i.i;ii>s< lit: COURANT. 1882. Ni". 273. MAANDAG 20 NOVEMBER. BIN N ENLANDS CHB BE RIG T E N. ADVERTENTIE N. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ,1.50, franco p. p. f 1. s)fzonder lij ke nornmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. BÜ deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 18 November. Het getal der in liet Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 4G tol G4 volwassen personen en 9 tot 12 kinderen. -- lieden middag, ongeveer te half twee, is op de lloogcwoerd bet wiel vaneen wagen, waarop kisten brood waren geladen, gebroken, tengevolge waarvan die kisten op de straat zijn gevallen, en wel op de rails der tram zoodat de dienst daardoor eenig oponthoud heeft gehad. Gisteren avond vertoonde zich een uur na zonsondergang noorderlicht. Breede bundels roode en blaauwe stralen stegen op uit het noord-noord westen tot nabij het Zenith. Men verwacht nog meer noorderlicht. Bij de nadering van het St. Nicolaasfeest heeft de boekhandelaar B Blankeuberg, op de Mare, weder naar gewoonte eene fraaije étalage tot stand gebragt. Zij bestaat uit cene prachtige collectie pracht- en plaat werken, kinderboeken, prentenboeken enz. In alle genres wordt eene groote verscheidenheid aangeboden, en bel geheel is zoo aanlokkclijk.dat men zich bij de bezigliging moeijelijk zal kunnen onthouden iets voor vrienden of vriendinnen bij het aanstaande feest in beslag te nemen. De Staats courant bevat opgaven der boedels onder het beheer der wees-, onbeheerde- en dcsolate-boedclkamer op het eiland Sint Eustatius; iler boedels, vervallen aan de wees-, onbeheerde- en desolate-boedelkamcr in liquidatie op het eiland St. Martin N. G., en van de ter opgeheven wees-, onbeheerde en desolate-boedelkamer op het eiland Curasao berust hebbende en thans Ier Curagaosche Hypotheekbank in administratie zijnde fondsen, die meer dan liet één derde eener eeuw onopgevorderd zijn gebleven. Door ged. staten van Zuidholland is geantwoord op het rapport der commissie tot onderzoek der wijzigingen in watcrschapsreglementen. Zich vereenigende met de door de commissie aangegeven wijziging in het regle ment voor den Ouden Gehlcrwoudschen polder, geven zij inlichtingen om trent de wijziging der reglementen voor den Zuidpolder van Delfgaauw en het Gemeene land van Poortiigaal, waardoor zij meenendat het voorstel der commissie tot renvooi van laatstgenoemd reglement aan ged. staten komt te vervallen. Acte-examens te 'sllage, midJelhaar onderwijs. Aid. Neder!, taal- en letterkunde. Toegelaten: voor aardrijkskunde, A. Doeleman, van Hooge Zwaluwe; voor boekhouden, huisonderwijs, W. Bakker, van Amsterdam Afgewezen: 1 vrouwelijke candidaat voor geschiedenis, 1 candidaat voor staatsinrigling van Nederland en 1 voor boekhouden. Niet opgekomen: 1 vrouwelijke candidaat voor Nederl. taal- en letterkunde. Afd. wis- en na tuurkundige wetenschappen enz. Geëxamineerd 8 candidaten voor de acie gymnastiek, middelbaar onderwijs. Toegelaten: de heer A. J. Upes, van Dockum, en de dames C. J. van Giroldi en A. P. Groen, van Amsterdam. Heden is voor de acte gymnastiek, middelbaar onderwijs, toegelaten mej. A. Risseeuw, van Leiden. Uitslag der examens voor middelbaar en lager onderwijs te Utrecht: lloogduitsche taal, M. 0. acte A, toegelaten mej. M. A. Hugeuhollz, van Amsterdam, afgewezen eene. De examens zijn afgeloopen. Fransche taal, M. acte A, 4 mannelijke candidaten, afgewezen 2, toegelaten de hh. J Ch. 11. Matile en J. Mauritz. Naar men verneemt is de toestand van Z. M. den koning zeer gunstig. Naar men verneemt worden reeds toebereidselen gemaakt voor een tijdelijk verblijf van HH. MM. den koning en de koningin in het groot hertogdom Luxemburg. In het volgend jaar zal van wege het domeinbesluur een begin worden gemaakt met de veiling der goederen, behoord hebbende tot de dotatie van Z.K. H. prins Frederik. Naar men verneemt is door den luit. ter zee 2e kl. W. Voormolen een brancard-ziekenkot uitgedacht, waarmede op zeer practische en gemak