LEIDSCHE COURANT. 1882. MAANDAG 13 NOVEMBER. 1.-. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. N°. 367. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. \fsonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 1. iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN11 November. Heden aanvaardde de keer d'. 11. Ivamerlingh Onnes bel hoogleeraars- ambt bij de faculteit van wis- en natuurkunde aan de rijks universiteit alhier met het houden eener redevoering "Over de beleekenis van het quan- titatief onderzoek in de natuurkunde". Wederom lokte de muziek ons gisteren avond naar de stads-gehoorzaal, thans om de Cnr-capelle, onder directie van den heer F. G. A. Kronig, met medewerking van het Quartet- en Trio-TyroIer-gczelschap te hooren. Beide gezelschappen z(jn oude bekendenbeide hebben ons reeds vroeger ruim schoots stof gegeven tot gunstige beoordeeliug van hunne uitvoeringen en wij kunnen die hier thans herhalen. De artisten van het sirijkorchest, een en twintig in getal, zooals het programma ons meiddc, muntten allen uit door kracht en eenheid van spel, zoodat zij een zeer goed geheel vormden. Alleen konden onzes inziens de koperinstrumentcn een weinig meer getemperd worden. In n*. 9 van het programma, /'Divertissement iiber Motive a. d. Opcr «Der Postiljon von Lonjumcan" van Adam bew ees de heer Zachmann door zijn solo een zeer verdienstelijk oboïst te zijn. lig mogt zich dan ook in aller bijval verheugen. De heer Miihlemaun en zijne vrouwelijke bloedverwanten, die het Tyroler gezelschap vormden, zijn ongetwijfeld kunstenaars op hun gebied. Zijne Zither- en Streichzither-solo, uit welk tweesnarig instrument de heer Mtthle- mann drie octaven wist te halen, zijn Landjhger-marsch op het eenvoudige houten instrument verwekten luide bijvalsbetuigingen, die niet ophielden voordat hij telkens een nieuw en niet op hel programma vermelde stuk ten beste gaf. Hetzelfde kunnen wjj zeggen van de andere nommers, door mej. Mirz'l Miihlemann en hare zusters uitgevoerd. De eerste mag zich dan ook op eene zeldzaam hooge en tevens zeer krachtige sopraan-stem beroemen. Mogten heide vereenigdc gezelschappen van plan zijn Leiden nogmaals te bezoeken, dan kunnen wij het publiek ten zeerste aanraden met de talen ten van deze kunstenaars kennis te maken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 48 tot 63 volwassen personen en 8 tot 11 kinderen. St. Nicolaas is in aantogt om zijne groote en kleine lievelingen met een bezoek te verecren. Dientengevolge worden ook hier zijne voorraad schuren geopend. De heer J. J. Sleyser, op de lloogcwoerd, heeft reeds eene fraaije étalage tot stand gebragt, die de bezigtiging allezius waardig is. De groote verscheidenheid der artikelen, aldaar voorhanden. 2al zeker ieder, welke keuze hij ook zal willen doen, ten volle bevredigen. Bij Gebr. Belinfante, te 's Gravenhage, is verschenen: «Nog iels over de schutterij, door J. Scheltema, oud-majoor commandant der dienstdoende schut- terjj te Leiden". De schrijver geeft in een 80-tal bladzijden eene beoördeeling van het nieuwe wetsontwerp op de schutterijen. Door den minister van oorlog zijn overgeplaatst de majoor 11. 11. J. baron van Uaersolte van den Doorn, van het le reg. vesting-artillerie, bij het 2' reg. veld-artillerie, standplaats Leideh, en de luit. kolonel J. W. J. Zegers Rijser, van het 2' reg. veld-artillerie, bij het 1' reg. vesting-artillerie le Utrecht. Bij besluit van 7 Oct. jl. is de koninklijke bewilliging verleend op de acte van oprigting van de naamlooze vennootschap: "de Lridschendamschc Sleepstoombootmaatschappij", te vestigen te Leidschendam. Het bij de tweede kamer ingekomen wetsontwerp tot verlenging van ■den termijn genoemd in art. 1 der wet van 28 Dcc. 1879, tot wijziging en aanvulling der wetten omtrent de "heffing en de verzekering van de invoer- itegten en accijnscn", strekt om lot 31 Dec. 1884 den termijn le verlengen, bin nen welken, ter voorbereiding eener grondige herziening van de algrincenc wet ■van 20 Aug. 1822. bij bestuursmaatregel afwijkingen kunnen worden toege daan van de voorschriften der belastingwetten omtrent de formaliteiten in acht te nemen bij invoer, uitvoer, doorvoer en vervoer van goederen, als mede omtrent de nederlagen in het terrein van toezigt langs de grenzen. Het komt verkieslijk voor de beslaande en tijdelijke regelingen nog eeni- gen tijd te bestendigen, in afwachting dat de algemecne bepalingen omtrent de heffing der invoerregten en accijnsen in verband zullen zijn gebragt met voorstellen door de regering aan te bieden. Eene nieuwe regeling voor de heffing van den zoulaccijns is in bewerking, omtrent wier hoofdbeginselen reeds eenstemmigheid met sommige der voor naamste belanghebbenden is verkregen. Een wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den suikeraccijns, zal waarschijnlijk nagenoeg gelijktijdig met hel tegenwoordige bij de tweede kamer inkomen. Andere plannen be treffende de accijnscn, welke met de algemeene herziening van bet belas tingstelsel zamenhangen, zijn in overweging. