LEIDSCHE COURANT. 1882. IV. 265. VRIJDAG 10 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars \fsondcrlijke summers zijn verkrijgbaar voor 5 cetils. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.—, iedere regel meer 25 cenls. 1.50, franco p. p. f I. LEIDEN. 9 November. Door de politie alhier is aangehouden en naar de gevangenis te'sGra- venhage overgebragt een manspersoon, genaamd J.V.zonder vast woonver blijf, die zich in deze gemeente aan bedelarij had schuldig gemaakt. Door de provinciale staten van Noordholland is heden, hij herstem ming, gekozen tot lid der eerste kamer de heer m'. M. J Pijnappel, met 3fi stemmen, terwijl op den heer mr. Visser van Uazerswonde 25 stemmen waren uilgebragt. De voornaamste beteekenis van de thans aan de bekrachtiging der wet- g.vende magt ontworpen nieuwe overeenkomst met de Neder!. Handelmaat schappij ter vervanging van die, welke bekrachtigd is in 1873. ligt hierin, dat bet commissieloon voor het te gelde maken van koffij en kina met pCt. is verlaagd en dat niet is bestendigd de speciale betaling van ƒ70.000 's jaars voor de werkzaamheden der factorij te Batavia. Hierdoor wordt erne be sparing voor 's lands schatkist verkregen, die te stellen is op een gemiddeld jaarlijksch bedrag van ƒ308,755, wanneer men de uilkomsten der laatste vjjf jaren, en van ƒ308,940, wanneer men die der laatste 10 jaren tot maatstaf van de berekening neemt. De Handelmaatschappij heeft zich niet dan noode tot eene zoo belangrijke concessie laten bewegen, maar de regering vond wel termen tot het bedin- j gen in volgende jaren van gunstiger voorwaarden der Handelmaatschappij. Een commissieloon van 1% pCt. acht de minister uiterst matig in verhouding tot de zeer omvangrijke werkzaamheden en de risico's, voor de Handelmaat schappij verbonden aan tegeldemaking der 0. 1. gouvernements-producten. De minister brengt lof aan de II. M. dat zy steeds hare verpligtingen tegenover den staat in den meest ruimen en loyalen zin heeft opgevat, en nimmer geschroomd heeft den handel zooveel doenlijk tegemoet te komen. Evenals in het onde contract, is in het onderwcrpelijke bedongen dat de maatschappij ƒ5.000 000 aan den staat in pand geeft voor de getrouwe naleving harer verpligtingen. In het ontwerp is aangenomen, dat het nieuwe contract voor 29 Dec. a. s. door de wet wordt bekrachtigd. Aanvankelijk wenschle de minister een contract voor tien jaren te sluiten, maar bij nader inzien heeft hij de oude regeling behouden, zoodat de over eenkomst, in geval van goedkeuring, van kracht blijft tot 30 Dec. 1889. Drtor de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de bh. van Beek, Thomas en Ekerman, tr.cd. doctorandi, en Wijsman, cand.-arts liet getuigschrift voor het eerste gedeelte van hel arts-examen is uitgepikt aan de lib. Jelgersma en Winkler Prins, med. doctorandi, en Kronauer, cand.-arts. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland zijn tot de evangeliebe diening in de Ned. herv. kerk toegelaten de heer J. A. van Tttynen, cand. aan de universiteit te Groningen, en de heer II. llulscher, cand. aan de universiteit te Utrecht. Acte-examcns voor middelbaar onderwijs te 's Hage. Afd. taal- en let terkunde enz. Toegelaten voor aardrijkskunde II. W. Brugmans. van Am sterdam; 1 werd afgewezen. Voor geschiedenis werd 1 afgewezen. Voor Nederl. taal- en letterkunde toegelaten R. Akkerman, van Rijsen1 trok aiclt terug. Voor boekhouden twee afgewezen. Afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz. Geëxamineerd 10 candidalen voor de acte gymnastiek lager onderwijs; 2 candidalen waren niet opgekomen; toegelaten: de heereu A. Bakker, van Amsterdam; R. Rogtstra, van Worktim, en N. W. Francken van Zaandam. Uitslag der examens voor middelbaar en lager onderwijs te Utrecht: Uoogduitsche taal, M. 0. acte A, toegelaten mej. G. M. Ilerderschêe, te Nij megen afgewezen eene; acte B, afgewezen eene; L. O. toegelaten mej.G. S. van Assendelft, te Oosterbeek, en mej. R. G. Visscher, te Zutphen. Engel- sche taal, acte A, 2. toegelaten geen. Fransche taal, M. O. 1 candidaat niet opgekomen, 3 candidaten afgewezen. L. O. 1 vrouwelijke candidaat toe gelaten mej. M. E. M. de Groot. Bc ontvangsten der posterijen in de provincie Zuidholland over 1881 bedroegen 1.157,450 30% Hiertoe werd bijgedragen o. a. door de kantoren: Botterdam 532,597.10 's Gravenhage ƒ221,340.46; Leiden82,675.14% Bordrecht, 58.760.77; Delft, 36,950 22% Gemla, 29.785.17% Schie dam, ƒ24.498 94; Gorinchem21,378.9i; Vlaai-dingen, 15 094 0.6; Alphen, 11,685.41%; Scheveningcn, 10,933.00% Schoonhoven, 10,828.07% Brielle, ƒ10 358.76. Den 6'" Pee. a. s. zal van Harderwijk vertrekken, om met. het stoom schip Voorwaarts naar Ned.