kelijke wijze gewone sloepen der marine bij expeditiën tot ziekensloepen kunnen worden ingerigt. Op last van den minister van marine wordt een model van genoemde vinding vervaardigd in de kon. Ned. grofsmederij Ie Leiden. Naar het llbl. verneemt, moet thans de directeur-generaal der maat- *cliap[ij tot exploitatie van staatsspoorwegen aan de commissie van aan deelhouders der Ned. centraalspoorweg-mantschappij hebben aangeboden, de exploitatie van den centraaispoorweg over te nemen op geheel geljjke grondslagen als waarop de directie der Rijnspoorweg-maatschappij dat zou willen doen. Te Gorinchem heeft een treurig ongeluk plaats gehad. In de Kijzer- straat aldaar is de muur van een steenkoleupakhuis ingestort, terwijl daar eenige vrouwen bezig waren met het zoeken naar sintels. Er zjjn reeds twee lijken gevonden, terwijl men vermoedt dat er nog meer ongelukkigen bedolven zijn, daar ook een paar kinderklompjes gevonden werden. Een inwoner van Gorinchem, zekere O., wandelde Vrijdag 11. aldaar naar het kerkhof en wees den doodgraver aan, waar hij zijn graf wilde gegraven hebben. De aangesprokene dacht aan eene grap en haalde op verzoek van den lieer 0. een glas water. Teruggekomen, vond hg hem stervende. II jj had uit een fleschje vergift ingenomen. Men meldt uit Zwolle: De communicatie langs wegen, rivieren en spoorwegen is door het zeer ongunstige sneeuwweder algemeen belemmerd. De weekmarkt van heden had dientengevolge weinig te beduiden. Tot hoofdopzigter in algemeenc dienst bij den prov. waterstaat in Over ijssel is benoemd de heer P. de Kievit, rijks-opzigter 3e kl. te Zwolle. Te Koudum heeft een lid van den gemeenteraad voorgesteldde straatverlichting zooveel mogelijk te beperken, omdat de verlichting de menscben naar de straal lokt en de onzedelijkheid in de hand werkt. Het voorstel is met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Uit 's Ilertogenbosch meldt men dat de buitengewone riviercorrespon- «bntie is ingesteld langs de Maas van Cuyk tol 's Bosch, alsmede aan den Baardwijkschen Overlaat. De sluizen der stad zijn gesloten en hel stoom gemaal is in werking. Te Vreeswijk is de schipbrug ten deelc weggenomen; de overlogt geschiedt met pont en roeiboot. Benoorden Vianen staat bijna alles blank. Zoowel in de inundatiesluis als in de groote schutsluis zjjn de schotbalken gelalen. Te Nijmegen stroomt het water tot in de Grooteslraat en door de St. Jacobspoort in de met de Waalkade parallel loopende straat achter de Vischmarkt. De toestand wekt groote zorg, te meer daar nog nieuwe was van den Rijn te Keulen is gemeld. Omtrent de onder Woensdrecht voorgevallen aanranding meldt men nader uit Bergen op Zoom dat het aan de politie gelukt is den vermoede- lijken dader, een koopman uit Tilburg, aan te houden. Te Weert, in Limburg, heeft eene vechtpartij met het mes plaats ge had. De verwonde, een 60-jarig man, verkeert niet 'buitsn gevaar. De dader, een 28-jarig jongeling, heelt de vlugt genomen. 's GRAVEN11AGE, 18 November. De lieer F. E. Bosse is benoemd tot telegrafist 2e klasse bij den rijks telegraaf. De luit. ter zee 2e kl. L. J. van der Mandele, uil Oost-Indië terugge keerd is op non-activiteit gesteld. Zie verder het Bijvoegsel). Voorspoedig bevallen van een Zoon C. M. DAUBANTON Zwolle, 18 November 1882. DROS. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de geboorte onzer dochter ontvangen, betuigen wij onzen harlelijken dank. Mr. J. A. F. COEBERGH. Leiden. 18 November 1882. C. M. T. COEBERGH, Schermeb. Bezoeken worden afgewacht 21 en 22 November a. s. De familie DE KEMPENAER en aanverwanten beluigen bij deze hunnen dank voor de blijken van belangstelling, door hen ontvangen na het over lijden van Mej. C. C. A. DE KEMPENAER alhier. Leiden, 17 November 1882. Aan allen die. op welke wijze ook, rnjj blijken gaven van deelneming iu mijne feestvreugde op 15 dezer, breng ik daarvoor mijn innige dank betuiging. Leiden, 18 November 1882. A. DE MARE.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1