BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsche Courant van Maandag ó3 November Nu. 267. BU1TENLAN DSCHE BERIGTEN. Uit Groningen meldt men aan de ft. C.: Herhaaldelijk werden kleine winkeliers en lieden, die hunne waren op de straat rondventen, bij het nazien der kas onaangenaam verrast door het vinden onder hun geld van centen, halve cer.ten en halve stuiversstukken, die hel voorkomen hadden van zilveren munt van die grootte en dus ook als zoodanig bij de inbeuring waren beschouwd. Heden heeft de politie onverwachts een inval gedaan ten huize van den droogist A. L. 0. aan den Meeuwerderweg. Hij en zijne huishoudster waren door de bedrogenen opgegeven als de personen, van wie zij konden nagaan de vervalschte munten te hebben ontvangen. En werkelijk heeft de politie ten zijnen huize een voorraad, tot de uitgifte ge reed gemaakt geld gevonden en in beslag genomen en de valschc munters gearresteerd. De voor de vervalsching gebezigde sloffen waren in zijn win kel voorhanden. O. heeft reeds verscheidene vonnissen ondergaanwaaron der van criminelen aard. De commissie belast met de tweede kamer te rapporteren over de onderwijsverslagen 1879—80 en 1880—81, heeft als naar gewoonte in haar verslag de resultaten in het licht gesteld en enkele opmerkingen daarbij gevoegd. Bij een punt der acte-examens middelbear onderwijs staat zij uitvoeriger stil. Daaromtrent zegt zij: Wat de examens tot verkrijging der acten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs aangaat, meent uwe commissie, naar aanleiding van de bedenkingen, geopperd door de commissie in 1880 belast met het afne men van examen voor de acten van middelbaar onderwijs in de Nederland- sche en vreemde talen enz., tegen het in het verslag uwer commissie over de twee vorige verslagen uitgesproken gevoelen ook harerzijds hare meening over deze belangrijke zaak in het kort te moeten doen kennen. Het eischen van eene zekere algemeene ontwikkeling voor de leeraars aau middelbare scholen, te verwezenlijken door een voorbereidend examen, waaraan allen, die later een examen voor eenige acten middelbaar onder wijs willen doen, voldaan moeten hebben, is een denkbeeld, dat bij eene aanstaande herziening der wet op het middelbaar onderwjjs welligt overwe ging verdient. Bij gebreke van wettelijke regeling de examens zoodanig in te rigten, dat zonder het bezit van algemeene ontwikkeling geene acte verkrijgbaar is, zou inderdaad tol groote willekeur leiden, daar elke opvolgende com missie omtrent de grenzen dier algemeene ontwikkeling andere denkbeelden zou hebben. Dat dit geschiedt beweert uwe commissie in geenen decle; zij maakt zich alleen bevreesd, dat het gedurig klagen over gebrek aan alge meene ontwikkeling (het niet in staat zijn van candidaten voor de aard rijkskunde bjjvoordeeldom werken in het Hoogduitsch of Engelsch te lezen) bij de examinandi de meening zal doen ontstaan, dat er nog meer vereischt wordt dan wat het programma aangeeft. Voor de meesten hunner, die zon der leiding voor hun examen werken, ontslaat zoodoende het gevaar van in allerlei andere studiPn af te dwalen, die hen in den regel de zoo ge- wenschte algemeene ontwikkeling toch niet doen verkrijgen. In het algemeen meent uwe commissie, dat naast de wenschelijkheid om van staatswege iets te doen voor de opleiding van hen, die acten voor het middelbaar onderwijs wenschen te behalen, de vraag dient overwogen te wórden, of niet door eene te hooge opvoering der eischen voor enkele vakken schade aan hel onderwijs wordt toegebragt. Zoo zou met name het eischen van meer dan grondige kennis van de spraakkunst (zoowel theoretisch als praktisch) voor de bezitters der acte A. voor vreemde talen, die niet de bevoegdheid geeft voor het onderwijs aan de hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus, inderdaad niet te regtvaardigen zijn. 