BUITENLANDSCHE BERIGTËNT^ ten zich te hebben toegeëigend. Er was namelijk een geschil gerezen over de betaling van eene pretentie, die eerstgemelde van den bezoeker nog meende te moeten hebben tegenover eene som, die hij van hem had gewon nen. De bezoeker, die ook aan Bacchus had geoflerd, gaf toen aan een vriend zijne portefeuille met bankpapier om na te zien of er nog alles in was, wat er in moest zijn. Deze beweerde dat er ongeveer /700 zou ont breken, nadat er over die waarde eene soort van strijd had plaats gevonden in tegenwoordigheid van meerderen en nadat de beklaagden hem zouden hebben belet te vertrekken, fn de tapperij is o. a. /230 aan bankpapier gevonden. De vrouw erkende papier in handen te hebben gehad. Beklaag den gaven intusschen op dat zij een en ander voor den bezoeker hadden willen bewaren. Als bezwaar tegen hen werd nog aangevoerd, dat de man heeft getracht tegen betaling van het ontbrekende de zaak in der minne af te doen. Terwijl de advocaat-generaal mr. Op ten Noort het bewijs gele verd oordeelde, en celstraffen van 18 maanden en 2 jaren benevens geldboe ten eischic, oordeelde de advocaat mr. Ph. A. Haas het bewijs van den diefstal niet geleverd en de mogelijkheid aanwezig, dat andere personen, daar tegenwoordig, de daders waren. Bij arrest van het hof werd van Smirren van den te laste gelegden dief stal vrijgesproken, maar wegens het houden van een huis van hazardspelen lot 2 maanden celstraf veroordeeld. Zijne echtgenoote werd schuldig ver klaard aan eenvoudigen diefstal en hel honden van een huis van hazardspe len, met vrijspraak van hel meerdere te laste gelegde, en mitsdien veroor deeld tot 9 maanden celstraf Beiden werd bovendien nog eene geldboete van ƒ100 opgelegd. Door het kiescollege der Ned. herv. gemeente te Amsterdam zjjn be roepen: in de vacatnre-Schellema, d». A. E. van der Dussen, pred. te Ben- nekom; in de vacature-Sluiter, d». B. van Schelven, pred. te Haarlem. Een 60-jarig werkman, die sedert lang werkzaam is bij de firma Eindhoven Zoon, te Zwolle, had Zaturdag het ongeluk bij het overbren gen naar Kampen van eene molenas Ie struikelen en onder een der wielen van de mallejan te vallen, waarop het blok hout vervoerd werd. De man werd zoodanig verwond, dat hij spoedig daarop is overleden. De personentrein, die eergisteren ten 5 ure uit Meppel vertrok, is bij het station Staphorst, waarschijnlijk door den verkeerdeu stand van den wissel, op een goederentrein geslooten. waarvan de waggon verbrijzeld werd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. In de gemeente Noorddijk woont een paar oude luidjes, waarvan de man tachtig en de vrouw cenige jaren minder telt. Bovendien is de man blind. Zij worden door het burgelijk armbestuur onderhouden. Toch hopen de oudjes nog eens in staat te komen al het genotene terug te ge ven en zelf nog genoeg over te honden om op rijken voet te leven. Te Beerta overleed namelijk vóór 25 jaar een verre bloedverwant van hen. die eene onbeheerde nalatenschap naliet. Sinds jaren zijn zij nu onder den in vloed van de erfeniskoorts. Allerlei middelen worden door hen uitgevonden om in het bezit van die erfenis te komen. Voor eenigen tjjd schreef de vrouw ongeveer het volgende aan den burgemeester: //Achtbare Heer. Wij hebben nu gehoord, dat wij de erfenis bepaald zouden krijgen, wanneer U Edel Achtbare voor ons maar eens een brief aan den koning schreef. Zij hebben ons aangeraden om dien in drie couverten te doen, een met het op schrift: aan de tweede kamer, een met het opschrift: aan de eerste kamer, en de derde met het adres: aan den koning. Nu mijnheer, gij zult dit wel doen, denken wij". Uwe vrienden, (get.) J. Oomkens en vrouw. (N.D.C.) Eene oude vrouw te Knijpe, die een brief naar de post had gebragt, geraakte eergisteren avond bij het naar huis gaan te water; zij werd nog levend er uitgehaald, maar bezweek des