-Indië te worden overgebragt, een detachement suppletie-troepen sterk 55 militairen, waaronder 5 onderofficierenonder bevel van den lcn luit. der inf. F. D. Triebcl en medegeleidc van den 2'" luit. der genie K. P. Rudolph. Met een enkel woord gewaagden wij reeds van den bundel //Gods dienstige Liederen", de vorige week door den Protestantenbond in het licht gegeven. Deze uitgave is de vrucht van eene opdragt, reeds in 1876, aan eene commissie, welke liederen verzamelde voor zondagscholen en catechi- satiën om er ook een bundel voor gemeente en huisgezin bijeen Ie brengen. Na 6 jaren arheids geeft deze commissie, bestaande uit de hceren J. A. Böhringcr, F. W. N. Hugenholtz, Willem Jesse en W. Zaalberg, een /ge zangboek", zou men het gevoegelijk kunnen noemen, met 224 liederen. Een goed deel is ontleend aan de Psalmen, de Evangelische gezangen en den vervolgbundel (enkele gewijzigd of in nieuwe vertaling), andere uitge geven dichtwerken van oudere of hcdeirriaagsche dichters (Vondel, daGosta. de Génesiet, A. 'en G. des Amorie van der Hoeven, ter Haar, ten Kale, Itects), andere oorspronkelijk van leden der commissie zelve. Het is in één woord een uilgelezen bundel. De melodiëtt, door de zorg van den heer Dan. de Lange gekozen, zijn zooveel mogelijk oude en bekende, natuurlijk de welluidendste, ook uit Duitsche en andere gezangboeken, bij voorkeur in den oorspronkelijken vorm. voorts een 20-tal nieuwe, onder welke 18 van de Lange. Alle melodiën zijn vierstemmig, voor een deel rythmisch gezet en schijnen met zorg bewerkt. Zeer uitvoerige registers geven verder omtrent den inhoud van den bundel en den oorsprong der liederen en der zangwijzen volledige inlichting. (7/. C. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Delft, bij de behandeling van het verzoek van den senaat van het Delftsche studenten corps om subsidie voor de viering van het VII lustrum in Jtilij 1883, deed fen lid liet voorstel, dat subsidie met het oog op den toestand van de geld middelen der gemeente te bepalen op ƒ1000. Dit voorstel werd verworpen met 15 tegen 5 stemmen, en vervolgens aangenomen liet voorstel van burg. en wclli. om een subsidie te verleenen ad ƒ4000. Aangenomen werd het voorstel van burg. en weth. om in beginsel te besluiten tot het verleenen ecner bijdrage in de kosten, welke de oprigting van een nationaal gedenk- leeken voor Hugo de Groot zal vcroischen, indien dal gedenkteeken binnen Delft zal worden geplaatst. Dezer dagen is bij een handelshuis Ie Amsterdam eene lijst van wege de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij ter teckening aangeboden, om eene som van ƒ600 bijeen te brengen voor een bij die maatschappij in dienst zijnden, ongelukkig geworden werkman, waarop de vereeniging «Liefdadig heid naar vermogen" voor ƒ100, benevens anderen hebben ingetcekend. Volgens verkregen inlichtingen is hiervan bij de Rijnspoorweg-maatschappij niets bekend en heeft zij ook geen lijst in omloop gebragt. Door middel van insluiping zijn uit een der hotels te Arnhem de sla- lcn van een reiziger in linnen en pellen, Ier waarde van p. m. ƒ200, ontvreemd. Te Doetinchem is door de politie aangehouden en naar Arnhem over gebragt zekere H. Grolleman uit Ambt-üoetiuchem. De aangehoudene wordt verdacht van in eene strafreglelrjke zaak een valschen eed afgelegd te heb ben. Sedert eenige maanden was bij naar Pruissen voortvlugtig. Eergisteren avond ontspoorde de goederentrein van Nijmegen naar 's Bosch in de nabijheid van Oss. Veertien waggons werden uit de rails geworpen, doch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats en de schade van het maleriëfl is ook niet belangrijk. Te Slrijp zijn twee woningen met stal en schuur, het grootste ge deelte van den inboedel, alsmede drie varkens en Iwee runderen, eene prooi der vlammen geworden. Te Born, in Limburg, is aangehouden zekere J. Wekkers, die zich in 1870 onder een valschen naam als plaatsvervanger bij liet 1' rcg. infanterie had verbonden en de daartoe strekkende aclcn met dien valschen naam had getcckend. Bij het sectie-onderzoek van de bcgrooling voor 1883 in de tweede kamer achtten vele leden, wat betreft de wet op de middelen, de raming dier middelen vrij hoog met het oog op de neiging lot teruggang van de b<lasting op het gedistilleerd en van de registratiebelasting. Betwijfeld werd of er voldoende aanleiding bcsiaal om op voortdurende stijging der

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1