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland is tot de evangeliebediening in de Ned. herv. kerk toegelaten de heer L. A. van Langeraad, van St. Maartensdijk, doctorandus aan de universiteit te Leiden. Acte-exameus le 's Hage middelbaar onderwijs. Aid. Nederl. taal en cn letterkunde enz. Toegelaten: voor geschiedenis, J. Baumann, van Veen- dam; voor aardrijkskunde, C. J. Leendertz, van Arnhem; voor staatsinrigling van Nederland, J. A. de Bruyne. van Zierikzee. Afgewezen: 1 candidaat voor Nederl. taal en letterkunde en 2 voor boekhouden. Voor geschiedenis trok zich 1 terug. Afd. wis- en naluurk. wetenschappen enz. Geëxami neerd 10 candidalen voor de acte gymnastiek, lager onderwijs; 2 waren niet opgekomen. Toegelaten de heer W. Karssen, van Wierden (gcm. Harderwijk). De acte voor teekenen, lager onderwijs, werd heden uitgereikt aan den heer J. Verwey de Winter, onderwijzer alhier. Uilslag der examens voor middelbaar en lager onderwijs le Utrecht: Hoogduitsche taal, M. O. acte A, toegelaten mej. II. van der Broek, te Dordrecht, afgewezen eene; acte B, toegelaten mej. C. M. van der Werd, te Maastricht; L. O. toegelaten mej. 11. E. Dekkers, te Amsterdam. Engelsche taal, acte A, geëxamineerd en toegelaten de hh. F. L. Heuckes. G. J. van Ilarle en S. L. Kleinbenlink; acte B, de heer R. ten Raa. Fransche taal. M. 0. hete A, een candidaat biet opgekomen; geslaagd de heer J. Ph. L. Beckerafgewezen 2. l!el consistorie dér Waalsche gemeente te Rotterdam heeft, ter vervulling der vacature, ontslaan door hel overlijden van ds. Collins, uit het onlangs vermelde zestal het volgende drietal opgemaakt: Luti. pred. te Middelburg; Perk, pred té Amstérdhtn; Pic'ard, pred. te Dordrecht. Door de arrond.-regtbank te Haarlem is de tapper A. J. K. veroordeeld wegens rebellie tot eene maand cell, gevangenisstraf. Hij was aangeklaagd van op 29 September jl. den detirW/aardéb bij 's rjjks belastingen, die, ver gezeld van twee getuigen, zich te zijnen huize had vervoegd tot in beslag neming der roerende goederen wegens wanbetaling van achterstallige belas ting, beleedigende woorden te hebben toegevoegd, voorts hem met mishan deling bedreigd en daarna met geweld uit zijne woning gejaagd te hebben, gewapend met een stuk van een stoel, dien h{j daartoe vooral had stuk geslagen. In eene meeting, uilgeschreven door de Vereeniging "de Unie" te Am sterdam welke bedoelt opwekking van staatkundig leven en bevordering van maatschappelijke belangenis eergisteren atond «de tegenwoordige toe stand van Atjeh" besproken, ingeleid door den heer F. van der Zee, oud officier van het Indische leger, thans burgemeester van Monnikehdafti. Of' schoon zeer goed hel gewigl beseffende van de opdragt oih de Atjeh-qiiaeslie .in te leiden, had hij niet geschroomd te spreken, omdat hij overtuigd was, dat het meer dan tijd was geworden, de natie wakker te schudden omtrent eene zaakwaarbij de Nedcrlandsch-Indische bezittingen op het spel staan welke thans in een toestand verkeerendie eene spoedige verandering noodig en noodzakelijk maakt; maar ook om te zeggen hoe ten spot van allen met leger en vloot werd gesold, en hoe dat leger en die vloot in een toestand waren gebragtwelke doet huiveren bij de gedachte als wij eens werden opgeschrikt door liet gerucht van den onbrduidendslen opstand. Eindelijk, om te zeggen hoe dat Indische leger gesmaad en gehoond werd, en dat overal, behalve in Nederland, alles wordt gedaan om deu soldaat den ouden dag onbezorgd tegemoet te doen gaan en bij zijn dood voor het vaderland het lot der achterblijvenden te verzachten. In korte trekken zou hij aantoonen hoe door schijnheiligheid een groot man uil Indië is verban nen, en hoe Insulinde met ondergang wordt bedreigd door de tegenwoordig gevolgd wordende liberaal-koloniale politiek, die stelselloosheid en willeken- lig nepotisme in haar banier roert. Na eene rede, die ruim 2 uren duurde, stélde de spreker voor te besluiten: liet bestuur der vereeniging uit te noo- digen zich tot de regering te wendenmet het eerbiedigdoch dringend verzoek, dat er maatregelen worden genomen, waardoor de natie met meer

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1