LEIDSCIIE COURANT. 1882, \u. 269, WOENSDAG 15 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERÏGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 r BURGEMEESTER en WETHOUOERS van LEIDEN. Gezien liet adres van P. C. Verpoort, spekslager, wonende alhier, hou- i dende verzoek om vergunning lot oprichting van eene slachterij en rookerij in hel perceel in de Valkensleeg n°. 12. Gelet op de arlt. G en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n". 95); Geven hij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secreiarie dezhr gemeente Ier visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 28st'D November aansi., 's voormiddags ie elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leidex, 14 November 1882 E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 14 November. De herinnering' aan) den dag, waarop de heer dr. W. F. R. Suringar voor 25 jaren het hooglecraarsambt in de faculteit der wis- en natuurkunde (kruidkunde) aan de Leidsche universiteit aanvaardde, werd heden door veler belangstelling verhoogd. Tal van ambtgenootenleerlingen, vrienden, vereerders, ook van elders overgekomen, eene commissie van het bestuur van de afdeeling Leiden en omstreken der Ncdcrlandsche Maatschappij voor tuinbouw- en plantkunde, waarvan dr. Suringar eere-voorzilter is, het dienst doend personeel van het botanisch laboratorium, van 'srijks herbarium en den hortus, allen begaven zich tot den jubilaris om hem met dezen heugelijken dag geluk te wenschen. Namens voormalige en tegenwoordige leerlingen en vereerders werd hem door eene commissie een dankbare heilgroet ge- bragl, waarbij prof. C. A. J. A. Oudemans, van Amsterdam, als hun woord- >oe der opirad. Te gelijkertijd werd hem door deze commissie, als aandenken aan dezen dag een kosibaar geschenk aangebodent. w. eene prachtige collectie eisen van W. Ungcr (de Wiener Gallcrie), eene prachtige jardinièrc in Perzi- schen stijl met tafelije en een album met photogralische portretten der schenkers. Ook hel onder hem weiland perscneel bleef niet achter. Deadsistent. amanuenses en custodes van het botanisch laboratorium en 's rijks herbarium o a. brag- ten het hunne (ecu barometer) aan. liet personeel van den hortus vereerde den Jubilaris een kristallen bokaal op zilveren voel en dito deksel, met opschrift. Hierbij was gevoegd eene pholographie achter glas, waarop het geheele personeel van den hortus in eene groep is voorgespeld met de bri be, na 10-jarigeu diensttijd op pensioen gebragte, oud-knech s; een eigenaardig geschenk, waaromtrent men niet tw ijfelde, dat het door den jubilaris met inge nomenheid zou worden aanvaard. De hoogleeraar loonde zich aangenaam verrast en hoogst gevoelig voor de vele zoo hartelijke blijken van achting Item op dezen dag geschonken. Znoals wij gemeld hebben zal den jubilaris lieden avond door het studen tencorps eene serenade worden gebragl. Gisteren avond had de gewone jaarlijksche feestviering plaats van de leden der Verecnigde le en 2' sectie Het Metalen Kruis, afdeeling Leiden, in de zaal van hel Calé Eigenzorgvoor deze gelegenheid keurig net gede coreerd, waarbij ook nu weder niet vergelen waren de busten van de drie opvolgende koningen Willem III en III. Een groot aantal geuoodigdenwaar onder leden van de Onderofücieren-Vereenigingen "Pugno pro Palria" en "Door Vriendschap Vereenigd". van de Vereenigingen "Harmonie" en "Jacob Cats", hadden zich met de oude krijgers van 1830/31 vereenigd 0111 feest te vieren, he voorzitter der Vereeniging, de heer Thcmps, opende de vergadering met ccn hartelijk welkom, liet deed hem goed dat zoovelen aan de gedane uit nodiging hadden gehoor gegeven, liet was hem goed zoovele jeugdige wnnen aan deze plaats te zien; bet spreken over de dagen van weleer 2ou hunne jeugdige harten opwekken en mogt het vaderland weder in ge- vaar verkeeren, zeker zoude dan, even als in 1830/31niemand achterblijven om zich ten dienste van koning en vaderland aan te bieden, steeds gedach- 'tg aan de leuze van het Metalen Kruis: Trouw aan koning en vaderland, hit het verslag van den secretaris bleek, dat in den afgeloopen jaarkring «n vijftal leden door den dood aan de vereeniging was ontvallen. Niet ongepast waien verder de woorden, gesproken door een lid van het bestuur. Mm aanleiding van den datum van dezen feestdag, 13 November, liet was joist 69 jaren geleden dat onze zoo duur gekochte vrijheid tot stand kwam. 