B IJ I T E N L A N D SC U K U K If I Q TË'xT Het stoomschip Zuidholland, van Rotterdam naar Batavia, is op 13 Nov. van Marseille vertrokken. De Prins Bendrik, op weg naar Amster dam, is op dien dag van Porl-Saïd vertrokken. Omtrent den toestand van Z. M. den koning verneemt de M. R. C. nader, dat Z. M. na den val steeds in zijne appartementen is gebleven en geen trappen kan klimmen. De toestand is overigens noch voor- noch ach teruit gegaan. Naar men verneemt, is in eene vergadering der commissie voor de oprigting van een herinneringsteeken op het graf van 28 der omgekomenen bij het vergaan van den monitor Adder op de begraafplaats te Nieuwediep, besloten, een eenvoudig grafteeken te slichten, hetwelk de namen van al de omgekomenen bjj die ramp zal vermelden. De uitvoering daarvan is op gedragen aan den steenhouwer Simon te Utrecht. De onthulling van het grafieeken zal plaats hebben op 5 Julij 1883, juist een jaar nadat de ramp heeft plaats gehad. De commissie ter voorbereiding van het eeuwfeest der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is te Amsterdam vergaderd geweest. Zij is zamenge- steld uit de hh. II. Bouwman, A. Moens, H. de Veer, van het hoofdbe stuur; J. C. Boot, Joh. van der Scheer. H. J. Steghgers. van de commissie naar artikel 41 der wet, en J P. Goedhart, W. Th. van Griethuyzen en J. W. van Hoogstraten, van de departementen Dordrecht, Botterdam en Edam. In de vorige week zijn te Katwijk aan Zee weder eenige schuiten behouden aangekomen of van elders berigt ontvangen, per schuit aanbren gende 20 a 140 kantjes pekel- en 80000 a 60000 stuks steurharing, maar sommige met belangrijke verlies van netten en touwen. Er werd besteed voor volle steurharing 13 a ƒ16 en ijle id. ƒ9 a 10 per 1000. voor volle pekelharing ƒ16 a ƒ17 en ijle id. 10 13 per ton. Nog 2 schuiten zijn afwezig, waarvan geen berigt is ingekomen. Gisteren nacht zijn door het omslaan der veerboot aan de Cruquius verdronken de landbouwer Laurens van der Zon, gehuwd, met kinderen, en de smid P. E. Oudejans en zijne vrouwmede kinderen nalatende. De zoon van Oudejans en de veerknecht zijn gered. Allen woondeu te Haar lemmermeer. In het museum van kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem wordt van 14 November lot 1 December eene bijzondere tentoonstelling gehouden van eene verzameling werkstukken van de leerlingen aan het Kunstgewerbe- museum te Berlijn. Door de groote welwillendheid van hel bestuur van laatstgenoemd museum en zijn directeur, den heer Grfinow, is deze be langrijke verzameling tijdelijk afgestaan. Allen, wieu de ontwikkeling van het tcekenonderwjjs hier te lande ter harte gaat, zien dus eene zeldzame gelegenheid geopend omzonder de reis naar Berlijn te onder nemeneenigzins op de hoogte te komen van de kunstontwikkeling in Duitschland. HC.) In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de taal- en letlei kundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen werd door den heer Vissering, namens de daartoe benoemde commissie, rapport uitge- bragt over de wenschelijkheid, om den 300,D verjaardag van de geboorte van Hugo de Groot door de afdeeling op 10 April 1883 te doen gedenken. Door deze commissie werd in overweging gegeven, om onuitgegeven mono- graphiën te laten drukken en de vergadering dezer afdeeling op den ÏO1"0 April 1883 uitsluitend te wijden aan dezen grooten geleerde. De heer A. A. de Pinto leverde eene uitvoerige levenschets van wijlen het lid der akade mie, den heer Goudsmit, lot het aanhooren waarvan in de vergaderzaal twee zoons van den overledene, die op de tribune waren, werden uit- genoodigd. Van Texel meldt men aan het IV. v. d. D.Gisteren was ik te Oude- schild getuige van eene eigenaardige demonstratie, die door hare ongekunsteld heid en eenvoud diepen indruk maakte. Toen de equipage van het veronge lukte barkschip