nachts aan de gevolgen. Een persoon, woonachtig te Antwerpen, door de maréchausse'es te Bergen-op-Zoom aangehouden wegens misbruik van vertrouwenen in af wachting van opzending naar Breda in eene arrestantenkamer bij het bureau van politie achter slot gebragt, heeft zich aldaar door ophangiug van het leven beroofd. Bij het sectie-onderzoek van hoofdstuk 111 (buitenl. zaken) in de tweede kamer werd het beleid des ministers besproken. Vele leden wilden niet ontveinzen, dat zij, na den minister gedurende een jaar aan het hoofd van het depart, van buitenl. zaken te hebben werkzaam gezien, meenden te moeten betwijfelen, of deze bewindsman wel de vereischte geschiktheid be zat om de belangen van Nederland tegenover het buitenland te vertegen woordigen en ons prestige op te houden. Zij wenschten niets af te dingen op des ministers kennis en talenten, maar waren van oordeel, dat zijne houding gedurende dat tijdsverlcop een gemis aan vastberadenheid en beleid had verradenbjj de leid ng onzer buitenlandsche betrekkingen in zoo hooge mate vereischt. Vele leden meenden, dat door den minister weinig beleid was betoond bij hetgeen geschied is betreffende de uitsluiting der Nederlandsche vlag van de kustvaart in Duitschland. De wjjze, waarop door den minister van bui tenl. zaken van gedachten was gewisseld met de Engelsche regering in zake de Engelsche nederzetting op Borneo, werd door vflen niet krachtig, zelfs niet waardig genoemd, liet feit, dat onze consul-generaal te Alexandrië bij de laatstelijk plaats gebad hebbende verwikkelingen in Egypte zich verwij derde juist op het oogenblik waarop zijne aanwezigheid aldaar het meest noo.fig scheen, kwam mede ter sprake. Ook ten opzigte van hel Suez- kanaalin verband met de Egyptische verwikkelingen, scheen de houding der regering zonderling. In alle afdcelingen kwam ter sprake de wederopvailing der onderhande lingen betreffende een tractaat met Frankrijk, en werd de vraag gedaan, of de minister aan de kamer mededelingen kon verstrekken omtrent den stand daarvan. Verder werd gevraagd naar de reden waarom de onder handelingen mft Spanje tot het sluiten van een tractaat waren afgespron gen. Men vertrouwde, dat de regering cr op bedacht zou zijn, bij eene eventuële regeling van het gebruik van het Suezkanaal behoorlijk voor on:e belangen te waken. Ook werd gevraagdof de Nederlandsche belangen vol- doende zouden behartigd worden bij eene mogelijke regeling van de vergoe ding der te Alexandrië geleden verliezen. Ligt het in het voornemen der regering, zoo werd gevraagd, een con sulair agent of consul-generaal naar de Transvaalschc republiek te zenden, ten einde op die wijze de betrekkingen met dezen staat te helpen ontwik, kelen? Of wordt dit welligl belet door het tractaat, door die republiek met Engeland gesloten? 's GltAVENHAGE 8 November. Tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Valkenburg |s benoemd de heer J. Tulkens, thans ontvanger te Eysden (land), en tot ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Akkrum, de heer C. G. Ban nier, thans te Wijchen. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer Sickesz, met ingang van den 13dc° dezer, ontslag als lid der kamer genomen. De heer van Bylandt is als lid toegelaten. Ingekomen is een ontwerp tol bekrachtiging eener nieuwe overeenkomst met de Nederl. handelmaatschappij. Een voorstel van den heer van der Hoeven, om de kieswet-wjjziging niet in de sectiën te onderzoeken, is ver worpen met 37 tegen 18 stemmen. EN G EL A N D. LONDEN. 