Essenzjjn 2 treinen op elkander geloopeu. Het ongeluk liep betrekkelijk goed af: slechts 3 personen werden ligt gewond en de materiele schade is ook gering. Uit Altenboclium wordt gemeld, dat de moofd van den winkelier Te- wes te Bochum en van den bergbewoner Jiirgens bij Hönlrop, de 3e moord is binnen 8 dagen. Thans vond men op den weg andermaal den werkman Schimansky vermoord liggen. Volgens de Welf. Folkszeit. is een persoon gearresteerd, die bekent de daad gepleegd te hebben. OOITE1VRIJ K. Te WeenenJ hebben] zich de arbeidersongeregeldheden herhaald. In de Leopoldvoorstad waren Woensdag avond ongeveer 1000 werklieken, waaronder vele vrouwen, aanwezig, die zeer opvoerige kreten aanhieven en tot plundering ophitsten. Behalve de politie moesten ook de infanterie en cavalerie op de been komen. Eene bloedige worsteling volgde. In enkele straten hadden de oproermakers louwen over de straat gespannen, opdat de cavalerie bij een aanval op de volksmenigte zou neerstorten. Van weerszijden vielen vele gewonden en eerst laat in den nacht werd de orde hersteld. Te Brün, in Moravië, had Zondag 11. des avonds op het plein voor het nieuwe theater eene groote opschudding plaats. Er was namelijk niet langer dan een kwartier vóór het begin der eerste voorstelling in het nieuwe ge bouw bekend gemaakt, dat deze niet kon doorgaan wegens een gebrek in de leiding der electrische verlichting. De deuren bleven geslotenmaar zij die zich daarvoor bevonden, werden bijna platgedrukt door de achter hen komenden, die het berigt nog niet kenden of niet geloofden. Te midden van die op elkander gedrongen menigte kwamen rijtuigen de verwarring vermeerderen. De burgemeester kwam zich met de zaak bemoeijen en vroeg den ingenieur van het theater, ol de voorstelling onmogelijk kon doorgaan. De ingenieur antwoordde, dat hij en zijne werklieden de vorige week niet gere geld hadden kunnen voortwerken, omdat andere werklieden en de dagelijksche repetitiën hen belemmerden. Dientengevolge kon hij er niet voor instaandat de verlichting niet plotseling zou uitgaan, hetgeen niet alleen eeir slechten dunk van het nieuwe licht zou geven, maar ook ongelukken zou kunnen veroorzaken, als er schrik ontstond onder de vele bezoekers en deze in allerijl het gebouw wilden verlaten. Het einde der zaak was, dat de bur gemeester van het balkon van het theater bekend maakte, dat de eerste voorstelling tot nader orde werd uitgesteld. ZWEDEÜ. Omtrent het Gustaaf-Adolf-feest te Stockholm op Maandag II. wordt het volgende gemeldHet was dien dag 250 jaar geleden dat Gustaaf- Adolf te Lutzen sneuvelde. Ter herinnering aan dat feit werden 's morgens ten 8 ure door het muziekcorps der Swea-lijfgarde op den toren der Ladu- galandskerk koraalliederen gespeeld. Ten half 12 ure, toen alle kerkklok ken werden geluid, ging de overste Björnstjerna, tweede chef dier garde, naar het kon. paleis, alwaar hjj, in een der departementen der koningin, uit handen des konings de voor het feest bestemde Gustaaf-Adolf-eerebanier ontving. Deze werd, onder geleide eener compagnie van het garde-regi ment, naar de Ridderholmskerk gebragt. Langs den weg van het paleis naar die kerk stonden de grenadiers met de beide garde-regimenten, de Swea-artillerie, het bataillon pontonniers, de mariniers, de leden van het scherpschutterscorps en 400 leerlingen uit de hoogste klassen der Stock- holmer scholen gerangschikt. Op de Ridderholmsmarkt