'lij verzochtna eene hulde le hebben gebragl aan wijlen Necrlands De prijs dir Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 1. els J. iedere regel meer 25 cenls. eersten koning, te zamen de volksliederen; »Wij leven vrij", en "Wien Neêrlandsch bloed" aan te hellen, welk voorstel met geestdrift werd begroet. Met daverende toejuiching werd ook beloond de voordrag! van een lid der Vereeniging, zijnde eene hulde aan Willem 1, koning der Nederlanden, be zongen door een Franscbman. Nog vele andere voordraglcn werden gehou den, waaronder ook eene, met bet oog op de feestviering van 3 December aanst., den lof bezingende van onzen stadgenoot Ilans van Leeuwen, wegens zijn betoonden heldenmoed bij gelegenheid van het bombardement van de citadel van Antwerpen. Een alleraangenaamst bal hield het gezelschap nog langen lijd bijeen. Door de politie alhier zijn aangehouden twee manspersonen, genaamd M. v. d. W. en J. II., die zich ten nadeele van den metselaar 11. des avonds laat aan den openbaren weg zouden hebben schuldig gemaakt aan diefstal van metselslrenen. Eehê huiszoeking, door de politie bij v. d. W. onder de ge meente Leiderdorp ingesteld, heeft opgeleverd, dat in diens woning eene groole hoeveelheid steencn zijn in beslag genomen. Bij kon. besluit van 4 Nov. jl. is de gemeente Lekkerkerk aangewezen als standplaats van een postkantoor. De minister var. binnenlandsche zaken, overwegende, dat mr. C. J. Sickesz ontslag heeft genomen als lid van de tweede kamer der staten-gc- neraal, en dat dientengevolge de verkiezing van een lid dier kamer be hoort plaats te hebben in het hoofdkiesdistrict Zutphen, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben Dingsdag 5 December e. k., en dal her stemming, is die noodig, zal geschieden Dingsdag 19 December daaraan volgende. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat in de maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de praktische examens van apotheker. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 25 November e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie Tan examen, den hooglecraar dr. E A. van der Burg, le Leiden. Het voorstel van den heer Vermeulen tot wjjziging van de artt.56, G1 en G5 der wet op het lager onderwijs is thans in druk verschenen. Gelijk bekend is strekt het om de wiskunde van de lijst der vcrpligle examen vakken te schrappen en daarin jaarlijks gelegenheid te geven tol het ver krijgen eener speciale acte. En iu de tweede plaats om tot het verkrijgen eener acte om huis- en schoolonderwijs te geven in de moderne talen, niet langer te cischen den rang van hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres, maar alleen die van (hulponderwijzer en (hulpjonderwjjzeres. Zonder bjj deze gelegenheid een aanval te doen op de hoofdbeginselen der wet vau 1378 wenscht hij daaruit twee bepalingen weg te nemen, welke onnoodig het verkrijgen der bevoegdheid tot het geven van onderwijs in hooge mate bemocijelijken en daardoor, zoowel voor het openbaar als voor het bijzonder onderwijs, de lasten en bezwaren aanzienlijk doen stijgen. De voorsteller herinnert er aan, dat reeds in 1878 voor beide wijzigingen eene aanzien lijke minderheid in de kamer bestond en stelt op nieuw die wijzigingen voor, omdat thans, beter dan in 1878. de waarschijnlijke gevolgen der wet in hun geheel kunnen worden overzien en omdat de opgedane ervaring het oordeel van velen omtrent sommige bepalingen der wel aanmerkelijk heeft gewijzigd, [lij wijst er op, dat nog onlangs bij bet voorstel-Lohman de kamer en de regering bewezen hebben er volstrekt niet tegen op te zien belemmerende voorschriften uit de wet le doen wegvallen, wanneer zjj overtuigd worden, dat dit zonder schade voor het onderwijs en de algemeene volksbelangen geschieden kan. Acte-examens te 'sllage, middelbaar onderwijs, aid. Nederl. taal- en letterkunde enz. Toegelaten: voor geschiedenis, J. de Jong, van Leiden; voor aardrijkskunde, VV. C. Seyl, van den Haag. Afgewezen: 1 voor boek houden; niet opgekomen 1 voor aardrijkskunde; voor boekhouden trok zich 1 terug. Aid. wis- en natuurkundige weienschappen. Geëxamineerd 8 candidaten voor de acte gymnastiek, middelbaar onderwijs. Toegelaten: de bh. J. A. van der Boom, van Amsterdam, cn J. J. B. C. van Dijk, van den Haag. Uitslag der examens voor middelbaar en lager onderwijs le Utrecht: Iloogduilschc taal, M. O. acte A, afgewezen drie vrouwelijke candidaten; L. O. afgewezen eene. Engelsche taal, acte A, geëxamineerd 2, toegelaten de lieer S. Rosendaal; acte B, geëxamineerd cn toegelaten de heer G. J. Sieverdink. Fransche taal, M. O. acte A, geëxamineerd 4 mannelijke can didaten afgewezen 4.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1