's GKAVENHAGE, 11 November. Jhr. G. T. A. Calkoen, ontvanger der directe belastingen te Groningen, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Utrecht. Aan jh'. C. van Cilters is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregtcr-plaatsvervanger te Zevenbergen, en als zoodanig is benoemd de heer J. van der Minne, aldaar. Aan den lieer dr. L. H. F. Ehrenberg, geb. te Berlijn, is vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uilzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland sliptelijk nakome, en aan de bh. H. J. van Staveren en J. de Groot, apothekers te Botterdamis tot wederopzegging vergunning verleend om lager onderwijs Ie geven aan aanstaande apothekersbedienden, zonder daarvoor eenige gel delijke belooning te genieten. Tot lid der commissie, die gedurende één jaar, eindigende 1 Augustus 1883, belast zal zijn met het afnemen van de praktische examens van arts en tandmeester, is benoemd de heer J. E. Grevers, tandmeester te Amster dam, thans plaatsvervangend lid dier commissie. Het geregtshof te 'sGravenhage deed heden uitspraak in de jl. Donderdag behandelde zaken en veroordeelde: J. L„ uit Schiedam, wegens bedriegeljjke brankbreuk, tot 3 maanden eenzama opsluiting; N. H., uit Yerseke, ter zake van diefstal met binnenbraak tot dezelfde straf; en M. de R„ uit Groede, wegens gelijk misdrijf, tot 1 jaar eenzame opsluiting. De reden, waarom de heer Sickesz gemeend heeft met ingang van 13 November voor het lidmaatschap der tweede kamer te moeten bedanken, is zijne plaatsing aan het hoofd van het nieuw opgerigte waterschap van de Berkel. De werkzaamheden, verbonden aan de orgauisatie van dat water schap, beletten hem tevens het kamerlidmaatschap te blijven vervullen. Volgens het Fad.zou eene nieuwe R. K. kerk worden gebouwd op den grond tusschen Hoefkade, Stationsweg en v. Limburg Stirumstraat gelegen, welken de heer Horrix aan het R. K. kerkbestuur zou hebben verkocht, hetwelk voorts de kerk in de van der Duyn-straat tot school zou inrigten. Tot niet geringe verbazing van de talrijke voorbijgangers stond eer gisteren middag een smidsjongen alhier als een dolle hond in het rond te springen en te dansen. De knaap had op het loterijbord bij Gebr. Mooy- man bemerkt, dat hij een deel van de 100,000 op zijn nommer had getrokken. ENGELAND. LONDEN, 10 November. De generaal Roberts bespreekt in een artikel van het November-nummer der Nineteenth Century den tegenwoordigen toestand van het Engelsche leger, met ingenomenheid er op wijzende dat in den laatsten tijd vele mis bruiken en verkeerdheden zijn afgeschaft. Onder de verbeteringen, die hij alsnog aanbeveelt, behoort ook de afschaffing van de verpligte schildwacht- dienst in tijd van vrede. Aan dezen de gezondheid der soldaten zeer onder mijnende dienst behoort z. i. een einde gemaakt te worden. De Daily News spreekt het berigt legen, volgens hetwelk de Egypti sche regering de opheffing van de controle over de staatsschuld heeft aan gekondigd. De Egyptische regering heeft enkel aan de mogendheden uit eengezet, dat de opheffing wenscheljjk is. De jury te Leeds heeft uitspraak gedaan in het geval van dr. Arthur, die in een slaapwagen levend moest verbranden. Deze uitspraak luide: 1°. dat de brand ontstaan moet zijn door de leeslamp van Cranston, een der andere reizigers in den wagen; 2». dat dr. Arthur had kunnen ontsnappen, indien hij niet onder den invloed ware geweest van eene narcotische verdooving; 3*. dat de beambten in den trein hunnen