stond de garde te paard met haar muziekcorps en de cavalerieschool der vrijwilligers. Nadat de banier langs dien weg met de tooncn van een parademarsch was begroet, werd zij in de kerk ter zijde van het altaar nedergezet. Ten dienste der kon. familie waren daarnevens zeven vergulde zetels geplaatst. Ten 12 ure werden die plaatsen ingenomen door den koning, zijne vier zonen, de koningin en de groothertogin van Baden. Daarachter en aan de overzijde zaten de Zweedsche en Noorweegsche ministers, de ridderschap, de hooge militaire en burgerlijke autoriteitenenz. Verder stonden de leerlingen der militaire- en marineschool geschaard en vóór het koor de afgevaardigden uit 14 regimenten en corpsen, wier bestaan reeds uit den tijd van Guslaaf- Adolf dagteekent. De plegtigheid werd geopend met het zingen van Gustaaf-Adolf's lieve lingslied: "Wees niet vervaard, gij kleine schaar!", waarna de aartsbis schop van Upsalavoor het altaar staande, eene gedachtenisrede hield naar aanleiding van Matlh. XVI vs. 25. Door een koor van het conserva torium werd de rede afgewisseld met het zingen van "Een vaste burg is onze God", hetwelk op het voorbeeld des konings door alle aanwezigen staande werd aangehoord. Na afloop dezer godsdienstige plegtigheid gaf de koning de banier aan den kommandant van het bataillon grenadiers van Smaaland en den luit.-kolonel Silfverspane, die haar naar het grafmonument van Gustaaf-Adolf overbragten. Achter de banier volgden in optogt de koning met de prinsen, de generale staf en de afgevaardigden der regimenten, terwijl inmiddels door het mannenkoor van den grooten kon. schouwburg het lied «Helden, die bidden" enz., werd gezongen, hetwelk ter gelegenheid van het jubilé van 1832 was gecomponeerd. Toen de stoet bij het monu ment was gekomen, nam de koning de banier over, terwijl op hetzelfde oogenblik eene batterij, die in de nabijheid geposteerd stond, een saluut van 21 schoten loste. De banier werd daarop aan het monument gehecht. Toen de koning met de prinsen de kerk had verlaten, defileerden de troe pen, onder het spelen van een marsch der Finsche ruiterij van het jaar 1600, voorbij het standbeeld van j Gustaaf-Adolf op het naar den held ge noemde marktplein. Het beeld was rondom versierd met Zweedsche, Noor- sche en Finsche vaandels, benevens tropeënbestaande in harnassen en andere wapenstukken uit den dertigjarigen oorlog, alles te zamen gekroond met het Zweedsche rijkswapen. Des namiddags ten 5 ure waren alle kerken luisterrijk geïllumineerd, en werd in iedere kerk eene gedachtenisrede uitgesproken. Des avonds gaf de koning in het paleis aan de officieren een feestmaal, hetwelk door de mu ziek der Swea-lijfgarde werd opgeluisterd. Dien avond werden er op de Gustaaf-Adolf-markt vanwege eenige zanggezelschappen door ongeveer 400 zangers een aantal liederen voorgedragen. (zV. R. C.) PER TELEGRAAF. LONDEN, 10 November. In het lagerhuis is van regeringswege, in ant woord op eene vraag van den heer Beach, medegedeeld, dat de Transvaal- sche regering den halfjaarlijkschen rente-termijn op den 8en Februarij en den 8e° Augustus heeft voldaan, maar dat er nog niets is afbetaald van de beloofde 100,000 Engeland heeft ten deze uitstel verleend tot het einde dezes jaars, omdat, wanneer de berekening der Transvaalsche regering uit komt, zij alsdan minstens 50000 zal kunnen afdoen. Het bedrag der bij scheidsregterlijke uitspraak bepaalde som ter