7 November. Aan de Daily News wordt uit Pietermaritzburg gemeld, dat de Trans- vaalsche regering voorgesteld heeft, een vertegenwoordiger naar Engeland te zenden, ten einde eene betere '-vereenstemming te verkrijgen met het Britsche bewind. De Times en de Daily News deelen telegrammen mede van de Kaap, waarin gemeld wordt, dat de Transvalers in een strjjd met het opperhoofd Mapoch geheel zijn verslagen. Ook zou er oneenigheid onder de Boeren be staan. Die berigten, men weet het vroeger, zijn weinig te vertrouwen. Volgens berigt uit Cairo is de gezondheid der troepen niet bevredigend. Er zijn vele soldaten ziek door koortsen. De paarden lijden insgeljjks. -- Volgens berigten uit Egypte is bet onderzoek van Arabi's papieren door den advocaat Broadtey afgeloopen. Men kan die stukken in vier klas- sen verdeelen; ten eerste certificaten van eerebewijzen, door den Sultan aan Arabi toegestaan; ten tweede brieven van aanmoediging, door des Sul lans vertrouwelingen tot Arabi gerigt; ten derde petitiën en mededeelingeu van Esyptenaren aan den Sultan, hem door bemiddeling van Derwisch ge worden; ten vierde besluiten, processen-verbaal en andere documenten, waar uit de medeplegtigheid der groote meerderheid van de Euyptenaren aau de Arabistische beweging bljjkt. De petitiën aan den Sultan om hem te smet- ken Arabi te steunen, zijn 21 in getal en getuigen van den geest, die de Egyptenareu bezielde. Uit de brieven van vertrouwelingen van den Sultan deelt de correspondent van de Times eenige uittreksels mede. Daaruit blijkt, dat de Sultan het optreden van Arabi met ingenomenheid begroette. Ineen brief wordt gezegd, dat de Sultan Arabi's belofte om de belangen van Z E voor te staan op hoogen prijs stelt en dat de Sultan hem aanbeveelt It verhoeden, dat Egypte valle in de schraapzieke handen van vreemdelingen, gelijk met Tunis was gebeurd. Verdediging van zjjn geloof en zijn lauil wordt Item als zijn eerste pligt op het hart gedrukt, omdat Fraukrjjk e» Engeland, vooral laatstgenoemd land, op de loer lagen, en intriganten, tol die natiën behoorende. bezig waren met hunne verraderlijke en vervloekte ontwerpen. Hel wordt Z. M.'s speciaal verlangen genoemd, dat Arabi naauwleltend zou achtslaan op die personen en dingen. FRN NHRIJ K. De minister van financiën heeft aan de begrotingscommissie medest- deeld, dat hij de begrooting zal kunnen laten sluiten zonder een beroep te doen op het openbaar crediet. Bij gevolg ziet hij af van eene conventie met de spoorweg-maatschappjj van Orleans, lljj zal geen uitgifte van schal- kistbiletten doen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefecten eene circulaire gezondenwaarin hij in het belang der openbare veiligheid be veelt dat de kistjes met dynamiet, per spoorweg verzonden en verder langs den gewonen weg naar de plaats van bestemming, begeleid moelti worden door gendarmesvan het oogenblikdat de bedoelde kistjes het spoorwegstation verlaten ter verdere verzending. Van regeringswege is eene vervolging ingesteld tegen zekeren Gabillaut, uitgever van nieuwsblaadjes, die op de openbare straat gevent werden t« tijdingen verspreidden als: //de uitzetting van den heer Gambelta" en'ft dood van keizerin Eugénie". In het departement Finistère zijn verkiezingen gehouden voor l»« zetels in den senaat, door overlijden vacant geworden. De nieuw benoem de heeren Halna du Fretay en Le Gtten behoore i, evenals hunne roe' gangers, tot de legitimistische partij. Toen de uitslag bekend werd had» voor de prefectuur eene legitimistische manifestatie plaats en riepen de vrin den der verkozenen: //Leve de koning! Leve de witte vlag"! De correspondent van de Times te Parijs klaagt over de werkelooshti' der politie ten aanzien van het straatverkeer aldaar. Nooit, zegt hij, bd- pen de agenten, zooals te Londen, voetgangers op gevaarlijke punten 'f straat oversteken, en hard rijden wordt niet gestraft. Verleden week all"1 zijn 38 personen overreden, van wie vier het leven verloren. De Figaro meldt: //Qnmiddeljjk na zijne rede te Parijs is del"" Stanley naar Engeland vertrokken, waar hij eene stoomboot heelt uiige"1" welke thans te Antwerpen in allerijl met koopwaren van allerlei aard»1""

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2