Daystar scheepsverklaring had afgelegd en naar het logement terugkeerde, hielden de wagens voor het huis van den schipper P. Zegel stil. De schipbreukelingen stegen uitschaarden zich in eene rij voor de woning, waarop de stuurman met een krachtige stem uitriep: "Lang leve schipper Pieter Zegel, de redder van ons levenMeteen dikwerf herhaald hoera! vielen daarop de matrozen in, waarna andermaal de flinke stem van den stuurman vernomen werd, die den wensch uitsprak, dat schipper Zegel bij voorkomende strandingen even moedig en vastberaden mogt te werk gaan en zijne pogin gen met even gunstigen uitslag mogt zien bekroonen. Te Nijmegen is een kind, ongeveer een jaar oud, onder een vreesselrjk Ijjden gestikt, doordien het eene hazelnoot, waarmede het speelde, in den mond stak, welke in de luchtpijp schoot. Tijdens het gebeurde waren de ouders in de kerk en was de zorg voor den kleine aan andere kinderen toevertrouwd. De veldwachter 11. te Soeren is des nachts door een geweerschot doo- delijk getroffen. De vermoedelijke dader is, naar men verneemt, voortvlugtig. In de vorige week ontving een ingezetene van Zwolle, de heerG.,een brandbrief over de post uit Ommerschans, ouderteekend door L. Pirovano, waarbij deze verzocht hem ƒ300 te zenden, met bedreiging dat hij anders bij hem den boel in brand zoude komen steken. Naar aanleiding daarvan is op bevel der regtbank alhier Leendert Pirovano, oud 33 jaar, aibeider, ge woond hebbende te Haarlem, verpleegd wordende te Ommerschans. naar het linis van verzekering te Zwolle overgebragt. Eergisteren ontstond er brand in de bocrenbehuizing van Remmelts, 'in de nabijheid van het slation te Staphorst, waardoor niet alleen dit per ceel met den inboedel, maar ook een daarachter staand huis en een er naast gelegen perceel werden in de asch gelegd. Tc Valthcrmond heeft een 17-jarig jongeling, die een vreugdeschot wilde lossen bij gelegenheid van een huwelijk, zich met een pistoolschot de linkerhand verbrijzeld. Te Goes is bij besluit van burg en weth. de vergunning lol uitoefe ning van den kleinhandel in sterken drank aan een kastelein, die twee maal is veroordeeld wegens kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg, ingetrokken. Gisteren nacht heeft er onder Tilburg eene hevige vechtpartij plaats gehad, waardoor een persoon, van der Hoek genaamd, gehuwd en vader van 5 kinderen, door verschillende messteken aan het hoofd en vooral aan den hals levensgevaarlijk verwond werd. De vermoedelijke daders zijn aangehouden. 's GRAVENHAGE, 14 November. Z. M. de koning-groothertog van Luxemburg heeft den heer Bettingen, te Trier, Landgerichtsrath buiten dienst, benoemd tot officier de orde van de Eikenkroon. De heer G. J. Buekers, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Nieuwe Niedorp c. a.is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Bergum c. a. De heer L. A. van Giflen, ontvanger der directe belastingen en accjjnsen te St. Anna Parochie c. a.is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Gorredijk c. a. Aan den heer L. J. J. H. E. baron van Voorst tot Voorst is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Nijmegen, en tot notaris te Amsterdam is benoemd de heer mr. L. Zegers Veeckens, cand.-notaris en advocaat aldaar. Tot kanlonregter-plaatsvervanger in het kanton Beetsterzwaag is be noemd de heer M. N. Wijt. burgemeester der gemeente Opsterland. Door Z. M. is de 2' luit. P. C. van Steyn, van het 7' reg. infanterie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Voorts zijn benoemd: bij het wa pen der infanterie: tot 1'" luit., de 2' luitt. M. Verkouteren, G. Blaauw, jh'. D. Barchman Wuytiers en F. W. van Wijk, van het wapen, allen ge detacheerd bij het leger in Nederl. Indië; bij het le reg., lot kapitein, de le luit. W. J. van der Hoeven, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 4e reg., tot luit.