vergoeding wegens Britscb eigendom, bedroeg 136,960 Daarvan is den Britschen agent 10000 ter hand gesteld; zoodat daarop een saldo van 126,960 blijft te voldoen. Sir Ch. Dilke heeft verklaard, dat, ofschoon de Egyptische regering ten opzigle der controle voorstellen heeft gedaan, zij echter geen besluit tot afschaffing der controle heeft uitgevaardigd. PARIJS, 10 November. In de couloirs verzekert men, dat te Lyon eene enquête zal worden geopend tegen de personen, die belmoren tot de Inter nationale. Men zegt, .dat de uiterste linkerzijde op de tribune de vraag zal stellen naar enquête, betrekkelijk de onlusten te Monteeau, doch dat de regering die zal bestrijden. I De kamer van afgevaardigden heeft een besluit genomen tot goedkeuring der vredelievende veroveringen van Brazza aan de Congo en tot verzoek aan de regering om het door Brazza gesloten tractaat te bekrachtigen, alsook de noodige maatregelen te nemen ter bescherming der handelsbelan gen in Midden-Afrika. PARIJS, 10 November. De vereenigde radicale linkerzijde heeft besloten, het gouvernement niet te interpellerenten einde geen vertraging te weeg te brengen in de behandeling der begrooting. LONDEN. 11 November. Met 304 tegen 260 stemmen verwierp het huis der gemeenten het voorstel van den heer Norlhcote, tot verwerping van de eerste paragraaf van het reglement van orde. Die paragraaf werd daarop aangenomen. LONDEN, 11 November. Ook aan de Times wordt thans uit Durban geseind, dat de berigten omtrent eene nederlaag der Boeren hoogstwaar schijnlijk verzinsels zijn. PROGRAMMA VAMUZIEKUITVOERINGEN. Stadsgehoorzaal. Volks-Concert (Strijkorchest), op Zondag 12 No vember, ten acht ure, onder directie van den heer C. G. Lociieb. le Afd.: 1. Karthnerlieder, Marsch, Seifert; 2. Ouverture: Norma, Bellini; 3. lm Dammerlicht, Wals, Strauss; 4. Scène und air aus Lucrecia Borgia, Solo voor Clarinet, Donizetti; 5. La fille du Regiment, Fantaisie, Roth. 2eAfd. 6. Ouverture: La dame Blanche, Boieldieu; 7. Aus vollen Menschenherzen, Lied, Franke; 8. Fantaisie: Faust, Solo voor Viool, Gounod; 9. Fantaisie: Euryanthe, Weber; 10. Emma-Polka, Kegel. 310llc Staats-JLoterlj. F ij f de Klasse. Trekking van 11 November. N". 19188 niet, met premie van 3000. Prijzen van 70. 534 2210 3591 4397 4741 7419 12821 14997 15494 16243 18162 19314 1958 3436 4275 4609 6201 11612 13378 ZWOLLE, 10 November. Granen; Tarwe ƒ9 a/9.50; roggeƒ7 k 7.50; boek weit 6 h./6.25; gerst 6 iv /6.50; paordeboonen S k ƒ8.75; aardappelen ƒ1.li k 3.25; alles per HL. Boter. Aanvoer 575/8, 340/16 vaten en 425/2 KG. stukgoed. Totale aanvoer 30225/2 KG. Middenmarkt 1.30 per KG. Handelswaarde 19646.25 Notitie van heden: per KG. 1.10 k 1.50; per 20 KG. of J vat prima kwal. J 28 k ƒ30; afwijkende soort 26 k 27 tweede soort 22 k ƒ24- Eijeren: ƒ4 k ƒ5 per 100 stuks. Vee. De Zwollerkerspel voormarkt en de markt van hedenbenevens de stalhai- del gedurende verloopen week waren vlug. Melk- en fokvee prijshoudend. Veilt koeijen en ossen aan bouten 70 a 80 ets; dito stieren 55 k 65 ets; dito kalverei 95 k 100 etsdito schapen 60 k 70 ets; alles per KG. schoon. Varkens. Aanvoer p. m. 600 biggen en ruim 200 varkens. Prijzen als vorige week. Huiden. De voor November vastgestelde prijs blijft gehandhaafd. De heden alhier gehouden vette ganzenmarkt was druk bezocht. Bij grooten au- voer werd besteed 2.75 a 6 per stuk. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 6