uit twee obligaliën 4% pCt. Rusland 1860, a 100 ieder. lloetink, de bruidegom van Jannetje Struik, de zoogenaamde mil- liocnen-julvronwis mede in hechtenis genomen, nadat bjj de instructie zaken aan het licht waren gekomen, die hem onder verdenking brengen van medepligtigheid aan opligterij. Voorts meldt men aan het II. D., dat te Apeldoorn huiszoeking is gedaan bij G. Struik, broeder van de millioenen- jufvrouwaldaar woonachtig, in tegenwoordigheid van den regter-commissa- ris, den officier van justitie en den griffier der arrond.-regtbank te Zutphen. Eenige voorwerpen zijn in beslag genomen. G. Struik zelf is gevankelijk naar Rotterdam gevoerd. Vrijdag II. werd te Abbenbroek een kind van 5 jaar door de wiek van een in volle werking zanden molen getroden. Het bleef op de plaats dood. De loge «La Paix" te Amsterdam vierde Zaturdag avond in het lokaal «Odéon" aldaar haar 125-jarig bestaan. Behalve dat die plegtigheid werd bijgewoond door den grootmeester-nationaal, Z. K. II. den prins van Oranje, en hel collegie van groot-officieren, waren afgevaardigden en genoodigden van verschillende loges zoo van daar als elders daarbij tegenwoordig. In een der lokalen van het Kon. Zoölogisch Genootschap Natura Arlis Magistra te Amsterdam, is de jaarlijksche huishoudelijke vergadering der Nederlandsche Dierkundige Vereeniuing gehouden. Een twintigtal leden waren opgekomen. Als voorzitter werd herkozen de heer A. A. van Bent- melcn, directeur der diergaarde te Rotterdam, als penningmeester gekozen de heer C. J. Bottemanne te Bergen op Zoom. Als leden der commissie voor het zoölogisch station werden gekozen de heeren Hoek, Horst, Hu- brecht. van Rees en Max Weber. Wetenschappelijke mededcelingen wer den gedaan door den heer van Bemmelen over ingewandswormen, door den heer Bottemanne over zalmsoorten of verscheidenheden in Nederlandsche wateren gevangen, door dr. Hoek over de voortplantingsorganen van de oester, door dr. Iloflmann over de ontwikkelingsgeschiedenis van de vogels, ein delijk door dr. Vigelius over den bouw der mosdiertjes. Te llpendam werd in de vorige week door een polderwerker bjj de justitie aangifte gedaan, dal terwijl hij aan hel werk en zijne vrouw naar Purmerende was, er in zün keet was ingebroken en cirea 25 gouden tientjes waren ontvreemd. Bij onderzoek rees bij den burgemeester twylel aan de waarheid der verklaring, en al spoedig volgde, naar men verneemt, de be kentenis van de vrouw, dat zij den diefstal slechts verzonnen had, omdat zjj haar man niet durfde zeggen dat zij het geld had hesteed. Men meldt uit llarlingen: De sneeuwstormen der laatste dagen heb ben mpnig'cn in onze gemeente vrij wat zorg veroorzaakt, daar de aan komst der stoombooten van Amsterdam en uit Engeland er niet weinig door vertraagd is geworden. Een der Amstcrdamsche booten, welke uiterlijk om 6 uur werd verwacht, kwam eerst om half negen de haven binnen. Van de Engclsche booten moest de Eider uiterljjk Dingsdag binnen komen, maar men weet nog niet waar zjj gebleven is; Donderdag werd verzekerd, dat zjj roet man en muis zou zijn vergaan. In dat treurig geval zouden vier llarlingers er het leven bij ingeschoten hebben. Van een visschersvaar- itiig, voor rekening van den heer Poederbach varende, is nog geen berigt, hoewel het reeds vóór drie weken in zee is gegaan. Men meldt uit Groningen: De droogist A. L. O.dezelfde, die onlangs betrokken is in eene strafzaak wegens munlvervalsching, zal zich binnen kort nog over een ander feit voor den strafregter moeten verantwoorden. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt wegens onbevoegd uitoefenen der genees- en artsenijbereidkunst. Tal van bewoners der Djjkstraat, Meeuwer- dcrweg en Martcnstraai heeft hij behandeld, en daaronder mazelen-patien- ten, borstlijders, vrouwen met open en gezwollen beenen enz. Curieuse bijzonderheden zgn by het onderzoek aan het licht gekomen en verschei dene vreemdsoortige medicamenten bjj de patiënten in beslag genomen. De prijs der poeders was gcwoonljjk 60 cent de 24 sinks, diverse drankjes voor 30 40 en 50 cent, pillen van 2 cent af. Voor het consult werd niets gedeclareerd. Het onlangs medegedeelde omtrent een nachteljjkcn aanslag, door drie onbekend gebleven mannen op den postbode van Winsum op Groningen, blijkt, voor zooveel het door dien bode gegeven verslag van het gebeurde betreft, bezijden de waarheid te zijn. De justitie zoekt althans niet meer naar die nachtelijke roovers, maar vervolgt den postbode wegens misbruik van vertrouwendoordien hij geldswaardendie hem tegen betaling ter expeditie waren toevertrouwd, zou hebben verduisterd. In 1882 heette het ook dat

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1