-kolonel, de majoor VV. C. D. van Rijen, van het corps; tot kapitein, de 1' luit.-adjudant B. G. Koopman, van hel le reg.; hij het 5e reg., tot kapitein, de le luit. D. C. van der Nagel, van het reg. grena diers en jagers; tot 1«» luit., de 2' luit. R. Mantingh, van het corps; bij het 6e reg., lot 1" luit., de 2' luit. W. A. Verhoeven, van het 1* reg., thans gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot; bij het instructie-balaillon. tol l™ luit., de 2e luit. A. H. Rink, van hel corps, en by het wapen der kon. maréchaussée: bij de divisie van Noordbrabant en Zeeland, tot ka pitein, de le luitt. C. A. Prins en jhr. J. A. Boreel de Mauregnatill, van de divisie. De luit. ter zee 2' kl. T. E. van Staveren, uit Oosl-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De ministers van financiën en van marine zullen in deze week geen gehoor vericenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is de heer Godin de Beaufort als lid toegelaten en beëedigd. De behandeling der Indische be grooting is aangevangen. Ingezonden zijn de nader door den minister be loofde stukken over de verlenging van de concessie der Billiton-maatschappij Deze zijn commissoriaal gemaakt. De heer Wintgens zou tegen de begroo ting stemmen, als protest tegen de verderfelijke liberale koloniale politiek leidende tot financiële verwarring en verlies onzer positie als tweede kolo niale mogendheid. De heer Kool noemde den actueelen toestand in Aljeh onhoudbaar en wenschte in het belang der eenheid en tot keering van bet verzet de aanstelling van een militair gezaghebber, voor civiel en militair bestuur. De heer de Brnyn Kops stond de particuliere exploitatie der ln dische spoorwegen voor. De heer de Casembroot verweet den minister on kunde met de Indische toestanden en verdedigde tegenover dezen zijne nota De heer W. K. van Dedem bestreed het stelsel der financiële eenheid en het betoog van den heer Wintgens Morgen voortzetting. De gemeenteraad heeft heden met algemeene stemmen aangenomen het voorstel tot overdragt aan Z K H. den prins van Oranje van het paleis aan den Kneuterdijk, voor 227,000. Voor de vervulling der betrekking van gemeente ontvanger zijn aan bevolen de heeren: jhr. mr. C. H. Bcelaerts van Blokland, hoofdcommies 'chefvaude 2' en 3e afd. der gemeente-secretarie; tnr. II graaf van llogendori adjunct-commies bij het ministerie van financiën en majoor der dd. schutterij Heden kwam bij den gemeenteraad in het verzoek der Haagsche tramway-maatschappij om vergunning lot den aanleg en de exploitatie van eene lijn van hel rondpoiut der Bankastraat door de Scheveningsche boschjes naar de Witte brug. BROEkAM». LONDEN, 13 November. De persoon, die te Dublin een moordaanslag heeft beproefd op den regter Lawson, beweerde bij zijne aanhouding dat hij Corrigan heette, maar de politie herkende hem terstond als Patrick Delanay, een timmerman, die reeds in 1870 wegens poging tot moord tot vijf jaren dwangarbeid werd veroordeeld. Men weet niet of de aanslag het gevolg is eener persoonlijke veete, dan wel of er een staatkundig doel mede beoogd werd. Men gelood echter dat spoedig nog meer inhechtenisnemingen zullen volgen. De Dublin Gazette bevat op nieuw de oproeping van personen, dit eenige mededeeling kunnen doen omtrent de daders of medepligtigen van den moord op lord Cavendish en mr. Burke, benevens de uitloving sommen van 10000, 5000 en 1000 voor het doen van aangifte, die lol de ontdekking of tot eenig spoor van de daders kunnen leiden. De officiële courant bevat ook de lijst van minnelijke overeenkomsten, in de maand September tusschen landheeren en pachters gesloten, voor de vaststelling van eene billijke pacht. Er werden 1714 schikkingen ge- sloten: 1018 in Ulster, 230 in Munster, 252 in Leinster en 21911 Connaught.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2