pligt deden, doch dat de bepaling, die den machinist verbiedt den trein te doen stilhoudenzoodra er aan het noodsignaal getrokken wordt, gevaarlijk is voor de veiligheid van het pu bliek, en derhalve dient te worden gewijzigd. Het is nader gebleken, dat er 45 mijnwerkers bij het onheil te Clay- cross zijn omgekomen. Ook van de geredden zullen er vermoedelijk nog sterven. FBANHRIJK. Het Joum. d. Déb. bevat een artikel van den staathuishoudkundige Paul Leroy-Bedulieu, waarin deze van den tegenwoordigen financiélen toe stand geen bemoedigd tafereel ophangt. Laten wjj het volkomen onbewim peld verklaren, zegt hjjde toestand is slecht, en zoo men in den tegen woordigen staat van ordeloosheid volhardt, kan hij snel zeer gevaarlijk worden. Verder treedt de schrijver in eene uitvoerige uiteenzetting der feiten, welke hem tot die conclusie hebben geleid. Volgens de République Frang. heeft de ministeriele verklaring een bevredigenden indruk op de kamer teweeggebragt. Men heeft haar ontvangen met de bezadigde goedkeuringwelke men gewoonlijk aan eene regeringsdaad schenkt, die overeenstemt met onze innigste gevoelens en met de algemeene verwachting. Het is werkelijk meer dan de eenvoudige uitdrukking van eene gedachte, een wensch, eene begeerte; het is eene krachtige regeringsdaad, om na al het gebeurde, voor de kamer te verschijnen en haar toe te roepen: Wij zullen niet van den eenen dag op den anderen leven van toevallige, onbetrouwbare meerderheden. Door zoo te leven wint het gezag noch aan waardigheid, noch aan kracht, doch verliest het integendeel zjjn regt van bestaan. Te Parijs is het aan de politie gelukt een rrjtuigdief in heehlenis te nemen, juist toen hij zich met een fiacre uit de voeten maakte. Het aantal der door hem gestolen rijtuigen bedraagt meer dan tweehonderd. Een zoon van den prins de Polignaceen jongmensch van 25 jaren heeft Donderdag de woning zijns vaders Rue Miromervil 44 te Parijs in brand gestoken. Hij had vooraf de meubelen en tapijten met petroleum begoten. Bij zijne inhechtenisneming bekende hij de misdaad te hebben begaan uit wraak, omdat zijn vader hem geweigerd had geld te geven. De zaak der beschuldigden te Monlceau-les-Minesdie door hel hof van assises te ChSlon-sur-Saóne in behandeling was gekomen, maar wegens be dreigingen tegen de gezworenen geschorst is, om voor een ander hof gebragt te wordenis door het hof van cassatie verwezen naar hel hof van assises te Clermond-Ferrand, dep. Puy-de-Dóme. De stationschef van Chaumont, dep. Haute-Marne, heeft een brief uit Langres ontvangen van den volgenden inhoud: //Burger. De viaduct en het station zijn veroordeeld om in de lucht te springen en uw treinen om des nachts te ontsporen. Niets zal dit beletten." Sedert eenige dagen worden Rochefort en omstreken door zware stor men geteisterd. Vele ongelukken op zee worden gemeld. Tusschen Epinal en Saint Dié is het spoorwegverkeer gestremd, door eene verzakking in den spoorweg ten gevolge der vele regens. DCITICHLAND. Onder de geldmannen te Berlijn heeft het groote ontsteltenis verwekt, dat de Berljjnsche handelsvereniging, die altjjd als zeer soliede bekend stondin geldelijke moeijelijkheden verkeert. Zij moet ongeveer een derde gedeelte van haar oorspronkelijk kapitaal (van 30 millioen mark) verloren hebben door de speculation van een harer directeuren. Er zal eene alge meene vergadering gehouden worden, die waarschijnlijk zeer woelig wezen zal. Er is sprake van eene regtsvervolging tegen de commissarissen der bank die allen mannen van groot aanzien zijn. Bjj den Rellinghauser tunnel, op deu spoorweg tusschen Dusseldorfen

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5